Gra o zarabianiu pieniędzy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Imperator_Edi
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2021, 10:38
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Imperator_Edi »

Witam,

Poszukuję gier, gdzie głównym celem graczy (lub jedną z dróg do zwycięstwa), jest wzbogacanie się, zdobywanie jak najwięcej pieniędzy (jedna osoba uwielbia temat pieniędzy), ale jednocześnie nie jest tak trywialna jak Monopoly, gdzie właściwą taktyką jest - możesz kupić - kupuj, a wszystko inne zależy, od rzutu kością.

Nie znoszę gier opartych na losowości - jak dla mnie, jedyne dopuszczalne losowości, to:
- w fazie przygotowań gry (przetasowanie kart przed grą, wybór tych, które biorą udział, etc.),
- przetasowanie, gdy talia się skończy, a grę można kontynuować,
- wyjątkowo, rzut kości, gdy ryzykujemy (np. jak w Robinsonie, gdy wykonujemy akcję 1 pionkiem).


Podsumowanie:

Ilość graczy: 3-6 (przeważnie 4, więc może być np. 2-4).
Tematyka: Zarabianie pieniędzy.
System rozgrywki: uwielbiamy kooperację, ale w tym przypadku, może być rywalizacja.
Uwagi: Minimalizacja losowości. Fajnie by było, gdyby zarabianie było jedną z dróg do zwycięstwa, którą można samemu obrać, ale jeśli będzie jedyną to też dobrze.
Poziom zaawansowania graczy: zaawansowane (prawie żadna instrukcja nie jest za trudna).

Gry ogrywane do tej pory:
- Dziedzictwo. Testament Diuka De Crecy - gra uwielbiana w towarzystwie, jedna z misji patrona pozwala na tę drogę, co jest fajne, ale trzeba na nią trafić.
- Alchemicy - super gra (moja ulubiona, bo liczy się głównie to, jakie decyzje podejmujesz i jak kminisz, a nie losowość). Tutaj jeden artefakt pozwala na zamianę części złota w punkty, ale trzeba mieć na niego fart.

Inne gry ogrywane:
- Robinson Crusoe - super gra, lubiana w towarzystwie,
- Mage Knight - też super gra,
- Kolejka - fajna, prosta gra, z dobrą dozą negatywnej interakcji pomiędzy graczami,
- Wsiąść do pociągu - fajna, nie posiadam,
- Zew C'Thulu - bardzo fajna gra,
- Harry Potter Bitwa o Hogwart - w towarzystwie, uwielbiana gra, ale z powodu tematyki, mechaniki też ma całkiem spoko,
- Tajemnicze Domostwo,
- Munchkin,
- Detektywi.

Gry których nie lubimy:
- Monopoly,
- Talizman.
tomg
Posty: 408
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 165 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: tomg »

FCM (tylko zapoznaj się z wszelkimi argumentami przeciwko tej grze np. w wątku na tym forum) - próg wejścia niski a potem tylko gorzej
;-)
Imperator_Edi
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2021, 10:38
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Imperator_Edi »

Chodzi o Food Chain Magnate? Zapoznam się, dzięki.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: MichalStajszczak »

Prawdopodobnie Acquire jest najlepszą grą, w której celem jest zdobywanie pieniędzy
morthi
Posty: 296
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 43 times
Been thanked: 77 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: morthi »

Dawno, dawno temu zagrywałem się w Cashflow 101 ale nie wiem czy ten tytuł nadal będzie bawić tak samo dziś jak kiedyś.

Możesz też spróbować gry, która ma podobną tematykę czyli kasa+czas - W pogoni za szczęściem.
rogal
Posty: 250
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: rogal »

Wysokie napięcie - budujesz elektrownie ktore generuja pieniadz. a za kase budujesz więcej elektrowni któe dają wiecej kasy :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Grzdyll »

Nie wiem czy moje skojarzenia są właściwe ale poza wymienionymi już wyżej przychodzą mi na myśl jeszcze dwie świetne gry, o familijnych zasadach ale niemałej głębi, tyle że obie są poza obecnym, głównym nurtem - pierwszą jest Chinatown (do dostania chyba tylko z drugiej ręki), czyli rewelacyjna gra ekonomiczna. Drugą uważany przez niektórych za najlepszą grę licytacyjną Modern Art - zdecydowanie polecam spróbować, jeśli ta mechanika Wam niestraszna (a jak chciałbyś wypróbować jak działa i przy okazji licytować bardziej swojskie obrazy to możesz wypróbować w dedykowanym wątku na forum moją przeróbkę).

A bardziej na marginesie jeżeli pieniądze mogą być raczej tłem i nie stronicie od negatywnej interakcji to warto wypróbować evergreena jakim jest Santiago.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2022, 14:16 przez Grzdyll, łącznie zmieniany 1 raz.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Fojtu »

morthi pisze: 06 lip 2022, 13:55 Dawno, dawno temu zagrywałem się w Cashflow 101 ale nie wiem czy ten tytuł nadal będzie bawić tak samo dziś jak kiedyś.
Cashflow to totalnie losowa gra, równie dobrze można porzucać kośćmi, żeby zobaczyć kto wyrzuci więcej.

Mogę dodać od siebie:
Jakiś cube rail, typu Age of Steam, czy prostszy typu Iberian Gauge
1830, to już gruby kolos na 4-5h, więc nie wiem czy tego szukacie
Rajas of Ganges - tutaj pieniądze są jednym z rodzajów punktów i walutą
Terra Mystica/Projekt Gaja - zero losowości, co prawda pieniądze same w sobie nie wygrywają, ale rozbudowujesz ekonomię włącznie z kasą
Klub utracjuszy - dla odmiany utrata majątku, może też podejdzie?
Wyspa Skye - co prawda pieniądze nie są punktami, ale obracanie nimi i prawidłowa wycena w pieniądzu są bardzo ważnym elementem
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: arturmarek »

Zdecydowanie Food Chain Magnate. Żeby zagrać na 6 graczy potrzebujesz dodatek, podstawka do 5. Dodatku na te chwilę nie ma w polskiej wersji, ale ma kiedyś być.
Nigdy nie próbowałem, ale gry z serii 18XX też spełniają założenia.
Inne gry, które przychodzą mi na myśl nie chodzą na 6,a nawet rzadko ja 5 graczy. Np. Brass, pret a porter...
Acquire też lubię, ale tobardzo lekka Gierka, przy tym, niestety dość długa. Warto sprawdzić i chodzi na wielu graczy.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4762
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1262 times
Been thanked: 1472 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Mr_Fisq »

Grzdyll pisze: 06 lip 2022, 14:12 Nie wiem czy moje skojarzenia są właściwe ale poza wymienionymi już wyżej przychodzą mi na myśl jeszcze dwie świetne gry, o familijnych zasadach ale niemałej głębi, tyle że obie są poza obecnym, głównym nurtem - pierwszą jest Chinatown (do dostania chyba tylko z drugiej ręki), czyli rewelacyjna gra ekonomiczna.
Od ręki do dostania w planszomanii ( https://planszove.pl/product/search?typ ... =Chinatown ). Też rozważałem polecenie, ale jednak jest dość zauważalny element losowy w tej grze. Klasyfikowałbym ją też bardziej jako grę negocjacyjną niż ekonomiczną.

Polecam obejrzeć gameplay od No Rolls Barred:
https://www.youtube.com/watch?v=QS7vA8GRtfY
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Kill Team, Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Bruno »

Zdecydowanie wspomniany tu już Food Chain Magnate oraz "osiemnastki" (gry z serii 18xx).
Z nieco lżejszych może też Smartphone Inc.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Imperator_Edi
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2021, 10:38
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Imperator_Edi »

arturmarek pisze: 06 lip 2022, 14:25 Zdecydowanie Food Chain Magnate. Żeby zagrać na 6 graczy potrzebujesz dodatek, podstawka do 5. Dodatku na te chwilę nie ma w polskiej wersji, ale ma kiedyś być.
Nigdy nie próbowałem, ale gry z serii 18XX też spełniają założenia.
Inne gry, które przychodzą mi na myśl nie chodzą na 6,a nawet rzadko ja 5 graczy. Np. Brass, pret a porter...
Acquire też lubię, ale tobardzo lekka Gierka, przy tym, niestety dość długa. Warto sprawdzić i chodzi na wielu graczy.
Jak najbardziej mogą być na 4 graczy. W tyle osób najczęściej gramy. Jednakże, czasami zdarza się, że jest nas 5, a nawet 6, a czasami, tylko 3.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: mineralen »

Proponuję Brass: Birmingham. Gra osadzona w XIX wiecznym kapitaliźmie. Losowość minimalna (typowe ciężkie euro). Co prawda głównym celem jest zdobycie jak najwięcej punktów a nie pieniędzy, natomiast zwiększanie przychodów i branie kredytów to ważne mechaniki. No i do tego jak kupicie dodatkowo Iron Claysy (sztony) zamiast tekturowych pieniędzy to będzie sztos i bogactwo.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: rastula »

Magic The Gethering - wygrywa gracz , który ma najwięcej pieniędzy :D...


poza tym

fasolki
na sprzedaż
las vegas
Kornyk
Posty: 8
Rejestracja: 11 lut 2020, 17:36
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Kornyk »

La Cosa Nostra ! :D
Cyel
Posty: 2601
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1461 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Cyel »

Imperial (2030) - liczą się tylko pieniądze!
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: sqb1978 »

Brass
Mombasa
Seria 18xx
A jeśli bardziej przygodowo to np Firefly ;)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: staniach21 »

The Gallerist. Na koniec wszystko zamienia się w pieniądze i kto ma ich najwięcej jest zwycięzcą :D
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 140
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 259 times
Been thanked: 83 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: obo_bb »

Ja polecę:
Le Havre, FCM, Indonesia - pieniądze na końcu wyłaniają zwycięzcę.
Brass - wygrywają punkty, ale jest b silne odczucie ekonomicznej gry.
No i wspomniane 18xx - top! Wygrywa gracz z największą ilością pieniędzy i udziałów notowanych na giełdzie.

Zakup żetonów pokerowych w większości z tych gier wzmacnia ekonomiczny klimat.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 997
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 380 times
Been thanked: 814 times
Kontakt:

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Apos »

Food Chain Magnate wydaje się w pełni pasować do Twoich wymogów. Zakładasz restaurację fast food, zatrudniasz i utrzymujesz personel jako szef firmy. Wszystko kręci się wokoło podaży i popytu -> zarabianiu kasy. Dobra interakcja między graczami dodaje smaczku tej grze.

Smartphone Inc jako uproszczona i mniej emocjonująca wersja FCM - u nas ten tytuł bardzo szybko zniknął ze stołu.

Seria 18XX - to już cały gatunek gier planszowych, hobbistycznie określany jako "bitewniaki ekonomiczne". Jako baron kolejowy, walczysz z innymi graczami w dżentelmeński sposób, na kilku płaszczyznach: giełda, wartość i ilość udziałów akcji, otwierasz, współdzielisz i zamykasz/bankrutujesz spółki (najlepiej innych graczy :wink: ), budujesz linie kolejowe, dbasz o technologię pociągów. Brak losowości w czasie gry, to gracze mają dużą swobodę podczas rozgrywki -> duża interakcja i dynamika rozgrywki.
Gry z tej serii, o dziwo mają zaskakująco proste i intuicyjne zasady, a dostarczają prawdziwą głębię rozgrywki.
Na końcu, wygrywa gracz z największą ilością gotówki w kieszeni.
Minusy: mało atrakcyjny wygląd, cena, czas rozgrywki 3-8h (zależnie od tytułu i doświadczenia graczy).

Le Havre, the Gallerist, Brass - jako typowe, sprawdzone euro, gdzie znajdziesz multum opinii i recenzji.
Marbel
Posty: 224
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Marbel »

A Pret a Porter? Gra może nie jest wprost o zarabianiu kasy, ale wątek pieniędzy jest ciekawy w tej grze, bo można wziąć kredyt, który daje nam kopa, ale może też połamać nogi ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: arturmarek »

Marbel pisze: 07 lip 2022, 16:11 A Pret a Porter? Gra może nie jest wprost o zarabianiu kasy, ale wątek pieniędzy jest ciekawy w tej grze, bo można wziąć kredyt, który daje nam kopa, ale może też połamać nogi ;)
Jak nie o zarabianiu kasy jak wygrywa ten kto na koniec gry ma najwięcej pieniędzy? Pret a Porter też działa tylko do 4 osób.
Marbel
Posty: 224
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra o zarabianiu pieniędzy

Post autor: Marbel »

arturmarek pisze: 08 lip 2022, 08:53
Marbel pisze: 07 lip 2022, 16:11 A Pret a Porter? Gra może nie jest wprost o zarabianiu kasy, ale wątek pieniędzy jest ciekawy w tej grze, bo można wziąć kredyt, który daje nam kopa, ale może też połamać nogi ;)
Jak nie o zarabianiu kasy jak wygrywa ten kto na koniec gry ma najwięcej pieniędzy? Pret a Porter też działa tylko do 4 osób.
No właśnie nie pamiętam jakie warunki zwycięstwa są na końcu, bo grałem raz w ubiegłym roku. Zbieramy przecież jakieś punkty uznania czy coś tam jeszcze, więc wydawało mi się, że kasa nie jest (jedynym) warunkiem zwycięstwa.
ODPOWIEDZ