Pętla / The Loop (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 442
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 220 times
Been thanked: 205 times

Pętla / The Loop (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: wrojka »

Linki:
Pandasaurus Games Shop
BGG
HowToPlay + Playthrough od BGG
Spoiler:
Info:
1-4 Graczy
Kooperacja
Deckbuilding
Premiera 25 Sierpnia 2021 (wydaje mi się, że została już wydana po francusku)

Opis:
W grze wcielamy się w podróżujących w czasie tajnych agentów. Naszym wspólnym wrogiem jest Dr. Faux, który wraz ze swoimi klonami stara się popsuć linię czasu i najpewniej zniszczyć świat. By namieszać w jego planach musimy realizować wyznaczone cele, uważając przy tym by klony doktora nie spowodowały zbyt dużego chaosu i wyrwy w czasie.

Uproszczony przebieg rozgrywki:
Na początku swojej tury dobieramy z worka żeton nowego klona oraz kartę artefaktu i umieszczamy je w odpowiadających im epokach. Następnie dociągamy kartę Doktora, która mówi nam gdzie (a raczej 'kiedy') pojawi się nasz wróg. W zależności od ilości klonów, które posiada w tej epoce, dobieramy złe czerwone kostki, wsypujemy je do wieżyczki i dokładamy je do epoki na którą wypadną (przekroczenie limitu 3 kosteczek skutkuje powstaniem wyrwy). W swojej fazie możemy się przemieszczać między epokami i używać kart z naszej zbudowanej talii by zwalczać czerwone kosteczki, przemieszczać klony czy generować przydatną nam energię. W trakcie swojej tury możemy realizować cele (np. 3x otoczyć doktora, oczyścić 3 epoki z klonów i kosteczek etc.). Ciekawą mechaniką jest tzw. 'loop'. Karty naszych przedmiotów podzielone są na 4 grupy (Spiral, Star, Strips, Blackhole). Po wyczerpaniu naszych przedmiotów możemy wykorzystać 1 energię z epoki by odświeżyć wszystkie karty z jednej grupy i użyć ich ponownie. Akcję tę możemy powtarzać do upadłego, ale każde kolejne użycie w turze kosztuje nas o 1 energię więcej.

Gra wygląda ogólnie jak mniej skomplikowany mariaż Spirit Island z Pandemic. Zważywszy na mniejszą ilość kart na ręce mamy mniejszy paraliż decyzyjny. Im więcej kart doktora zobaczymy, tym więcej informacji mamy 'gdzie jeszcze może się pojawić'. Z dodatkowego info wiem, że wersja francuska oczekuje na dodatek, aczkolwiek ten nie został jeszcze zapowiedziany po angielsku. Nie mam też żadnej wiedzy o polonizacji gry, aczkolwiek liczyłbym na to patrząc jak dużo gra zyskuje rozgłosu.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2023, 08:10 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Reformat tytułu.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: The LOOP (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Wosho »

Rahdo sie zachwycał plus to deckbuilder wiec obserwujemy :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The LOOP (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: dwaduzepe »

Wosho pisze: 08 cze 2021, 09:23 Rahdo sie zachwycał plus to deckbuilder wiec obserwujemy :)
jest cos czym on sie nie zachwyca?
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: The LOOP (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Wosho »

Tak ale nie pamietam, bo nie ogladam wszystkich filmikow ;)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: The LOOP (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:44 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The LOOP/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: japanczyk »

Bardzo, bardzo dobra kooperacja, którą gorąco polecam każdemu
jak w końcu przyjdzie to z checia pogram ponownie
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Wosho »

Dzis miala byc przedsprzedaz?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Witchma »

Wosho pisze: 15 lip 2022, 10:10 Dzis miala byc przedsprzedaz?
O 11 ma się zacząć.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: tomp »

Witchma pisze: 15 lip 2022, 10:10
Wosho pisze: 15 lip 2022, 10:10 Dzis miala byc przedsprzedaz?
O 11 ma się zacząć.
O ten sklep chodzi ? https://sklep.blogojciec.pl/
NIc nie widzę....
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Witchma »

tomp pisze: 15 lip 2022, 12:13
Witchma pisze: 15 lip 2022, 10:10
Wosho pisze: 15 lip 2022, 10:10 Dzis miala byc przedsprzedaz?
O 11 ma się zacząć.
O ten sklep chodzi ? https://sklep.blogojciec.pl/
NIc nie widzę....
https://sklep.blogojciec.pl/bookojciec/ ... dsprzedaz/ - tu jest, nabyłam bez problemu :D
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Ardel12 »

Gra wygląda interesująco przez świetne grafiki, które przypominają mi psychodelę lat 80 :D mechanika raczej prosta, ale ogarnięcie odpalania pętl i przeskakiwania między czasami wydaje się wystarczająco angażujące. Nie znalazłem też większych minusów względem gry w recenzjach, więc jestem pod wrażeniem, że nikt nie marudzi na nic.

Jak wypada wspieranie przedsprzedaży w sklepie wydawcy? Prócz wcześniejszej dostawy nie widzę innych bonusów, a jak jest z ceną? Potem w sklepach do znalezienia taniej/porównywalnie czy drożej?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: japanczyk »

Ardel12 pisze: 16 lip 2022, 22:37 Gra wygląda interesująco przez świetne grafiki, które przypominają mi psychodelę lat 80 :D mechanika raczej prosta, ale ogarnięcie odpalania pętl i przeskakiwania między czasami wydaje się wystarczająco angażujące. Nie znalazłem też większych minusów względem gry w recenzjach, więc jestem pod wrażeniem, że nikt nie marudzi na nic.

Jak wypada wspieranie przedsprzedaży w sklepie wydawcy? Prócz wcześniejszej dostawy nie widzę innych bonusów, a jak jest z ceną? Potem w sklepach do znalezienia taniej/porównywalnie czy drożej?
Pandemia tez ma prostą mechanike, a jest grą wybitną w tym co udaje jej sie osiagnac :)

Co do kupna w przedsprzedazy - ceny w sklepie Lucrum były troche wyzsze niz w retailu, ale na dwoje babka wrozyla ;-)
darekdawiec
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2022, 10:56
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: darekdawiec »

Ardel12 pisze: 16 lip 2022, 22:37 Gra wygląda interesująco przez świetne grafiki, które przypominają mi psychodelę lat 80 :D mechanika raczej prosta, ale ogarnięcie odpalania pętl i przeskakiwania między czasami wydaje się wystarczająco angażujące. Nie znalazłem też większych minusów względem gry w recenzjach, więc jestem pod wrażeniem, że nikt nie marudzi na nic.

Jak wypada wspieranie przedsprzedaży w sklepie wydawcy? Prócz wcześniejszej dostawy nie widzę innych bonusów, a jak jest z ceną? Potem w sklepach do znalezienia taniej/porównywalnie czy drożej?
bedzie taniej w sklepach, ostatnie kilka premier Lucrum taniej wychodzilo w sklepie
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Ardel12 »

japanczyk pisze: 16 lip 2022, 23:02 Pandemia tez ma prostą mechanike, a jest grą wybitną w tym co udaje jej sie osiagnac
Gardzę pandemikiem, więc gorszego porównania dla mnie nie mogłeś dać :p

Grywam ostatnio w same molochy coop a brakuje mi właśnie takich jednostrzalowców. Na półce tylko Ghost Stories i Spirit Island. Pierwszy ograny do cna a drugi zbyt skomplikowany/długi by trafiał czasami na stół.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 440 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: vnzk »

Ardel12 pisze: 17 lip 2022, 09:09 Gardzę pandemikiem, więc gorszego porównania dla mnie nie mogłeś dać :p
A którym aspektem Pandemika gardzisz? Bo tu zamysł wydaje się podobny - postaciami z asymetrycznymi zdolnościami próbujesz usunąć kostki z newralgicznych miejsc, zanim te się namnożą na tyle, że przegracie grę. ;)
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: mineralen »

Ja też nie lubię Pandemica a uwielbiam Spirit Island. To co moim zdaniem jest bolączką Pandemica to kombinacja następujących:

-gra jest mało złożona, mała pula decyzji do podjęcia (karty w Spirit Island mają szerokie zastosowania)
-informacja o sytuacji na planszy jest ogólnie dostępna oprócz kart które mają inni gracze (w Spirit Island podobnie a nawet jeszcze bardziej, bo możesz poznać dokładnie co współgracze mogą zrobić)
-dobór kart na rękę jest losowy (w Spirit Island po prostu wybierasz jaka moc ci pasuje z 4 dobranych)
-gra nie jest trudna do wygrania, więc ruchy powinny być precyzyjne (paradoksalnie Spirit Island jest łatwiejsze do wygrania na podstawowym poziomie trudności)

Mamy więc grę z małą liczbą decyzji do podjęcia (co też przekłada się na niską regrywalność), prostą, z (niemalże) pełną informacją (co zachęca do powstania gracza alfa) oraz losową i trudną do wygrania (co jak dla mnie częściej prowadzi do irytacji z powodu porażki a nie satysfakcji z powodu wygrania).

Każda z tych rzeczy nie jest wadą, ale kombinacja ich powoduje, że nie chce mi się w nią grać. Któremu z nich bliżej Loop?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Ardel12 »

vnzk pisze: 17 lip 2022, 12:30
Ardel12 pisze: 17 lip 2022, 09:09 Gardzę pandemikiem, więc gorszego porównania dla mnie nie mogłeś dać :p
A którym aspektem Pandemika gardzisz? Bo tu zamysł wydaje się podobny - postaciami z asymetrycznymi zdolnościami próbujesz usunąć kostki z newralgicznych miejsc, zanim te się namnożą na tyle, że przegracie grę. ;)
Grałem dość dawno, więc już bardziej w głowie mam samo odczucie z gry niż konkrety, ale z tego co pamiętam to:
- oczywistość wyborów
- niski poziom trudności
- powtarzalność partii i to nawet między różnymi seriami(zwykły a cthulhu)

W sumie Twój opis jest tak generyczny, że pasuje też do Spirit Island:p a SI uwielbiam.

Pętla ma szansę dla mnie być gniotem, średniakiem jak i bardzo dobrym tytułem. Niestety bez ogrania w ogóle nie jestem w stanie ocenić jak siadzie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: japanczyk »

Ardel12 pisze: 17 lip 2022, 09:09
japanczyk pisze: 16 lip 2022, 23:02 Pandemia tez ma prostą mechanike, a jest grą wybitną w tym co udaje jej sie osiagnac
Gardzę pandemikiem, więc gorszego porównania dla mnie nie mogłeś dać :p
A szkoda, podstawowy Pandemic jest taki se, ale Legacy to moim zdaniem must play planszówke (S1/S2, S0 wciaz nie skonczylem)

The LOOP ma te przewage nad Pandemiciem ze nie jest tak rozwodniony i hmmm... mam odczucie mniejszej losowości w tym co sie dzieje na planszy?
+ dochodzi budowanie postaci i działanie artefaktów
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Neoptolemos »

Ja jestem zaintrygowany, ale ja bardzo lubię serię Pandemic i podobne gatunkowo twory. Zostawiłem sobie podstawkę z dodatkami (inne części serii faktycznie są zbyt wtórne, żeby posiadać więcej) i oczekujące Legacy, ale jak ktoś zaproponowałby mi również Zakazaną Pustynię, Ognisty Podmuch lub coś podobnego - jestem na tak. No i właśnie z Loop mam tak, że bardzo chcę poznać, ale wcale nie wiem, czy potrzebuję mieć na półce. Bo jeśli feeling nie będzie wystarczająco różny od Pandemica, to i tak będą walczyć o uwagę... Spirit Island też zrobiło na mnie duże wrażenie, ale w kolekcji nie trzymam, bo wiem kto ma i chętnie pożyczy/zagra.

Btw, w podobnej kategorii bardzo polecam nieco mniej znane Burgle Bros - przy całym moim szacunku dla Pandemica, w Burgle Bros wybory są mniej oczywiste, decyzje ciekawsze i emocje potrafią być większe.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: japanczyk »

Neoptolemos pisze: 17 lip 2022, 19:10 ale wcale nie wiem, czy potrzebuję mieć na półce.
Potrzebujesz
Ta gra zwyczajnie jest ciekawsza, zabawniejsza, przyjemniejsza, a i w drodze są fajne dodatki ;-)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Ardel12 »

japanczyk pisze: 17 lip 2022, 17:49 A szkoda, podstawowy Pandemic jest taki se, ale Legacy to moim zdaniem must play planszówke (S1/S2, S0 wciaz nie skonczylem)
Nad legacy zastanawiałem się wiele, wiele razy, ale chciałbym go przeżyć w 4os, a niestety inne pary albo nie grają albo gardzą jeszcze bardziej pandemikiem niż ja i nie chcą tracić kasy. Na legacy jak najbardziej jestem otwarty, gdyż wiem, że jest to znacząco inne doświadczenie od podstawki.
japanczyk pisze: 17 lip 2022, 19:55 Potrzebujesz
Ta gra zwyczajnie jest ciekawsza, zabawniejsza, przyjemniejsza, a i w drodze są fajne dodatki
Przekonałeś, wezmę jak tylko w sklepach się pojawi i opiszę swoje wrażenia. Co ważne, niby najlepiej wg BGG gra się w 2os, więc dla mnie jeszcze większy plus.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: Wosho »

Dzis przyszlo wiec mam nadzieje sie uda zagrac :)
Na bgg znalazlem info ze ma byc character pack i duzy dodatek :)
darekdawiec
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2022, 10:56
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Loop/ Pętla (Maxime Rambourg, Théo Rivière)

Post autor: darekdawiec »

czy ktos gral w to solo i moze napisac wrazenia?
ODPOWIEDZ