Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 712
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 553 times
Been thanked: 428 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

Gambit pisze: 29 wrz 2022, 08:01 No właśnie. Jak daleko należy się "cofnąć" z oznaczeniami?
Nie jestem prawnikiem i jestem wielkim fanem oznaczania tego typu materiałów jako sponsorowane, ale wydaje mi się, że prawo nie może działać wstecz.
Choć w naszym "pięknym" kraju wszystko jest możliwe.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2274
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1054 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

Miszon pisze: 29 wrz 2022, 08:40
Gambit pisze: 29 wrz 2022, 08:01
Leviathan pisze: 28 wrz 2022, 23:06 Skoro mus to mus. Poświęciłem dzisiaj całe popołudnie na zrobienie porządków w swoich filmach. Ręczne przeklikiwanie niemal 900 materiałów, to nie była przyjemna aktywność.

Do czasu kolejnego wymysłu w trosce o „dobro” konsumenta temat ogarnięty.
No właśnie. Jak daleko należy się "cofnąć" z oznaczeniami?
A czy prawo działa wstecz? Bo wydaje mi się, że Leviathan przesadził i nic się nie zmieniło - nie działa.
Prawo nie działa wstecz. Tyle że to nie jest nowe prawo. Patrz mój komentarz powyżej.
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 503 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

Ok, mam wrażenie że jak pisalem swój komentarz, to twojego z datą od kiedy to działa, nie było.
No to grubo, myślałem że to jakoś niedawno wyszło.
Ale już raz było głośno że komuś za to srogą karę wlepili (jakiemuś gosciowi z kregow Ekipy zdaje się).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Kocia
Posty: 109
Rejestracja: 12 sty 2021, 17:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 39 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Kocia »

A tymczasem właśnie na FB wyświetlił mi się post z osobą trzymającą z dumą kilka gier, każda wypisana + oznaczony wydawca. Poniżej dopisek "Dziękuję wydawcom za przekazanie gier do recenzji."

I szczerze sądzę, że wiele osób nadal w taki sposób będzie oznaczać "posty reklamowe". Jestem tylko ciekawa, co będzie lepiej odbierane przez odbiorców. Czy działanie w pełni z zasadmi i bycie transparentnym, czy może jednak nieoznaczanie współprac wprost jako reklamy? 🤔

Czas pokaże, chociaż mam pewne przypuszczenia.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5327
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1723 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Leviathan pisze: 28 wrz 2022, 23:06 Skoro mus to mus. Poświęciłem dzisiaj całe popołudnie na zrobienie porządków w swoich filmach. Ręczne przeklikiwanie niemal 900 materiałów, to nie była przyjemna aktywność.

Do czasu kolejnego wymysłu w trosce o „dobro” konsumenta temat ogarnięty.
Michel i to tylko ten maluteńki komunikat w lewym górnym rogu (zawiera płatną promocję)? To rozumiem że automatycznie się pojawia w momencie publikacji filmu gdzie zaznaczasz opcje "tak film zawiera płatną promocję"?

Czy w sytuacji kiedy:

Kupiłem gre za własne pieniądze i nagrałem na jej temat film, wydawca sam od siebie w formie wdzięczności dał mi granta upoważnia mnie do oznaczenia takiego filmu jako płatna promocja?

Filmy robione na prototypach?

Filmy o własnych projektowanych grach które są wydawane przez zewnętrzne wydawnictwa ?
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2274
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1054 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

BOLLO pisze: 29 wrz 2022, 11:22
Leviathan pisze: 28 wrz 2022, 23:06 Skoro mus to mus. Poświęciłem dzisiaj całe popołudnie na zrobienie porządków w swoich filmach. Ręczne przeklikiwanie niemal 900 materiałów, to nie była przyjemna aktywność.

Do czasu kolejnego wymysłu w trosce o „dobro” konsumenta temat ogarnięty.
Michel i to tylko ten maluteńki komunikat w lewym górnym rogu (zawiera płatną promocję)? To rozumiem że automatycznie się pojawia w momencie publikacji filmu gdzie zaznaczasz opcje "tak film zawiera płatną promocję"?

Czy w sytuacji kiedy:

Kupiłem gre za własne pieniądze i nagrałem na jej temat film, wydawca sam od siebie w formie wdzięczności dał mi granta upoważnia mnie do oznaczenia takiego filmu jako płatna promocja?

Filmy robione na prototypach?

Filmy o własnych projektowanych grach które są wydawane przez zewnętrzne wydawnictwa ?
Rekomendowane jest oznaczenie dwupoziomowe, więc poza włączeniem info o promocji (wyświetlanej przez pierwszych 10 sekund filmu) dorzuciłem także dwa zdania do początku opisu filmu.

Gdy kupiłeś grę za własne pieniądze i puściłeś w eter, to nic nie oznaczasz.

Co do prototypów - jeżeli zostaje u ciebie, to standardowo trzeba oznaczać. Jeżeli nie zostaje u ciebie, to wystarczy, że poinformujesz widzów o tym, że dostałeś egzemplarz bezpłatnie do testów i hgo zwracasz. NIe musisz wtedy oznaczać tego jako promocji produktu.

Co do zaprojektowanych przez siebie gier, to wpadamy w autopromocję, którą również trzeba oznaczać :)
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2022, 15:38 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 346
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 46 times
Been thanked: 85 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Reku_ »

Leviathan pisze: 29 wrz 2022, 14:23
Spoiler:
Trochę to moim zdaniem dzielenie włosa na czworo. Oczywiście, że jak najbardziej uczciwym jest powiedzenie, że grę przysłał wydawca do recenzji. Ale jeśli to jest traktowane jako "opłata za recenzję" to nisko się cenią nasi recenzenci.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Reku_ pisze: 29 wrz 2022, 14:36 Trochę to moim zdaniem dzielenie włosa na czworo. Oczywiście, że jak najbardziej uczciwym jest powiedzenie, że grę przysłał wydawca do recenzji. Ale jeśli to jest traktowane jako "opłata za recenzję" to nisko się cenią nasi recenzenci.
To wyznacznik UOKiK, a nie pomysł recenzentów planszowych na to jak się cenimy :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5327
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1723 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Co do własnych gier, to wpadamy w autopromocję, którą również trzeba oznaczać :)
to jest totalnie idiotyczne.....

Fajnie Michel że ci się chciało przebrnąć przez to ale nasuwają mi się kolejne pytania. Czy taka osoba która oznaczy swoje filmy i będize ich nawet sporo czy nie jest łatwiejszym kąskiem do śledzenia w póżniejszych latach przez odpowiednie podmioty niż osoba całkowice olewająca prawo?
Coś na zasadzie raz zapłacisz za TV i nawet jak nie ogladasz tv a masz odbiornik to cie scigną.

Troche ten (zreszta jak wiele innych) przepis jest taki fest naciągany. Ja rozumiem że chodzi o tych co naprawde trzepią kase na YT....taki BaniakBaniaka np. Ja wiem że podatki/przepisy sa dla wszystkich bez wyjątku ale tu ewidentnie to już tak na maxa naciągane.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 346
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 46 times
Been thanked: 85 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Reku_ »

Gambit pisze: 29 wrz 2022, 14:47
Reku_ pisze: 29 wrz 2022, 14:36 Trochę to moim zdaniem dzielenie włosa na czworo. Oczywiście, że jak najbardziej uczciwym jest powiedzenie, że grę przysłał wydawca do recenzji. Ale jeśli to jest traktowane jako "opłata za recenzję" to nisko się cenią nasi recenzenci.
To wyznacznik UOKiK, a nie pomysł recenzentów planszowych na to jak się cenimy :)
Z drugiej strony UOKiK pewnie nawet nie spojrzy na takich maluczkich juteberów. Będą woleli skasować tych co mają 100k, czy "czysta" tysięcy subów.
I jak ktoś dostaje do testów telefon za 5 tys. to jednak co innego niż planszówka za 150 zł (chociaż chwila, planszówki teraz potrafią tez nie mało kosztować ;) ).
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5327
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1723 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Reku_ pisze: 29 wrz 2022, 15:11
Gambit pisze: 29 wrz 2022, 14:47
Reku_ pisze: 29 wrz 2022, 14:36 Trochę to moim zdaniem dzielenie włosa na czworo. Oczywiście, że jak najbardziej uczciwym jest powiedzenie, że grę przysłał wydawca do recenzji. Ale jeśli to jest traktowane jako "opłata za recenzję" to nisko się cenią nasi recenzenci.
To wyznacznik UOKiK, a nie pomysł recenzentów planszowych na to jak się cenimy :)
Z drugiej strony UOKiK pewnie nawet nie spojrzy na takich maluczkich juteberów. Będą woleli skasować tych co mają 100k, czy "czysta" tysięcy subów.
I jak ktoś dostaje do testów telefon za 5 tys. to jednak co innego niż planszówka za 150 zł (chociaż chwila, planszówki teraz potrafią tez nie mało kosztować ;) ).
Myślę że to nie ma znaczenia....mnie US ścigał za 250pln źle wysłane na konto za kupno auta....
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Reku_ pisze: 29 wrz 2022, 15:11
Gambit pisze: 29 wrz 2022, 14:47
Reku_ pisze: 29 wrz 2022, 14:36 Trochę to moim zdaniem dzielenie włosa na czworo. Oczywiście, że jak najbardziej uczciwym jest powiedzenie, że grę przysłał wydawca do recenzji. Ale jeśli to jest traktowane jako "opłata za recenzję" to nisko się cenią nasi recenzenci.
To wyznacznik UOKiK, a nie pomysł recenzentów planszowych na to jak się cenimy :)
Z drugiej strony UOKiK pewnie nawet nie spojrzy na takich maluczkich juteberów. Będą woleli skasować tych co mają 100k, czy "czysta" tysięcy subów.
I jak ktoś dostaje do testów telefon za 5 tys. to jednak co innego niż planszówka za 150 zł (chociaż chwila, planszówki teraz potrafią tez nie mało kosztować ;) ).
Sam pewnie nie spojrzy. Ale po "uprzejmej informacji" musi spojrzeć. I wtedy zaczyna się problem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

BOLLO pisze: 29 wrz 2022, 15:10
Spoiler:
Troche ten (zreszta jak wiele innych) przepis jest taki fest naciągany. Ja rozumiem że chodzi o tych co naprawde trzepią kase na YT....taki BaniakBaniaka np. Ja wiem że podatki/przepisy sa dla wszystkich bez wyjątku ale tu ewidentnie to już tak na maxa naciągane.
Tak działa prawo, jest definiowany przepis i trzeba go przestrzegać. Przepis nie będzie Tworzony "pod Ciebie", ani pod tak niszową grupę jak planszówkowi recenzenci. Nie znam się na tym, właściwie o temacie dowiedziałem się z tego wątku. Dla mnie to wygląda jak praca nad przepisami, która jest potrzebna w "erze internetu". Tutaj jednak niełatwo zrobić przepis, którym nie oberwą rykoszetem "mali". No, bo uważasz (ja również), że gra za 200zł to nie jest żadna realna gratyfikacja za materiał, ale czy 2000zł już jest?, a może 20000zł? Czy to jest 200zł na rok czy może za materiał, a czy może za minutę materiału... Generalnie łatwo napisać, że "to jest totalnie idiotyczne" patrząc na czubek własnego nosa i nie próbując zrozumieć po co dany przepis jest i w czym pomaga. W ogóle co to znaczy, że przpis jest "fest naciągany". Mam wrażenie, że nawet przepisu nie przeczytałeś (żeby nie było ja też nie czytałem i nie zamierzam).

Z resztą problem (a właściwie upierdliwość) mają "starzy" youtuberzy, którzy teraz dla spokoju ducha muszą tracić czas na modyfikowanie starych materiałów. W nowych materiałach nie widzę problemu, zamieszczasz co trzeba, mówisz na początku filmu w 30s co dostałeś i za co. Nie widzę kłopotu.

Całkiem popieram Michela, który dmucha na zimne i zamieszcza tak dużo, żeby na 100% nikt się do niego nie przyczepił. Nie wiem jak tutaj, ale z przepisami skarbówki znam przypadki gdzie zmieniła się interpretacja przepisów i ścigali ludzi wstecz. Co zdroworozsądkowo wydaje się "działaniem prawa wstecz", ale formalnie, to nie prawo działa wstecz tylko interpretacja przepisu...
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 998
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 635 times
Been thanked: 544 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irr3versible »

BOLLO pisze: 29 wrz 2022, 15:10
Co do własnych gier, to wpadamy w autopromocję, którą również trzeba oznaczać :)
to jest totalnie idiotyczne.....

Fajnie Michel że ci się chciało przebrnąć przez to ale nasuwają mi się kolejne pytania. Czy taka osoba która oznaczy swoje filmy i będize ich nawet sporo czy nie jest łatwiejszym kąskiem do śledzenia w póżniejszych latach przez odpowiednie podmioty niż osoba całkowice olewająca prawo?
Coś na zasadzie raz zapłacisz za TV i nawet jak nie ogladasz tv a masz odbiornik to cie scigną.

Troche ten (zreszta jak wiele innych) przepis jest taki fest naciągany. Ja rozumiem że chodzi o tych co naprawde trzepią kase na YT....taki BaniakBaniaka np. Ja wiem że podatki/przepisy sa dla wszystkich bez wyjątku ale tu ewidentnie to już tak na maxa naciągane.
Odpowiedz na pytanie czy punkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia?
Będąc konsumentem, chciałbyś wiedzieć czy oglądając prezentację gry słuchasz opinii osoby powiązanej czy też nie. Jeśli jesteś autorem, zrób "dziennik projektanta" a nie recenzję. Jaki tu jest problem w oznaczeniu autopromocja?

Nie rozumiem też komentarza, że interpretacja jest kierowana w stronę tych, co trzepią kasę na YT. Nie rozumiem też, ciągłego odnoszenia się do innych youtuberów jako przykładów.
Znowu, mam wrażenie że obawiasz się że Twoje własne pomysły ucierpią, a przecież jako nowa osoba powinieneś mieć inne prawa. Otóż nie, interpretacja jest po to aby to konsument posiadał informację - a nie dla dobra twórców. Ci mają być transparentni, a czy są rzeczowi w swoich ocenach to już oceni sam widz. Świat się zmienia, budżety reklamowe przesuwane są z gazet czy portali w stronę influenserów czy nam się to podoba czy nie. Reklama staję się personalna, bo zamiast płacić za olbrzymią oglądalność (licząc, że większa grupa to potencjalnie więcej klientów) przechodzi w szeptanie i dzienne blogi, sponsorowanie wydarzeń, przekazywanie produktów do recenzji portali czy influenserów o specyficznej grupie odbiorców.
Weźmy grę o wartości SCD 300 PLN, niech wydawca wyślę ją do 5 twórców. To są zasięgi rzędu 20-50tyś wyświetleń w ramach grupy docelowej, koszty marketingu nie są wysokie. Więc zasadnym jest, aby twórcy o tym fakcie poinformowali - nawet jeśli nie czerpali z tego aktu żadnej dodatkowej korzyści (bezpośrednio). Taki towar mogą potem przekazać na dom dziecka, mogą sprzedać czy nawet zrobić konkursy w ramach własnej społeczności (co może wpłynąć na stałą grupę odbiorców i ich lojalność) innymi słowy mają wybór monetyzować ten "gift" lub przekazać dalej zgodnie z zasadą dobrych uczynków.
I ja wiem, że skupienie jest tutaj na podsumowaniu pieniężnym - 300 pln za 4x2h grania, plus 12 godzin montażu materiału. Nie spina się, ale chyba u wielu twórców w naszym hobby to nie o pieniądze chodzi.
Więc pomimo iż najlepiej się dyskutuję o pieniądzach, to te argumenty są niewłaściwe - bo znowu, chodzi o informację dla odbiorcy.

Zatem celem tej interpretacji jest próba jakiegoś uporządkowania internetu. Czy Idelania? Nie, ale w mojej opinii krok w dobrą stronę.
Tak, wiem że twórcy w naszym hobby obrywają obuchem - bo powinni oznaczyć swoje historyczne materiały (strata czasu), bo mają wątpliwości czy nie wzrośnie liczba negatywnych komentarzy (hejterów), bo... mogą zastosować się do interpretacji a konkurencja nie, (wprowadź inne powody). Jednak zamiast dalej się bawić w komentarz, napiszę tyle: moje uznanie dla Leviathan, bo choć dało się odczytać że nie sprawiła mu ta zmiana przyjemności, to jednak wprowadził zmianę na kanale nie patrząc na innych. Oby inni poszli przykładem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5327
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1723 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Bardzo dobrze napisane. Nie dziw mi sie ze tyle zadawalem pytan. Moj kanal od poczatku mialbyc i bedzie transparentny tak by widz nie musial sie zastanawiac skad u mnie pewne wnioski. Co prawda mnie to aktualnie kompletnie nie dotyczy i przez jeszcze spory czas dotyczyc nie bedzie ale warto miec jaka wiedze w temacie do ktorego sie weszlo...
Na ten moment mam o czym opowiadac nawet i bez gier wiec nie musze sie martwic o poprawnosc w prawie.

Ja tez popieram Leviathana i nie ukrywam ciekawosci czy inni rowniez pojda w slad za nim. Szczegolnie ci dla ktorych to juz nie pasja a praca.... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 346
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 46 times
Been thanked: 85 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Reku_ »

tu macie też świeży odcinek RCKBRS na temat UOKiKu i oznaczania współpracy. Spojrzenie bardziej od gier komputerowych, ale w temacie jak najbardziej.

https://www.youtube.com/watch?v=YaqT2DsXXdc
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5327
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1723 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Ja mam plan nagrac jeden odcinek ktory tlumaczylby moim widzom co to jest lokowanie produktu czym jest patronat czym jest sponsorowany odcinek. Mysle ze kazdy mialby wowczas jasno i klarownie pokazane co to oznacza dla mnie, kanalu, wydawcy a przede wszystkim odbiorcy.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Fantastyczna zabawa. Przejechałem jak dotąd po 300 materiałach. Nie wszystkie oznaczałem, bo część jest kręcona z moich gier. Ale i tak mam już dosyć. Jestem na końcówce roku 2018, a musze przejechać jeszcze 4 lata (do 2014)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2274
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1054 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

Gambit pisze: 30 wrz 2022, 14:46 Fantastyczna zabawa. Przejechałem jak dotąd po 300 materiałach. Nie wszystkie oznaczałem, bo część jest kręcona z moich gier. Ale i tak mam już dosyć. Jestem na końcówce roku 2018, a musze przejechać jeszcze 4 lata (do 2014)
Doskonale wiem co czujesz. Miałem to samo wyzwanie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Leviathan pisze: 30 wrz 2022, 14:58
Gambit pisze: 30 wrz 2022, 14:46 Fantastyczna zabawa. Przejechałem jak dotąd po 300 materiałach. Nie wszystkie oznaczałem, bo część jest kręcona z moich gier. Ale i tak mam już dosyć. Jestem na końcówce roku 2018, a musze przejechać jeszcze 4 lata (do 2014)
Doskonale wiem co czujesz. Miałem to samo wyzwanie.
Swoją drogą bardzo dziękuję za "inspirację", bo używam Twojej formułki :D
azazelmo
Posty: 926
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 155 times
Been thanked: 296 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: azazelmo »

Gambit pisze: 30 wrz 2022, 15:05
Leviathan pisze: 30 wrz 2022, 14:58
Gambit pisze: 30 wrz 2022, 14:46 Fantastyczna zabawa. Przejechałem jak dotąd po 300 materiałach. Nie wszystkie oznaczałem, bo część jest kręcona z moich gier. Ale i tak mam już dosyć. Jestem na końcówce roku 2018, a musze przejechać jeszcze 4 lata (do 2014)
Doskonale wiem co czujesz. Miałem to samo wyzwanie.
Swoją drogą bardzo dziękuję za "inspirację", bo używam Twojej formułki :D
Czuję się trochę speszony wtrącając się do rozmowy tak zacnego towarzystwa, ale nie jest tak, że prawo nie działa wstecz? Myślałem, że chodzi tylko o nowo tworzone materiały.
Bez odbioru. Pozdrawiam serdecznie obu Panów.
Ps. Proszę pomyśleć o podcastach. Kto ma czas na oglądanie?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

azazelmo pisze: 30 wrz 2022, 15:27
Gambit pisze: 30 wrz 2022, 15:05
Leviathan pisze: 30 wrz 2022, 14:58

Doskonale wiem co czujesz. Miałem to samo wyzwanie.
Swoją drogą bardzo dziękuję za "inspirację", bo używam Twojej formułki :D
Czuję się trochę speszony wtrącając się do rozmowy tak zacnego towarzystwa, ale nie jest tak, że prawo nie działa wstecz? Myślałem, że chodzi tylko o nowo tworzone materiały.
Bez odbioru. Pozdrawiam serdecznie obu Panów.
Ps. Proszę pomyśleć o podcastach. Kto ma czas na oglądanie?
Prawo nie działa wstecz, natomiast kwestia interpretacji danego prawa już tak.
Prawo dotyczace oznaczania materiałów sponsorowanych, jest już od jakiegoś czasu, natomiast teraz UOKiK wysunał interpretację, że również przekazanie produktu, jest sponsoringiem. Nie zostało ustanowione nowe prawo, zmieniła się tylko jego interpretacja. Więc w tym wypadku prawo od samego początku tego dotyczyło, co powoduje, że działa też wstecz.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 346
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 46 times
Been thanked: 85 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Reku_ »

azazelmo pisze: 30 wrz 2022, 15:27
Spoiler:
Michel już wyjaśniał, że przepisy są już stare tylko wzięli pod lupę youtuberów
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: czikenpredator »

<uwaga opinia>
Podpisuję się pod zdaniem, że to może być mały krok w słusznym kierunku. Rakiem trawiącym ogólnie dzisiejsze dziennikarstwo (a recenzje to również forma dziennikarstwa) jest fakt, że odbiorcy nie mają wystarczających narzędzi do rozróżnienia reklam od cóż... dziennikarstwa. To z kolei powoduje, że często nie jesteśmy skłonni za rzetelność płacić, bo wydaje nam się, że możemy mieć to samo za darmo (w istocie często nie wiedząc, że czytamy, oglądamy i słuchamy materiałów z ukrytą gdzieś w tle motywacją marketingową). Mówię to z perspektywy odbiorcy, ale również kogoś kto jakoś tam próbował kopać się z tym koniem od drugiej strony.

I w 100% rozumiem, że przy tak mimo wszystko niewielkiej branży jak planszówki w Polsce wielu osobom z branży nie wydaje się to w ogóle problemem, tym bardziej gdy chodzi "tylko" o egzemplarze gier, ale na poziomie zasad to jest mimo wszystko korzyść. Analogicznie nie wiem czy ufałbym, gdyby dziennikarz piszący o korzyściach zdrowotnych coca coli otrzymywał od coca coli choćby i jeden karton puszek. Więc chcę tylko wyrazić bardzo mocny szacunek dla takich odruchów jak np. ten Łukasza Woźniaka i jego ekipy, gdy ogłosili że nie będą robić dalej "recenzji" widząc, że mimo wszystko ich pozycja sprawia, że nie byliby w tym wiarygodni. Postawa godna naśladowania 8)
<koniec opinii>
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

czikenpredator pisze: 01 paź 2022, 09:25 <uwaga opinia>
Podpisuję się pod zdaniem, że to może być mały krok w słusznym kierunku. Rakiem trawiącym ogólnie dzisiejsze dziennikarstwo (a recenzje to również forma dziennikarstwa) jest fakt, że odbiorcy nie mają wystarczających narzędzi do rozróżnienia reklam od cóż... dziennikarstwa.
Tyle, że według Twoich słów, wcześniej reklama mogła być maskowana jako dziennikarstwo, bo nie trzeba było tego oznaczać. Teraz jednak dziennikarstwo będzie musiało zostać oznaczone jako reklama, because reasons. Jak zatem odbiorca będzie miał znaleźć owo dziennikarstwo, jak wszędzie będą informacje o "płatnej promocji", choć Ty jako twórca będziesz wiedział, że ani to płatne, ani promocja.
ODPOWIEDZ