Suburbia (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Khag »

pawel_nk pisze: 01 paź 2022, 21:04 Gra zniechęciła mnie tym, że łatwo coś przeoczyć (głównie pod koniec gry, kiedy przedmieścia są już rozbudowane). Gra jest prosta, a pominięcie jednej rzeczy może popsuć grę i pozostawić spory niesmak. Jak dla mnie wymaga zbyt dużej uwagi i skupienia w stosunku do tego, co oferuje.
Dzięki za wyjaśnienie. Postanowiłem, że jednak dam Suburbi. Biorę od razu z dodatkiem jak mi się uda zagrać kilka gier to postaram się opisać swoje wrażenia.
Poznań i okolice.
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: dave8 »

Ja miałem nowa wersję KS collector big box i sprzedałem ją ze względu na masakrycznie upierdliwy setup.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Khag »

dave8 pisze: 01 paź 2022, 23:00 Ja miałem nowa wersję KS collector big box i sprzedałem ją ze względu na masakrycznie upierdliwy setup.
Czy czasami te tacki nie miały tego ułatwiać i powodowa , że gra jest gotowa od razu po wyjęciu z pudła?
Poznań i okolice.
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: dave8 »

Khag pisze: 01 paź 2022, 23:46
dave8 pisze: 01 paź 2022, 23:00 Ja miałem nowa wersję KS collector big box i sprzedałem ją ze względu na masakrycznie upierdliwy setup.
Czy czasami te tacki nie miały tego ułatwiać i powodowa , że gra jest gotowa od razu po wyjęciu z pudła?
Trochę ułatwiają ale i tak jest mega upierdliwy. Musisz odliczyć odpowiednią ilość kafli z podstawki i dodatku z każdej ery (czy jak to się tam nazywa). Później ułożyć w kolejności (wieża) i jeszcze wtasować kafel końca gry. Ale i tak najgorsze jest składanie. Dzielisz wszystko na ery i później na dodatki. Czyli np na 9 lub 12 kupek. Brrrr.
Jak grasz jeszcze z wieżowcami i innymi promo to temat się jeszcze bardziej komplikuje.

Nie zmienia to faktu, że gra jest dobra i przyjemna. Zastanawiam się nad odkupieniem samej podstawki. Chociaż najlepsza moim zdaniem jest podstawka plus dodatek co daje tą zębate płytki.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 729
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 299 times
Been thanked: 124 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: vder »

Też kupiłem wersję CE i ile sama gra jest całkiem spoko, i mamy pewnie z 10+ partii w podstawkę po miesiącu z hakiem. To niespecjalnie wiem jak podejść do tematu dodatków, przez to właśnie, że do pojedynczej partii wybieramy tylko jakiś % wszystkich płytek. Tak na oko wybieranie tych powiedzmy 30-40 płytek ze wszystkich dodatków raczej mija się z celem, bo może się okazać, że nie zachodzi żadna synergia pomiedzy poszczególnymi budynkami. Są jakieś przewodniki moze jak powinno się wrzucać te dodatki?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4120
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 939 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: brazylianwisnia »

vder pisze: 02 paź 2022, 13:38 Też kupiłem wersję CE i ile sama gra jest całkiem spoko, i mamy pewnie z 10+ partii w podstawkę po miesiącu z hakiem. To niespecjalnie wiem jak podejść do tematu dodatków, przez to właśnie, że do pojedynczej partii wybieramy tylko jakiś % wszystkich płytek. Tak na oko wybieranie tych powiedzmy 30-40 płytek ze wszystkich dodatków raczej mija się z celem, bo może się okazać, że nie zachodzi żadna synergia pomiedzy poszczególnymi budynkami. Są jakieś przewodniki moze jak powinno się wrzucać te dodatki?
W kampanii były chyba nawet przygotowane sugerowane zestawy ale nie pamiętam gdzie to było. Ogólem sugeruje losowac kafle raz na 3-4 gry. W ten sposób jest dużo lepszy setup i tear down oraz łatwiej jest strategicznie planować pamiętając co może wyjść.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
toblakai
Posty: 1280
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 228 times
Been thanked: 244 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: toblakai »

Jeszcze sam nie próbowałem bo na ten moment gram z jednym dodatkiem, ale z tego co czytałem popularny wydaje się fanowski wariant double market:
https://boardgamegeek.com/thread/219375 ... ame-all-ex
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Khag »

Brzmi jak trochę bardziej skomplikowane przygotowanie w aeons end, a z tym kompletnie nie mam problemu.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: espresso »

Ja mam wersję CE, tam są też te wszystkie dodatki. Powiem tak: gram najczęściej w podstawkę plus kafle z Inc, w drugiej kolejności podstawka plus Inc z granicami, w trzeciej sama podstawka. Tych pozostałych dodatków jakoś nie wyciągam, za długi setup się robił, a nie dodawało już frajdy z gry. Sama podstawka to wiele godzin zabawy i mniejsza losowość. Dodanie Inc. jednak trochę już zaburza planowanie i zwiększa losowość.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: dispe »

Hej, a dajecie dokładnie tyle kafli ile wskazuje gra? czyli w przypadku dodatków trzeba zamieniać jedne na drugie, czy dorzucacie coś ekstra?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: espresso »

dispe pisze: 04 paź 2022, 19:39 Hej, a dajecie dokładnie tyle kafli ile wskazuje gra? czyli w przypadku dodatków trzeba zamieniać jedne na drugie, czy dorzucacie coś ekstra?
Ja podmieniam, zgodnie z instrukcją. Jeżeli chcesz grać dłuższą grę, to możesz dodać kilka extra, to generalnie nie wpływa raczej na balans, bo obniżanie reputacji i dochodu na czerwonych liniach hamuje nadmierny rozwój.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: palladinus »

Właśnie odpakowałem z folii dodatek Suburbia Inc. od Planszóweczki. Ma ktoś na zbyciu dwa kafle "plan przebudowy" na podmianę? :)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:40 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: adman »

Czy portal podał gdzieś datę kiedy będzie miała premierę Suburbia? (dzień, kiedy pojawi się w sklepach)
Wydaje mi się, że gdzieś widziałem konkretną datę, ale nie mogę znaleźć...
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4533
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Hardkor »

adman pisze: 21 paź 2022, 08:54 Czy portal podał gdzieś datę kiedy będzie miała premierę Suburbia? (dzień, kiedy pojawi się w sklepach)
Wydaje mi się, że gdzieś widziałem konkretną datę, ale nie mogę znaleźć...
Wysyłka się zaczęła, więc chyba 2 tyg od wczoraj licząc
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Mr_Fisq »

Na gamesfanatic pojawiła się recenzja od Ciuńka:
https://www.gamesfanatic.pl/2022/10/21/ ... po-latach/
czuję się prawie przekonany....
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Przeczytałem... wniosek jest tylko jeden, trzeba brać :!: :D
W mojej ekipie kafelkowce dobrze sobie radzą :)
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 376 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Ciuniek »

Ćśśś... jak będziecie zbyt głośno to przyjdzie pwoloszun, zacznie opluwać grę Alspacha i pisać, że hurr-durr Antiquity i Splotter pany. :mrgreen:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 336 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: hipcio_stg »

Do suburbii robiłem już przymiarki jak kończył się pierwszy nakład. Jakoś mimo dobrych opinii odpuściłem. Po pojawieniu się reedycji podpaliłem się, rzuciłem okiem i znowu odpuszczę :D Jakoś ta gra do mnie nie krzyczy "kup mnie, jestem świetną grą". Wydaje mi się, że gra trąci mychą, mimo, że ostatnio uzupełniam euro klasyki Suburbia nadal na marginesie. Mam quadropolisa i w swojej kategorii jest dobry. Czuć budowę i w lewo i w prawo i do góry... Gra jest szybka, łatwa i ŁADNA. W sam raz na partyjkę z nieplanszówkowym towarzystwem. W zasadzie to tylko po to ją trzymam. Czy do bardziej rozbudowanej suburbii bym siadał chętnie? Wszystko wskazuje na to, że nie. Jest możliwość gdzieś pogrania online?
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: aspo »

hipcio_stg pisze: 28 paź 2022, 07:45Jest możliwość gdzieś pogrania online?
Aplikacja na androida jest całkiem fajnie zrobiona, działa w trybie solo i do 4 żywych graczy, mozna się pobawić.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: warlock »

Obrazek
Ciuniek pisze: 22 paź 2022, 09:21 Ćśśś... jak będziecie zbyt głośno to przyjdzie pwoloszun, zacznie opluwać grę Alspacha i pisać, że hurr-durr Antiquity i Splotter pany. :mrgreen:
Moja jedyna partia w Suburbię to ta z Tobą i pwoloszunem w 2017 roku :D.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 376 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Ciuniek »

Nie odpowiadam na prowokacje ;)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 873
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: konradstpn »

Suburbia dobrą gra jest i to jest jej największym problemem. Wypieków na twarzy nie uświadczysz, a serce nie przyspieszy ci nawet o nanosekundę. Uważam, że zrobienie reprintu przez Portal było naprawdę odważną decyzją.
Gram, więc jestem.
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: dave8 »

Czy w wersji portalu planszetki są dwuwarstwowe?
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 376 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Ciuniek »

Nie są.
ODPOWIEDZ