Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Jeszcze Biskup się nasuwa od razu. Gra dużą liczbą Biskupów może być nawet zabawna - trashujemy Prowincję za Prowincję ;-) .

Pytanie co to jest "kombo wg defenicji Dominiona" w porównaniu do "kombo ogólnego" - niektóre karty dobrze ze sobą współpracują, ale czasem współpracują w jakimś konkretnym otoczeniu pozostałych kart, zaś gdy te pozostałe karty w grze są inne, to już ta współpraca nie jest tak efektywna, albo wręcz bezcelowa.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2022, 15:55 przez Miszon, łącznie zmieniany 1 raz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Dzięki za odpowiedzi :)

Zdaję sobie sprawę, że jest dużo kart, które mogą tworzyć fajne komba w połączeniu z innymi konkretnymi. Dzięki za podpowiedzi które :)

Ale czy potraficie wskazać konkretne rozszerzenie (pudło) którego zakup wprowadzi wiele takich możliwości?

Może orientujecie się które karty są z którego dodatku. Ja musiałabym sprawdzać kartę po karcie, bo znam tylko podstawkę :)
Miszon pisze: 26 wrz 2022, 15:07 Pytanie co to jest "kombo wg defenicji Dominiona" w porównaniu do "kombo ogólnego"
Na Wiki Dominion Strategy znalazłam informację, termin Combo jest używany do oznaczenia strategii opartej na tylko dwóch, czasem trzech, współpracujących ze sobą kartach. I że o ile kombosy z większej ilości kart są możliwe, to małe szanse spotkać je razem w rzeczywistej grze (przynajmniej przy losowanych kartach Królestwa).

Natomiast mam wrażenie, że gdy ktoś poza Dominionem używa terminu kombo, to ma na myśli zagranie milionów kart ;)
niektóre karty dobrze ze sobą współpracują, ale czasem współpracują w jakimś konkretnym otoczeniu pozostałych kart, zaś te pozostałe karty w grze są inne, to już ta współpraca nie jest tak efektywna, albo wręcz bezcelowa.

To prawda. Trudno coś podać bez kontekstu.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Karty, które wymieniłem porozrzucane są po różnych dodatkach, ale Dark Ages ma sporo dziwnych kart, które się kombią.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

agt pisze: 26 wrz 2022, 15:28 Natomiast mam wrażenie, że gdy ktoś poza Dominionem używa terminu kombo, to ma na myśli zagranie milionów kart ;)
Tu też tak można ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 26 wrz 2022, 15:59
agt pisze: 26 wrz 2022, 15:28 Natomiast mam wrażenie, że gdy ktoś poza Dominionem używa terminu kombo, to ma na myśli zagranie milionów kart ;)
Tu też tak można ;-) .
Wiem :D
I właśnie o takie komba pytam, co chciałam wyjaśnić wprowadzonym rozróżnieniem komb :wink:
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

No to już w podstawce łatwo zrobić tak, żeby co rundę przemielić całą rękę (wiadomo, jak nakupujemy potem prowincji, to już nam się to przymuli, ale do tego czasu to już natrzaskamy punktów ;) ).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 26 wrz 2022, 20:18 No to już w podstawce łatwo zrobić tak, żeby co rundę przemielić całą rękę (wiadomo, jak nakupujemy potem prowincji, to już nam się to przymuli, ale do tego czasu to już natrzaskamy punktów ;) ).
Tak :)
Ale pytałam dla kogoś, kto podstawkę już zna, a rozszerzenia niekoniecznie. Szukał nowych i bardziej zaawansowanych gier z możliwością kombosów, a pomyślałam, że może nie trzeba szukać daleko.
Jeszcze raz dzięki Wam za reakcję :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 26 wrz 2022, 20:18 No to już w podstawce łatwo zrobić tak, żeby co rundę przemielić całą rękę (wiadomo, jak nakupujemy potem prowincji, to już nam się to przymuli, ale do tego czasu to już natrzaskamy punktów ;) ).
Tak :)
Ale pytałam dla kogoś, kto podstawkę już zna, a rozszerzenia niekoniecznie. Szukał nowych i bardziej zaawansowanych gier z możliwością kombosów, a pomyślałam, że może nie trzeba szukać daleko.
Jeszcze raz dzięki Wam za reakcję :)
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: inzkulozik »

https://www.facebook.com/IUVIgames - na profilu FB IUVI gorący news o Przystani, premiera 19.10

Na pohybel wszystkim niedowiarkom, w tym i mnie ;)

Mam nadzieję, że to będzie kompatybilne z drugą edycją podstawki od GF
EDIT: - informacja z wydawnictwa - tak, będzie kompatybilne
Ostatnio zmieniony 06 paź 2022, 11:32 przez inzkulozik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

inzkulozik pisze: 06 paź 2022, 11:25 https://www.facebook.com/IUVIgames - na profilu FB IUVI gorący news o Przystani, premiera 19.10

Na pohybel wszystkim niedowiarkom, w tym i mnie ;)
Spokojnie, w wydanie tych kilku zapowiedzianych raczej nikt nie wątpi ;). Bardziej zastanawia mnie reszta linii... ;)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

warlock pisze: 06 paź 2022, 11:31
inzkulozik pisze: 06 paź 2022, 11:25 https://www.facebook.com/IUVIgames - na profilu FB IUVI gorący news o Przystani, premiera 19.10

Na pohybel wszystkim niedowiarkom, w tym i mnie ;)
Spokojnie, w wydanie tych kilku zapowiedzianych raczej nikt nie wątpi ;). Bardziej zastanawia mnie reszta linii... ;)
Reszta linii też nie powinna być zagrożona, choć może się trochę przeciągnąć, bo Donald Vaccarino wciąż coś wymyśla i wydaje, a co za tym idzie, polska wersja Alchemy może się ukazać za parę ładnych lat dopiero (zakładam, że ten dodatek jest ostatni na liście wydawnictwa) ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: predki »

IUVI się nie chwali, ale zakładam, że ta Przystań to jest już druga edycja (powinni to dopisać najlepiej na pudełku) z nowymi kartami.
Pewnie za chwilę pojawi się Złoty Wiek (czyli Prosperity), bo też ma drugą edycję i było niedawno drukowane na inne rynki.

A tak z innej beczki - czy IUVI gdzieś udostępnia instrukcje do swoich wydań w PDF?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

predki pisze: 06 paź 2022, 13:15 IUVI się nie chwali, ale zakładam, że ta Przystań to jest już druga edycja (powinni to dopisać najlepiej na pudełku) z nowymi kartami.
Pewnie za chwilę pojawi się Złoty Wiek (czyli Prosperity), bo też ma drugą edycję i było niedawno drukowane na inne rynki.

A tak z innej beczki - czy IUVI gdzieś udostępnia instrukcje do swoich wydań w PDF?
Jak się przyjrzysz obrazkowi na zapowiedzi, to jest tam "II edycja" na pudełku. To raz. A dwa - w tekście zapowiedzi jest:
Wydana przez nas dodatek Dominion: Przystań to jego druga edycja - zastąpiono w niej osiem starych wzorów kart nowymi, a jeden dodano.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Druga edycja Seaside jest o niebo lepsza od pierwszej. Wywalili wszystkie złe / upierdliwe karty i dodali 9 fajnych (z czego większość to karty duration).
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Losiek »

Czemu to nie jest pierwsza wersja? Nie miałbym dylematu czy kupić. A tak podpowiedzcie proszę czy warto kupić nowe wydanie dla tych paru kart?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Zgaduję, że masz juz pierwszą edycję, tak?
Nowe karty są bez wyjątku przydatne i grane. Tyle tylko, że... te które wyleciały też nie były złe (z jednym-dwoma wyjątkami). Dla posiadaczy pierwszej edycji są upgrade packi, jednak zakup takiego oznaczałby pomieszanie wersji językowej. Ja się na to zdecydowałem bez żalu, ale wiem, że dla wielu osób byłby to problem.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Grellenort pisze: 06 paź 2022, 18:02tylko, że... te które wyleciały też nie były złe (z jednym-dwoma wyjątkami).
absolutnie się nie zgadzam. Poławiacz, Embargo, nawigator, zdobywca i okręt piracki były bezużyteczne. Ambasador, Wiedźma i statek widmo były irytującymi kartami. Najgorsze karty ataku jakie powstały.
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Acererak »

Grellenort pisze: 06 paź 2022, 18:02 Zgaduję, że masz juz pierwszą edycję, tak?
Nowe karty są bez wyjątku przydatne i grane. Tyle tylko, że... te które wyleciały też nie były złe (z jednym-dwoma wyjątkami). Dla posiadaczy pierwszej edycji są upgrade packi, jednak zakup takiego oznaczałby pomieszanie wersji językowej. Ja się na to zdecydowałem bez żalu, ale wiem, że dla wielu osób byłby to problem.
No jako że IUVI nie planuje wydać takiego packa po polsku, to pewnie w przyszłości pomyślę o angielskim po prostu. No nic, to dalej czekam na nowość, której jeszcze nie mam, czyli Pieśń Nocy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

A ja mam z kolei wrażenie, że Seaside ma w tej chwili za dużo duration cards i granie głównie na Seaside byłoby strasznie upierdliwe... ;)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Taka jak na razie przypadłość nowych edycji, wybierają prominentny typ kart i zwiększają jego ilość:
Seaside - duration,
Prosperity - treasure,
Hinterlands - eee, reaction? Dziwnie ich tam dużo jak na jeden set.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Losiek »

Grellenort pisze: 06 paź 2022, 18:02 Zgaduję, że masz juz pierwszą edycję, tak?
Nowe karty są bez wyjątku przydatne i grane. Tyle tylko, że... te które wyleciały też nie były złe (z jednym-dwoma wyjątkami). Dla posiadaczy pierwszej edycji są upgrade packi, jednak zakup takiego oznaczałby pomieszanie wersji językowej. Ja się na to zdecydowałem bez żalu, ale wiem, że dla wielu osób byłby to problem.
Tak mam pierwsze polskie wydanie i tylko polskie (ze względu na żonę) mnie interesuje.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

To już cięższy dylemat. Druga edycja zawiera 33% nowej zawartości. Koszt anglojęzycznego upgrade packa to 72 zł (p******mania, p******strefa). Koszt drugiej edycji przystani od IUVI to ~124 zł (SCD, w sklepach być może będzie taniej). Dodatkowo, edycja IUVI będzie miała kartę promo 'kapitan' (nie pamiętam czy GF też ją dodawało). Matematyka do odrobienia samodzielnie, w oparciu o domowy budżet i priorytety :P
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Grellenort pisze: 07 paź 2022, 10:19 To już cięższy dylemat. Druga edycja zawiera 33% nowej zawartości. Koszt anglojęzycznego upgrade packa to 72 zł (p******mania, p******strefa). Koszt drugiej edycji przystani od IUVI to ~124 zł (SCD, w sklepach być może będzie taniej). Dodatkowo, edycja IUVI będzie miała kartę promo 'kapitan' (nie pamiętam czy GF też ją dodawało). Matematyka do odrobienia samodzielnie, w oparciu o domowy budżet i priorytety :P
SCD wynosi ~180 PLN, a w sklepach jest taniej (czyli około 130PLN).

Karta "Kapitan" nie mogła być dodawana przez GF z prostej przyczyny - ukazała się w sierpniu 2019, czyli pół roku po rezygnacji prezesa GF z pełnionej funkcji (czyli de facto końcu GF). Zatem to jest pierwszy polski druk karty Kapitan, na dodatek jest to chyba pierwszy druk tej karty po zmianie (doszedł do niej nowy typ - Rozkaz, oraz zmienił się lekko jej tekst).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: StanleyStone »

A IUVI Games zapowiedziało już gdzieś oficjalnie, że wyda wszystko w drugiej edycji?
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

StanleyStone pisze: 17 paź 2022, 13:10 A IUVI Games zapowiedziało już gdzieś oficjalnie, że wyda wszystko w drugiej edycji?
Wszystko, czyli Intrygę, Przystań, Złoty wiek i Hinterlands. Plus Dominion, który już został wydany. Nie jest tego tak dużo, jak można by myśleć :)

Niestety nie wiem gdzie szukać oficjalnej deklaracji.
ODPOWIEDZ