Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: Kurzynsky »

Hej,
Przepraszam za pytanie bo temat zapewne prosty jak budowa cepa, ale ja mam nawet problem jak zadać poprawnie to pytanie,,
Wiec mozne nieco na okrętkę ;)
Posiadam kilka tytułów które wymagają „higieny” w pudełku - tzn po zakończeniu gry tak ułożenia kart aby podczas następnej rozgrywki nie poświęcać 20 minut na układaniu kart.. zazwyczaj gdy gdzie dla postaci na początku trzeba przygotować startowy deck.
Wcześniej karty owijałem gumkami lub rozdzialelem jakąś przekładką, ale gumki pękają (bez skojarzeń :)) a przekładki działają tylko jednorazowo.
Czego używacie żeby odseparować decki ? Wiem ze są jakieś pudełka, ale jak fachowo się to nazywa ? Ile kart tam wejdzie i jakiej wielkości ? Na co zwracać uwagę kupując albo w ogóle jak zadać poprawnie pytanie na Allegro..
jestem pedantem i staram się każda grę od początku zakoszulkowac wiec zapewne to tez trzeba wziąć pod uwagę kupując takie sortery ?
Będzie wdzięczny za podpowiedzi

Pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2022, 22:45 przez Kurzynsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1623
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: nidhog »

Fachowo nazywa się to DeckBox.
Są rożne rozmiary, ale najczęściej są pod rozmiar CCG i mieszczą 60-80 kart.
Są też tak zwane tuckboxy - czyli pudełka z papieru/kartonu, które można zrobić samemu. Często Na BGG w plikach do konkretych gier znajdziesz taki.
Jest też geenrator do nich tutaj
A oprócz tego za jakis czas będe miał takie. Pod CCG i pod Standard American - mieszczące 30 kart w koszulkach.

Gumki - a fuj :P
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: Snaki »

Najprościej/najtaniej w woreczkach strunowych. Trochę lepiej tak jak wyżej napisał nidhog. Najdroższa opcja oczywiście insert :P Gumki zdecydowanie nie polecam ale zdarzają się na tyle dobre że kart nie zniszczą tylko po co ryzykować
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: arian »

Ja w grach, w których nie mam zrobionych odpowiednich przekładek, używam zwykłych gumek do włosów, takich w materiałowym oplocie. Kosztuje to grosze, nie niszczy kart i pozwala szybko rozdzielić talie. I raczej nie mam obaw, że zepsują niezakoszulkowane karty. Żadna jeszcze nie zaczęła się rozkładać. Wszystko zależy od gry. Niektóre mają 10 lub więcej różnych rodzajów kart. Mam wrażenie, że wrzucenie tylu pudełek na karty do pudełka z grą tylko skomplikuje setup, zamiast go ułatwić. A wkładanie kilku różnych rodzajow kart do jednego "deckboksa" w niektórych grach też może się nie sprawdzić.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: xilk »

Jeśli dotyczy to kilku kart/żetonów, to zdecydowanie woreczki strunowe. Żadnych gumek/przekładek.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: Kurzynsky »

Panowie,
Dziękuje za podpowiedzi :)
@arian zwrócił uwagę chyba na ważną rzecz, o której wcześniej nie pomyślałem … czy później takie „dodatki” nie spowodują ze karty nie zmieszczą mi się w pudełku ?
Np. Mój ostatni zakup „Twisted Fables” z dodatkiem plus rozszerzeniem 2vs2 dość intensywnie zapełnia mi pudełko.. czy jeśli dla każdej z 10 postaci będę chciał uporządkować deck to się zmieszczę ? :p

Ehh węgla brakuje a tu takie problemy ;]
Obrazek
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: polwac »

Tu akurat nie ma szans się zmieścić :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: hipcio_stg »

Ja tylko napiszę od siebie, że unikam gumek na talie zakoszulkowane, bo te odciskają się trwale na koszulkach. Chętnie za to korzystam z podstawowych deckboxów zaa 6zł/szt. czasami nawet mam przegródki w tych deckboxach jak są potrzebne.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: cactusse »

Do uporządkowania kart zwykle wystarczają mi papierowe "taśmy" (z grubszego papieru ala blok techniczny, bo łatwiej się wsadza do nich karty). Tanie i proste do zrobienia, można sobie coś na nich napisać bądź wydrukować.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Zgrani
Posty: 54
Rejestracja: 05 lip 2016, 12:02
Lokalizacja: Warszawa, Gocław, Abrahama 12
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: Zgrani »

Wszystko zależy jaka to gra, ile masz miejsca w pudełku od gry lub czy rozważasz przełożenie gry w inne pudełko.
Gry karciane typu Magic the Gathering, Pokemon, Hero realms, Star Realms, Keyforge i wiele innych tego typu najlepiej trzyma się w Deckboxach czyli po prostu pudełkach na karty.
Np. w naszej ofercie są zarówno pudełka na talie po 60 jak i 100 kart (również w protektorach). Są też przezroczyste pudełka z twardego plastiku z klapką na 35, 50 i 100 kart.
Na większe kolekcje często mamy w ofercie pudełka na 1000, 2000 i 4000 kart (wkrótce powinny wrócić) - podobno dobrze do przechowywania gier kafelkowych jak Neuroshima Hex.

I odradzamy używanie gumek recepturek do kart, bo łatwo uszkodzić w ten sposób karty nawet w protektorach. Już lepszym rozwiązaniem są woreczki strunowe.

Pozdrawiam,
Dominika ze Zgrani.pl
Sklep z wypożyczalnią gier planszowych, Warszawa, Abrahama 12, pon-pt 10-18 sob 9-17
Sklep Zgrani.pl tel. 508 199 991 sklep@zgrani.pl
Facebook
Jesteśmy w branży od 1998 roku (pod nazwą Planeswalker.pl od 2009, teraz Zgrani.pl żeby lepiej się wpisywało:) ).
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: arian »

W mnie to wygląda tak w grach, w których nie chce mi się kombinować:
Spoiler:
Ostadników zdjąłem teraz z półki po 2 albo 3 latach. Na zbliżeniu widać, że nie ma żadnych uszkodzeń, ani gumki ani kart. Jedne karty są spięte pionowo, inne poziomo. Najtańsze i bardzo szybkie rozwiązanie. Może nie jest bardzo eleganckie ale wygodne. Woreczki to też ciekawa opcja, ale przy grubych taliach dla mnie są niewygodne.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 2546 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: Gizmoo »

arian pisze: 27 wrz 2022, 12:51 Na zbliżeniu widać, że nie ma żadnych uszkodzeń, ani gumki ani kart.
Do czasu... Ale używasz dużo lepszych gumek. Nie polecam gumowych "recepturek", które parcieją, lub co gorsza - wchodzą czasami w reakcję z drukarską farbą. "Załatwiłem" tak sobie planszetki, gdzie stara gumka zwyczajnie przykleiła się do powierzchni i nie szło niczym usunąć jej pozostałości. Także uważałbym na stosowanie przeróżnych gumek. A jeżeli już - to wyłącznie takie do włosów, które mają materiałową otoczkę.

Mnie jednak najbardziej boli na tym zdjęciu brak... koszulek na kartach. :(
arian pisze: 27 wrz 2022, 12:51 Woreczki to też ciekawa opcja, ale przy grubych taliach dla mnie są niewygodne.
Używam tego rozwiązania w wielu grach. Owszem, nie jest to super wygodne, ale daje radę.

Najlepiej oczywiście kupić insert z przegródkami i mieć spokój. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale najlepsze i najbardziej wygodne. Takie uniwersalne inserty do gier karcianych można dostać w kilku sklepach*. Wystarczy tylko dokupić taką ilość przegródek, jakiej potrzebujemy. Jeżeli w grze jest sporo talii, które potrzebujemy rozdzielić, to absolutnie polecam. Nawet jeżeli koszt jest niemały, to się zwraca - zaoszczędzamy bezcenny czas. :wink:

*
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: Kurzynsky »

Paaanie Gizmoo :)
Wszedłem z ciekawości na stronkę która podałeś a tam świetny insert do Twisted, o którym pisałem ;]
https://www.warbox.pl/pl/p/Insert-do-gr ... r=8-copied

Dzięki :]
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Jak utrzymać porządek w talii/ pudełku ?

Post autor: BOLLO »

DeckBox z przekładkami/rozdzielaczami
https://shopgracz.pl/deck-boxy/7265-ult ... 46923.html

Te 2 "karteczki" są wykonane z tworzywa ale można je oczywiście zastąpić jakimś cienkim ale sztywnym kartonikiem.
Ja zastanawiam się natomiast nad wypróbowaniem krótkich rzepów na talie /karty
https://toya24.pl/product-pol-10014763- ... fAQAvD_BwE

Oczywiście karty musiałby być bez protektorków....lub z takimi dobrze dopasowanymi.
ODPOWIEDZ