Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pitgar
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2015, 13:47

Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: pitgar »

Cześć, jak w tytule poszukuje gry która łączy elementy takie jak:
- każdy gracz osobno próbuje osiągnąć swój unikalny cel lub zbiór zadań - coś jak w Brzęk, gdzie każdy próbuje uzbierać jak najwięcej punktów, zdobyć jak najlepszy skarb
- zdobywają XP a ich postać się ulepsza - zdobywają przedmioty - nie jest łatwo się wymaksować
- koniecznie jedna osoba kieruje tymi złymi i próbuje wyeliminować graczy lub osiągnąć swój cel i "wygrać"
- niezbędna jest plansza - np. sama karciana nie wchodzi w grę
- gracze mogą współpracować, ale mogą też sobie przeszkadzać, możliwe ustalenia "nad stołem"

W latach 90' była taka polska gra Obcy. Łączyła ona dużo w/w ale mechanika niestety jest całkowicie skopana :wink:

Dzięki za wszystkie sugestie,
Pozdrawiam :)
adalony17
Posty: 14
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:02
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: adalony17 »

Do twojego opisu najbardziej z tych w które grałem pasują mi:
-The others,
-claustrophobia,
-Space Hulk,
Pozycje 2 i 3 nie mają levelowania z tego co pamiętam, typowo konfrontacyjne.
The others łączy co-op z grą konfrontacyjną, można grać 1v1 lub 1vs 4 osoby w co-opie
Wszystkie chyba niedostępne w sklepach, ale z drugiej ręki myślę, że do zdobycia ;)
popsmoke
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2020, 13:24
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: popsmoke »

w Nemesis jest wariant, żeby jeden gracz kontrolował obcych, wtedy gra praktycznie spełnia wszystkie warunki (no, może poza zbieraniem expa), ale rozgrywka będzie wtedy bardzo trudna dla reszty graczy :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: grzeslaw90 »

pitgar pisze: 25 lip 2022, 12:29 Cześć, jak w tytule poszukuje gry która łączy elementy takie jak:
- każdy gracz osobno próbuje osiągnąć swój unikalny cel lub zbiór zadań - coś jak w Brzęk, gdzie każdy próbuje uzbierać jak najwięcej punktów, zdobyć jak najlepszy skarb
- zdobywają XP a ich postać się ulepsza - zdobywają przedmioty - nie jest łatwo się wymaksować
- koniecznie jedna osoba kieruje tymi złymi i próbuje wyeliminować graczy lub osiągnąć swój cel i "wygrać"
- niezbędna jest plansza - np. sama karciana nie wchodzi w grę
- gracze mogą współpracować, ale mogą też sobie przeszkadzać, możliwe ustalenia "nad stołem"

W latach 90' była taka polska gra Obcy. Łączyła ona dużo w/w ale mechanika niestety jest całkowicie skopana :wink:

Dzięki za wszystkie sugestie,
Pozdrawiam :)
Jest fanowski wariant do Brzdęka, gdzie piąty gracz może grać jako smok :) https://boardgamegeek.com/thread/188914 ... lay-dragon
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: Khag »

Spójrz na grę ALONE od Galakty chyba.
Poznań i okolice.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: Cyel »

Całkiem trudne kryteria, prawdę mówiąc. Np wymaganie by gracze grali każdy na swój rachunek a nie razem do wspólnej bramki eliminuje całkiem sporo gier kooperacyjnych gdzie jest współpracująca drużyna vs gracz-overlord.

Jakby co, to wspomniany Obcy też nie spełniał tego kryterium.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
aranjuez
Posty: 38
Rejestracja: 01 cze 2015, 09:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: aranjuez »

trochę wpisuje się w tą grę the shadow planet - tylko że tam jest sześć grywalnych postaci które wykonują akcje nad planszą, a gracze wcielają się w nadrzędne siły które sterują poczynaniami graczy dla osiągnięcia własnych celów które są częściowo zbieżne a częściowo sprzeczne z celami innych graczy
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: ponika »

Pierwsze co mi się skojarzyło to Dungeons and dragons z mapami taktycznymi. Spełnia wszystkie wymagania, a regrywalnosc nieskończona :)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Podobny do Brzęk, ale jedna osoba kieruje przeciwnikami

Post autor: Cyel »

ponika pisze: 27 lip 2022, 23:09 Pierwsze co mi się skojarzyło to Dungeons and dragons z mapami taktycznymi. Spełnia wszystkie wymagania, a regrywalnosc nieskończona :)
Oprócz tego że "kierujący złymi" nie
próbuje wyeliminować graczy lub osiągnąć swój cel i "wygrać"
tzn nie jest dla reszty przeciwnikiem jak np w Descencie 2ed, the Others czy Level7 Omega Protocol. No i również gracze raczej nie grają każdy do swojej bramki, jakby chciał autor tematu, tylko jednak najczęściej współpracują w RPG (i pozostałych wymienionych grach też).
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ