Którą grę "kolejową" wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: veljarek »

Tak wiele ostatnio sie mowi o grach kolejowych, oczywiscie pomine Ticket to ride, bo to lekka gra.
Ktora z gier kolejowych (samodzielnych) polecicie?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

Taką, która Ci się najbardziej spodoba :) serio. Z Warszawy jesteś, przychodzisz na spotkania, pomarudź trochę, zagrać w Railroada, Steam'a, Age of Steam. Jak masz dużo samozaparcia to jakieś 18xx.

A tak serio to bym doradził:
1) kup railroad tycoon'a od kogoś z forum bo czasami tanio chodzi, albo poczekaj na wznowienie w postaci Railways of World.
lub
2) Kup Steam'a
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: steady »

Jak dla mnie wybór ogranicza się do trzech tytułów i jednej serii gier: Age Of Steam, Chicago Express, Steel Driver lub coś z 18xx. Jeżeli Twoi współgracze nie są hardcore'owi - odpuść sobie 18xx, bardzo długie i raczej mało intuicyjne. Jeżeli często zmieniasz współgraczy, odpuść sobie CE - ta gra wymaga umiejętności na tym samym poziomie u wszystkich graczy, inaczej może wydawać się nudna lub zepsuta. Pozostały dwie - Steel Driver i AoS. Steel Driver jest lekki, ma proste reguł, jednak potrafi być wyzwaniem i ogólnie bardzo polecam. Kupując AoS decydujesz się na grę, która jest bardzo wymagająca, wciągająca i wyciągające (kasę, bardzo szybko będziesz chciał poznać inne mapy i najpewniej kupić:).
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: melee »

Są głównie trzy rodziny gier o zbliżonych zasadach, możesz wybrać coś z nich:

Age of Steam / Steam / Railroad Tycoon
Chicago Express / Steel Driver / kilka innych mało dostępnych
18xx

Ta ostatnia (18xx) nie jest trudna, ale czasochłonna i jest spore prawdopodobieństwo, że trudno będzie znaleźć współgraczy. Proponuję AoS lub Steam, najlepiej testując wcześniej na Politechnice.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: folko »

Ostatnio miałem podobny dylemat, zdecydowałem się na Steam... ale jeszcze nie dotarł i nie wiem czy dobrze zrobiłem :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

czyżby mój aksamitny głos w rzucie okiem przekonał do zakupu Steam? :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: Wehr »

Wiedz, że mnie przekonał, ale musi ejszcze poczekać - wyżej w kolejce było Die Macher, gra, którą kupowałem już od dobrego roku. :-P
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

czyli teraz mogę się zgłosić po odpowiedni procent do phalanx games :twisted:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: veljarek »

Nie ukrywam że Steam jest na szczycie mojej wishlisty i musze tylko zagrac - wtedy zamowie.
Nie kupie przeciez w ciemno, a gry ekonomiczne lubie. Licze ze na politechnice sprobuje.


A co do mojego pytania to istotne jest dla mnie by gra byla ekonomiczna poziomem Caylusa, Power Grid i by mozna swobodnie grac w 3 osoby bez zmiany mechaniki i do 2 godzin. To co dla mnie bedzie lepsze Steam, Railroad Tycoon, Brass?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

ojjjj nie każ mi wybierać między Steamem a Brassem :D kup obie!
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: draco »

Steam jest moim zdaniem najlepszy, bo ma dwie wersje reguł, dzięki czemu możesz zagrać i w AoS i coś kolejowego ale lżejszego w zależności od zachcianki.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: steady »

Żeby nie było niedomówień - grając w Steam nie zagrasz w AoS :evil:
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: Lucf »

Grałem w STEAMa i te wszystkie nowe reguly, które zmiejszają losowość spokojnie można zaimplementować do AoS i do RTycoona...
Wizualnie znacznie bardziej podoba mi sie RT - spójrzcie na te czarne dziury w planszy Steama i na te kwadraty [role] które licytujemy :|

Dlatego ja się zdecydowałem na Rt.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

steady pisze:Żeby nie było niedomówień - grając w Steam nie zagrasz w AoS :evil:
steady, a czy ktoś napisał bierz Steam'a bo będzie mógł zagrać też na zasadach AoS? NIE! To po pierwsze. Po drugie: część dodatków do AoS działa też ze Steamem. Po trzecie: nie każdy będzie chciał kupować xx roszerzeń. Po czwarte: na ukończeniu jest oficjalny poradnik jak przystosowywać mapy z AoS'a do Steam'a. Po piąte: te dwie gry aż tak bardzo się nie różnią od siebie.

Lucf: jakieś herezje pleciesz z tymi zasadami AoS/Steam w RT albo ja czegoś nie zrozumiałem
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: zephyr »

Ja na steam'a

Nie lubię podstawowej mapy z AoS, dodatków kupować nie zamierzam (chociaż...)
RT dla mnie za lekki, kiedyś kupiłem, ale wszystko co go różni od Steam/AoS mi się nie podoba
(mam RT na wymianę)

Wydaje mi się że
Steam/Aos/RT - przewożenie kostek
18xx/CE - gry akcyjne
Brass - ekonomia różnorodna
to inne kategorie
(swoją drogą w nic z kategorii nr dwa nie grałem, trza będzie nadrobić)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: folko »

yosz pisze:czyżby mój aksamitny głos w rzucie okiem przekonał do zakupu Steam? :D
Yosz, kurcze, w dużym stopniu tak :-)
veljarek pisze:To co dla mnie bedzie lepsze Steam, Railroad Tycoon, Brass?
Dokładnie miałem taki sam dylemat :D
RT nie wziąłem bo nie mam takiego stołu, a kupowanie od razu dodatku niezbyt mnie zachęca.
Brassa ma kumpel... więc myślę że jeszcze zagram z nim ;-)
No i został Steam o którym tak słodko opowiadał yosz i którym bazik dobrze się wypowiadał... ;-)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: Pancho »

folko pisze:No i został Steam o którym tak słodko opowiadał yosz i którym bazik dobrze się wypowiadał... ;-)
bazik dobrze się wypowiadał o yoszu czy o Steamie? :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: melee »

Yosh'a zdjęcie ma na lodówce, więc już wypowiadać się nie musi :roll:
Możecie poczekać jeszcze trochę, niedługo pewnie recenzja Bazika.
Oczywiście mając Steam nie zagra się w AoS, ale za to ma opcjonalny prostszy wariant, testowałem i rzeczywiście znacznie ułatwia i przyspiesza grę, nie czyniąc jej wcale banalną, w dalszym ciągu pozostaje mnóstwo interesujących decyzji i planowania. "Prosty" wariant jest lepszy niż RRT. A grając w wariant zaawansowany dostajemy grę bardzo zbliżoną do AoS, po prostu inną, tak jakby wariant AoS, których przecież jest sporo. Nie mówiąc już o tym, że można wydrukować sobie z BGG planszę z torami punktów i miejscem na towary i zagrać po prostu w Steam na zasadach AoS, jedyne czym się gry będą różnić to inny mix torów, który na 95% map nie będzie miał znaczenia dla 95% osób.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

melee pisze:Yosh'a zdjęcie ma na lodówce, więc już wypowiadać się nie musi
:shock:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: jax »

Wreszcie zagralem w Steam i polecam... Age of Steam.

Ogolnie Steamem bylem poztywnie zaskoczony, dobrze sie bawilem, zmienione zasady dzialaja, wszystko sie kreci itd, ALE:

(pisze o wersji zaawansowanej Steam, nie rodzinnej)

1. Steam jest o wiele wiele bardziej wybaczajacy niz AoS. Ja niemal czulem rodzinnosc Steama, pelen luzik. (dla niektorych moze to zaleta, dla mnie nie)
2. z AoSem nie trzeba sie bawic z 'przystosowywaniem' dodatkow do AoSa z Steamem tak. Ja chce grac a nie szukac i kombinowac i babrac sie z jakimis fix packami
3. lokomotywy w AoS znacznie podnosza czytelnosc siatki polaczen w porownaniu z drewnianymi krazkami ze Steama (a to jest kluczowe w takiej optymalizacyjnej transportowej grze)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: draco »

jax pisze:Wreszcie zagralem w Steam i polecam... Age of Steam.

Ogolnie Steamem bylem poztywnie zaskoczony, dobrze sie bawilem, zmienione zasady dzialaja, wszystko sie kreci itd, ALE:

(pisze o wersji zaawansowanej Steam, nie rodzinnej)

1. Steam jest o wiele wiele bardziej wybaczajacy niz AoS. Ja niemal czulem rodzinnosc Steama, pelen luzik. (dla niektorych moze to zaleta, dla mnie nie)
2. z AoSem nie trzeba sie bawic z 'przystosowywaniem' dodatkow do AoSa z Steamem tak. Ja chce grac a nie szukac i kombinowac i babrac sie z jakimis fix packami
3. lokomotywy w AoS znacznie podnosza czytelnosc siatki polaczen w porownaniu z drewnianymi krazkami ze Steama (a to jest kluczowe w takiej optymalizacyjnej transportowej grze)
Ad. 1. Wg mnie to raczej wada AoS. Trudniej do niej przekonać żonę czy znajomych
Ad. 2. To masz rację, ale czy zanim znudzą się te dwie plansze w Steamie, to już dodatki wyjdą.
Ad. 3. To się całkowicie nie zgodzę. Mi lokomotywy bardziej przeszkadzały niż pomagały. Jak mam tylko krążki, to widzę od razu kto i gdzie połączył, a w AoS jest zabawa z przesuwaniem lokomotym i oglądaniem z każdej strony.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: yosz »

podsumowując: wszystko zależy od Twoich preferencji :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: bart8111 »

Widać na forum, że wyraźnie utworzyły się dwa obozy: zwolenników wyższości AoS nad Steamem i Steama nad AoSem. Linia podziału jest właściwie zbieżna z tym co kto kupił. Czekam na tą recenzję Steam przez bazika jako osoby, która ma obie gry bo u niego czynnik "posiadania" będzie zniwelowany.

P.S.
ja mam AoS, więc oczywiście jestem w jego obozie ;)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: melee »

1. Wada lub zaleta. Ale warto zauważyć, że aby wygrać i tak tych błędów nie wolno popełniać.
2. Dla prawie wszystkich map ten "fix pack" to po prostu podanie odpowiedniej ilości startowych kostek.
3. Zgadzam się totalnie z Draco, ja przy lokomotywach nic nie widzę, tylko te lokomotywy :) Dyski są 100 razy lepsze.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Którą grę "kolejową" wybrać?

Post autor: melee »

bart8111 pisze:Widać na forum, że wyraźnie utworzyły się dwa obozy: zwolenników wyższości AoS nad Steamem i Steama nad AoSem. Linia podziału jest właściwie zbieżna z tym co kto kupił. Czekam na tą recenzję Steam przez bazika jako osoby, która ma obie gry bo u niego czynnik "posiadania" będzie zniwelowany.

P.S.
ja mam AoS, więc oczywiście jestem w jego obozie ;)
Ja mam obie gry. Ja akurat wolę AoS, ale w wielu sytuacjach Steam będzie bardziej przydatny i chyba rekomendowałbym ten tytuł. W Steam jak na razie najbardziej nie podoba mi się akcja urbanizacji (straciła całkiem agresywny wymiar).
ODPOWIEDZ