Londyn - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: krecony1 »

Pytania z tych banalnych:
1. Na początku tury gracz dobiera kartę - czy robi to ze stosu kart, czy też może dobrać ją ze wspólnej puli kart na planszy?
2. W talii są karty typu "akcja", które usuwamy całkowicie z gry po ich zagraniu. Czy wykorzystując kartę tego typu zużywam całą akcję, czy mogę wykonywać inne akcje (wydaje mi się, że zagranie tej karty odbywa się w ramach akcji wykładania kart).
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: Cin »

1. Obie możliwości
2. W ramach akcji wykładania kart
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Witam
Dwa pytania:

Karta Kawiarnia upoważnia nas do wzięcia karty ze stosu planszy (rynek) i aktywacji jej, pytanie brzmi czy dobrze grałem do tej pory : Aktywowanie karty - wzięcie bonusu (najczęściej) były to pieniądze i odwróceniu karty - dobrania jednego ubóstwa. Potem można było dokładać karty do miasta (tura była traktowana jako "rozbudowa miasta"

druga sytuacja : Czy w sytuacji gdy mamy np. dwie karty jako miasto. 1- karta dająca nam 4 sz. złota - aktywacja 0, druga dająca nam reputacje ale koszt aktywacyjny to 7 , mając na ręce w trakcie aktywacji 4 sz. złota mógłbym aktywować druga kartę pieniędzmi z pierwszej ?

Pozdrawiam
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: Palmer »

Ad. 1 Zdolność Kawiarni działa w momencie "aktywacji miasta", a nie w ramach akcji budowania.
Ad. 2 Karty aktywujemy w dowolnej kolejności. Można zrobić to co opisujesz, kasę z pierwszej karty wykorzystać do aktywacji kolejnej.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

1. Czy pożyczkę z własnej woli mogę zaciągnąć w dowolnym momencie w swojej turze?
2. Czy mogę zaciągnąć kilka pożyczek w 1 turze?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: kdsz »

nakago pisze: 21 kwie 2021, 02:40 1. Czy pożyczkę z własnej woli mogę zaciągnąć w dowolnym momencie w swojej turze?
2. Czy mogę zaciągnąć kilka pożyczek w 1 turze?
2x tak.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Gracz który weźmie ostatnia kartę z rynku kończy grę, a drugi ma jeszcze rundę do rozegrania
Pytanie: czy bierze kartę z planszy jeżeli to możliwe (przy doborze początkowym w rundzie jednej karty) , i czy musi wykonać ruch czy może zrezygnować np gdy aktywacja miasta da mu mniej niż ubóstwo jakie wygeneruje
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Wykonanie akcji jest obowiązkowe.
Na początku swojej tury gracz musi dobrać jedną kartę miasta, a następnie wykonać jedną z poniższych akcji:
1) rozwinąć swoje miasto, 2) kupić ziemię, 3) uruchomić swoje miasto albo 4) dobrać jeszcze trzy karty.
Nie ma opcji pas.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: jakubski »

Czy jeśli zagram kartę miasta na inną odkrytą kartę to po aktywacji i odwroceniu tej drugiej (z wierzchu) tamta pierwsza trafia na wierzch jako potencjalnie do aktywacji w kolejnej rundzie czy przepada - bo jest odkryta, ale pod spodem?
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

jeżeli masz kartę która ułożyłeś np turę wcześniej i (bez aktywacji wcześniej) dodasz kartę to"nadpisujesz" poprzednia kartę i przy aktywacji rozpatrujesz jedynie ta która jest na górze, reszta kart ze stosu nie jest rozpatrywana ponownie(jedynie punktują Ci pod koniec gry) po aktywacji obróć pierwsza kartę rewersem do góry, poukładaj sobie je wszystkie na koniec gry, wtedy się nie pomylisz (ja osobiście tak robię)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Jedna z dzielnic mówię moge zapłacić 1 by móc odrzucic kartę innego koloru, czy mogę skorzystać np. 3 razy podczas mojej tury z tej umiejętności. Kolejne pytanie jeśli przeciwnik ma zapłacić 2 funty a nie ma to musi wziasc pożyczke?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

osa1908 pisze: 24 cze 2021, 07:59 Jedna z dzielnic mówię moge zapłacić 1 by móc odrzucic kartę innego koloru, czy mogę skorzystać np. 3 razy podczas mojej tury z tej umiejętności. Kolejne pytanie jeśli przeciwnik ma zapłacić 2 funty a nie ma to musi wziasc pożyczke?
2 x Tak
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: paracelsus444 »

dareiosh pisze: 26 kwie 2021, 12:14 Gracz który weźmie ostatnia kartę z rynku kończy grę, a drugi ma jeszcze rundę do rozegrania
Pytanie: czy bierze kartę z planszy jeżeli to możliwe (przy doborze początkowym w rundzie jednej karty) , i czy musi wykonać ruch czy może zrezygnować np gdy aktywacja miasta da mu mniej niż ubóstwo jakie wygeneruje
MUSI wybrać jedną z 4 akcji. Jeśli nie chce aktywować miasta, może np. wykonać akcję "dobierz 3 karty". Dobieramy wtedy 3karty jeśli to możliwe, a gdy na planszy i stosie jest mniej niż 3 karty, to dobieramy max tyle ile się da czyli 0,1,2,3. Można wybrać akcję "dobierz 3 karty" nawet jeśli na stosie ani na planszy nie ma już kart. Wtedy po prostu nie dobieramy żadnej karty.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

paracelsus444 pisze: 30 cze 2021, 22:35
dareiosh pisze: 26 kwie 2021, 12:14 Gracz który weźmie ostatnia kartę z rynku kończy grę, a drugi ma jeszcze rundę do rozegrania
Pytanie: czy bierze kartę z planszy jeżeli to możliwe (przy doborze początkowym w rundzie jednej karty) , i czy musi wykonać ruch czy może zrezygnować np gdy aktywacja miasta da mu mniej niż ubóstwo jakie wygeneruje
MUSI wybrać jedną z 4 akcji. Jeśli nie chce aktywować miasta, może np. wykonać akcję "dobierz 3 karty". Dobieramy wtedy 3karty jeśli to możliwe, a gdy na planszy i stosie jest mniej niż 3 karty, to dobieramy max tyle ile się da czyli 0,1,2,3. Można wybrać akcję "dobierz 3 karty" nawet jeśli na stosie ani na planszy nie ma już kart. Wtedy po prostu nie dobieramy żadnej karty.
Czy aby napewno? Jest napisane ze musisz wykonać jakas akcje, w skrócie zasady na bgg jest napisane ze musisz wziąść 3 karty. Wydaje mi się że skoro nie ma 3 kart trzeba wybrać inna akcje.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: paracelsus444 »

osa1908
Na pewno, czytałem to na bbg, nie wiem nawet czy autor nie odpowiadał na to pytanie.
Możesz wybrać akcję jaką chcesz, niestety dzielnice jak się rozejdą to już raczej nie mozesz wybrać tej akcji bo miasto ma określoną pulę dzielnic, natomaist karty to karty, jak bierzesz akcję "3 karty" a nie ma trzech to bierzesz tyle ile się da.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

Czy stos kart dzielnic wlicza nam się do tych stosów za które dostajemy ubóstwo po wykorzystaniu akcji "aktywacji miasta"?
Uncle_Grga
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Nope. Napisano o tym wprost gdzieś w instrukcji, jeśli pamięć mnie nie myli.

BTW dzięki za refresh. Dobra gra to jest a leży i się kurzy.. spróbuję odświeżyć w weekend..
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: paracelsus444 »

Trzeba tylko zwrócić uwagę na modyfikator w narożniku karty dzielnicy, czasami przy aktywacji miasta jest tam dodatkowe ubóstwo albo trzeba zapłacić pieniądze.
Też już nie grałem z rok albo lepiej :) trzeba odkurzyć.
Awatar użytkownika
SkyShadow
Posty: 25
Rejestracja: 14 wrz 2018, 15:16
Has thanked: 10 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: SkyShadow »

[P] - Czy w ramach akcji nr. 4 (Dobierz 3 karty) mam na ręku więcej niż 9 kart, mogę na zakończenie tury odrzucić "jako nadmiar" biedotę ? Jeśli tak, to czy te karty lądują na wystawce czy na stosie kart odrzuconych ?

[P] - Jeśli jakaś karta ma dodatkowy efekt podczas uruchamiania miasta: Odrzuć dodatkową kartę, to muszę odrzucić dodatkową kartę w tym samym kolorze, czy może to być biedota lub dowolna inna karta?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

SkyShadow pisze: 23 sty 2023, 10:27 [P] - Czy w ramach akcji nr. 4 (Dobierz 3 karty) mam na ręku więcej niż 9 kart, mogę na zakończenie tury odrzucić "jako nadmiar" biedotę ? Jeśli tak, to czy te karty lądują na wystawce czy na stosie kart odrzuconych ?

[P] - Jeśli jakaś karta ma dodatkowy efekt podczas uruchamiania miasta: Odrzuć dodatkową kartę, to muszę odrzucić dodatkową kartę w tym samym kolorze, czy może to być biedota lub dowolna inna karta?
1. Możesz odrzucić biedotę, odrzucasz na wystawkę.
2. Może to być dowolna karta, biedota też :)
minimati
Posty: 127
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

SkyShadow pisze: 23 sty 2023, 10:27 Czy w ramach akcji nr. 4 (Dobierz 3 karty) mam na ręku więcej niż 9 kart, mogę na zakończenie tury odrzucić "jako nadmiar" biedotę ?
SkyShadow pisze: 23 sty 2023, 10:27 [P] - Jeśli jakaś karta ma dodatkowy efekt podczas uruchamiania miasta: Odrzuć dodatkową kartę, to muszę odrzucić dodatkową kartę w tym samym kolorze, czy może to być biedota lub dowolna inna karta?
Instrukcja, strona ósma, sekcja "BIEDOTA":
Martin Wallace pisze: W talii kart miasta znajduje się jedenaście kart Biedoty. [...] Można je odrzucić tylko dzięki wykorzystaniu zdolności innych kart, jako koszt aktywacji kart w mieście (opisany w następnym rozdziale), albo na koniec tury, jako karty powyżej limitu dziewięciu kart w ręku.
Instrukcja, strona dziewiąta, sekcja "URUCHOMIENIE MIASTA":
Martin Wallace pisze: [...] Opłacenie kosztu aktywacji, o ile został on podany. Kosztem jest: albo pewna kwota pieniędzy, albo odrzucenie karty o dowolnym kolorze. Jeżeli podany koszt nie zostanie poniesiony, karty nie można aktywować.
SkyShadow pisze: 23 sty 2023, 10:27 Jeśli tak, to czy te karty [odrzucone - przyp. mój] lądują na wystawce czy na stosie kart odrzuconych ?
Instrukcja, strona piąta, sekcja "DOBIERANIE I ODRZUCANIE KART":
Martin Wallace pisze: [...] Gdy gracz ma odrzucić kartę, musi ją zawsze odłożyć odkrytą na jedno z wolnych miejsc w górnym rzędzie planszy
rozwoju. Jeżeli w górnym rzędzie nie ma wolnych miejsc, gracz odkłada kartę na puste miejsce w dolnym rzędzie. Jeżeli gracz
odrzuca kartę, a wszystkie miejsca są zajęte, należy usunąć z gry (odłożyć do pudełka) wszystkie karty z dolnego rzędu.
Karty usunięte z gry nigdy do niej nie wracają. Następnie należy przesunąć wszystkie karty z górnego rzędu do dolnego rzędu.
Odrzucone karty gracze odkładają do pustego rzędu górnego. Odrzucać można tylko karty z ręki, nigdy z obszaru gracza.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Rozgrywając swoją turę, biorę ostatnia kartę ze stosu, kończąc tym samym grę(przeciwnik dogrywa jeszcze jedna swoją turę) , ale czy ja kończę swoją turę? Np mogę aktywować miasto/wybudować coś czy pobierając ostatnia kartę automatycznie kończę swoją turę bez możliwości dogrania jej?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Londyn - pytania i wątpliwości

Post autor: kastration »

dareiosh pisze: 15 gru 2023, 00:15 Rozgrywając swoją turę, biorę ostatnia kartę ze stosu, kończąc tym samym grę(przeciwnik dogrywa jeszcze jedna swoją turę) , ale czy ja kończę swoją turę? Np mogę aktywować miasto/wybudować coś czy pobierając ostatnia kartę automatycznie kończę swoją turę bez możliwości dogrania jej?
Na początku swojej TURY gracz musi dobrać 1 kartę miasta (czyli w Twoim przykładzie dobrałeś kartę z talii, powodując jej wyczerpanie i uaktywnienie warunku końca gry). Ale TURY jeszcze nie wykonałeś.

Z kolei instrukcja stanowi: "Jeżeli na KONIEC tury dowolnego gracza talia kart miasta jest wyczerpana, wszyscy pozostali gracze rozgrywają po jeszcze jednej turze".

Zatem po dobraniu karty jeszcze nic tak naprawdę nie zrobiłeś w swojej TURZE, więc przysługuje Ci taka możliwość. A potem następuje ostatnia TURA przeciwników i końcowe podliczanie punktów.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ