Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: bajbaj »

Cartaventura to seria małych narracyjnych gier karcianych w typie 'Choose your own adventure' przeznaczonych dla od jednego do kilku graczy. W grze przeżywamy wydarzenia, które są konsekwencją naszych decyzji. W pudełku zawierającym 70 dwustronnych kart mamy karty mapy, karty wydarzeń/wyborów, karty przedmiotów etc. Kolejne decyzje powodują zmiany w naszym tableau kart, dochodzą nowe miejsca i sytuacje, niewykorzystane nikną, prowadząc finalnie do jednego z pięciu potencjalnych zakończeń przygody.

Gry zostały wydane po raz pierwszy latem 2021 r. przez francuskie wydawnictwo BLAM! i w listopadzie ukazały się po angielsku (druk ENG jest przeznaczony tylko do sklepów w UK). Z mojej korespondencji z BLAM! wynika, że planowana jest edycja polska na 2022 r.

Na razie ukazały się Cartaventura: Lhassa (osadzona na początku XX w. w Indiach Brytyjskich) oraz Cartaventura: Vinland (osadzona na przełomie X i XI w. w okresie życia Leifa Erikssona i jego podróży na Grenlandię i Nową Funlandię). Planowane są kolejne: Oklahoma, Tintagel ...

https://boardgamegeek.com/boardgame/327 ... ura-lhassa
https://boardgamegeek.com/boardgame/327 ... ra-vinland

Zdjęcie ze strony wydawcy
Obrazek

Zdjęcie mojej rozgrywki - Lhassa:
Spoiler:
Więcej informacji na stronach wydawnictwa BLAM!
https://blam-edition.com/en/cartaventura

Edit: zmieniłem rok planowanego polskiego wydania na 2022!
Ostatnio zmieniony 17 mar 2022, 11:11 przez bajbaj, łącznie zmieniany 2 razy.
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Marek Ch. »

Polska edycja raczej 2022, niż 2023 :).
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Marcin Michalak »

Czekam z niecierpliwością już rok, oby seria zawitała do nas 😀.
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: feniks_ciapek »

Fajne, wygląda jak 7th Continent light. Zagrałbym.
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Marek Ch. »

Hej!

Wczoraj ogłosiliśmy, że Cartaventura zawita w Polsce już w maju, od wydawnictwa Muduko (Spór o Bór, Boss Monster, Wirus).
Na początek Lhasa i Winlandia (oryg.: Lhassa & Vinland), a w przygotowaniu jest Oklahoma :).
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: tomekmani3k »

Zaciekawiony grami przeglądam bgg i zastanawiam się nad czasem gry. Podane 45 minut na każdą z zapowiedzianych części i złożoność 1.00 i 1.06 czyli super niską. Czy faktycznie są to aż tak proste rozgrywki w stylu przeczytaj kartę i idź jedną z dostępnych dróg? Czy różne zakończenia są w stylu:
-odkryłeś wszystko
-czegoś nie odkryłeś
Lub 90% rozgrywki jest identyczna ale na końcu jest dylemat i 5 opcji i każda daje unikalne zakończenie?

Lubię takie gry na raz ale jednak niech gra coś ode mnie wymaga (a nie jak np. Diuna Sekrety Rodu gdzie zastanawiałem się czy to jeszcze gra)
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Marek Ch. »

tomekmani3k pisze: 09 kwie 2022, 14:54 Zaciekawiony grami przeglądam bgg i zastanawiam się nad czasem gry. Podane 45 minut na każdą z zapowiedzianych części i złożoność 1.00 i 1.06 czyli super niską. Czy faktycznie są to aż tak proste rozgrywki w stylu przeczytaj kartę i idź jedną z dostępnych dróg? Czy różne zakończenia są w stylu:
-odkryłeś wszystko
-czegoś nie odkryłeś
Lub 90% rozgrywki jest identyczna ale na końcu jest dylemat i 5 opcji i każda daje unikalne zakończenie?

Lubię takie gry na raz ale jednak niech gra coś ode mnie wymaga (a nie jak np. Diuna Sekrety Rodu gdzie zastanawiałem się czy to jeszcze gra)
Cartaventura jest prosta. Każda część ma jakąś swoją mechanikę, które nie są trudne, z pewnością jednak ciekawe i klimatyczne
W Lhasie musimy zarządzać budżetem wyprawy i umiejetnie decydować na co wyda się kasę. W Winlandii staramy się o przychylność Bogów, która pozwoli nam wychodzić z opresji.
Tutaj nacisk został położony na historii. Jest to typowa gra paragrafowa, z 5. różnymi zakończeniami, do których prowadzą różne ścieżki (a nie ostatni wybór na końcu gry).
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:46 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Giermek »

PanFantomas pisze: 24 maja 2022, 10:40 Moje wrażenia z rozgrywki, bez spoilerów ;) Miłego oglądania :)
https://youtu.be/TE99hleJahc
Bardzo ciekawa recenzja (dla mnie). Odpowiedziała na wiele pytań, które miałem do tej gry. Ciekawie opowiadałeś o tym "dorosłym" temacie gier. Chciałbym jeszcze przy tym zapytać o granie z dziećmi. Mówiłeś, że nie polecasz dla np. 8-latków nie ze względu na treści, ale właśnie bardziej poważny temat. Ja mam dziewczynki, które nie potrzebują się ekscytować "ganianiem z mieczem", a właśnie mam wrażenie, że lubią tematy historyczne, zagadki, podróże. Czy jednak są jakieś treści w tych grach, ze względu na które lepiej sobie odpuścić granie z nimi? Szczególnie jakieś paranormalne "strachy" - jakieś demony, czy w ogóle treści wywołujące grozę? Albo jakieś tematy seksualne (ja nie jestem zwolennikiem wprowadzania tych treści w młodym wieku)?
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:41 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: bajbaj »

PanFantomas pisze: 25 wrz 2022, 21:13 Kurczę… przeszedłem je kilka miesięcy temu, więc na 100% nie powiem, ale z tego co pamiętam nie było tam strachów czy seksu. Bardziej te tematy są poważniejsze bo jedna to trochę taka egzystencjonalnie podróż po Tybecie, a druga to Wikingowie ale raczej w kontekście życiowo-wyznaniowo-cywilizacyjnym.
Troszkę dodam:

jeśli chodzi o Lhassę, to jest chyba jedno zdarzenie w dalszej części gry, które może nieco bardziej zatrważające. W przypadku Winlandii jest trochę przemocy i w kilku sytuacjach można zginąć, ale ... jest pewna mechanika w grze, która sprawia, że choć niemalże martwi, możemy przeżyć i grać dalej. Niemniej jest tak jak to Marek ujął w swojej recenzji - ze względu na temat i fabułę, to są - także w mojej opinii - gry dla dorosłych ew. dla starszych nastolatków.
Picek
Posty: 181
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Picek »

Wczoraj w trójkę zagraliśmy w Lhassę. Brakuje mi czegoś w tej grze, czegoś bardziej namacalnego niż karty na stole. Nawet pionka.
Ponadto w grze liczy się kasa i karma (w końcu to buddyzm). Przy czym przeszliśmy grę nie dostając licznika karmy. Okazuje się, że jest ścieżka zakończenia gry taka, że nie dostajemy w połowie gry dość kluczowego przedmiotu, bez którego tak naprawdę nie powinniśmy dojść dalej, bo kolejne karty go wymagają i nie ma opcji wyboru ścieżki bez niego.
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV wjechały dwa filmy poświęcone grze Cartaventura: Lhasa



Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Leviathan »

Relacja z rozgrywki w kolejny tytuł z tej serii:

Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Leviathan »

Recenzja Cartavetury Tintagel:


Relacja z rozgrywki w Cartaventurę Oklahoma:


Recenzja Cartaventury Oklahomy:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Cartaventura: Lhassa/Vinland/inne (Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous)

Post autor: Odi »

Ooo, są nowe Cartaventury?
Super, to bardzo fajna seria
ODPOWIEDZ