Poszukiwana lekka gra karciana

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: mbork »

Witam!

Takie mam pytanie: czy znacie jakąś lekką grę karcianą na 2 graczy (ewentualnie skalowalną do 3-4), a do tego niedrogą (lub nawet jakąś darmówkę print-and-play)? Taką, żeby się nadawała np. na jazdę pociągiem i wieczory po intensywnej pracy ;) (za tydzień jadę na konferencję z kolegą). Jeśli chodzi o gry planszowe/karciane, jestem niemal całkowicie zielony (no, mam za sobą trochę Chińczyka, Eurobiznesu, MiM i standardów w rodzaju remik, tysiąc czy planowanie, a teraz wykosztowałem się na Carcassonne ;) ), więc będę wdzięczny za sugestie.
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: kruck »

Na 2 osoby pasują np. polskie "Zombiaki", choć nie wiem jak z dostępnością. Jakoś w tym roku ma wyjść nowa edycja. W każdym razie gra jest tania i lekka.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Veridiana »

większość lekkich karcianek jest tanich, więc wybór duży. najlepiej wejdź na stronę jakiegoś sklepu z grami w sekcję gry karciane albo gry dla 2 osób i przeglądnij. jak będziesz miał kilka na oku to może łatwiej będzie nam zaopiniować :)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Senaszel »

Z print-and-playow polecam Knatsch
http://spiellust.net/2007/09/knatsch-da ... spiel.html
jako przerywnik pomiedzy 3 osobowymi partyjkami starcrafta sprawdzil sie swietnie
az zal ze sie nie chcialo robic kart poczatkowych dla wszystkich 5 graczy.
Wingmakers
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Wehr »

"6. bierze!" - wariant z ograniczoną liczbą kart świetnie się sprawdza, sporo można kombinować.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: mbork »

Dzięki za odpowiedzi!

Żeby nie było jak w dyskusji o grze ekonomicznej ;) , spróbuję skonkretyzować warunki.

Gra MUSI:
* działać dla 2 osób
* kosztować poniżej 40 zł
* być czymś innym niż klimaty fantasy
* dać się grać w pociągu (czyli raczej bez np. kości)
* dać się grać przez osoby znające wyłącznie polski i/lub angielski

Gra MOŻE (i byłoby fajnie):
* działać również dla 3-4 osób
* kosztować od 0 do 30 zł włącznie ;)
* zawierać elementy ekonomiczne/handlowe (szeroko rozumiane, żeby nie było ;) )
* być niezależna językowo

Czy ktoś zna "Age of Heroes" (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/10631)? Warto? A "Na sygnale"?

(Za propozycje, które już padły, dziękuję - w wolnej chwili się przyjrzę, szczególnie "6 bierze", bo "Zombiaki" mi nie podchodzą "tematycznie". Knatsch odpada - jest chyba od 3 osób.)
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: bartusm »

Futbol Ligretto, szczególnie polecana dla fanów piłki nożnej, ale nie tylko. Spełnia wszystkie Twoje warunki, z wyjątkiem możliwości gry w pociągu, chociaż z tym przypadku karcianek może być zasadniczo problem. Do pociągu warto chyba polecać wersje "travel" gier planszowych.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: folko »

mbork pisze:
Czy ktoś zna "Age of Heroes" (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/10631)? Warto?
Grałem w to dość dawno, kilka razy. Podobało mi się, jedyny problem był z wersją językową i współgraczami którzy nie najlepiej po ang. Z tego co piszesz to u Ciebie też będzie taki problem, chyba że zrobisz sobie wersję pl. Acha, nie grałem w to w 2 tylko w 3-4... ogólnie nie gram w karcianki w 2 osoby, a w te co grałem to są droższe lub zależne językowo... ciężko mi coś poradzić.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Wehr »

Właśnie, pasować może też na przykład Abalone Travel albo Blokus Travel (chociaż ten drugi chyba powyżej 50 zł kosztuje).
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Veridiana »

mbork pisze:Żeby nie było jak w dyskusji o grze ekonomicznej ;) , spróbuję skonkretyzować warunki.
Ależ w moim wątku były jak najbardziej konkretne warunki!

ale niestety, w Twoim one też nie pomogą :twisted:
Wehr pisze:pasować może też na przykład Abalone Travel albo Blokus Travel
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: kmiernik »

Schotten - Totten spełnia wszystkie wymogi oprócz możliwości grania w więcej niż 2 osoby. Osobiście nie odpowiada mi tylko grafika, a wersja ładniejsza Battle Line jest droższa. Poza tym to świetna, lekka, ale zdecydowanie nie głupia gra.

Inny tytuł to London Looting, który spełnia wszystkie wymogi (2-5 graczy), przy w 2 osoby gra się bardzo dobrze. Mnie się bardzo podoba, ale gra może wydawać się nieco "sucha", więc nie polecam w ciemno tak jak Schotten - Totten.

Wydaje mi się, że obydwie gry powinny zmieścić się na walizce. W każdym razie wymagają co nieco miejsca.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Wehr »

Najpierw napisałem propozycję karcianą, ale karty w czasie jazdy się rozsypują na wszystkie strony (grało się w pana i cygana w autokarach), lepsze są wersje travel gier logicznych. W Abalone nie grałem, ale Blokus jest do tego świetny, bo mieści się na kolanach i klocki mocno trzymają się planszy.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Andy »

Cold War: CIA vs KGB jest grą dwuosobową i nie spełnia Twojego kryterium cenowego, poza tym jest OK.

Słyszałem, że w podróży da się grać w Zaginione Miasta.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Odi »

Schotten-Toten

Gra jest emocjonująca i głębsza niż się wydaje. W pociągu da się grać, ale raczej na siedzeniu, niż na tym stoliku pod oknem.
Ewentualnie wspomniany przez Andy'ego Cold War, ale ta cena.....
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: Senaszel »

Na Age of Heroes potrzeba trochę miejsca, w pociagu imho byscie nie dali rady.
Grywalem w 4 zanim zaczelismy grac w "kupne" planszowki - dlatego swietnie mi sie
kojarzy, ale po zagraniu w inne tytuly glowy bym nie dal ze to byla taka dobra gra.

Co powiesz na Atomooowki ? Polska edycje Unexploaded Cows?
Bardzo przyjemny szybki karciany eurobusiness/monopol ( uzywa sie 1 kostki ).
Wingmakers
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Poszukiwana lekka gra karciana

Post autor: mbork »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Na razie chyba sobie odpuszczę - wyjeżdżam już za kilka dni, chyba nic nie zdążę już kupić. No chyba, że ewentualnie kupię fasolki ;) i/lub wydrukuję Age of Heroes.
folko pisze:
mbork pisze:
Czy ktoś zna "Age of Heroes" (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/10631)? Warto?
Grałem w to dość dawno, kilka razy. Podobało mi się, jedyny problem był z wersją językową i współgraczami którzy nie najlepiej po ang. Z tego co piszesz to u Ciebie też będzie taki problem, chyba że zrobisz sobie wersję pl. Acha, nie grałem w to w 2 tylko w 3-4... ogólnie nie gram w karcianki w 2 osoby, a w te co grałem to są droższe lub zależne językowo... ciężko mi coś poradzić.
Dzięki. Akurat angielski nie jest problemem w ekipie, z którą będę (być może) grał, więc może spróbuję.
Veridiana pisze:
mbork pisze:Żeby nie było jak w dyskusji o grze ekonomicznej ;) , spróbuję skonkretyzować warunki.
Ależ w moim wątku były jak najbardziej konkretne warunki!

ale niestety, w Twoim one też nie pomogą :twisted:
No tak... Mnie chodziło o to, że podałem warunki, które *muszą* być spełnione, i pozostałe, które *mogą* i byłoby fajnie.

Jak widać, jednak niezupełnie pomogło ;) . Ale i tak dzięki za rady dla nowicjusza ;) .
ODPOWIEDZ