Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: sirtepek »

Cześć,
Poszukuję nowej gry do kolekcji z nową, niebanalną mechaniką która będzie różnic się od moich aktualnie posiadanych gier i wprowadzi powiew świeżości do kolekcji euro sucharów ☺️.

Wymagania:
- Ciężar gry: dowolny, chciałbym troszkę pomózdzyc przy grze, zależy mi na dużej regrywalności, nie chce aby gra była co partię powtarzalna.
- najczęściej gramy w dwie osoby (z żoną) i chciałbym żeby gra najlepiej skalowała się na dwie osoby.
- opcjonalnie: opcją solo nie pogardzę ☺️.
- czas rozgrywki max do 2h.
- cena do 200 zł

Odpadają abstrakty, horrory w Arkham i sci-fi.
Mam dużo gier które wykorzystują kości, możecie polecić gry które nie posiadają kości lub wykorzystują je w minimalnym stopniu.

Lista posiadanych gier:

Duże gry pod względem ciężkości , długie ponad 1,5h
1. Spirit Island
2. Tzolkin
3. Terraformacja Marsa
4. Klany Kaledoni
5. Zaginiona Wyspa Arnak
6. Osadnicy NI
7. Puerto Rico
8. Istambuł + dodatek mokka i bakszysz
9. Concordia
10. Grand Austria Hotel
11. Zamki Burgundii
12. Wsiąść do pociągu Europa
13. Lorenzo il Magnifico
14. Santa Maria

Średnio ciężkie na 1h
1.Capital
2. Namiestnik
3. El Gaucho
4. K2
5.7 cudów świata pojedynek + Liderzy
6. Sztuka Wojny
7. Zamek + dodatek Sokół
8. Star Realms
9. Tuareg
10. O mój zboże + dodatek
11.CV
12. Lutecja

Dziękuję.
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: autopaga »

5 klanów docelowo z dodatkami.
MowMiStefan
Posty: 669
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 76 times
Been thanked: 171 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: MowMiStefan »

A probowales Marvel Champions? To dlatego, ze sugerujesz bez kosci :)

Rowniez warte sprawdzenia: Diuna Imperium (choc to SF no i z automa nawet we dwojke) i Everdell - bardzo przyjemne euro. Diuna zyskuje z Iksem, Everdell nie potrzebuje dodatkow.

No i moze Podroze przez Srodziemie? Fantasy moze byc?
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1049
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 619 times
Been thanked: 766 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: Abizaas »

Ja bym zaproponował Great Western Trail, FCM i Wiedźmią Skałę.

Wszystkie są świetnymi euro, które dobrze chodzą na dwie osoby, mają raczej dość specyficzne mechaniki bądź kombinacje mechanik i da się je dorwać do 20-220zł.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: arturmarek »

Pierwsza myśl: Szklany Szlak- super system wyboru akcji, pozwala na ciekawe gierki psychologiczne, szczególnei w grze 2-osobowej. Poza tym bardzo dobre euro o przerabianiu zasobów w inne zasoby.
Loyang ma ciekawie rozwiązany problem draftu 2-osobowego. Myślę, że mechanicznie powinna być ciekawa.
Troyes: bardzo oryginalne euro. Wykonuje się akcje z kości, ale można używać kości przeciwnika, są elementy kooperacji, na prawdę interesujący projekt. W grze dwuosobowej gra się z dummy-playerem, ale obsługa jest bardzo prosta i szybka. Powiedziałbym, że mój ulubiony tryb gry i nie potrzebuję trzeciego czy czwartego gracza.
Nie znam wszystkich gier, które wypisałeś, ale wydaje mi się, ż enie ma tam gry z rondlem, także podbijam Great Western Trail.
prib4
Posty: 227
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 22 times
Been thanked: 104 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: prib4 »

Tyrants of the underdark - rewelacyjnie działa na 2 osoby, świetna gra, jedyny problem to słabe wykonanie.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: Cyel »

Aeon's End
Neuroshima Hex
Twilight Struggle (tu może być powyżej 2h zwłaszcza na początku)
Małe Gloomhaven (? grałem tylko w duże ale małe - Jaws of the Lion - chyba bardziej spełnia Twoje wymagania)
Guild Ball
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: xydorux »

Widzę, że mamy podobne gusta, a że również często gramy w dwie/trzy osoby, dlatego liczę że znajdziesz w moich propozycjach jakąś inspirację na powiększenie kolekcji:

Crystal Palace - gra nie wyszła w Polsce, ale można znaleźć oferty na grupach/forum/olx poniżej 200 zł (ostatnio spotkałem się, że parę osób chciało sprzedać) i gra jest niezależna językowo. W grze jest mnóstwo kości, ale tutaj uwaga, nie rzucamy nimi :) Natomiast odgrywają one kluczową rolę w całej rozgrywce. Do tego dochodzi walka o pola akcji, ciągła interakcja (ale nie jest ona wredna), sporo myślenia. Gra składa się z kilka małych planszetek, które używamy w zależności od liczby gracza, co sprawia, że dobrze się skaluje

Brass Birmingham - jestem zaskoczony, że nie masz tego na swojej liście :D Co prawda dwie osoby to może nie jest optymalna liczba graczy, ale na dwie osoby nam grało się przyjemnie i można już było poczuć nieco klimat tej świetnej gry. Tutaj już nie ma kości, ale trzeba sporo kombinować, akcja na planszy ciągle się zmienia, ruchy innych graczy mają wpływ na Twoje decyzje. U nas się bardzo dobrze przyjęła.

Le Havre - tutaj polecam z uwagi na niebanalną mechanikę, bo w swoim ruchu przesuwasz "stateczek", dokładasz zasoby i potem decydujesz czy zbierasz jakieś zasoby czy może wykorzystujesz swojego mepla aby skorzystać z dostępnych budynków. Oczywiście gra oferuje znacznie więcej, ciężko w jednym zdaniu to opisać :D Gra daje dużo strategii, myślenia i na dwie osoby nam się nieźle grało, chociaż jeden dodatkowy gracz myślę, że pozwala jeszcze bardziej cieszyć się rozgrywką, ale może być problem aby zamknąć się wówczas w dwie godziny.

Ponadto wspomniane wcześniej FCM, Tyrants, Szklany Szlak, Troyes to też wybory, których nie powinieneś żałować :)
ponika
Posty: 532
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 445 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: ponika »

Na razie widzę głównie eurasy w tych polecankach :)
Jeśli chcesz coś co nie będzie euro i wprowadzi świeżość, to może na przykład:
(Gram właściwie wyłącznie na dwie osoby, wszystko przetestowane w takim składzie)


- Shipwreck Arcana - kooperacyjna dedukcja, w skrócie macie odgadnąć wzajemnie swoje kafelki cyfr przed upłynięciem czasu - dużo kombinowania i kminienia, sporo liczenia. Na forum są pliki przetłumaczone na polski, można wydrukować i zagrać testowo używając chociażby kartoników z numerkami.

- Obecność - to dedukcja z kolei rywalizacyjna, bardzo dużo emocji, czasem trudne decyzje, banalna mechanika

- z dedukcji (obiecuje, to ostatnia) fajna jest też Pagan: Fate of Roanrock - przyrównywana do Netrunnera, w settingu polowania na wiedźmę. Grałam na razie niestety raz, więc dużo nie powiem, ale na razie odczucia mam bardzo pozytywne

- Basilica (niedługo wznowienie Portalu) - jeden z najlepszych kafelkowców w które grałam.

- Res Arcana - świetnie chodzi na dwie osoby, z tych 8 kart naprawdę da się wyciągnąć nieźle komba i robi się fajny wyścig po kolejne enklawy i artefakty

- Załoga - tricktaking, na dwie osoby gra się z automą, co zupełnie nie przeszkadza, choć trzeba się pogodzić ze czasem mocno utrudnia (a czasem uniemożliwia) wygraną. Gra jest krótka ale emocjonująca, pierwsza część (ta w kosmosie) chyba lepsza od tej podwodnej, chociaż akurat setting nie ma tu w ogóle znaczenia.

- Jesli lubicie wykreślanki to Welcome to i Kartografowie nie mają sobie równych.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2022, 07:06 przez ponika, łącznie zmieniany 1 raz.
agt
Posty: 1190
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 638 times
Been thanked: 323 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: agt »

Skoro ciężar dowolny to rzucę tak: Solenia (jest tryb solo), Na skrzydłach (jest solo z automą), Wyprawa do El dorado, Patchwork (automę można dokupić), Lost Cities i Dominion :)
I może jeszcze Robinson Crusoe ;)
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: sirtepek »

Dziękuję wszystkim za polecanki.

Jeśli miałbym wybierać między Great Western Trail vs Teotihuacan na grę w dwie osoby ( sporadycznie solo) to który tytuł wygrałby?
MowMiStefan
Posty: 669
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 76 times
Been thanked: 171 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: MowMiStefan »

sirtepek pisze: 04 sie 2022, 09:55 Dziękuję wszystkim za polecanki.

Jeśli miałbym wybierać między Great Western Trail vs Teotihuacan na grę w dwie osoby ( sporadycznie solo) to który tytuł wygrałby?
Patrząc na Twoje gry wziąłbym GWT. Mam wrażenie, że trzymasz się tematów i wybrałeś gry osadzone w jakimś klimacie / posiadające tło. GWT to western, Teo to raczej abstrakt w ramce klimatu.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1049
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 619 times
Been thanked: 766 times

Re: Kolejna gra do kolekcji - z nową niebanalną mechaniką?

Post autor: Abizaas »

Teotihuacan to słabsza gra, a do tego źle chodzi w dwie osoby. Weź GWT, nie będziesz zawiedziony.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ