Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Arius »

MowMiStefan pisze: 17 sie 2022, 13:36
Lewy pisze: 17 sie 2022, 11:44 Dziękuję bardzo.

A taki Tommy i jego efekt wyciągnięcia żetonu elder sign - można przenieść do dwóch obrażeń/przerażenia z Tommy'ego na kontrolowany atut - czy może to być dowolny atut np. latarka? Oglądałem gdzieś przykładową rozgrywkę i grający tam tak interpretował ten efekt.
Niezly link pod Tommym :)
Ja gram ze liczy sie tylko Ally Asset, no ale napisane jest Asset a nie Ally. Niemniej - co to oznacza dla Latarki? Ulega zniszczeniu? Koedy? Od razu?
Latarka nie może być, ponieważ nie ma hp czy poczytalności.
Ale np. jest miś, płaszcz. One mają hpy/poczytalność.
I spadają, jak osiągną limit.
Więc to nie musi być ally Asset.
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: MowMiStefan »

Arius pisze: 17 sie 2022, 14:42 Latarka nie może być, ponieważ nie ma hp czy poczytalności.
Ale np. jest miś, płaszcz. One mają hpy/poczytalność.
I spadają, jak osiągną limit.
Więc to nie musi być ally Asset.
Popatrzyłem sobie i faktycznie, nie ma takich przedmiotów dużo, ale są - kamizelki, płaszcze + np. właśnie Miś Wendy + Talenty - i racja - pewnie ma to sens: kamizelka przejmuje obrażenia, Miś Wendy pomaga poradzić sobie z traumą, a Grounded wskazuje na siłe woli, która pozwala sobie radzić z horrorem.
Podziękował
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
flissak
Posty: 265
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 78 times
Been thanked: 46 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: flissak »

Hej, co w przypadku końca talii gracza? Dodam jeszcze że mam odrzucić więcej kart niż zostało mi w talii. Mam odrzucić to co mam, przetasować bez tych odrzuconych i dodać do nich z nowo utworzonej talii? Pewnie dostaje jeszcze jakieś obrażenia za skończenie się kart?
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: mythil »

Odrzucasz tyle ile możesz. Deck przetasowujesz tylko w momencie, kiedy miałbyś dociągnąć kartę na rękę, a talia badacza byłaby pusta, wówczas otrzymujesz 1 punkt przerażenia, przetasowujesz stos kart odrzuconych i dobierasz kartę.

Dodam jeszcze, że karty, które pozwalają podejrzeć x kart z talii i dobrać x, działają na tej samej zasadzie. Mając 2 karty w talii i możliwość podejrzenia np 5, podglądamy tylko te 2, nie przetasowujemy tutaj kart, aby podejrzeć pozostałe.
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: justtadream3 »

Hej, po pierwszej rozgrywce przyszło mi na myśli kilka pytań.
1) Załóżmy że walczę z bosem. Czy jeśli zrobię wymykanie się (wróg jest wyczerapny po udanym teście), zakładająć że gram na 2 graczy, mogę potem zrobić 5 ataków (2 moje akcje, 3 drugiego gracza), i na koniec rundy wróg nie zrobi nic oprócz przygotowania się? Czyli czy to legitna taktyka : wyczerpać go i naparzać ile wlezie?
2) Czy w sytuacji 1, jeśli wróg jest mściwy, nieudane ataki wciąż się liczą? Czyli czy mi oddaje za każdy nietrafiony atak mimo że jest wyczerpany?
3) Czy jeśli kupię dodatki, do każdej kampani podchodzę od 0? Czyli nie ma co grać dalej Rolandem, bo w nowej kampani cały exp i nowy draft z pierwszej kampani przepada?
4) Jak działają karty umiejętności? Czy mogę albo poświęcić karte za symbolem (np +2 do woli) albo wybrać dolny tekst, że po zdaniu testu mam +1 kartę, czy to sie kumuluje i mam 2w1 ?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

1) Tak. Wyczerpany wróg dalej może być atakowany. Na koniec rundy wróg wejdzie jeszcze ponownie w zwarcie z jednym z badaczy. Taktyka bardzo dobra, jeśli zadziała. 😉

2) Nie oddaje jeśli jest wyczerpany.

3) Możesz grać dalej kolejne kampanie. Możesz grać pojedyncze scenariusze. Problem w tym, że postać często na koniec kampanii dostaje traumy, więc pomimo tego, że rozwinięta, to startuje każdy scenariusz z okrojonym zdrowiem i poczytalnością. W zasadach wprowadzających jest o tym informacja, więc to oficjalna zasada. No i jednak normalne kampanię są długie. To jest 8 scenariuszy. O ile po podstawce możesz mieć ochotę grać dalej, to jednak po długiej kampanii kolejne scenariusze tą samą postacią mogą być nużące. Ale wybór należy do Ciebie i gra to umozliwia.

4) Gdy przeznaczasz do testu kartę umiejętności to jednocześnie uruchamiasz jej zdolność. Czyli inaczej niż w przypadku kart atutów i wydarzeń, na których liczą się wtedy tylko symbole.
ootbak22
Posty: 74
Rejestracja: 10 sie 2019, 12:13
Has thanked: 21 times
Been thanked: 48 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: ootbak22 »

czesc, chcialem sprawdzic - czy w scenariuszu Poza granicami czasu, jesli dociagne w eksploracji dowolna lokalizacje, ktorej symbol zgadza sie z dowolna ( nawet nieodkryta ) lokalizacja, to lokalizacja jest podmieniana? zasady eksploracji sa nie do konca jasne, pierwotnie zagralem, ze musze dociagnac karte z symolem identycznym jak lokacja eksplorowana, ale wtedy scenariusz jest nie do przejscia.
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 163
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: SwistakCZC »

Pytanie o przedmiot Duchowy Athame
Spoiler:
Czy test z karty zaklęcie to dowolny test z umiejętności z zaklęcia? Np. karta zaklęcia ma w opisie np.: wymykanie bądź walka to Athame daje +2? Czy dotyczy to tylko kart zaklęć które mają w opisie że aby zadziałały najpierw wykonaj test (np. wydaj 1 ładunek wykonaj test woli (1)).
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Wystarczy cecha Zaklęcie na karcie i zainicjowanie tą kartą testu - dostajesz +2 do danej umiejętności.

Mam sporą zagwozdkę z kartą Stylowy płaszcz

W polskim tłumaczeniu mamy "Kiedy podczas twojej tury zyskasz 1 lub więcej żetonów zasobów z efektu karty innego gracza, wyczerp Stylowy płaszcz: zyskujesz 1 dodatkowy żeton zasobu", w oryginale "When you gain 1 or more resources during your turn via another player card effect, exhaust Stylish Coat: Gain 1 additional resource.

Czy to aby na pewno "z efektu karty innego gracza" czy jednak powinno być "z efektu innej karty gracza"? Z recenzji tej karty na arkhamdb.com wynika chyba że poprawna jest ta druga interpretacja...
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Trudno powiedzieć. another player card to może być zarówno ANOTHER PLAYER card, jak i another PLAYER CARD.
Jednakże na drugą opcję wskazuje że to "w czasie swojej tury". Trudno aby w czasie swojej tury zyskać jakieś zasoby za pomocą akcji innego gracza.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: eventide »

Spoiler:
No nieźle. Brawo za wyłapanie. Wygląda na to, że Galakta strzeliła babola. Istotnie, można przetłumaczyć tak, jak to zrobili, ale logika nakazuje przypuszczać, że chodzi jednak o efekt innej karty [dowolnego] gracza. Trudno mi sobie wyobrazić, aby karta z jedną kropką i o koszcie 2 miała zapis "podczas twojej tury z efektu karty innego gracza".
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: shuji »

Hej, mam pytanie początkującego - może mi ktoś wytłumaczyć jak dla słabszych kiedy wchodzi się w zwarcie ? Czy dobrze rozumiem że z automatu jak się jest w pomieszczeniu ? Kiedy zatem można nie być w zwarcie w tym samym pomieszczeniu ?
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: MowMiStefan »

Mozna - jak przeciwnik jest w zwarciu z innym badaczem albo jak jest wyczerpany.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: eventide »

Można też nie być w zwarciu z wrogiem w tym samym pomieszczeniu, gdy wróg posiada słowo kluczowe "Powściągliwy".
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: shuji »

Ok, a czy przeciwnik który jest wyczerpany może być w zwarciu ?
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Może. Kymani Jones ma nawet zdolność opartą o zwarcie z wyczerpanym przeciwnikiem...
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: shuji »

Lewy pisze: 01 sty 2023, 00:32 Może. Kymani Jones ma nawet zdolność opartą o zwarcie z wyczerpanym przeciwnikiem...
Ok, a w jaki sposób można do tego doprowadzić ?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Akcją z pioruna Kymaniego:
Engage an exhausted enemy at your location.

Normalnie nie ma to sensu, bo szkoda akcji na wchodzenie w zwarcie z wyczerpanym wrogiem, ale z racji że to piorun oraz że mamy tutaj z tego benefit, no to jest wyjątek.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

shuji pisze: 01 sty 2023, 09:43
Lewy pisze: 01 sty 2023, 00:32 Może. Kymani Jones ma nawet zdolność opartą o zwarcie z wyczerpanym przeciwnikiem...
Ok, a w jaki sposób można do tego doprowadzić ?
Po prostu wyczerpując go, a potem wchodząc z nim w zwarcie. Kymani takie wejście w zwarcie z wyczerpanym przeciwnikiem robi bez wydawania akcji - dzięki piorunkowi, normalnie trzeba akcję poświęcić.

Grając deckiem Nathaniela Cho zrobiłem z niego brutalnego glinę i korzystając z kajdanek oraz przesłuchania męczyłem biednego Tommy'ego żeby przyznawał się do sprawstwa w kolejnych miejscach zbrodni ;) Kiedy Tommy wyskakiwał mi z decku starałem się już mieć gotowe kajdanki, robiłem akcję na nich opisaną, a potem właśnie wchodziłem w zwarcie z wyczerpanym Tommym, który przez kajdanki pozostawał wyczerpany - targałem go wtedy wszędzie ze sobą i kiedy było potrzeba tłukłem, yyyy to znaczy pertraktowałem za pomocą przesłuchania a on przyznawał się gdzie są te wszystkie wskazówki :D Prowadzenie wroga w kajdankach ze sobą sprawia, że Przesłuchanie jest mniej sytuacyjne bo nie trzeba liczyć aż w danej lokacji będzie wróg z pożądaną cechę tylko się go przyprowadza ze sobą. Oczywiście można też tak męczyć innego wroga z cechą Humanoid o ile wyskoczy przed Tommym...
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: osa1908 »

Co w przypadku gdy wyczerpuje stara księga wiedzy tajemnej i inny gracz dobiera 3 karty ze swojej tali i jedna z nich jest osłabienie? czy ja ropatruje czy może ja z powrotem wstasowac do tali.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Nie rozpatruje, chyba że wybierze że chce tę kartę dobrać ;) .
We wszystkich tego rodzaju przypadkach (odrzucenie kart z wierzchu, podejrzenie kilku i wybranie jednej czy więcej z nich) to nie jest takie samo dobranie karty jak normalnie, czyli nie działa funkcja "Odkrycie". W tym przypadku mamy nawet wyraźnie napisane, że "przeszukujemy 3 karty", ale "dobieramy" tylko 1 z nich. Czyli pisząc "dobiera 3 karty" wprowadziłeś sam siebie w błąd - dobiera jedną z tych trzech.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Pytanie o taki oto sierp - dobrze rozumiem, że można w jednej akcji wyczerpać tę kartę, dodać na nią żeton zagłady żeby dostać +1 do skilla i zadać +1 dmg, a w kolejnej akcji wybrać drugą opcję (nie wymagającą kosztu w postaci wyczerpania) i po prostu zaatakować i w razie pokonania wroga zdjąć uprzednio dodany żeton zagłady?
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Hmmm, wydaje mi się że można, chyba że kosztem jest ponowne jej wyczerpanie.

Tutaj albo tutaj podobna zagwozdka
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Nie no, albo dostajemy bonusa do umiejętności, albo zdejmujemy doom z karty. Po wyczerpaniu już karty nie użyjemy, dopóki jej nie odtapujemy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Dlaczego w takim razie nie jest zapisana konieczność wyczerpania przy drugiej opcji? Albo od razu po :arrow: Fight

Klucz Danieli jest dowodem że można używać zdolności z wyczerpanych kart
ODPOWIEDZ