Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Cyel »

Gdzie zamawiacie elementy z druku 3d? Przyznam, że ostatnio próbowałem i zaskoczyła mnie cena. Wcześniej tyle razy słyszałem opowieści o tym jakie to tanie, jak ktoś za drukowaną armię do OPR zapłacił 2zł od modelu itp historie.

Chciałem zamówić parę małych terenów - dwa małe mauzolea wysokości kciuka, 6 10cm martwych drzewek i 4 sarkofagi - żadne karczmy czy młyny, drobnica, wszystko razem zmieści się w dłoni. Z darmowych plików na Thingiverse.
Minifaktura krzyknęła mi za to 200zł, czyli nie przymierzając, tyle co GW sobie życzy za swoje zestawy z (wypasionymi, dużymi, szczegółowymi) terenami. Szczerze mówiąc nie tego się spodziewałem po tych wszystkich opowieściach o tym jaki to ten druk 3d jest tani... Jak to w końcu jest - źle trafiłem z pierwszą firmą, która zapytałem, czy plotki o armiach za grosze to bzdury?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: morthi »

Kup drukarkę i sam drukuj. W Polsce kwestia druku 3d to nadal jest Januszex i golenie klienta. Może jakbyś chciał wydrukować coś poważnego jakieś części do maszyn to wtedy cena byłaby ok ale hobystycznie to nie masz na co liczyć.

Pamiętaj tylko, że żywica śmierdzi, a jej opary są toksyczne (tak jak opary z fdm/ABS) więc dobrze wentylowane i najlepiej szczelne pomieszczenie jest wskazane.
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Cyel »

No akurat takiej opcji w mieszkaniu nie mam.

Dodatkowo, choć maluję i gram i systemy figurkowe sporo to wydaje mi się, że bardzo długo czekałbym na to by startowe grube tysiące na samą drukarkę i akcesoria zaczęły się sensownie zwracać.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 430
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: ScorpZero »

Albo spróbuj do kogoś z forum uderzyć.
Jest szansa, że hobbyści będą mieli jednak lepsze ceny.

Rozumiem Twój problem, bo sam bym chętnie drukował, ale niestety - nie ma na to absolutnie miejsca. :(
khuba
Posty: 977
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 276 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: khuba »

Zdecydowanie popytaj po znajomych - może ktoś ma drukarkę ale się nie pochwalił. Krypte pewnie trzeba by w żywicy wydrukować, wygląda na dość dużą - tak czy siak nei spodziewałbym się że wyjdzie tanio, nawet jeśli ktoś policzy po kosztach materiału (szczególnie w przypadku gdy coś pójdzie nie tak i trzeba będzie powtarzać wydruk...).
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Blue »

Cyel pisze: 16 paź 2022, 09:25Przyznam, że ostatnio próbowałem i zaskoczyła mnie cena.
Ja powiem tak... kupiłem sobie pruse pare miesięcy temu(chciałem filamentówki) i ... nie ma się co dziwić, druk wcale nie jest aż tak tani przy dużych elementach(wiele rzeczy wyjdzie dużo drożej niż kupione z wtryskarki w sklepie) a jak się na tym chce zarabiać to w ogóle. Głupia figurka w skali 25mm żeby była znośnej jakości(o ile można mówić o czymś takim na filamentówce) drukuje sie 30 minut w górę, a może coś pójść nie tak. Do tego przygotowanie projektu do druku, albo obrobienie z podpór jak już wydruk wyjdzie wcale nie musi być szybkie. Imho to jest tanie tylko jak sobie sam wszystko robisz i nie liczysz roboczogodzin. No i niektóre druki mogą lecieć nawet kilka dni i ... coś może nawalić w trakcie a wtedy materiał do wywalenia, koszt prądu za parę dni do wywalenia itp bo nie da się ot tak kontynuować. Generalnie jest sporo zabawy i sporo czasu żeby to miało ręce i nogi, a żeby na tym faktycznie zarabiać przy obecnych czasach wydruku i polskim portfelu klienta... to raczej ciężko :).

Żywiczną drukarke w ogóle odrzuciłem bo dochodzi babranie się z tym syfem, toksyczność, naświetlanie, zwykle tym bardziej konieczne usuwanie podpór i obrabianie modelu.

Soft do cięcia też nie jest idealny, choć ten slicer do prusy jest przyzwoity, to wielu rzeczy imho brakuje, np nie da się zrobić jakiejś szybkiej łatwej do usunięcia podpory która pójdzie np od pasa do łokcia, żeby ją łatwo usunąć potem, trzeba ciągnąć całość od spodu, marnowanie czasu, materiału i problem w obróbce, czyli trzeba wziąć model i znów wrzucić w jakiś program do projektowania 3d który pozwoli takie rzeczy łatwe dodać(ja jeszcze nie zdobyłem tego skilla).
rodan77
Posty: 753
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: rodan77 »

Jeśli oczekujesz takiej jakości jak na zdjęciach, to wydruk na pewno zajmie sporo czasu.
Już nie mówiąc o obróbce tego, bo na pewno będą wymagane podpory, zwłaszcza przy drzewach.
Z ciekawości wrzucę te pliki do slicera wieczorem i zobaczę jak to wygląda czasowo i materiałowo.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 856
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 270 times
Been thanked: 253 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Dako »

To chyba ten czas gdy zwyczajnie wszystko jest drogie...
Szeroko pojęte tzw. jakiekolwiek hobby (z definicji "rozwojowe/kształtujące/inspirujące" musi kosztować) czyli coś jak gry planszowe i tu wspomniane wydruki 3D zaczynają być może niestety w ramach inflacji drogie.
Takie czasy nastały.
Bo żywica kosztuje dużo, ogarnięcie projektu czas/roboczogodzina/koszty energii/ryzyko ponowienia wydruku (bo projekt nie "bangla" albo jego autor coś spi3^%$!#)
rodan77
Posty: 753
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: rodan77 »

Tak jak obiecałem, puściłem na slicera jedno z mauzoleum.
W jakości normalnej wyszło 25h druku, w jakości wysokiej 48h. Filament 170g.
A to tylko 1 mauzoleum, podstawa plus dach.

Nie wchodziłem w szczegóły, po prostu puściłem na standardowo wgranych profilach slicera.
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Cyel »

To rzeczywiście bardzo długi czas drukowania...
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
rodan77
Posty: 753
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: rodan77 »

Cyel pisze: 18 paź 2022, 11:20 To rzeczywiście bardzo długi czas drukowania...
Dlatego warto rozważyć kupno własnego sprzętu, są już oferty za 600-700 zł. 3 takie zlecenia i zarobi na siebie :)
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Cyel »

Tylko gdzie to trzymać i robić... :? ?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Blue »

Mała fimalnetówka nie zajmie dużo miejsca, skoro jest na planszówki to sie i na nią znajdzie ;).

W sensie na coś takiego
https://allegro.pl/oferta/creality-ende ... 2101285892

Wymaga ręcznej kalibracji stołu(prusa to robi za mnie, zawsze jakiś problem mniej), ale generalnie efekty można miec na tym niezłe jak będzie dobrze ustawiona.

No i pamiętaj że sam filament na jedno mauzoleum to jest te ~15zł jak chcesz mieć wybór dobrego, a nie łapać co tańsze i się wnerwiać, więc kosztowo to Cię pewnie z 50zł wyjdzie materiał + prąd za całość o ile wszystko za pierwszym razem się uda ;).

https://www.youtube.com/watch?v=iEdCTuK7ZW0&t=562s
Spoiler:
Tu masz przykład dobrze ogarniętego wydruku z niej, tyle ze... to sa też świetnie przygotowane modele pod filamentówkę.

Porównując twoje drzewka, to np https://www.thingiverse.com/thing:3839198 - to będzie wydrukować łatwo, ma zachowane kąty, nie trzeba robić podpór, a to https://www.thingiverse.com/thing:3958719 - będzie bardzo problematyczne i będzie to naprawde ciężko dobrze wydrukować :).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: donmakaron »

Drzewa rzeczywiście podkręcona piłka dla filamentówki, ale sądzę, że się da. Poniżej wydruki kolegi, który sobie ogarnął porządnie Endera 2 czy 3 i leci nim z taniego filamentu modele przygotowane pod żywicę (sorry za palce) - zdjęcia świeżo po wydruki, więc drobne farfocle nie wyczyszczone:
Spoiler:
Trzeba to trochę poczyścić i umiejętnie pomalować, żeby farba nie uwidoczniła warstw, ale to są naprawdę porządne wydruki na drukarce poniżej 1000 zł + BLTouch. Jedyny problem leży w porządnym ogarnięciu drukarki, to zjada czas i wysiłek.
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Cyel »

Kurde, nieźle to się prezentuje. Czuję się zachęcony. Dzięki za podpowiedzi!
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Blue »

donmakaron pisze: 18 paź 2022, 15:03modele przygotowane pod żywicę
donmakaron pisze: 18 paź 2022, 15:03 Drzewa rzeczywiście podkręcona piłka dla filamentówki, ale sądzę, że się da.
Imho nie wyglądają specjalnie skomplikowanie pod filament(szczególnie ten ognisty elemental wygląda wręcz że projektant miał w głowie że ktoś to może drukować na filamentówce, bo wszystkie płomienie w górę lecą, więc tylko trzeba podeprzeć łokcie i brodę - krasnolud jest trochę cięższy), w przeciwieństwie właśnie do tego drzewka, ja serio bym nie wiedział jak to wydrukowac, żeby potem nie mieć wnerwu z supportami, nie pozrywać przypadkiem tych cieniutkich lin itp.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: donmakaron »

Blue pisze: 18 paź 2022, 15:19 Imho nie wyglądają specjalnie skomplikowanie pod filament(szczególnie ten ognisty elemental wygląda wręcz że projektant miał w głowie że ktoś to może drukować na filamentówce, bo wszystkie płomienie w górę lecą, więc tylko trzeba podeprzeć łokcie i brodę - krasnolud jest trochę cięższy)
Zawijasy "S" to nie jest coś, co można zawsze podeprzeć tylko z bazy, ale tu akurat kluczowa jest ilość zawijasów. W podlinkowanym przez OP drzewie też przecież wszystko idzie zawsze do góry. Pisałem, że projektowane pod żywicę, bo tak było, Jeśli było w miarę ok pod filamentówkę, to tylko przypadkiem, ale ani żywioł ani krasnolud, to nie jest coś typowo pod filamentówkę. Zwałszcza, że podpory były "żywiczne".
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gdzie zamawiacie druk 3D ?

Post autor: Blue »

donmakaron pisze: 18 paź 2022, 21:42W podlinkowanym przez OP drzewie też przecież wszystko idzie zawsze do góry.
https://www.thingiverse.com/thing:3839198 - w tym idzie zawsze do góry i jest lightowe,

https://www.thingiverse.com/thing:3958719/files - w tym nie idzie ;), i to drzewo jest zrobione imho pod duża skalę.
ODPOWIEDZ