Granie online

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Granie online

Post autor: ponika »

Razem w wybuchem pandemii i ograniczeniami (na szczęście) wybuchło też życie w wersji cyfrowej. Wykłady, konferencje, spotkania pracowe i spora część rozrywki przeniosła się do internetu.

Chociaż RPGi istniały w wersji online dużo wcześniej, to właśnie pandemia dała im pozytywnego kopa. Wzrosła ilość użytkowników, rozkwitły platformy do gier wirtualnych, powstały niezliczone grupy wyszukiwania graczy i MG.

Ja zaczęłam grać dopiero w pandemii. Mieszkam za granicą, więc dla mnie to jedyna szansa na grę po polsku (a jednak improwizacje i kwieciste opisy wychodzą najlepiej w ojczystym języku). Nagle okazało się, że świetna rozgrywka jest na wyciągnięcie ręki.

Właśnie żeby zacząć grać wystarczy dowolny komunikator. Od Whatsappa czy Skypa do (chyba najpopularniejszego) Discorda.
Nie trzeba nic więcej - można mieć fizyczne kości, można "rzucać" komendą Roll na Google. Podstawowe zasady wybranego systemu najczęściej są darmowo dostępne na stronach wydawców lub drivethruRPG (największej bibliotece materiałów RPG).

Oczywiście można się zagłębiać bardziej i bardziej - każdy prędzej czy później trafi na wirtualny stół (jak na przykład Roll20, Founry, Astral, Tabletop Simulator i kilka innych). Cześć jest darmowa, za część trzeba zapłacić. Zaletą stołów jest duża automatyzacja - gotowe do wypełnienia karty postaci, rzucanie odpowiedniej cechy jednym kliknięciem, możliwość wrzucenia map i grafik, notatki i czat całej grupy.

Kolejnym, ważnym według mnie, krokiem jest muzyka. Można ją puszczać zarówno przez boty na discordzie, wspólne "pokoje muzyczne" korzystające z YouTube czy Spotify, jak i z własnego komputera, za pośrednictwem prostego miksera (świetny materiał o tym jak to robic: https://youtu.be/l-G6sxH41KA. Można dorzucić soundboard (na przykład bardzo dobry Voicemod, ma wersje bezpłatną, chociaż mocno okrojoną), zmiany głosu czy dzwięki tła.
Fajne opcje oferuje strona i aplikacja Syrinscape w której możemy ułożyć sobie ambient pod dowolną scenę.

Do gry głosowej można oczywiście dołożyć obraz. Większość komunikatorów umożliwia przesyłanie obrazu z kamer. Ja osobiście nie lubię, ale przyjmuje argumenty osób które twierdzą że to pozwala lepiej skupić się na grze i lepiej odczytywać intencje wspolgraczy.

Tyle przydługiego wstępu.

Gracie online? Wolicie to czy grę przy fizycznym stole? Z jakich narzędzi korzystacie? Co uważacie za zbędne, a bez czego nie wyobrażacie sobie rozpocząć gry? Czego wam brakuje w grze online a co ułatwia grę?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 74 times

Re: Granie online

Post autor: TuReK »

My graliśmy discord (kamerki + przesylane obrazki czy tajne wiadomości) + roll20 (karty postaci, mapy, mechanika + turlanie)
muzyka puszczona w roll20, ale cicho bo trochę przeszkadzała
Z pustego i Saruman nie naleje
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Granie online

Post autor: WieszKto »

Gram w Ostrza w Mroku i Warhammera używając Discorda oraz roll20. Jak ktoś lubi Dedeki polecam Swiniogrona na Discord często mg szuka graczy.
under
Posty: 65
Rejestracja: 29 mar 2020, 14:44
Been thanked: 6 times

Re: Granie online

Post autor: under »

No dobra a jak i gdzie znaleźć chętnych do gry? Czy istnieje możliwość dołączenia do jakiejś gry ?
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Granie online

Post autor: WieszKto »

Najprościej na kanałach Discord każdy z nich ma dział szukam drużyny. Swoje drużyny znalazłem na:
Świniogrona
Onion
Karczmarz
crashbull
Posty: 92
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Granie online

Post autor: crashbull »

A może poprosić amina może o cały dział RPG i tam zrobić tematy kupno, sprzedaż ustawi Online.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1275
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 358 times
Been thanked: 213 times

Re: Granie online

Post autor: ShapooBah »

Discord kanał plus Foundry, które co prawda nie jest darmowe, ale wciąż wychodzi taniej niż roll20 premium, no i mniejsze ryzyko włamu, a Roll20 często miewało swoje wycieki.
ODPOWIEDZ