Odmęty Grozy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: Bartoszeg02 »

Nie znalazłem tematu odnośnie zasad do "Odmętów" a nasunęły mi się 4 wątpliwości:
1. Jeżeli zostanie aresztowany gracz który pełni rolę kapitana to jak rozumiem tytuł kapitana przechodzi na kolejnego gracza w hierarchii. Pytanie czy jak były kapitan wyjdzie z aresztu to ponownie zostaje kapitanem czy już nie?
2. Czy ujawniony zdrajca może użyć rewolweru do zaatakowania innego gracza? innymi słowy czy w takiej sytuacji uzyskuje sukces na 4+ ?
3. Czy mogę użyć akcji z karty "wspólne starania" (dającej 1 akcje dowolnemu graczowi) aby ten wykonał akcję specjalną swojej postaci (z limitem 1 na turę)?
4. Wyszkolenie bojowe - pozwala na przerzucenie kości gdy wykonywany jest dowolny atak. Jak rozumiem może to być również atak innego gracza gracza skierowany przeciwko innej postaci?
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

1. nie, tytuly nie wracaja automatycznie po wyjsciu na wolnosc
2. tak
3. tak, nawet jesli ten gracz korzystal z tej akcji w swojej turze
4. tak
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Probe9 »

shahiye pisze: 03 sty 2022, 14:21 Nie, normalnie mozna tluc zdrajcow :) Na dodatek po pokonaniu trafiaja do aresztu, a nie do lazaretu.
Podpowiesz gdzie to jest w instrukcji ? Bo ja kojarzę, że przy tłumaczeniu akcji walki były wymienione tylko Istoty z głębin.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: shahiye »

Probe9 pisze: 03 sty 2022, 14:51
shahiye pisze: 03 sty 2022, 14:21 Nie, normalnie mozna tluc zdrajcow :) Na dodatek po pokonaniu trafiaja do aresztu, a nie do lazaretu.
Podpowiesz gdzie to jest w instrukcji ? Bo ja kojarzę, że przy tłumaczeniu akcji walki były wymienione tylko Istoty z głębin.
Ciezko to przegapic ;)
W instrukcji:
str 19 pokonanie
str 23 ujawnic sie czy nie
str 25 interakcja ze zdrajcami
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: qazmarwsx »

Witam, pytanie odnośnie kart umiejętności:
1. Karty umiejętności z napisem akcja, można użyć tylko podczas swojej tury jako jedną z dwóch akcji które możemy wykonać? Następnie karta jest odrzucana, nie wraca na rękę?
2. Karty umiejętności bez napisy akcja możemy używać kiedykolwiek, podczas swoich tur, tur innych graczy w zależności od potrzeby (np. przerzut kości)? Następnie karta jest odrzucana nie wraca na rękę?
3. Karty umiejętności zdrady- te karty już posiada ujawniony zdrajca, który też ma 2 akcje w swojej turze. Czy karta z zapisem "Zagraj na początku swojego kroku akcji. ..... Następnie zakończ swój krok akcji." oznacza, że w przypadku zagrania takiej karty, zdrajca w swojej turze może wykonać tylko jedną akcję, tę którą zagrał za pomocą tej karty? Czy też później może zagrać swoją drugą akcję?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4464
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

qazmarwsx pisze: 03 lut 2022, 08:47 Witam, pytanie odnośnie kart umiejętności:
1. Karty umiejętności z napisem akcja, można użyć tylko podczas swojej tury jako jedną z dwóch akcji które możemy wykonać? Następnie karta jest odrzucana, nie wraca na rękę?
2. Karty umiejętności bez napisy akcja możemy używać kiedykolwiek, podczas swoich tur, tur innych graczy w zależności od potrzeby (np. przerzut kości)? Następnie karta jest odrzucana nie wraca na rękę?
3. Karty umiejętności zdrady- te karty już posiada ujawniony zdrajca, który też ma 2 akcje w swojej turze. Czy karta z zapisem "Zagraj na początku swojego kroku akcji. ..... Następnie zakończ swój krok akcji." oznacza, że w przypadku zagrania takiej karty, zdrajca w swojej turze może wykonać tylko jedną akcję, tę którą zagrał za pomocą tej karty? Czy też później może zagrać swoją drugą akcję?
1. Dokładnie tak, tylko swoja tura i do wywalenia po użyciu.
2. Dokładnie tak, kiedy nam się chce, wyrzucana jest
3.Wydaje mi się, że ma tylko wtedy tę jedną akcję, ale nie miałem nigdy tej karty, więc nie wiem na 100%.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: sirafin »

Ad. 3) Tak, kończy krok akcji i przechodzi do kroku mitów (w którym nic się nie dzieje), następnie do kroku odrzucania kart i jego tura się kończy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: qazmarwsx »

W przypadku wykonywania akcji z pomieszczenia kajuta kapitańska rozpatrywany jest test umiejętności. Czy do tego testu karty umiejętności mogą dokładać również pozostali gracze, czy tylko gracz który korzysta z tej akcji? Jak rozumiem karty użyte do tego testu są odrzucane?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: addekk »

qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 11:55 W przypadku wykonywania akcji z pomieszczenia kajuta kapitańska rozpatrywany jest test umiejętności. Czy do tego testu karty umiejętności mogą dokładać również pozostali gracze, czy tylko gracz który korzysta z tej akcji? Jak rozumiem karty użyte do tego testu są odrzucane?
Karty są odrzucane. Jest to traktowane jak najzwyklejszy test umiejętności. Czyli każdy może dołożyć karty dowolną ilość łącznie z oskarżonym. Jedynie osoby w areszcie i ujawnienieni zdrajcy mogą dokładać po 1 karcie do tego testu.
Weźże chodźże grać BGG
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: qazmarwsx »

addekk pisze: 04 lut 2022, 12:00
qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 11:55 W przypadku wykonywania akcji z pomieszczenia kajuta kapitańska rozpatrywany jest test umiejętności. Czy do tego testu karty umiejętności mogą dokładać również pozostali gracze, czy tylko gracz który korzysta z tej akcji? Jak rozumiem karty użyte do tego testu są odrzucane?
Karty są odrzucane. Jest to traktowane jak najzwyklejszy test umiejętności. Czyli każdy może dołożyć karty dowolną ilość łącznie z oskarżonym. Jedynie osoby w areszcie i ujawnienieni zdrajcy mogą dokładać po 1 karcie do tego testu.
Dzięki z odpowiedź. Czyli do testu dokładane są również 2 losowe karty z talii chaosu? Tak samo się dzieje w przypadku testu akcji wyjścia człowieka z aresztu. Wszyscy dokładają karty do testu + 2 z talii chaosu?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: addekk »

qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 12:14 Dzięki z odpowiedź. Czyli do testu dokładane są również 2 losowe karty z talii chaosu? Tak samo się dzieje w przypadku testu akcji wyjścia człowieka z aresztu. Wszyscy dokładają karty do testu + 2 z talii chaosu?
Tak są dokładne. Akcja wyjścia z aresztu działa tak samo tylko inicjuje test będący w areszcie, plus należy pamiętać że może dołożyć tylko 1 kartę do testu.
Weźże chodźże grać BGG
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: qazmarwsx »

addekk pisze: 04 lut 2022, 12:40
qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 12:14 Dzięki z odpowiedź. Czyli do testu dokładane są również 2 losowe karty z talii chaosu? Tak samo się dzieje w przypadku testu akcji wyjścia człowieka z aresztu. Wszyscy dokładają karty do testu + 2 z talii chaosu?
Tak są dokładne. Akcja wyjścia z aresztu działa tak samo tylko inicjuje test będący w areszcie, plus należy pamiętać że może dołożyć tylko 1 kartę do testu.
Czyli w momencie aresztowania człowieka, wyjście z aresztu jest możliwe za pomocą testu, gdzie dalej gracze mogą go blokować. Wtedy żeby wyjść, aresztowany człowiek może się ujawnić i bez testu wychodzi za pomocą akcji gdzie odrzuca karty o sile 12. Ale jak jest to błędne podejrzenie i aresztowany człowiek nie jest zdrajcą to wyjście bez zdania testu jest niemożliwe (gracze ciągle mogą go blokować. Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: addekk »

qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 13:31
addekk pisze: 04 lut 2022, 12:40
qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 12:14 Dzięki z odpowiedź. Czyli do testu dokładane są również 2 losowe karty z talii chaosu? Tak samo się dzieje w przypadku testu akcji wyjścia człowieka z aresztu. Wszyscy dokładają karty do testu + 2 z talii chaosu?
Tak są dokładne. Akcja wyjścia z aresztu działa tak samo tylko inicjuje test będący w areszcie, plus należy pamiętać że może dołożyć tylko 1 kartę do testu.
Czyli w momencie aresztowania człowieka, wyjście z aresztu jest możliwe za pomocą testu, gdzie dalej gracze mogą go blokować. Wtedy żeby wyjść, aresztowany człowiek może się ujawnić i bez testu wychodzi za pomocą akcji gdzie odrzuca karty o sile 12. Ale jak jest to błędne podejrzenie i aresztowany człowiek nie jest zdrajcą to wyjście bez zdania testu jest niemożliwe (gracze ciągle mogą go blokować. Dobrze to rozumiem?
Dokładnie tak. Jednak weź pod uwagę że będąc w areszcie nadal możesz wykonywać akcje z kart umiejętności, więc nie jest tak, że nic nie da się zrobić.
Weźże chodźże grać BGG
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: qazmarwsx »

addekk pisze: 04 lut 2022, 13:36
qazmarwsx pisze: 04 lut 2022, 13:31
addekk pisze: 04 lut 2022, 12:40
Tak są dokładne. Akcja wyjścia z aresztu działa tak samo tylko inicjuje test będący w areszcie, plus należy pamiętać że może dołożyć tylko 1 kartę do testu.
Czyli w momencie aresztowania człowieka, wyjście z aresztu jest możliwe za pomocą testu, gdzie dalej gracze mogą go blokować. Wtedy żeby wyjść, aresztowany człowiek może się ujawnić i bez testu wychodzi za pomocą akcji gdzie odrzuca karty o sile 12. Ale jak jest to błędne podejrzenie i aresztowany człowiek nie jest zdrajcą to wyjście bez zdania testu jest niemożliwe (gracze ciągle mogą go blokować. Dobrze to rozumiem?
Dokładnie tak. Jednak weź pod uwagę że będąc w areszcie nadal możesz wykonywać akcje z kart umiejętności, więc nie jest tak, że nic nie da się zrobić.
Słuszna uwaga. Zawsze można zasugerować grupie, że jest się jednak tym "dobrym" :)
mk_1984
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2020, 05:05
Has thanked: 1 time

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: mk_1984 »

Witam wszystkich. Zagrałem wczoraj pierwszy raz w Odmęty. I proszę o pomoc :)
1. Z karty mitów aktywuje się dagon lub hydra... Pytanie. Jeśli są one na polu wody 1-4 lub 5-8 to w jaki sposób przemieścić ich na przód statku? Wchodzą do odmętów czy pozostają w tym samym miejscu?
2. Czy dobrze zrozumiałem początkowe rozdawanie kart umiejętności? Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy oprócz aktywnego dobiera po 3 karty umiejętności przypisanych do postaci... Pozniej aktywny gracz dobiera 5 kart umiejętności, robi swoje akcje itd? Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: shahiye »

mk_1984 pisze: 13 lut 2022, 08:45 Witam wszystkich. Zagrałem wczoraj pierwszy raz w Odmęty. I proszę o pomoc :)
1. Z karty mitów aktywuje się dagon lub hydra... Pytanie. Jeśli są one na polu wody 1-4 lub 5-8 to w jaki sposób przemieścić ich na przód statku? Wchodzą do odmętów czy pozostają w tym samym miejscu?
2. Czy dobrze zrozumiałem początkowe rozdawanie kart umiejętności? Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy oprócz aktywnego dobiera po 3 karty umiejętności przypisanych do postaci... Pozniej aktywny gracz dobiera 5 kart umiejętności, robi swoje akcje itd? Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
1. zostaja na miejscu
2. dokladnie tak
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: krisow »

Nawiązując do ostatniego pytania. Dzisiaj grałem pierwszy raz w Odmęty Grozy (instrukcji nie czytałem, tylko gra była wyjaśniana). Nie znam też wszystkich kart. Powiedzcie mi w jaki sposób Matka Hydra lub Ojciec Dagon mogą być na innych polach niż 1-4 oraz 5-8 aby mogły się poruszyć w stroną przodu statku?
venomik
Posty: 541
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 251 times

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: venomik »

krisow pisze: 17 paź 2022, 22:24 Powiedzcie mi w jaki sposób Matka Hydra lub Ojciec Dagon mogą być na innych polach niż 1-4 oraz 5-8 aby mogły się poruszyć w stroną przodu statku?
Tor podróży:
"Gdy statek płynie przed siebie, potwory atakujące go z wody zostają w tyle. Za każdym razem gdy żeton podróży przesuwa się do przodu, wszystkie potwory na polach wody przesuwają się o 1 pole wody ku tyłowi statku. Wszystkie potwory, które już znajdowały się na polach z tyłu statku, zostają przesunięte na Odmęty."
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Komimasa »

Hej, nie znalazłem takiego wątku w pytaniach i odpowiedziach, a miałem podczas ostatniej partii zagwozdkę.

Chodzi o specjalną zdolność raz na grę/ poświęcenie postaci maszynistki głuchoniemej. Ma coś takiego, że jeśli jest w Maszynowni, raz na grę może przesunąć statek dwa pola do przodu. Pytanie jest jednak, czy można to zrobić nawet wówczas, kiedy maszynownia jest uszkodzona? Ostatecznie uznaliśmy, że to raz na grę, to każdy ma coś mocnego i to przeszło, ale to zaważyło na wygranej ludzi, więc kazali mi o to dopytaćxd

Zastanawia mnie też, jak wypada gra z kultystą. Czy jest zauważalnie trudniej wówczas? Na razie jeszcze z nim nie grałem, czy ktoś miał jakieś doświadczenia na tym polu?

Mnie osobiście też informacja o dodatku cieszy, bo gra naprawdę mi się spodobała i co ważniejsze moim znajomym również. Jeśli będzie więcej i lepiej, to jak najbardziej się piszę na to:)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: sirafin »

Komimasa pisze: 10 wrz 2023, 12:00(…) Pytanie jest jednak, czy można to zrobić nawet wówczas, kiedy maszynownia jest uszkodzona?
Tak, można. Efekt tej zdolności nie mówi nic o wykonaniu akcji maszynowni, maszynownia jest jedynie miejscem, na którym musi znajdować się postać. Podsumowując, nie ma znaczenia, czy obszar maszynowni jest uszkodzony albo znajdują się na nim wrogowie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Braderus
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2024, 17:52

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: Braderus »

Temat trochę martwy, ale może ktoś odpowie :)

Dotyczy to wątpliwości odnośnie sformułowania widocznego w zdolnościach specjalnych liku postaci i na karcie pieska Starbucka:
"Następnie wykonaj 1 akcję". W mojej ocenie jeśli piesek (lub akcja specjalna postaci) zostanie wykonana jako pierwsza to gracz ma TYLKO 2 akcje w turze a dodatkowa akcja występuje tylko, gdy akcja specjalna lub pies (ofensywna akcja) zostaną rozegrane jako drugie akcje). Moi współgracze optują za tym (i tak graliśmy), że powyższe zdanie dodaje ZAWSZE dodatkową 3 akcję w turze. W instrukcji nie jest to jednoznacznie opisane, albo całkowicie mi to umknęło. Z góry dzięki :D
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Odmęty Grozy - pytania o zasady

Post autor: Domeru »

Braderus pisze: 20 kwie 2024, 18:01(i tak graliśmy)
To dobrze graliście.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
ODPOWIEDZ