Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1655
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: nidhog »

Ja koszulkuje praktycznie wszystko. No może poza grami pokroju dylemat wagonika, czy legacy.
Dlaczego?
1. Naleciałość z gry w Mtg turniejowej
2. Łatwość tasowania - o niebo lepiej się tasuje karty w koszulkach.
3. Zabezpieczenie gry - tu szerzej. Dbam o gry, ale przypadki/wypadki się zdarzają. Świadomie kupuje gry, które planuje zostawić w kolekcji latami. Dlatego wolę zabezpieczyć karty tak by mieć komfort gry, a nie zastanawiać się czy coś przypadkiem zostawi ślad. Szczególnie, że grywa się w różnych miejscach. A stół jak kiedyś zauważył Durczok potrafi być upier.....
Ręce też się pocą i zostawiają ślady - szczególnie widoczne na białych ramkach kart.

Szanuje też czyjeś zdanie o niekoszulkowaniu. Każdy robi, że swoją gra co mu się podoba. Jeżeli woli feeling kart, a nie folii. Dla mnie spoko. Dopóki nie próbuje mnie zmusić do rozkoszulkowania moich gier :)

Co do ekologii. Czy to zawsze musi być tak, że proste pytanie zawsze musi zostać skażone rasizmem, polityka czy ekologią?
Zaraz ktoś napisze, że mamy same transparentne koszulki, a za mało jest przyciemnianych.
Albo, żeby nie kupować koszulek firmy z, bo mąż sprzątaczki właściciela fabryki gadał kiedyś z Rosjaninem. A jeszcze ściągają koleją - to przez Rosję przecież.

Ekologia działa tak, że ważne co kupujesz, ale i jak tego używasz. Może warto jednak kupować porządne koszulki i trzymać w nich gry latami? Niż kupić tanie koszulki albo wcale. I gra lub tanie koszulki szybko trafią na śmietnik?
Prawda jest taka jak ktoś już słusznie zauważył - nie plastik stanowi problem, a podejście do jego jednorazowego użytku.
Moje zbiórki - szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: tomb »

Chciałbym nie koszulkować, ale niektóre gry tego wymagają. Talię duchów z Ghost Stories mam znaczoną po jednej partii, bo czarne brzegi odpryskiwały. Wszystkie gry z dodatkami pakuję, bo nierównomierne zużycie może być podpowiedzią (Dominion to koszmar). Ale są też gry, w których karty radośnie niszczę - talia wagonów w Tickecie wygląda, jakbyśmy nigdy dłoni mydłem nie skalali.

Generalnie koszulki są złem koniecznym, mają jedną niezaprzeczalną zaletę - łatwiej i szybciej się tasuje karty (metodą na wcisk).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 573 times
Been thanked: 645 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: mineralen »

Koszulkuję wszystkie gry w których karty trzyma się w dłoniach albo są przesuwane po stole. Nie koszulkuję wyłącznie gier gdzie karty leżą na stole i są mało używane (np karty punktacji w Kaskadii, Tajniacy, karty w Cryptid, karty spotkań i fabryki w Scythe).

Kwestia wyłącznie estetyczna. Nie chcę mieć ani brudnych kart od potu na dłoniach ani pogiętych kart od profesjonalnego tasowania jak pani na filmiku. Jeszcze ludzie nieświadomie często gną karty w rękach, koszulka usztywnia kartę więc do tego nie dochodzi.
PytonZCatanu pisze: 06 sie 2022, 09:14 Teraz ważne pytanie.

Macie zapewne niemałe kolekcje. Przy dużym koszulkowaniu... przyznajcie, ile pieniędzy w to włożyliście? 🙂
Liczę tak ok 300 zł na ok 50 planszówek z dodatkami, 90% koszulek to Sloyca standard. Kupuję też inserty i big boxy dla planszówek, to kolejne wydatki.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: trixon »

PytonZCatanu pisze: 06 sie 2022, 09:14 Teraz ważne pytanie.

Macie zapewne niemałe kolekcje. Przy dużym koszulkowaniu... przyznajcie, ile pieniędzy w to włożyliście? 🙂
Ok. 2000 zł. Bez odliczania sprzedanych gier. Z tym, że ja jestem freakiem na tym punkcie i potrafię koszulkować Dominiona (ok. 500 kart) czy nawet Millennium Blades z dodatkami (ponad 2000 kart).
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: eveni »

Również mam wszystko zakoszulkowane. Ile wydałam? Nie liczyłam, ale pewne sporo by sumarycznie wyszło. Mam już taką schizę, że nie jestem w stanie grać niezakoszulkowanymi kartami. Cały czas wydaje mi się, że zaraz się zniszczą.
Aczkolwiek uważam, że każdy ma prawo robić że swoją grą co mu się żywnie podoba. Tylko mam nadzieję, nie kupić gry od osoby która je tłuste przekąski przy graniu i gdzie kot chodzi po planszy, śpi w pudełku itd. :lol:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: RUNner »

eveni pisze: 06 sie 2022, 10:36 Tylko mam nadzieję, nie kupić gry od osoby która je tłuste przekąski przy graniu i gdzie kot chodzi po planszy, śpi w pudełku itd. :lol:
I właśnie po to jest ten wątek, żebyś się nie nacięła przy zakupie używki ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4101
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: brazylianwisnia »

PytonZCatanu pisze: 06 sie 2022, 09:14 Teraz ważne pytanie.

Macie zapewne niemałe kolekcje. Przy dużym koszulkowaniu... przyznajcie, ile pieniędzy w to włożyliście? 🙂
Na koszulki poszło 4% wartości mojej kolekcji gier - > ok 2tys zł.
Tak jak pisałem - dla mnie jest to ulepszenie odczucia macania kart. Na metalowe monety, premium meeple i inserty też poszło sporo więc koszulki tak nie bola :-P

Co do zabezpieczenia to koszulki uratowały mi kiedyś grę. Jak gramy że znajomymi to często piejmy piwko i winko przy stole i raz się rozlało.. Karty się nie zamoczyły bo chlapniecie poszło od góry, na front karty i reakcja była szybka ;-)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2022, 10:58 przez brazylianwisnia, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1655
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: nidhog »

PytonZCatanu pisze: 06 sie 2022, 09:14 Teraz ważne pytanie.

Macie zapewne niemałe kolekcje. Przy dużym koszulkowaniu... przyznajcie, ile pieniędzy w to włożyliście? 🙂
Sporo. Sam ostatni sezon Paladinów to z 1300 pln. Aczkolwiek pytanie jest trochę źle zadane. Myślę, że kwota za koszulki powinna być porównana do kwoty za gry. Ja wychodzę z założenia, że skoro są pieniądze na grę za 400, 600 czy 1000 pln, to jest i te 30-50 pln na koszulki.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2022, 11:24 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Moje zbiórki - szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 986
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 777 times
Kontakt:

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: Apos »

Koszulkować czy nie, oto jest pytanie
Najczęściej gramy poza domem i prezentujemy gry z własnej kolekcji, organizujemy wydarzenia planszówkowe. Po prostu dbamy o swoje hobby. Rozumiem, gdy ktoś gra solo albo w dwie osoby w domu, to koszulkowanie jest zbędne. Na nasze wydarzenia, przychodzi co tydzień około 30 osób. Nie mam problemu z użyczaniem gier z kolekcji, ale wolę karty trzymać w koszulkach.
Taką grę, również jak sprzedaję, to wygląda jak nowa.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: ave.crux »

Mam cyklady niekoszulkowane po 185 partiach. Wiecie co się wytarło? Prostokątne kartoniki bożków, na które koszulek nie ma.

Sugerowanie że osoba która nie koszulkuje jest niechlujna i nie dba o swoje rzeczy to największa głupota jaką dane mi było na tym forum przeczytać.
Zwłaszcza, że nikt nie atakuje osób koszulkujacych, a osoby koszulkujące sami sobie wrzucają dowody anegdotyczne do wpisów żeby móc rozpocząć lincz na ludziach, bo grają inaczej.

No i cena gry, a koszulkowanie. Jaki to ma w ogóle związek? Wydałem ponad 600zł na cyklady i 500 na nemesis. Karty akcji z nemesisa koszulkuje, bo są słabej jakości, a nie przez to, że nadszarpnąłem zakupem domowy budżet.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: arturmarek »

detrytusek pisze: 06 sie 2022, 08:16
arturmarek pisze: 05 sie 2022, 22:55 Jednej rzeczy tylko nie kumam w tej dyskusji. O co chodzi z tą łatwością tasowania zakoszulkowanych kart? Ja mam dokładnie odwrotnie, źle mi się to tasuje i jeszcze przy tasowaniu nieraz mi karta wchodzi w koszulkę innej karty i się psuje jak tego nie wychwycę. Ja ogólnie tasuje karty tak: link
A mnie najbardziej urzekło to, że już 219k wyświetleń ma kobieta tasująca karty.
Bo jak wpiszesz w google'a card shuffling, to wyskakuje jakiś wpis, który ten filmik linkuje.

A co do praktyczności koszulkowania, to poza tym, że gorzej mi się tasuje (bo tasuję zbrodniczo), to też używam koszulek premium i stosy kart są niepraktyczne, łatwo to wywalić itd. Dlatego np. zjąłem koszulki z Wziąść do Pociąu, bo więcej było z tym kłopotu jak się stos wywracał.

Nikt tutaj chyba nie wspomniał jeszcze jednej sporej niedogodności: gry po zakoszulkowaniu zajmują dużo więcej miejsca i ważą znacznie więcej. Dla przykładu przed zakoszulkowaniem Terraformacja ze wszystkimi oficjalnymi dodatkami i promkami mieściła mi się w pudełku od podstawki (jedynie jakieś 2cm nie domykało się pudełko), natomiast po zakoszulkowaniu muszę trzymać karty projektów w osobnym pudełku. Dlatefo nie koszulkuję Food Chain Magnate, bo mam wrażenie, że bym gry nie upchał do pudełka z powrotem.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 377 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: SetkiofRaptors »

ave.crux pisze: 06 sie 2022, 12:19 Zwłaszcza, że nikt nie atakuje osób koszulkujacych, a osoby koszulkujące sami sobie wrzucają dowody anegdotyczne do wpisów żeby móc rozpocząć lincz na ludziach, bo grają inaczej.
Drugi raz to piszesz, a już ktoś ci zwrócił uwagę, że owszem atakujecie.
rav126 pisze: 05 sie 2022, 16:55
ave.crux pisze: 05 sie 2022, 14:41 nikt tutaj tak nie uważa.
A jednak z wypowiedzi przeciwników koszulkowania takie wrażenie można odnieść. Koszulkujący podają pragmatyczne argumenty robienia tego. Przeciwnicy natomiast używają tekstów w stylu nakładanie kondomów, laminowanie kartek książek, koszulkowanie pudeł itp. No i robi to różnicę w odbiorze.
Wypowiedzi są w prześmiewczym tonie, argumenty są sprowadzane do absurdu typu laminowanie stron w książkach.

Dowody anegdotyczne? My nie wrzucamy dowodów anegdotycznych bo to nie jest poważna dyskusja naukowa tylko temat o tym co kto i dlaczego woli robić. My po prostu piszemy o swoim wrażeniu i preferencjach. Jakie mam podawać nieanegdotyczne argumenty XD Mam zrobić badanie ścieralności farb z kart? Wasze dowody są tak samo anegdotyczne bo taki jest charakter tej dyskusji.

Nadal nie rozumiem strony która nie rozumie, że koszulki nie są strasznie anty-eko, bo są po coś i używa się ich latami. Oczywiście, że zdaje sobie sprawę, że są z plastiku, ale to jak zauważyłem to nie plastik jest be tylko używanie rzeczy 30 sekund. Pałeczki bambusowe, halo. Egzystencja człowieka jest obciążeniem środowiskowym, ale ta przysłowiowa słomka jest produkowana by być używana przez 190 sekund, a koszulki na karty które wyrzuciłem mogę zliczyć na palcach jednej ręki. Plastik staje się problemem w momencie stania się śmieciem a nie w momencie używania. Żadna z moich koszulek nie jest śmieciem, bo są obecnie używane.

Wróćmy może na chwilę do przekąsek, bo serio była grupa na forum która zabrania jeść przy grach xD Dla mnie to jest niepojęte, i jeśli ktoś się martwi o grę aż tak, to czemu unika koszulkowania? Ah bo to nie jest deck-builder... i się tyle nie tasuje. Jeśli dzięki koszulkom mogę się cieszyć grą bez spiny, typu np. możemy sobie jeść i ktoś może pić jakie tam napoje chłodzone chce a ja jestem spokojny, to to jest dla mnie dobry wydatek.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: ave.crux »

W prześmiewczym tonie to co najwyżej sobie czytasz te wypowiedzi. Jak atakuje to powiedz mi gdzie, to tylko 3 strony tekstu. Do tego przy pierwszym zawołaniu napisałeś "głupio jest uważać, że moje jest mojsze", a cytowane fragmenty niczego takiego nie twierdzą. Głupio to jest sobie dopowiadać niestworzone rzeczy, żeby móc na ich podstawie uważać, że rozmówca jest taki, a nie inny.
Nigdzie nie napisałem, że jestem przeciwnikiem koszulkowania, mało tego, napisałem, że koszulkuję gry, więc jaki ze mnie "przeciwnik koszulkujących".

Bzdura goni bzdure.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: Ardel12 »

Ja przeważnie używam totalnie najtańszych koszulek. Legendary Marvel całe mam zakoszulkowane w koszulkach za 4zł 100szt, więc patrząc, że cena za 1 kartę w dodatku to jakieś 50 groszy i w górę to koszulki to jak dla mnie są gratis. W sumie gry z toną kart pakuje w te szmatki by przyoszczędzić a mieć dalej je zabezpieczone. Wiadomo, nie są idealnie dopasowane, po wielu partiach się ścierają i trzeba je wymienić, ale jakbym miał przeskoczyć na Paladyny do moich karcianek to bym poszedł z torbami. Przecieć LM, MC i AH to mają pewnie 10k i więcej kart w sumie :O

Z kolei wszystkie inne tytuły, gdzie karty to mniejsza część, koszulkuję Paladynkami(dobra, KDM też nimi zakoszulkowałem, ale ta gra kosztuje krocie). Dla mnie czepianie się o koszt poniesiony względem zakupu koszulek ma taki sam sens jak względem insertu czy elementów pimpujących naszą grę. Kto chce to kupuje :) Ja ostatnio zaczynam odpimpowywać swoje gry. Zakupuje inserty od reDrewno i Folded Space by ułatwić sobie życie, ale też by gra dłużej za mnę wytrzymała(kto często nosi swoje gierki na spotkania, ten wie, że jak elementy latają i to nawet w strunówkach to przykre sytuacje zdarzyć się mogą).
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

bdm pisze: 05 sie 2022, 02:08 A pudła też koszulkujecie? W końcu mogą się zniszczyć od przesuwania po półkach i otwierania/zamykania.
Ostatnio oglądałem prezentację jakiejś gry na polskim kanale yt. Był unboxing zafoliowanego egzemplarza i autor odwrócił pudło, po czym małym nożykiem przeleciał po szparach tak aby zdjąć tylko spodnią część folii i mozna było otworzyć pudło z grą. Zdziwiło mnie, że nie zerwał klasycznie. Spojrzałem w komentarze i nie tylko ja byłem zaskoczony bo ktoś zdążył już zapytać - dlaczego w ten sposób zdejmujesz folię? Autor odparł, że dzięki temu pudła się nie niszczą. Na początku miałem wątpliwości czy chodzi o samą technikę z nożykiem czy może pozostawianie pokrywy zafoliowanej. Po głębszym zastanowieniu, raczej to drugie więc byłem trochę zaskoczony. Można?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Beskid pisze: 09 sie 2022, 18:43
bdm pisze: 05 sie 2022, 02:08 A pudła też koszulkujecie? W końcu mogą się zniszczyć od przesuwania po półkach i otwierania/zamykania.
Ostatnio oglądałem prezentację jakiejś gry na polskim kanale yt. Był unboxing zafoliowanego egzemplarza i autor odwrócił pudło, po czym małym nożykiem przeleciał po szparach tak aby zdjąć tylko spodnią część folii i mozna było otworzyć pudło z grą. Zdziwiło mnie, że nie zerwał klasycznie. Spojrzałem w komentarze i nie tylko ja byłem zaskoczony bo ktoś zdążył już zapytać - dlaczego w ten sposób zdejmujesz folię? Autor odparł, że dzięki temu pudła się nie niszczą. Na początku miałem wątpliwości czy chodzi o samą technikę z nożykiem czy może pozostawianie pokrywy zafoliowanej. Po głębszym zastanowieniu, raczej to drugie więc byłem trochę zaskoczony. Można?
Ja myślę, że tak jak w każdej dziedzinie życia tak i tu trzeba zachować jakiś umiar i rozsądek. Jeśli ktoś je rękami podczas grania np. chipsy, pizzę czy tam golonko to dobrze, że koszulkuje. Jak ktoś je sery i oliwki wykałaczkami to przesadą jest mówić, że nie dba o gry, bo niezakoszulkował. Jeśli ktoś w rok trzaśnie kilkaset partii w karciankę to dobrze, że zakoszulkował. Jeśli ktoś trzaśnie kilkaset partii w rok, ale w kilkaset gier to trudno mu zarzucać, że nie jest eko i nie dba o gry, bo niezakoszulkował. Także wszystko zależy od sytuacji.
Jednak zostawianie folii na pudełku to już dla mnie podpada pod zaburzenie obsesyjno-kompulsywne zwane pedantyzmem. Trochę strach grać z kimś takim w jego grę. No chyba, że on na pudełku stawia zawsze pizze, to dobrze, że zostawił folię :lol:
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: Beskid »

Mnie to zupełnie nie przeszkadza. Wrzuciłem jako ciekawostkę bo żyjemy w kraju gdzie zafoliowany pilot od TV podpada pod tradycjonalizm :wink:
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: Cyel »

Beskid pisze: 09 sie 2022, 20:29 żyjemy w kraju gdzie zafoliowany pilot od TV podpada pod tradycjonalizm :wink:
Tylko lekko zahaczając o temat koszulek, ale ostatnio miałem pewne losowe przemyślenia na temat tego jakie bywają ludzkie priorytety w kwestii dbania o to by rzeczy się nie niszczyły. Otóż wiele osób (znam też sporo takich osobiście) bardzo emocjonalnie traktuje swoje przedmioty, foliują te swoje piloty i koszulkują karty, przeżywają gdy samochód się zadrapie, ubranie zaplami, kolekcja komiksów przejdzie grzybem albo zgubią portfel i z ogromnym zaangażowaniem dbają o to, by nic złego tym ich przedmiotom się nie przydarzyło.

Równocześnie, jedyną rzecz, która jest naprawdę tylko ich i musi im służyć przez całe życie, czyli własne ciało, traktują tak, jakby co trzy dni można było stare wyrzucić na śmietnik i kupić za 20 PLN nowe w każdym sklepie. Piją, palą, stosują inne używki, nie ruszają się, mają wołającą o pomstę do nieba dietę, doprowadzają się do chorób, uzależnień, otyłości...a jedynym powodem dla którego dbają o pilota czy samochód a o ciało już nie, chyba musi być to, że ciało dostali za darmo :roll: Przynajmniej mi nic innego nie przychodzi na myśl.

Dla mnie takie priorytety to gwałt na logice, a mnóstwo osób tak żyje. Ot, takie miałem przemyślenie a ten temat mi o nim przypomniał, więc się dzielę ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: anonim »

bogas pisze: 09 sie 2022, 19:20 Jednak zostawianie folii na pudełku to już dla mnie podpada pod zaburzenie obsesyjno-kompulsywne zwane pedantyzmem. Trochę strach grać z kimś takim w jego grę. No chyba, że on na pudełku stawia zawsze pizze, to dobrze, że zostawił folię :lol:
Ja na swoich pudełkach stawiam inne pudełka. Akurat grafika na pudełkach jest bardzo nietrwała, lekkie potarcie przy wyjmowaniu i już masz ślad. Na wielu starszych grach bez folii mam takie obtarcia mimo że praktycznie w nie, nie grałem. Jak by zostawienie folii na pudełku było jakąś tytaniczną robotą to pewnie bym tego nie robił, ale to tylko 4 ruchy nożykiem i użycie taśmy klejącej, jakieś pół minuty roboty bez ryzyka że coś zniszczysz. Mnie to najbardziej dziwi że dla niektórych to taka czarna magia.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

anonim pisze: 09 sie 2022, 23:01 Ja na swoich pudełkach stawiam inne pudełka. Akurat grafika na pudełkach jest bardzo nietrwała, lekkie potarcie przy wyjmowaniu i już masz ślad.
:lol:
anonim pisze: 09 sie 2022, 23:01Mnie to najbardziej dziwi że dla niektórych to taka czarna magia.
Nie czarna magia tylko zaburzenie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: Gizmoo »

Świetny wątek! Wiem kogo oferty sprzedażowe omijać teraz szerokim łukiem. :D
Spoiler:
bogas pisze: 09 sie 2022, 23:57 Nie czarna magia tylko zaburzenie :mrgreen:
Tak, zostawianie folii na wieczku pudełka to jest zaburzenie. Podobnie jak codzienna zmiana bielizny, mycie samochodu i zostawianie otwartej śmietany w lodówce.

Swoją drogą to zabawne, że jako społeczeństwo "walczymy" z dbałością o prywatne przedmioty, krytykujemy coraz wyższe ceny gier, nie lubimy, jak gra ma za dużo plastikowych figurek, pogardzamy "wyrzucaniem" prywatnych pieniędzy na koszulki i kapsle numizmatyczne, ale żeby zrobić porządek z władzą, która w tym samym czasie nie koszulkuje gospodarki, to już nie ma komu. :lol:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 408 times
Been thanked: 505 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: rav126 »

Znam dwie osoby które zostawiają folię na pudełkach - jedną z nich jest Windziarz, a drugą mój kumpel. I jak dla mnie jest jedno usprawiedliwienie takiego zabiegu - masz bardzo dużą rotację gier. Kupujesz, zagrasz kilka razy (albo nawet nie) i sprzedajesz z jak najmniejszą stratą, albo nawet zarobkiem, a następnie kupujesz kolejną. Wtedy nie chcesz mieć problemów, bo tu jest lekka ryska, a tu przetarcie od wsuwania pudełka na miejsce. A na fb widać nieraz dramy o takie duperele.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: bogas »

Gizmoo pisze: 10 sie 2022, 00:35 Tak, zostawianie folii na wieczku pudełka to jest zaburzenie. Podobnie jak 8) codzienna zmiana bielizny, mycie samochodu i zostawianie otwartej śmietany w lodówce.
Taaaa…. :roll:
rav126 pisze: 10 sie 2022, 01:51 (…) nie chcesz mieć problemów, bo tu jest lekka ryska, a tu przetarcie od wsuwania pudełka na miejsce. A na fb widać nieraz dramy o takie duperele.
Dzięki temu wątkowi wiem komu nie sprzedawać żadnej gry 8)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: rastula »

Gizmoo pisze: 10 sie 2022, 00:35 Świetny wątek! Wiem kogo oferty sprzedażowe omijać teraz szerokim łukiem. :D
Spoiler:
bogas pisze: 09 sie 2022, 23:57 Nie czarna magia tylko zaburzenie :mrgreen:
Tak, zostawianie folii na wieczku pudełka to jest zaburzenie. Podobnie jak codzienna zmiana bielizny, mycie samochodu i zostawianie otwartej śmietany w lodówce.

Swoją drogą to zabawne, że jako społeczeństwo "walczymy" z dbałością o prywatne przedmioty, krytykujemy coraz wyższe ceny gier, nie lubimy, jak gra ma za dużo plastikowych figurek, pogardzamy "wyrzucaniem" prywatnych pieniędzy na koszulki i kapsle numizmatyczne, ale żeby zrobić porządek z władzą, która w tym samym czasie nie koszulkuje gospodarki, to już nie ma komu. :lol:
wiesz...w drugą stronę to działa tak, że wiadomo komu nie sprzedawać, żeby nie męczyć się z wyimaginowanymi rysami na pudełku :).

a czy pamiętacie o regularnym obracaniu pudełek...? przecież światło powoduje blaknięcie strony odslonietej na regale...serio mówię .

oczywiście niech kazdy robi jak chce..ja np. codziennie samochodu nie myję;)...
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Koszulkować czy nie, oto jest pytanie

Post autor: arturmarek »

Co do koszulkowania, to po tym jak zacząłem koszulkować zauważyłem, że na koszulkach zostawia się sporo śladów mimo grania "czystymi łapami". Niektóre osoby miewają wilgotne dłonie, ale szczególnie osoby używające kremów/balsamów zostawiają odciski na koszulkach. Na kartach to jest niewidoczne, ale na pewno po jakiejś liczbie rozgrywek zaczyna to wpływać na kartu jeśli nie są zakoszulkowane.
Gizmoo pisze: 10 sie 2022, 00:35 Tak, zostawianie folii na wieczku pudełka to jest zaburzenie. Podobnie jak codzienna zmiana bielizny, mycie samochodu i zostawianie otwartej śmietany w lodówce.
Mam nadzieję, że masz świadomość, że obraziłeś każdą inteligentną osobę zostawiającą folię na wieczku pudełka.
ODPOWIEDZ