Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Mada pisze: 24 paź 2022, 09:37 Ok, dzięki. Czyli teraz na przykładzie szybkości:
- na pierwszym poziomie mogę poruszyć się o jedno dodatkowe pole,
- na drugim mam darmową akcję biegu,
- na trzecim podczas biegu mogę zabrać ze sobą badacza,
- na czwartym mam dodatkową akcję w każdej turze

Czyli jak dobrze rozumiem kiedy rozwinę umiejętność do końca to mogę wykonać w mojej każdej turze każdy z tych efektów, lub żaden z nich. Np. Normalny bieg to mogą być trzy akcje w turze, a tutaj może być ich aż pięć (chyba, że darmową akcję przeznaczę na coś innego) i w każdej akcji mogę poruszyć się o jedno pole więcej, plus do tego zabrać badacza w każdym ruchu.
Tak.

Przykładowo
Akcja 1: Atakujesz ziutka
Akcja 2: Ruszasz się (za darmo) o 4 pola biorąc ze sobą badacza
Akcja 3: Atakujesz
Akcja 4: Atakujesz
Akcja 5: Odpoczywasz bo pokój jest już bez potworów po atakach

Oczywiście możesz też wielokrotnie się ruszać.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

W FAQu masz to fajnie opisane
https://portalgames.pl/pl/death-may-die/


Obrazek
Mada
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2022, 12:52

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Mada »

Cześć, mam pytanie czy karty odkryć, które dają dany negatywny stan dublują swoje efekty? Czy np. wyciągam kartę, która powoduje jakiś negatywny stan na koniec tury. Po jakimś czasie pozyskuję kolejną kartę odkryć, która daje taki sam efekt. W takim wypadku co robię z drugą kartą? Odrzucam ją? Czy też efekty negatywne będą zdublowane?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

Mada pisze: 07 lis 2022, 21:29 Cześć, mam pytanie czy karty odkryć, które dają dany negatywny stan dublują swoje efekty? Czy np. wyciągam kartę, która powoduje jakiś negatywny stan na koniec tury. Po jakimś czasie pozyskuję kolejną kartę odkryć, która daje taki sam efekt. W takim wypadku co robię z drugą kartą? Odrzucam ją? Czy też efekty negatywne będą zdublowane?
Wszystko zalezy od karty.

Jezeli w efekcie pada haslo "mozesz" - to jest slowo klucz, ktore powoduje, ze mozesz nie przyjmowac danego efektu. W kazdym innym przypadku, efekty sie multiplikuja, czyli, odpowiadajac na Twoje pytanie, efekty zostaja zdublowane. Co wiecej, sa nawet karty odkryc, ktore synergizuja z kilkoma efektami tego samego typu - czyli im wiecej bedziesz miec na sobie tych samych efektow (np. przerazenie), tym wydajniej beda dzialac (np. wyleczysz wiecej punktow).
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: piwko »

Czy badacz może wziąć kartę odkrycia, jeśli nie może spełnić wymagań o otrzymaniu stresu? Nie mogę znaleźć informacji o tym w instrukcji, a zastanawiam się czy „otrzymanie x stresu” mając maksa jest możliwe, czy też chodzi o fizyczne przestawienie znacznika w prawo.
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

piwko pisze: 14 lis 2022, 15:15 Czy badacz może wziąć kartę odkrycia, jeśli nie może spełnić wymagań o otrzymaniu stresu? Nie mogę znaleźć informacji o tym w instrukcji, a zastanawiam się czy „otrzymanie x stresu” mając maksa jest możliwe, czy też chodzi o fizyczne przestawienie znacznika w prawo.
Odrzucasz karte.

Obrazek
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Amulet z 1 sezonu kumulujący ogień. Kiedy masz otrzymać obrażenia od ognia zadaj je jednemu przeciwnikowi. Zebrałem 11 tokenów ognia, poleciałem na Cthulhu, przeżyłem atak i wyrzuciłem chyba z 9 sukcesów w fazie sprawdzania obrażeń od ognia. Dostał bułę, aż miło. Dobrze to rozumiem?

I drugie pytanie. Bazowo jest ileś tam tokenów ognia. W S1E1 jest ich ekstra ponad 10. Rozumiem, że pula żetonów ognia dla tego epizodu jest wspólna a dla innych jest tylko bazowa ilość z podstawki.
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

KOSHI pisze: 17 lis 2022, 18:32 Amulet z 1 sezonu kumulujący ogień. Kiedy masz otrzymać obrażenia od ognia zadaj je jednemu przeciwnikowi. Zebrałem 11 tokenów ognia, poleciałem na Cthulhu, przeżyłem atak i wyrzuciłem chyba z 9 sukcesów w fazie sprawdzania obrażeń od ognia. Dostał bułę, aż miło. Dobrze to rozumiem?
Dokladnie tak.
KOSHI pisze: 17 lis 2022, 18:32I drugie pytanie. Bazowo jest ileś tam tokenów ognia. W S1E1 jest ich ekstra ponad 10. Rozumiem, że pula żetonów ognia dla tego epizodu jest wspólna a dla innych jest tylko bazowa ilość z podstawki.
Powinno uzywac sie tylko bazowej ilosci oraz zamiennikow, w postaci tokenow obrazen. Komponenty z danego epizodu powinny byc uzywane tylko w danym epizodzie.

Strona 4 instrukcji:
Obrazek

Strona 16 instrukcji:
Obrazek
Otis
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2022, 19:40

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Otis »

Witam, mam pytanie odnośnie umiejętności Rasputina - czy jego powrót do życia przy poszczególnych poziomach umiejętności „niezniszczalny” jest możliwy raz, dwa lub trzy na cały scenariusz czy daną turę?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

Otis pisze: 27 lis 2022, 09:38 Witam, mam pytanie odnośnie umiejętności Rasputina - czy jego powrót do życia przy poszczególnych poziomach umiejętności „niezniszczalny” jest możliwy raz, dwa lub trzy na cały scenariusz czy daną turę?
Niestety, na cały scenariusz.
MowMiStefan
Posty: 631
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: MowMiStefan »

OlazRed pisze: 27 lis 2022, 20:46Niestety, na cały scenariusz.
A czy przerywa/konczy atak przeciwnikow? :)
Jesli walcze z 5 i zabil mnie pierwszy, to czy „reinkarnuje sie” czy „oszukuje smierc”? :)
Prosze o odpowiedz z uwzglednieniem FAQ :)

Bo po prawdzie interpretacja ta duzo zmienia.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

MowMiStefan pisze: 27 lis 2022, 20:53
OlazRed pisze: 27 lis 2022, 20:46Niestety, na cały scenariusz.
A czy przerywa/konczy atak przeciwnikow? :)
Jesli walcze z 5 i zabil mnie pierwszy, to czy „reinkarnuje sie” czy „oszukuje smierc”? :)
Prosze o odpowiedz z uwzglednieniem FAQ :)

Bo po prawdzie interpretacja ta duzo zmienia.
Nie widze na ten temat nic w FAQ, natomiast jestem przekonany, ze w takiej sytuacji, walka jest kontynuowana. Z racji tego, ze Rasputin nie ginie, nie traci zebranych do tej pory kart ani kosci, jedynie "leczy" rany do pelna. W zwiazku z tym, nadal rozpatruje wyrzucone na kosciach macki by zmniejszyc poczytalnosc, a takze pozostali wrogowie w zasiegu kontynuuja walke. W takich sytuacjach istotne jest, ze gdy wiemy, ze zdolnosc Rasputina bedzie aktywowana w najblizszej walce (ma obecnie bardzo malo punktow zywotnosci), logicznie, w pierwszej kolejnosci, nalezaloby rozpatrzec obrazenia od najsilniejszego wroga, tak, by nadmiarowo zadane obrazenia w momencie smierci, przepadly.

Przyklad: Rasputin ma 1 HP, wrog zadaje 3 obrazenia, Rasputin otrzymuje wszystkie, oczywiscie ginie i ozywa, ale nie odejmuje zaleglych punktow po "wyleczeniu" (badz ozywieniu) - pozostale dwa, przepadaj (na niekorzysc wroga). Natomiast nadal rozpatrywane sa macki i ataki od pozostalych przeciwnikow w zasiegu.
MowMiStefan
Posty: 631
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: MowMiStefan »

OlazRed pisze: 27 lis 2022, 23:29 Natomiast nadal rozpatrywane sa macki i ataki od pozostalych przeciwnikow w zasiegu.
I tak tez interpretowalem, choc oznacza to, ze zdolnosc jest slabsza im dalej w grze.. ale oczywiscie Ras i tak jest OP. Co do FAQ natomiast chodzi o jego dzialanie z Hasturem:
Spoiler:
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Czy zdolność Dzieciaka działa też podczas tur innych bohaterów? Czyli jest pasywna? Grałem, że tak bo jakoś nie mogłem sobie wyobrazić, że aktywna jest tylko podczas jej tury bo jakie są szanse, że będzie bohaterka na / obok bramy i coś się na niej wyspawnuje w jej rundzie...

Pytanie drugie: kości z podwójnym symbolem to zarazem jeden symbol i drugi? Miałem bohatera, który miał celność, wiedzę tajemną i strzelbę z 2 scenariusza 1 sezonu i był pod koniec toru szaleństwa. Buły z dystansu wchodziły przedwiecznemu takie, że masakra. Albo ja źle gram, albo w tej grze można wykoksować naprawdę epickie kombosy... Jeśli tak to jest to poezja. Chyba ostatnio taką radochę dawało mi w Zombicide BP wsadzanie smoczego ognia w grupy zombiaków Silasem z łuku chaosu. Co 2, 3 strzał napalm z nieba... :twisted:
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

KOSHI pisze: 29 lis 2022, 22:46 Czy zdolność Dzieciaka działa też podczas tur innych bohaterów? Czyli jest pasywna? Grałem, że tak bo jakoś nie mogłem sobie wyobrazić, że aktywna jest tylko podczas jej tury bo jakie są szanse, że będzie bohaterka na / obok bramy i coś się na niej wyspawnuje w jej rundzie...
Umiejetnosci sa zawsze aktywne.
KOSHI pisze: 29 lis 2022, 22:46Pytanie drugie: kości z podwójnym symbolem to zarazem jeden symbol i drugi? Miałem bohatera, który miał celność, wiedzę tajemną i strzelbę z 2 scenariusza 1 sezonu i był pod koniec toru szaleństwa. Buły z dystansu wchodziły przedwiecznemu takie, że masakra. Albo ja źle gram, albo w tej grze można wykoksować naprawdę epickie kombosy... Jeśli tak to jest to poezja. Chyba ostatnio taką radochę dawało mi w Zombicide BP wsadzanie smoczego ognia w grupy zombiaków Silasem z łuku chaosu. Co 2, 3 strzał napalm z nieba... :twisted:
Przy kosciach z podwojnym symbolem, oznacza to, ze aktywujemy oba efekty z symboli (np. wykrzyknik i macki - zaliczamy sukces i obnizamy poczytalnosc)
Hyperion
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2016, 09:15
Lokalizacja: Rio
Has thanked: 16 times
Been thanked: 6 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Hyperion »

Witam,
Jak wygląda kolejność wykonywania czynności gdy Cthulhu postępuje? Mianowicie chodzi o sytuację gdy z mitów pojawia się 3 znak, kończę rozpatrywać kartę mitów następnie robi się tekst Cthulhu i scenariusz czy jakaś inna kolejność?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

Hyperion pisze: 21 gru 2022, 20:25 Witam,
Jak wygląda kolejność wykonywania czynności gdy Cthulhu postępuje? Mianowicie chodzi o sytuację gdy z mitów pojawia się 3 znak, kończę rozpatrywać kartę mitów następnie robi się tekst Cthulhu i scenariusz czy jakaś inna kolejność?
Dokładnie opisują to strony 14 i 17 z instrukcji, ale przebieg tury wygląda jak poniżej:

1. Trzy akcje badacza w jego turze, spośród dostępnych (bieg, atak, odpoczynek, wymiana oraz unikalne dla scenariusza akcje)
2. Dobranie karty mitów oraz jej rozpatrzenie (bez przemieszczenia żetonu postępu przywołania Przedwiecznego)
3. Przeszukiwanie lub atak wrogów
4. Rozpatrzenie końca tury w kolejności wybranej przez aktywnego gracza (i to, dopiero, tutaj, między innymi, ma miejsce rozpatrzenie postępu przywołania Przedwiecznego, w przypadku trzech symboli przywołania)
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Obrazek


Jeżeli któryś z graczy ma się poruszyć na pole kolegi to po drodze bierze ża sobą ogień czy nie?
Wrogowie wiem że nie idą za nami ale co z ogniem :)?


Mam jeszcze to pytanie. Zadaj 2 punkty obrażeń wszystkim wrogom na sąsiednich polach. Co to oznacza sąsiednie pola? Jeśli kafel ma jedno pole to wtedy to nie działa czy chodzi o sąsiednie pola w takim znaczeniu ze jest między nimi możliwość przejścia i wtedy przez ścianę to nie działa? Czy wszystkie sąsiadujące tzn ze wszystkie jakie są wokół tego pola? Ktoś doradzi?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Wg. mnie skoro wrogowie nie podążają to i reguły ognia nie działają. Sąsiednie pola to pola do których możemy przejść tzn. połączone 2 strzałkami, schodami lub tunelem.
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

My to graliśmy tak, że to przemieszczenie się jest nieco jak "teleportacja" i badacz, po prostu, nie zabiera ze sobą niczego, co normalnie zabrarał by poruszając się. Z tego co czytałem na BGG, to inni potraktowali tę zasadę tak samo.
Beerior
Posty: 69
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 133 times
Been thanked: 25 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Beerior »

Gargi pisze: 27 gru 2022, 21:32 Mam jeszcze to pytanie. Zadaj 2 punkty obrażeń wszystkim wrogom na sąsiednich polach. Co to oznacza sąsiednie pola? Jeśli kafel ma jedno pole to wtedy to nie działa czy chodzi o sąsiednie pola w takim znaczeniu ze jest między nimi możliwość przejścia i wtedy przez ścianę to nie działa? Czy wszystkie sąsiadujące tzn ze wszystkie jakie są wokół tego pola? Ktoś doradzi?
Sąsiadujące pola(pomieszczenia, na jednym kaflu może być kilka pól - pomieszczeń) to takie między którymi możesz się poruszyć, dotyczy to również pól połączonych przez schody lub tunele.
PawelGal83
Posty: 75
Rejestracja: 13 lut 2020, 20:02
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelGal83 »

Cześć,
Czy efekty posiadanych stanów kumulują się? Przykład z drugiego sezonu: posiadając stan chciwość pozyskując przedmiot muszę stracić 1 poczytalności. Czy jeśli posiadam 2 takie stany tracę 2 poczytalności?
Aleplanszówki 5%, Planszostrefa 10 %, Mepel 3%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: japanczyk »

PawelGal83 pisze: 09 sty 2023, 12:55 Cześć,
Czy efekty posiadanych stanów kumulują się? Przykład z drugiego sezonu: posiadając stan chciwość pozyskując przedmiot muszę stracić 1 poczytalności. Czy jeśli posiadam 2 takie stany tracę 2 poczytalności?
Nie
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

S1E4 - kafelek 6A. Coś tu jest nie halo na polu z artefaktem na planszy ułożenia mapy. Wygląda to tak jakby to małe pole było podzielone na pół i kultysta jest w innym pomieszczeniu a strażnik i artefakt w innym. Dodatkowo wygląda to tak, że te pomieszczenia są od siebie odseparowane i są do nich osobne wejścia... :?

Edyta: chyba miałem za liche oświetlenie. Obramówka od artefaktu jest ciemno szara i zlała mi się z liniami kafli... :lol: Chyba pora wymienić szkła w brylach. 8)
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Panna Borden gdy zabiera za pomocą szybkości 1 badacza i jednocześnie na tym polu chce skorzystać z nieuchwytności (również Panna Borden) to ten drugi badacz może opuścić pole i nikt go nie ściga?
ODPOWIEDZ