Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
HevTheGame
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2020, 20:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: HevTheGame »

Dobry!

Szukam sposobów na wycięcie idealnych okrągłych kształtów w tekturze introligatorskiej. Coś na wzór załączonego obrazu:
Obrazek
Czyli taka "tarcza strzelecka "składająca się z trzech okręgów i jednego koła

Próbowałem nożem cyrklowym ale ciężko jest prezycyzyjnie wyciąg takie okręgi w tekturze ~1,5mm i grubszej. Słowem kluczowym jest "idealne" wycięcie.
Może ktoś zna drukarnie/firmy, które oferują wycinanie kształtów w kartonie/tekturze introligatorskiej we wmiarę niskiej cenie?
Największy okręg ma średnicę 50cm
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: sliff »

Laser ?
StasGow
Posty: 11
Rejestracja: 17 maja 2022, 09:20
Been thanked: 2 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: StasGow »

Jakiś czas temu uderzałem z taką moją specyficzną "zachcianką wycinającą" do różnych firm i większość nie chciała się podjąć albo ceny przy małej ilości były kosmiczne. Natrafiłem jednak na Spółdzielnię "WARTA". Introligatornia, mają laser i przygotowali mi według mojego projektu. Możesz spróbować:
https://si-warta.pl/
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: ponika »

Laser niestety pali tekturę introligatorską, przynajmniej tę na której próbowałam. Poszukaj kogoś z ploterem.
wisniax
Posty: 142
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: wisniax »

Ewentualnie zainwestuj w domowy ploter tnący. Na aledrogo powyżej 300zl można już co znaleźć.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: shod »

temat się już nieraz przewijał w przypadku żetonów okrągłych. Sprawdzałem wiele opcji i chyba najlepszą jest jednak laser. Zarówno drukarnie jak i kilka osób z forum posiada i świadczą usługi cięcia. Laser niestety opala krawędź i pozostawia na jakiś czas zapach spalenizny, ale omiecenie pędzelkiem pyłu i odczekanie kilka dni załatwia sprawę. Ploter tnący sprawdzałem - wszystkie drukarnie jakie pytałem nie wytną ploterem tektury introligatorskiej. To jest metoda na cienkie materiały takie jak np. naklejka itp. Mi nawet papieru kredowego 350 g nie chcieli ciąć ploterem.
wisniax
Posty: 142
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: wisniax »

Co jeszcze miałoby sens to sztancowanie tylko nie wiem czy łatwo o znalezienie pracowni introligatorskiej lub drukarni które to oferują. W necie coś tam wyskakuje np. zpapieru.pl ale jak zwykle zamawianie pojedynczych sztuk może być mało opłacalne o ile w ogóle możliwe.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: ponika »

shod pisze: 12 lip 2022, 07:32 najlepszą jest jednak laser [...] omiecenie pędzelkiem pyłu i odczekanie kilka dni załatwia sprawę
U mnie nie sprawdziło się w ogóle, krawędzie były nieregularne, popalone pod różnym kątem, zależnie od kierunku dyszy z powietrzem. Może na dobrym, przemysłowym laserze wyjdzie lepiej, ale trzeba sprawdzić, bo może się okazać, że materiał pójdzie na zmarnowanie.
shod pisze: 12 lip 2022, 07:32 Ploter tnący sprawdzałem - wszystkie drukarnie jakie pytałem nie wytną ploterem tektury introligatorskiej. To jest metoda na cienkie materiały takie jak np. naklejka itp. Mi nawet papieru kredowego 350 g nie chcieli ciąć ploterem.
Ja korzystam z domowego plotera z nożem tnącym, tnie materiały do 2,4 mm. Tektura introligatorska idzie bez problemów, ale max pole robocze to 30x 60 cm.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: shod »

ponika pisze: 13 lip 2022, 11:00
shod pisze: 12 lip 2022, 07:32 najlepszą jest jednak laser [...] omiecenie pędzelkiem pyłu i odczekanie kilka dni załatwia sprawę
U mnie nie sprawdziło się w ogóle, krawędzie były nieregularne, popalone pod różnym kątem, zależnie od kierunku dyszy z powietrzem. Może na dobrym, przemysłowym laserze wyjdzie lepiej, ale trzeba sprawdzić, bo może się okazać, że materiał pójdzie na zmarnowanie.
U mnie było idealnie a kształty miałem najróżniejsze.
shod pisze: 12 lip 2022, 07:32 Ploter tnący sprawdzałem - wszystkie drukarnie jakie pytałem nie wytną ploterem tektury introligatorskiej. To jest metoda na cienkie materiały takie jak np. naklejka itp. Mi nawet papieru kredowego 350 g nie chcieli ciąć ploterem.
Ja korzystam z domowego plotera z nożem tnącym, tnie materiały do 2,4 mm. Tektura introligatorska idzie bez problemów, ale max pole robocze to 30x 60 cm.
Dasz jakieś info o tym ploterze [model?]. Zaciekawiło mnie skoro tnie takie grube materiały.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: ponika »

shod pisze: 13 lip 2022, 12:05 Dasz jakieś info o tym ploterze [model?]. Zaciekawiło mnie skoro tnie takie grube materiały.
Cricut Maker, ma wymienne narzędzia, nóż do folii, nóż do tkanin, grawer (coś na kształt), narzędzie do "wytłoczenia" wzoru (nie testowałam ale kusi mnie wykorzystać do skóry), nóż do głębokich cięć itp.
Jestem bardzo zadowolona, chociaż program do obsługi jest debilny i wymaga rejestracji. Za to obsługuje tzw Print and cut, czyli drukujesz sobie np żetony czy meeple na czym chcesz, naklejasz na gruby karton i ploter wycina to w odpowiednim miejscu.
Korzystałam z wycinania folii (tnie super małe szczegóły), wycinałam kafle do Vasta (karton 2mm, wyszło idealnie, bardzo powtarzalnie, z ręki tak nie umiem), drukowane naklejki na pudełka, deckboxy itp. Polecam, chociaż jest to dość specyficzne narzędzie.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gdzie (jak?) wyciąć idealnie okrągłe kształty

Post autor: shod »

ponika pisze: 13 lip 2022, 16:09
shod pisze: 13 lip 2022, 12:05 Dasz jakieś info o tym ploterze [model?]. Zaciekawiło mnie skoro tnie takie grube materiały.
Cricut Maker, ma wymienne narzędzia, nóż do folii, nóż do tkanin, grawer (coś na kształt), narzędzie do "wytłoczenia" wzoru (nie testowałam ale kusi mnie wykorzystać do skóry), nóż do głębokich cięć itp.
Jestem bardzo zadowolona, chociaż program do obsługi jest debilny i wymaga rejestracji. Za to obsługuje tzw Print and cut, czyli drukujesz sobie np żetony czy meeple na czym chcesz, naklejasz na gruby karton i ploter wycina to w odpowiednim miejscu.
Korzystałam z wycinania folii (tnie super małe szczegóły), wycinałam kafle do Vasta (karton 2mm, wyszło idealnie, bardzo powtarzalnie, z ręki tak nie umiem), drukowane naklejki na pudełka, deckboxy itp. Polecam, chociaż jest to dość specyficzne narzędzie.
Narzędzie wydaje się być dokładnie tym, czego szukam i pewnie znalazłbym całkiem sporo jego zastosowań, tylko muszę to sobie przemyśleć, bo to jednak wydatek kilku dobrych gier a mam teraz sporo innych wydatków. Pustych żetonów przy ostatnim zleceniu w drukarni naciąłem sobie na zapas, więc nawet nie mam wielkiej potrzeby na już.
W każdym razie dzięki, będę pamiętał, bo to jednak niezła alternatywa dla lasera.
ODPOWIEDZ