Dzień gier planszowych (10.10)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: BOLLO »

Już ponad 3 lata w tym hobby i jeszcze ani razu ni udało się świętować tego dnia. A jak chciałbym świętować ten dzień?
Praca zarobkowa rano jak zawsze bo trzeba. Zaraz po pracy umawiam się ze swoją stałą ekipą i gram do min 2:00. Wymieniamy się informacjami kto i co danego dnia sobie kupił z mega promocji. Po kolei gramy w przeróżniste tytuły. W przerwie jakaś pizza, cola, paluszki...śmiechy i radość. Po całej imprezie ciuchutko wchodzę pod kołderkę by nikogo nie obudzić w domu. Rano podczas śniadania żona uśmiechnięta dopytuje się i jak było, w co graliście, kto wygrał....żyje twoimi przeżyciami.

Rzeczywistość jest zdecydowanie inna....dlatego jak dla mnie to smutno święto.

P.S dziś jeszcze mamy dzień zdrowia psychicznego....może chociaż to poświętuję.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: MaciekK5454 »

Hej,

A ja mam pytanie. Czy ktoś może kojarzy, dlaczego Dzień Gier Planszowych (no raczej jednak nie święto...*) został wyznaczony na 10 października? Wydaje mi się, że kiedyś mignęło mi gdzieś jakieś sensowne i logiczne wytłumaczenie, ale dziś już nie jestem tego taki pewien.

Ciekaw jestem, czy udałoby się z czasem stworzyć z tego "Międzynarodowy Dzień Gier Planszowych".

*Co do świętowania - podobało mi się o ile piętam w zeszłym roku, że z okazji tego dnia pojawiła się jakaś audycja live na youtubie, gdzie było dużo różnych wywiadów i ciekawostek związanymi z planszówkami - i to faktycznie dawało poczucie takiego miniświęta planszówkowego. Taka celebracja bardziej mi się podoba, niż sprowadzanie tego dnia wyłącznie do promocji i obniżek w sklepach. Chociaż... charakter tego dnia skłania jednak do poważnego rozważenia stworzenia petycji, postulującej ogłoszenie tego dnia wolnym od wszelakiej działalności edukacyjnej i zawodowej, żeby każdy mógł sobie go świętować we właściwy sposób ;)
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: suibeom »

MaciekK5454 pisze: 10 paź 2022, 13:31 Hej,
A ja mam pytanie. Czy ktoś może kojarzy, dlaczego Dzień Gier Planszowych (no raczej jednak nie święto...*) został wyznaczony na 10 października? Wydaje mi się, że kiedyś mignęło mi gdzieś jakieś sensowne i logiczne wytłumaczenie, ale dziś już nie jestem tego taki pewien.
znalazłem takie coś:
Skąd pomysł na obchody 10 października (10.X)? Październik to miesiąc gdy wieczory stają się długie i więcej czasu spędzamy w domu. 10.X to także dlatego, bo gracze często robią sobie wyzwania 10x np. że zagrają 10 x w ciągu jakiegoś okresu czasu w 10 ulubionych gier lub że wygrają 10 x z wybranym graczem.
źródło: https://bimkal.pl/kalendarz/dzien-gier-planszowych
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: xilk »

Dlaczego 10 października?

Nie wiem, czemu konkretnie ta data, jednak kiedy po raz pierwszy startowało to święto, to był to dzień weekendowy, jeśli pamięć mnie nie myli. A co za tym idzie, ludzie mogli usiąść do gier, bo z reguły mieli wolne.

U mnie lokalnie zrobili święto w centrum kultury w ostatnią niedzielę.
Jak dla mnie to nie musi być konkretnie 10 października, ważne aby poczuć to jako motywację, aby jednak spróbować usiąść do gier planszowych w najbliższym czasie.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 488
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 879 times
Been thanked: 210 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: JollyRoger90 »

My wczoraj z ekipa byliśmy na cyklicznym wydarzeniu, gdzie można było pograć w planszówki - Galeria Młociny w Warszawie.
Dziś natomiast uderzamy do Punktu Zwycięstwa, pograć i wziąć udział w quizie :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: MaciekK5454 »

suibeom pisze: 10 paź 2022, 14:03
[...] 10.X to także dlatego, bo gracze często robią sobie wyzwania 10x np. że zagrają 10 x w ciągu jakiegoś okresu czasu w 10 ulubionych gier lub że wygrają 10 x z wybranym graczem.
O! Ja tak właśnie robię: swego czasu doszedłem do konstatacji, że ja potrzebuję plus minus 10 partii w dany tytuł, żeby uczciwie przed sobą ocenić, czy koncepcja i pomysł danej gry mi się podoba czy nie. Tyle partii pozwala uzyskać na tyle wysoką biegłość w danej grze, że można się skupic na rozgrywce a nie na wertowaniu instrukcji w poszukiwaniu znaczenia symboli czy wyjaśniania jakiś niuansów. Wyjątki w zasadach stają się wtedy pełnoprawnym elementem gry, a nie irytującym szczegółem, o którym się ciągle zapomina. Po 10 partiach dostrzegam właściwy dla danej gry flow oraz to czy rozgrywka jest dobrze policzona a poszczególne składowe gry są dobrze względem siebie wyważone. Po tylu partiach zaczynam rozumieć indywidualny chrater każdej gry i mogę uczciwie powiedzieć przed sobą, że gra mi się podoba albo nie. Ja widać, inni gracze też stosują zasadę 10x :)
BOLLO pisze: 10 paź 2022, 13:18 P.S dziś jeszcze mamy dzień zdrowia psychicznego....może chociaż to poświętuję.
Koniecznie przy tależu owsianki ;) A ponieważ dziś jest też dzień drzewa, jak rozumiem Everdell świętuje podwójnie.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: XLR8 »

A czego oczekiwałes? Festynu rodzinnego w każdym większym mieście albo żeby dzieciaki w przedszkolu robiły prace na temat planszowek? Przecież to niszowe hobby.
kulka
Posty: 157
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 35 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: kulka »

XLR8 pisze: 10 paź 2022, 16:23 A czego oczekiwałes? Festynu rodzinnego w każdym większym mieście albo żeby dzieciaki w przedszkolu robiły prace na temat planszowek? Przecież to niszowe hobby.
Pracy nie, ale godzinki w ramach zajęć na planszówkowe zabawy tak. Akurat i w szkole i w przedszkolu moim dzieciom było dane tak świętować :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: kastration »

A to nie jest czasem tak, że święto zostało ustalone właśnie w październiku, mimo że światowy przypada latem, ponieważ w Polsce łatwiej jest usiąść przy planszy jak szaruga za oknami? Dość pragmatyczne.

My świętowaliśmy w piątek, czyli tak troszeczkę oszukane, ale kto by się czepiał. Kawerną na 6 osób, trwającą 4,5 godziny (z przerwami na domowy bar i jedzenie) :D
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: BOLLO »

Ale taki o to spontaniczny odcinek nagralem o naszym swiecie. Zapraszam

https://youtu.be/lSCmNZmyKds
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: mirukan »

Co tu tak pesymistycznie ? Czas zawalczyć by święto było okazałe :) . Najlepiej czerwona kartka w kalendarzu, wolne od pracy dla wszystkich i obowiązkowo kilka godzinek grania ! :D
Czas zaczęć zbierać podpisy i do parlamentu z nimi by zrealizować to marzenie !
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: tomp »

Może głosami graczy powinno się przedefiniować święto. Zamiast robić z tego święto zakupów to można zacząć powtarzać jak mantrę:
"Gram w gry, które lubię i znam, ale ostatnio nie było na nie czasu i zalegają na półce."
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
miker
Posty: 711
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 553 times
Been thanked: 427 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: miker »

XLR8 pisze: 10 paź 2022, 16:23 A czego oczekiwałes? Festynu rodzinnego w każdym większym mieście albo żeby dzieciaki w przedszkolu robiły prace na temat planszowek? Przecież to niszowe hobby.
A czemu ńie? Mój syn dziś właśnie w przedszkolu „projektował” planszówkę. Panie ogarnęły zawczasu. Można? Można.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2395 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: Curiosity »

BOLLO pisze: 10 paź 2022, 13:18 Już ponad 3 lata w tym hobby i jeszcze ani razu ni udało się świętować tego dnia.
Dochodzę do wniosku, że DGP powinien być świętem ruchomym - tak, żeby przypadał w weekend. Świętowanie w dzień powszedni bywa trudne.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: kastration »

Curiosity pisze: 10 paź 2022, 21:28
BOLLO pisze: 10 paź 2022, 13:18 Już ponad 3 lata w tym hobby i jeszcze ani razu ni udało się świętować tego dnia.
Dochodzę do wniosku, że DDP powinien być świętem ruchomym - tak, żeby przypadał w weekend. Świętowanie w dzień powszedni bywa trudne.
Tym bardziej w najgorszy z tych dni, czyli poniedziałek :) Mimo to Ark Nova i Kawerna wjechały. Ale trzeba przyznać, że lepszym rozwiązaniem jest to zachodnie, czyli ala pierwszy weekend danego miesiąca. Z drugiej strony, prywatnie popieram magiczne połączenie 10.10, a wyzwalając się z przesądu optuję dla kapłanów Dnia Gier Planszowych, by wprowadzili rozwiązanie: pierwszy weekend października!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ppeter
Posty: 533
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 60 times

Re: Dzień gier planszowych (10.10)

Post autor: ppeter »

kastration pisze: 10 paź 2022, 22:47 Z drugiej strony, prywatnie popieram magiczne połączenie 10.10, a wyzwalając się z przesądu optuję dla kapłanów Dnia Gier Planszowych, by wprowadzili rozwiązanie: pierwszy weekend października!
Ostatni weekend października, będzie godzina więcej na granie ;)
ODPOWIEDZ