Gra - doświadczenie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

Hej,
dziś nietypowa sprawa - moja dziewczyna generalnie nie jest wielką fanką planszówek, ale ma jeden typ, który jej się wyjątkowo podoba. Chodzi o gry, w których rozgrywka ma większe znaczenie niż jej wynik, oferują jakąś przygodę, zagadkę, doświadczenie itp. Wiem że to niezbyt precyzyjne, ale może na przykładach - jej ulubione gry to Fog of Love, seria Unlock i Destinies. Podobało się jej też This War of Mine i Paleo. Od T.I.M.E. Stories odbiliśmy się wspólnie, w Detektywa grała tylko w Drugie dno i szału nie zrobił (co rozumiem, bo dla mnie też w porównaniu do podstawki dodatki były przeciętne).

W skrócie:
- kooperacje i semi-kooperacje są spoko (ale nie jest to warunek konieczny)
- gry z apką są spoko
- zasady powinny być albo mega proste, albo przynajmniej bardzo intuicyjne
- nie musi być polskiego wydania (ale gra musi być dostępna, obviously)
- i last but not least: gra ma NIE być kampanijna (a przynajmniej nie na tyle, żeby trzeba było raz na miesiąc zagrać)

Macie pomysły, co się może sprawdzić?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: tomekmani3k »

W liście gier, które wymieniłeś nie zauważyłem Kronik zbrodnii a spełniają warunki.
Chociaż patrząc na stopkę nie wierzę, że nie grałeś :D
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

Były. Podobały się mniej niż Unlock, ale też ok - tak czy inaczej, przeszliśmy ;) a serię Millenium przeszedłem solo ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
rutra1992
Posty: 434
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 159 times
Been thanked: 113 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: rutra1992 »

Dla mnie głównym przykładem gdzie rozgrywka jest ważniejsza od wyniku jest ciezarowka przez galaktyke. To budowanie statku jest super, a to czy wygram czy przegram to mało istotne.

Do tego może jakieś gry z rozwojem/budowaniem bohatera jeśli lubi Fantasy? Np:
Zew przygody
Roll player + ewentualnie dodatki
Może runebound?

No i może jakieś party games? A jesli ma być na dwie osoby to tajniacy Duet?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

Ja się strasznie odbiłem od Ciężarówki, bo byłem w nią FATALNY, ale... faktycznie może się spodobać, do przemyślenia. Od jakiegoś czasu sufluję, żebyśmy zagrali w Space Alert, ale pochopnie użyłem stwierdzenia że "w to trzeba od razu zagrać kilka razy"... no i zraziłem :P

Roll Player mi siadł umiarkowanie, natomiast razem graliśmy w Sagradę i było "tylko ok", więc nie sądzę, żeby temat wyjątkowo pomógł. Z kolei na Zew Przygody się nie nastawiam optymistycznie, bo znajomi kupili i określili jako najgorszą grę w życiu.

A Runebound był zawsze poza moimi zainteresowaniami, ale może? Tylko mam poczucie, że jednak ma sporo zasad, ale sprawdzę sobie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11172
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: japanczyk »

Zew Przygody nie polecam - ani to gra, ani doświadczenie ;P

Ja bym polecił Pandemica S1/S2 (to szczegolnie) jako doswiadczenie, albo np. Brzdeka Legacy gdzie wazniejsze jest odkrywanie gry niz samo wygranie/przegranie
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

3 Pandemici i Brzdęk czekają na czasy, aż przełamie się do gier kampanijnych ;) (w pierwszego Pandemica w ogóle grałem, niestety nie dokończyliśmy - ekipa z pracy się rozsypała - ale podobało mi się na tyle, że kupiłem drugi egzemplarz).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Marbel
Posty: 224
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Marbel »

A może Robinson Crusoe? Zasady nie są proste, choć w sumie intuicyjne. I przygoda, wiele scenariuszy. U mnie dzieciaki ze mną nawet grają, w końcu ogarniam zasady.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

Robinsona mam i pewnie sprawdzimy razem, ale mam przeczucie, że po Paleo wyda się przekombinowany.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ppeter
Posty: 533
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: ppeter »

Ciekawe czy by nie podeszło Too Many Bones?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Harun »

Zakładam, że trafna odpowiedź na Twoje pytanie, w znacznej mierze uzależniona jest od tego, jakie klimaty i tematyki Twoja dziewczyna lubi. Ponieważ jej nie znam, kieruję się moim gustem.

Z mojej kolekcji poleciłbym więc:

- bezsprzecznie na pierwszym miejscu Tales of Arabian nights, ale chyba nie spełnia wymogu dostępności,

- jeśli lubi klimaty zbrodni - Sherlock Holmes Detektyw Doradczy - gra jest bardzo klimatyczna,

- jeśli lubi Tolkiena - Władca pierścieni podróże przez Śródziemie, jednak w trybie przygody (ja lubię oba tryby, ale nie o to pytasz).

Najlepiej pokaż jej kilka propozycji, które dostaniesz i niech sama wybierze.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

Harun pisze: 18 lip 2022, 17:32 Zakładam, że trafna odpowiedź na Twoje pytanie, w znacznej mierze uzależniona jest od tego, jakie klimaty i tematyki Twoja dziewczyna lubi. Ponieważ jej nie znam, kieruję się moim gustem.
Właśnie tutaj o tyle ciężko powiedzieć, że nie ma sprecyzowanych oczekiwań co do tematyki, za to nie siądzie do gry, która jej się nie spodoba wizualnie ;) nie jest fanką żadnego popularnego IP (Star Wars, Władca Pierścieni, Pieśń Lodu i Ognia, Marvel etc.), ale też nic nie skreśla z tego powodu. Po prostu IP nie jest wartością dodaną (z tego powodu nie proponuję Zewnętrznych Rubieży, choć je lubię, bo sam mam wrażenie, że jednak do tej gry trzeba lubić SW).

W Sherlocka graliśmy i było fajne, ale trochę chyba za długie i ciężkie (w każdym razie nie zapamiętała tego tak dobrze, jak np. Unlocków czy Detektywa) - tutaj też może to być moja percepcja, bo poznawałem Sherlocka przed polskim wydaniem i jednak lingwistycznie było to wyzwanie. Natomiast Tales of Arabian Nights brzmi rewelacyjnie - faktycznie może być ciężko z dostępnością, ale wrzucam na wishlistę!

Co do pokazywania kilku gier do wybrania - na razie właśnie podsuwam te, które już mam: Robinsona, Paleo (graliśmy kilka dni temu pierwszy raz), ale szukam dalej.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: arturmarek »

Dla mnie gry euro, w których nie napinamy się na wygraną, tylko sobie "pykamy" to:
Terraformacja Marca i Na Skrzydłach. Zasady są bardzo proste, 90% złożoności gry leży w działaniu kart, które jest opisane na kartach.

Podbijam też klasycznego Sherlocka i Robinsona.
Sherlock: moja żona uwielbia, dla mnie to już trochę za dużo pracy. Na pewno jest bardzo klimatyczny i jak ktoś lubi (a ona bardzo lubi) lore Sherlocka, to trzeba spróbować. Większość spraw jest niezależnych, jest jedna dość krótka kampania, ale z tego co pamiętam to te sprawy nie łączyły się ze sobą bardzo mocno (ale grałem parę lat temu, więc mogę źle pamiętać).
Robinson: jeśli Twoja żona nie musi znać wszystkich reguł, żeby grać to jest to idealna gra. Ja grałem ze swoim synem jak miał 5 lat. Same wybory są bardzo proste: idę coś budować, polować, odpoczywać lub odkrywać. To jak to działa dokładnie mechanicznie jest nieważne (ważne jest tylko, aby jedna osoba przy stole tego pilnowała). Oczywiście taki układ nie każdemu może odpowiadać, że jedna osoba osoba obsługuje całą grę, a druga podejmuje tylko decyzje wysokopoziomowe i rzuca kośćmi. U mnie też było tak, że byłem po wielu... wielu rozgrywkach przed tym jak zacząłem grać z synem i miałem zasady opanowane do perfekcji. Do dzisiaj wspominamy z synem (po 3-latach) jak upolował z pomocą Piętaszka, gołymi rękami tygrysa i umarł z zimna kolejnej nocy... W tej grze zdecydowanie nie liczy się wynik (bo przeważnie kończy się śmiercią jednego z graczy)
rutra1992
Posty: 434
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 159 times
Been thanked: 113 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: rutra1992 »

Naszły mnie jeszcze dwa tytuły:
W pogoni za szczęściem i CV. W to pierwsze od czasu do czasu gram i zawsze przy tym pojawią się jakieś historie z życia czy plany. Słyszałem że z CV jest podobnie. Skoro lubi Fog of Love to może i takie rzeczy podejdą
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Bruno »

A grywacie tylko we dwoje?
Bo już od trzech osób mógłbym polecić Nemesis :D

A poza tym może Brzdęk/Brzdęk w kosmosie?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra - doświadczenie

Post autor: Neoptolemos »

arturmarek pisze: 19 lip 2022, 09:22 Dla mnie gry euro, w których nie napinamy się na wygraną, tylko sobie "pykamy" to:
Terraformacja Marca i Na Skrzydłach. Zasady są bardzo proste, 90% złożoności gry leży w działaniu kart, które jest opisane na kartach.
Nie, nie i nie. Terraformacja jest dokładnym przeciwieństwem tego, czego szukam. Zimne mielenie punktów i wykręcania combosa, na dodatek noszące znamiona pasjansa, to bardzo nie to ;) Robinson i Sherlock są w orbicie.
rutra1992 pisze: 20 lip 2022, 21:55 Naszły mnie jeszcze dwa tytuły:
W pogoni za szczęściem i CV. W to pierwsze od czasu do czasu gram i zawsze przy tym pojawią się jakieś historie z życia czy plany. Słyszałem że z CV jest podobnie. Skoro lubi Fog of Love to może i takie rzeczy podejdą
W pogoni za szczęściem miałem, kilka razy zagrałem, pokazywałem jej, entuzjazmu nie było - a i dla mnie to było tylko ok. Tu chyba największą barierą była szata graficzna. CV muszę kiedyś sobie obczaić.
Bruno pisze: 20 lip 2022, 23:04 A grywacie tylko we dwoje?
Bo już od trzech osób mógłbym polecić Nemesis :D

A poza tym może Brzdęk/Brzdęk w kosmosie?
Brzdęk też jest w planach, tylko sprzedałem swój i kupiłem Legacy, które czeka na odpakowanie ;) jesteśmy wstępnie umówieni z kolegą na rozgrywkę w podstawkę, bo pomysł jej się podoba. A o legacy już usłyszałem wczoraj, że odpada z automatu :( i generalnie gramy czasem z innymi, ale szukam jednak pod kątem grania we dwoje - bo w 90% sytuacji, kiedy się mogę z kimś umówić na planszówki, to dostaję błogosławieństwo i mam sobie sam iść. Co oczywiście mi nie przeszkadza, ale na nas dwoje szukam osobnej półeczki.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ