Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Obrazek

Ostatnio zagrałem na BGArenie (trzeba mieć dostęp do gier Alpha) w nową 2-osobową wersję Sobka:

Sobek: 2 Players - (mogłoby się to zwać Duel/Pojedynek/Dwóch Sobków, cokolwiek...) kilka mechanizmów jest wprost wyjętych ze starej wersji i pozmienianych (korupcja, dobieranie kafelków/kart nie w linii (1 wymiar), a w siatce (2 wymiary) - pomysł wręcz podręcznikowo Kniziowy). Czuć w tym rękę Sebastiana P. (Jaipur) - mój ruch wprost definiuje ruchy i opcje przeciwnika. Gra się szybko, grafiki są cudne (jak w wersji starej Sobka), całość po prostu płynie. Miód. Wkróce powinno pojawić się w wersji beta dostępnej dla wszystkich na BGA (bo ta wersja alfa na razie nie zrobiła mi ani razu psikusa w formie errora). Polecam i sugeruję sklepom, żeby przemyślały, czy nie chcą zamawiać choćby wersji FR (bo gra niezależna językowo).

Instrukcja
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: AnimusAleonis »

Za dużo do powiedzenia nie mam prócz tego ze duet Cathala x Pauchon brzmi fenomenalnie, po instrukcji apetyt tylko rośnie, i przyłączam się do apelu do sklepów naszych lokalnych by wzięli temat na tapetę :D

... i wielkie dzięki dla Furan-a za nakierowanie na tytuł :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

https://boardgamearena.com/gamepanel?ga ... twoplayers
Sobek 2 do testowania online za darmo już w wersji beta. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Wygląda na to, że premiera nad Loarą już była: https://www.ludum.fr/jeux-de-societe-st ... ueurs-1579. Cena wyjątkowo ładna jak na dzisiejsze standardy.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Arachion »

Można to kupić?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: konradstpn »

Czy ktoś będzie taki miły i podzieli się wrażeniami z rozgrywek na boardgamearena ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Iiiii! Będzie polska wersja od Hobbitów. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: AndreV »

Dajcie znać czy warto jak ktoś troche pogra😉
Ostatnio zmieniony 07 lip 2022, 09:05 przez AndreV, łącznie zmieniany 1 raz.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Asurmar »

AndreV pisze: 07 lip 2022, 09:00 Dajcie znać czy warto jak ktoś ogra 😉
Gra będzie od Hobbitów, nie od Ogry Games.
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: evrard »

AndreV pisze: 07 lip 2022, 09:00 Dajcie znać czy warto jak ktoś troche pogra😉
Bardzo warto. Znakomita gra. Szybka, prosta w zasadach ale wymagająca. Każdy ruch ma znaczenie, bardzo duży poziom interakcji miedzy graczami. Nie tylko zbierasz swoje płytki ale też na ogół próbujesz wpakować przeciwnika w bardzo niewygodna dla niego pozycję. Trochę szachy, trochę stary Sobek. Można przetestować za darmo na BGA. Po ok 30 partiach online zamówiłem egzemplarz w przedsprzedaży.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Arachion »

Sobek dotarł - czytam instrukcję i natrafiam na niespójność:
"gra kończy się, gdy żaden z graczy nie będzie miał żadnej możliwej akcji do wykonania"
i trochę dalej:
"jeśli jego przeciwnik nadal ma na ręce zestawy co najmniej 3 żetonów, które mógłby odsprzedać to usuwa je z gry" - czyli jednak ma akcje, a ją usuwa.


W angielskiej:
"Gra kończy się natychmiast, gdy jeden z dwóch graczy nie ma żadnych możliwych akcji do wykonania w swojej turze."

mocne niedociągnięcie w strategicznym miejscu
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Arachion pisze: 08 lip 2022, 18:28 Sobek dotarł - czytam instrukcję i natrafiam na niespójność:
"gra kończy się, gdy żaden z graczy nie będzie miał żadnej możliwej akcji do wykonania"
i trochę dalej:
"jeśli jego przeciwnik nadal ma na ręce zestawy co najmniej 3 żetonów, które mógłby odsprzedać to usuwa je z gry" - czyli jednak ma akcje, a ją usuwa.


W angielskiej:
"Gra kończy się natychmiast, gdy jeden z dwóch graczy nie ma żadnych możliwych akcji do wykonania w swojej turze."

mocne niedociągnięcie w strategicznym miejscu
Usuwanie żetonów, które mogłyby być zestawem, ale nie zostały sprzedane to absolutnie spójne z ang instrukcją. Po prostu te żetony nie trafiają do korupcji. Ale tak - gra kończy się natychmiast (i ewentualnie w tym momencie usuwane są żetony tworzące zestawy na rękach graczy, pozostałe do korupcji) gdy któryś z graczy nie może wykonać akcji (wykonanie ,,martwej" akcji żetonem ludzia to też akcja).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 82
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 237 times
Been thanked: 63 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Mark442 »

evrard pisze: 07 lip 2022, 10:04
AndreV pisze: 07 lip 2022, 09:00 Dajcie znać czy warto jak ktoś troche pogra😉
Bardzo warto. Znakomita gra. Szybka, prosta w zasadach ale wymagająca. Każdy ruch ma znaczenie, bardzo duży poziom interakcji miedzy graczami. Nie tylko zbierasz swoje płytki ale też na ogół próbujesz wpakować przeciwnika w bardzo niewygodna dla niego pozycję. Trochę szachy, trochę stary Sobek. Można przetestować za darmo na BGA. Po ok 30 partiach online zamówiłem egzemplarz w przedsprzedaży.
W którym miejscu to szachy? Żadnego podobieństwa nie widzę. Kolega grał w szachy i zna zasady gry ?
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: evrard »

Tak grał, zna zasady. O podobieństwie napisałem ale dla kolegi powtórzę. Proste zasady, duża interakcja, każdy ruch to próba przechytrzenia przeciwnika i zmuszenia go do zrobienia nieoptymalnego ruchu. Jeżeli kolega grał kiedyś w szachy to powinien kojarzyć nazwijmy to "charakter" gry :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Porównanie ma sens, z tym że grze bliżej do innych tytułów Cathali w którym ruch jednego gracza daje konkretny, skończony zbiór ruchów drugiemu:
7 cudów pojedynek - podstawka (na upartego)
Insert - wygląda jak odpad przy pracy Sobka 2 - https://boardgamegeek.com/boardgame/341358/insert, tylko gotuje mózg, a Sobek nie
Longhorn !!! - https://boardgamegeek.com/boardgame/148290/longhorn - też jeden wspólny pionek, ruch zależy od pola na którym zostanie postawiony itd.

Widać też wpływy Pauchona - a'la Jaipur/Botanik (zestawy po 3 elementy) - staram się grać tak, żeby zostawić przeciwnikowi wyjście a) niezłe dla niego, dla mnie idealne; albo b) dla niego fatalne, dla mnie świetne; cały czas zarządzając ryzykiem (tu Pauchon ma dużo wspólnego R. Knizią). Zarządzanie ryzykiem związane z 2 postaciami odrzucającymi towary z ręki przeciwnika do 6 też jest nie w kij dmuchał. :)

Ponadto - można pięknie sterować (ryzykując często, a jakże - debeny cholerne mnie się zawsze losują 3 i 4 :D ) końcem gry i wymusić finisz zanim przeciwnik sprzeda to, czym zawalił sobie rękę.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Przykro, że gra nie zdobywa u nas specjalnego zainteresowania. Właśnie zagrałem dziś w Sobka z dodatkiem.
Wow. Jest świetnie. Nie ma praktycznie dodatkowych zasad (drobniutkie, zupełnie naturalnie wpisujące się w podstawkę). Niby kilka żetonów na krzyż, a podkręca grę. Zwłaszcza tytułowe skarby faraona - dwukolorowe kafelki mogące być częścią jednego z dwóch różnych zestawów są mega + stres jak dużo korupcji dodadzą (a mogą dać 6 (np mnie...)). Świetny dodatek do genialnej 2-osobówki.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

O. BGArena ma już możliwość testowania Sobka z dodatkiem w trybie testowym. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Mevlex
Posty: 88
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:21
Has thanked: 17 times
Been thanked: 13 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Mevlex »

Grałem wczoraj.

Pierwsze wrażenia całkiem ok, przy czym gra zakończyła się w dosyć dziwnym momencie, kiedy oboje mieliśmy jeszcze kafelki na rękach, na planszy było dosyć sporo kafelków, ale niestety pionka Ankh nie można już było przesunąć tak, żeby dobrać kafelek. A stos dobierania był pusty.

Z jednej strony można celowo szybciej zakończyć grę, a z drugiej wydaje się to nieco nieprzemyślane.

Bardzo chciałem się z nią polubić, ale wrażenia po pierwszej rozgrywce w taki Splendor pojedynek były o wiele lepsze.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: japanczyk »

Mevlex pisze: 12 cze 2023, 08:52 Z jednej strony można celowo szybciej zakończyć grę, a z drugiej wydaje się to nieco nieprzemyślane.
Alez to jest wlasnie przemyslane i trzeba na to zwracac uwage :D
Ogolnie moim zdaniem jest to niedoceniona perelka gier dwuosobowych - bardzo lubie i polecam
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Sobek: 2 Players (Bruno Cathala, Sébastien Pauchon)

Post autor: Furan »

Mevlex pisze: 12 cze 2023, 08:52 Z jednej strony można celowo szybciej zakończyć grę, a z drugiej wydaje się to nieco nieprzemyślane.
:o Dokładnie o to ciągłe zagrożenie chodzi w grze - jestem na prowadzeniu w punktach, to szukam możliwości zakończenia partii przed czasem, nie jestem, to szukam takich ustawień ankhu, żeby nie kończyć partii za szybko. Innym zagrożeniem są dwie płytki ścinające przeciwnikowi kafelki do 6 na ręce. Gra jest przecudna. Zyskuje z dodatkiem (zmienia się wtedy też jej charakter - korupcja może aż tak nie boleć), jeśli gracze tego chcą i idą w skarby faraona. :)
Cudowna dwuosobówka.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
ODPOWIEDZ