Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: davidstw »

Cześć szukam gry która wciągnęła by Żonę w hobby :) Ogólnie nie lubi Fantasy, wojen, negatywnej interakci. Zasady nie mogą być przytłaczająca bo mam tylko jedna szansę. Celuje w realistyczna przygodę z zarządzaniem zasobami lub coś w stylu komputerowych simsow :) Gra na Max 2 h. Cena ok 250 zł. Myślę nad :
1. Zaginiona wyspa Arnak
lub
2. Agricola
3. Ostatecznie coś w stylu Brazil świt imperium ( wojsko w roli reprezentatywnej he )
Sam gram w Robinsona dlatego za proste gry mnie odrzucą. Co myślicie o propozycjach ? Dzięki Pzdr
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Mr_Fisq »

A Pandemic? Najlepiej w wersji legacy?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Yuri »

Ja myślę, że wszystkie Twoje tytuły mogą być za trudne na pierwszy raz. Może coś w stylu "Tajemnice Whitehall" ?U mnie to był istny hit na poligonie, ludzie się umawiali kto następną partyjkę leci i zawszy był komplet 4 os. do gry.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: antonio3333 »

Tak szczerze to bym wycelował może w Brzdęk nie drażnij smoka, ostatni bastion a nawet Karczma pod pękatym kuflem. Z takich powiedzmy troszkę trudniejszych, ale jeszcze jak najbardziej do ogarnięcia dałbym Najeźdźców ze Scytii. Posiadam te tytuły w swojej kolekcji i jakby ktoś przyszedł do mnie kompletnie nie grający, a chciałby w coś innego zagrać niż Scrabble czy monopoly to to by były moje wybory. Od biedy jeszcze szarlatani z pasikurowic.
ppeter
Posty: 528
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: ppeter »

Może Viticulture plus ewentualnie ten kooperacyjny dodatek, ewentualnie Łąka.
Zastanawiam się też nad Cubitos, turlanie tymi kostkami jest całkiem przyjemne i jest wyrównywanie szans dla zostających z tyłu :)
khuba
Posty: 979
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 276 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: khuba »

Może lepiej wykorzystać ten budżet na kilka tańszych gier różnego typu( co-op/vs, karcianka etc)? Na 1 grze - jakakolwiek by nie była - łatwo się przejechać.

(ewentualnie rozejrzeć się za knajpami z planszówkami/wypożyczalniami/bibliotekami w okolicy).
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 865
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 271 times
Been thanked: 254 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Dako »

A może dwie gry czyli w ramach "zarządzania" to Kaskadia a w ramach przygody takie Destinies?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: rastula »

jedna szansza, nie lubi konfrontacji itd

pogódź się z myślą że ona w twoje "dziecinne gry" grać nie będzie

've been there pal!
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: HoLi »

Ja swoją żonę wkręciłem do grania grą "Domek". Widziała jak graliśmy z córką i jej się spodobało. Ostatnio też "Suburbia" przypadła jej do gustu.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: mecenas »

Jeżeli chcesz rzeczywiście coś w stylu simsów to możesz spróbować "W pogoni za szczęściem" - całkiem spoko worker placement - zasady nie są aż tak strasznie trudne.

Ja bym generalnie polecił coś znacznie lżejszego również - Patchwork może być tutaj świetnym wyborem albo jakaś wykreślanka w stylu Welcome to czy Winnica, gdzie interakcja zerowa.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 385 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Gribbler »

U mnie sprawdziło się "Na skrzydłach"
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Beskid »

Amazonia, Nova Luna, Zamek
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: davidstw »

Dziękuję za tak duży odzew. . . przemyśle wszystkie propozycje ale wygrywa Rastula.
Dokładnie wczoraj usłyszałem ten tekst : gry planszowe są dziecinne . . . na szczęście mam 2 letnie chłopaka Tak że moja nadzieja rośnie;) he Pzdr
Rastula dałeś mi do myślenia i chyba kupię coś pod siebie :)
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 154
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 129 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Mrukar »

Z tego co co wymieniłeś to chyba Arnak: żona jak zobaczy wygląd gry to może ostatecznie się przekona. Ma też dobry tryb solo, więc w razie czego też skorzystasz.

Miałem to szczeście, że moja sama zaproponowała wejście w planszówki , a teraz musi mnie hamować z kolejnymi zakupami :D
Ostatnio zmieniony 20 sie 2022, 07:39 przez Mrukar, łącznie zmieniany 1 raz.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: agt »

Arnak jest piękny i robi wrażenie. Niestety dla kogoś kto ma dopiero zacząć grać w gry planszowe jest zdecydowanie za trudny. Szczególnie jeśli ten ktoś nie jest napalony, tylko trzeba go przekonywać. Myślę, że trzeba wtedy raczej zacząć czymś, co daje więcej zabawy i przyjemności, a mniej trudnych wyborów i parowania czachy.

Jednocześnie piszesz, że od prostych gier Ciebie odrzuci. Niestety uważam, że w sytuacji, kiedy to Tobie zależy na wciągnięciu Żony, a wygląda na to, że Jej może nawet wręcz przeciwnie, to jeśli nie weźmiesz na siebie trudów i nieprzyjemności to nie masz szans. Czyli jeśli sam nie przekonasz siebie do grania (z nadzieją, że tymczasowego) w gry które dla Ciebie są raczej nudne i za proste, to nic z tego nie będzie.

Dodatkowo, jeśli Ty masz duże doświadczenie w grach, decyzjach i optymalizacji ruchów, to jest ryzyko, że w większości gier Żonę zmiażdżysz i totalnie zniechęcisz. Bo i po co miałaby to sobie robić? Sytuacja jest trudna :)
Dlatego odrzuciłabym np. Na skrzydłach i Little Town, choć ogólnie uważam, że są dobre na wciąganie kogoś w planszówki.

Polecałabym spróbować czegoś mniej standardowego w myśleniu (np. Patchwork lub Park niedźwiedzi) i przez to dające Żonie większe szanse, albo np. Wyprawę do El Dorado, gdzie zasady są proste, i też wydaje mi się, że dysproporcja między graczem a kimś nowym nie będzie tak duża.

Może też Wsiąść do Pociągu. Choć może musiałbyś przez jakiś czas optymalizować swoje ruchy na pół gwizdka, żeby nie było imby ;)
Wydaje mi się, że ogólnie ważne, przy każdej grze, żebyś nie grał o zlote majtki. Przynajmniej jeszcze nie teraz :)

Może 7 cudów świata Architekci?
Gejsze?
Niezwykłe ogrody?
Draftozaur?
Do tych simsów może faktycznie Domek?

No i dobre mogą być też gry kooperacyjne. Może faktycznie któryś Pandemic. Może Zakazana Pustynia/Wyspa. Licząc się z tym, że wybory Żony to mogą nie być najlepsze decyzję, i udźwignąć to bez wchodzenia w rolę gracza alfa. To też może być dla Ciebie bardzo trudne..

A skoro grasz w Robinsona, to może Robinson? Ale tak, jak się gra z dziećmi - zostawiając Żonie emocje płynące z przygody, a biorąc na siebie większość technicznej strony przeprowadzania konkretnego ruchu (żeby nie przytłoczyć zasadami).
I jeśli już próbować to może jakiś scenariusz junior? Przygoda w Nibylandii?

Może jakieś push your luck? Jeśli wysiedzisz :)
Polowanie na robale?

Proste i krótkie zabawne gierki? Np. Mamma mia, Wirus, Pechowa krowa? Tylko nie wiem czy wszystkie działają od 2 graczy.

I na zakończenie mojego eseju jeszcze historyjka :)
Kilka dobrych lat minęło zanim dotarło do mnie, że mój Mąż naprawdę nie przepada za graniem w gry i że go to nie cieszy. Że widocznie naprawdę są tacy ludzie i że akurat On do nich należy ;)
I podjęłam decyzję, że nie chcę Mu już jęczeć o granie i Go napastować. Kupiłam sobie kilka gier solo lub z trybem solo. I zaczęłam też co jakiś czas umawiać się na gry z moimi Rodzicami i Rodzeństwem. I poczułam się szczęśliwa, że uwolniłam i Jego i siebie. :)
I pewnego dnia, ni to z gruchy ni z pietruchy, mój Mąż mówi, że może w coś zagramy :D
Byłam w szoku. I mówię mu, że myślałam, że nie lubi grać. Powiedział, że faktycznie nie przepada, ale wie, że ja lubię, więc czasem możemy zagrać dla mnie. No i czasem sobie gramy w coś :)
Co u nas oznacza raz na miesiąc albo dwa ;) A czasem razem gramy z dziećmi.
Nie mówię, że u każdego efekt byłby taki sam. Podaję to jako ciekawostkę oraz okazję do refleksji, że realia, sytuacje i konsekwencje nie zawsze są takie jakimi się wydają. :)

Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 21 sie 2022, 06:35 przez agt, łącznie zmieniany 3 razy.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: agt »

davidstw pisze: 19 sie 2022, 21:02 na szczęście mam 2 letnie chłopaka Tak że moja nadzieja rośnie;)
Dwójka starszych dzieci (6 i 8 lat) garnie się do gier, szczególnie tych 8+ i 10+, nierzadko dla nich za trudnych. Więc pomagam im, a gramy np. 2 rundy zamiast 5 zanim odpadną.
Córka grała w Nogi stonogi (na pudełku 4+) długo zanim skończyła 3 lata.
Najmłodszy, skończone 3 lata, pomimo tak świetnych wzorców :D nie garnie się do grania nawet w proste gry dla dzieci, nie stara się stosować do zasad, nie interesuje go to, a elementy gier służą mu do układania lub rzucania.

W związku z czym polecam rozważyć poszerzenie na wszelki wypadek wachlarza potomków niosących nadzieję ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: rastula »

tak to jest z żonami... człowiek zapomniał sprawdzić czy do hobby zdatna :)...a potem już za późno...

generalnie żona grająca to skarb...z drugiej strony...nie grająca to powód do regularnych spotkań w grupie innych graczy...

warto czasem spróbować, ale bez nadziei i ciśnienia...

droga "przez dziecko" do grania nie jest zła, czasem się udaje wciągnąć w jakąś prostą grę, bo to zawsze wspólna rozgrywaka rodzinna...ale w moim przypadku, to raczej był poziom "nogi stonogi" czy "potwory do szafy" ( by the way polecam oba tytuły dla 3 latka)...

teraz mam 10 latka, który choć mocno wkręcony/ uzalezniony od ekranów to chętnie i z sukcesami zagra w calkiem złożoną grę...np. właśnie skończyliśmy pierwszą rozgrywkę w War Chest...
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: davidstw »

ciekawe refleksje he i chyba sprawdzi tu się powiedzonka że z ,,niewolnika nie zrobisz pracownika,, . . . :) Dzięki za komentarze i historie Pzdr
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: agt »

Myślę, że naprawdę spore znaczenie może mieć to, na jak duże niewygody Ty jesteś gotów, by o wspólne granie mieć szanse zawalczyć. I np. małymi kroczkami tę fajność ukazywać i nią zarażać.
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Moonz »

Wyprawa do eldorado, Nova Luna, Zamek, Azul, Century korzenny szlak. Co smieszne w tym budŻecie co podales kupisz kilka z ww.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2022, 11:51 przez Moonz, łącznie zmieniany 1 raz.
nightmaare
Posty: 137
Rejestracja: 06 mar 2022, 10:38
Has thanked: 17 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: nightmaare »

Albo najpierw napisz co lubi żona, bo może jakiś roll and write? Nigdy nie grała w państwa miasta? Zacznij od czegokolwiek najprostszego żeby zarzucić mały haczyk a nie próbujesz z kotwicą na płotkę się rzucać ;)
I schowaj dumę do kieszeni, że jak to ja grając z żoną mam się nudzić? No dokładnie, żeby coś dostać musisz najpierw dać :P
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: tomwro »

Moonz pisze: 21 sie 2022, 08:14 Wyprawa do eldorado, Nova Luna, Zamek, Azul, Century korzenny szlak. Co smieszne w tym budrzecie co podales kupisz kilka z ww.
Łoooo Matko Boska
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: tomwro »

Jak bym teraz zaczynał, albo chciał kogoś wciągnąć w hobby to:
Wyspy Tukana
Dobry Rok
Kaskadia
Splendor Marvel
Azul Jedynka
Zakazana Wysp (coop)
Pstryk
Horrified
Draftozaur
Wsiąść do pociągu USA
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 201 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Darkstorm »

Uzgodnijcie wcześniej razem w co zagracie. Pokaż jej kilka wybranych z powyższych list tytułów na zdjęciach, może coś chwyci.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Gra na ,,wciagniecie,, w hobby

Post autor: Otorek »

U mnie chwyciły:
Everdell
Viticulture

Na niegrających ludzi z roboty:
Dune od GF9 z 2019 - ale to trzeba mieć chyba fart ;)
ODPOWIEDZ