Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Nie, nie ujmuje. Tym bardziej szkoda, że została ona zaorana razem z innymi pomysłami w Nokturnie po tym jak recenzenci skrytykowali go za "zbyt wiele grzybów w barszczu". Według mnie siłą Dominiona są właśnie te kolorowe karty o różnorakim działaniu. Monochromatyczny zestaw dziesięciu białych kart akcji jest nużący, nawet jeśli stanowią one trzon gry. Mój ideał partii to 50:50 kart białych i kolorowych lub wielokolorowych :)
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: StanleyStone »

Czy dobrze rozumiem, że wskazane w podstawce II edycji sety kart odnoszą się do dodatków z pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Masz na myśli zestawy da Przystani, Złotego wieku i W głąb lądu (Hinterlands)? Tak, w instrukcji do podstawki te zestawy zawierają karty z pierwszych edycji tych dodatków, z prostej przyczyny - w momencie składania podstawki do druku te dodatki nie miały jeszcze drugich edycji. Natomiast jeśli chodzi o zestawy dla Intrygi - to już zawiera karty z drugiej edycji.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

A czy wiesz czy w instrukcjach do drugiej edycji Przystani, Złotego Wieku i Hinterlands są podane zestawy uwzględniające te drugie edycje na wzajem? Bo zakładam, że uwzględniające drugą edycję zestawu podstawowego Dominion to na pewno tak.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Instrukcję do Przystani możesz sprawdzić na Wiki - wrzuciłem tam pdf :)
A co do tych dwóch pozostałych - w wersji oryginalnej zawierają karty z drugich edycji, więc po polsku pewnie też będą.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

StanleyStone pisze: 02 lis 2022, 22:33 Czy dobrze rozumiem, że wskazane w podstawce II edycji sety kart odnoszą się do dodatków z pierwszej edycji?
morris pisze: 03 lis 2022, 07:50 Tak, w instrukcji do podstawki te zestawy zawierają karty z pierwszych edycji tych dodatków, z prostej przyczyny - w momencie składania podstawki do druku te dodatki nie miały jeszcze drugich edycji. Natomiast jeśli chodzi o zestawy dla Intrygi - to już zawiera karty z drugiej edycji.
Warto mieć na uwadze, że w drugiej edycji wymieniona jest część kart, a nie wszystkie.
Które to karty oraz jak to się ma do proponowanych zestawów kart Królestwa można sprawdzić np. na Dominion Wiki Polska.

Druga edycja:
https://www.dominion.przystanekplanszow ... uga_edycja

Proponowane zestawy są umieszczone na stronach poszczególnych rozszerzeń.
Można użyć wyszukiwarki wiki albo wejść ze strony o rozszerzeniach:
https://www.dominion.przystanekplanszow ... zszerzenia

Ogolnie warto na Dominion Wiki Polska zaglądać :)
Współtworzyć też :wink:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Dostałem zielone światło na udostępnienie instrukcji do Pieśni nocy. Oto ona:

https://www.dominion.przystanekplanszow ... rukcja.pdf
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Było tyle możliwości tłumaczenia a przetłumaczyli po swojemu. :?

https://pl.frwiki.wiki/wiki/Puck_%28mythologie%29
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

W Śnie nocy letniej w oryginale był "Puck".

Karta nawiązuje do postaci z mitologii a nie do postaci z komedii Szekspira.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

"Pooka" pochodzi od staroangielskiego "Puck". "Puck" u Szekspira odnosi się do postaci mitologicznej (sądzisz, że to jest imię?). "Puck" został przetłumaczony na "Puk" w przekładzie "Snu nocy letniej" na język polski - trochę wcześniej niż powstał Internet.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Puk to polskie tłumaczenie Pooka, które znałem "od zawsze". A na pewno od seansu "Stowarzyszenia Umarłych Poetów", rok po premierze (chociaż raczej znałem tę postać zanim oglądałem film). I nigdy nie postrzegałem tego jako imię, tylko nazwę "stworzenia".
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

Hej,
Wpadłem w Dominiona ma dobre;)
Na zapas kupiłem już kilkaset koszulek polecanych przez wydawcę IUVI, dodawanych zresztą do podstawki - Sloyca 59x92.
Wczoraj nowiutki dodatek Pieśń Nocy został odpakowany i...
Karty nie mieszczą się w wyprasce!

Przegrodki na karty są krótsze niż w Dominion oraz Przystani co skończyło się wciskaniem kart i odkształceniem koszulek.

Czy tylko mój egzemplarz ma wadliwą wypraskę?
Czy wypraska jest skopana w całym wydruku?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Witamy w gronie zachwyconych wypraskami dominionowców. Gronie rosnącym nieprzerwanie od 2008 roku, czym Rio Grande Games wydaje się zupełnie nie przejmować 8)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

samszef pisze: 12 lis 2022, 11:12 Na zapas kupiłem już kilkaset koszulek polecanych przez wydawcę IUVI, dodawanych zresztą do podstawki - Sloyca 59x92.
Wczoraj nowiutki dodatek Pieśń Nocy został odpakowany i...
Karty nie mieszczą się w wyprasce!

Przegrodki na karty są krótsze niż w Dominion oraz Przystani co skończyło się wciskaniem kart i odkształceniem koszulek.

Czy tylko mój egzemplarz ma wadliwą wypraskę?
Czy wypraska jest skopana w całym wydruku?
Ale masz na myśli "krótsze" czy "węższe"? Bo z moich doświadczeń wynika, że przegródki mają dobrą długość OPRÓCZ Adventures (mam pierwszy druk, "Made in the USA with pride"). Zatem pewnie może Ci chodzić o pojemność ("grubość") przegródek. Karty bez koszulek się mieszczą bez problemu. W koszulkach mieszczą się te karty, które występują w "standardowych" ilościach (po 10/12 sztuk). W Pieśni nocy jednakowoż niektóre "standardowe" przegródki mają za zadanie pomieścić 13 (Nekromanta - ale to jeszcze powinno wejść), 16, 18 lub nawet 20 kart (to ostatnie to Wampir + Nietoperz). Te "16" i "18" to karty, do których dołączane są karty Pamiątki (6 sztuk). Rozwiązaniem jest zatem trzymanie wszystkich Pamiątek w jednym woreczku strunowym, oraz Nietoperzy w drugim. Wtedy powinno się pomieścić (choć ja mam koszulki Mayday Games - są cieńsze niż Sloyca).

Wypraska jest jedna dla całego wydruku - wersja oryginalna i wersje tłumaczone maja ten sam wzór. Takie życie. ¯\_(ツ)_/¯
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

samszef pisze: 12 lis 2022, 11:12 Sloyca 59x92.
Wczoraj nowiutki dodatek Pieśń Nocy został odpakowany i...
Karty nie mieszczą się w wyprasce!

Przegrodki na karty są krótsze niż w Dominion oraz Przystani co skończyło się wciskaniem kart i odkształceniem koszulek.
Potwierdzam. Mam dokładnie taki sam problem :( też Sloyca 59x92.
W Pieśni Nocy jest inna wypraska inna niż w Podstawce i w Przystani, przegródki są krótkie i koszulka 92mm wchodzi no bardzo mocny wcisk odkształcając się, a jak jeszcze musimy zmieścić 20 kart w jednej przegródce (Wampir/Nietoperz) to już w ogóle tragedia. No lipa straszna :(
Ktoś ma jakiś patent na ogarnięcie zakoszulkowanej Pieśnni Nocy?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Ach, istotnie, koszulki się zaginają (nie zauważyłem wcześniej, bo nie trzymam ich w oryginalnym pudle). Koszulka ma 94mm długości, a wnęka w wyprasce najwyraźniej ma odrobinę mniej. Karta ma 91mm, więc jak się obetnie 2mm koszulki, to powinno wystarczyć.

Obciąć ~500 koszulek to jest dużo roboty. Może więc czymś "rozepchać" wnęki (tak musiałem robić przy Adventures). Albo trzymać nie w wyprasce. No innych możliwości nie ma. ¯\_(ツ)_/¯
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

morris pisze: 12 lis 2022, 13:02 Obciąć ~500 koszulek to jest dużo roboty.
Nawet jeśli by się w to bawić, to te same koszulki mam w Podstawce i Przystani, a tam idealnie siedzą w przegródkach (poza kartami klątw/pieniędzy, gdzie niewielką cześć trzeba było przełożyć na środek.)
morris pisze: 12 lis 2022, 13:02 Może więc czymś "rozepchać" wnęki (tak musiałem robić przy Adventures).
No właśnie tylko jak rozepchnąć przegródki w twardej plastikowej wyprasce? Jakiś patent? Z chęcią spróbuję.
morris pisze: 12 lis 2022, 13:02 Albo trzymać nie w wyprasce.
Już szukałem instertów do Nocturne, ale nigdzie nie widzę :( Może z jakiejś pianki zrobić...
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Wiem, że to nie jest budżetowe rozwiązanie, ale w ogólnym rozrachunku, jeśli ktoś chce się bawić w Dominiona i ma 3 lub więcej pudeł, polecam zakup skrzyni. Na przegródki możemy nakleić wycięte z toru z wypraski/wydrukowane nazwy kart i posortować alfabetycznie czy jak tam chcemy m, co znacząco skraca czas rozkładania i chowania gry.
Można wtedy od razu sobie też zrobić przegródkę np na gotowe zestawy dla graczy.
Ja w jednej skrzyni pomieściłem: podstawkę, intrygę, imperium, przystań, złoty wiek i róg obfitości oraz wszystkie dotychczasowe karty promo, które wyszły po polsku. W pudełku po rogu obfitości mam tylko znaczniki, nadmiarowe karty skarbów (te stosy i tak nigdy się nie kończą) i zwycięstwa oraz kartonowe elementy z przystani.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: opulentus »

noowy pisze: 12 lis 2022, 13:25
morris pisze: 12 lis 2022, 13:02 Obciąć ~500 koszulek to jest dużo roboty.
Nawet jeśli by się w to bawić, to te same koszulki mam w Podstawce i Przystani, a tam idealnie siedzą w przegródkach (poza kartami klątw/pieniędzy, gdzie niewielką cześć trzeba było przełożyć na środek.)
morris pisze: 12 lis 2022, 13:02 Może więc czymś "rozepchać" wnęki (tak musiałem robić przy Adventures).
No właśnie tylko jak rozepchnąć przegródki w twardej plastikowej wyprasce? Jakiś patent? Z chęcią spróbuję.
morris pisze: 12 lis 2022, 13:02 Albo trzymać nie w wyprasce.
Już szukałem instertów do Nocturne, ale nigdzie nie widzę :( Może z jakiejś pianki zrobić...
czacha games ma patent na wypraski - tylko suszarka.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

Dzięki za odpowiedzi. Oglnie wszystko fajnie, ale gdy wchodziłem w Dominion od IUVI z obietnicą wydania "całości" w edycji 2, dochodziła też rekomendacja pasujących koszulek.

Jeśli w już 3 produkcie z serii Dominion karty królestw nie mieszczą się po zakoszulkowaniu w przegródce "na wysokość" (o szerokości nie wspominam, jest miejsce pośrodku, da się z tym żyć) to ewidentnie coś poszło nie tak. Nie wiem czy ktoś nie sprawdził czy nadal koszulki pasują czy jest bład w fabryce i niewłaściwe wymiary foremki chińczyk zastosował.
Jako klienta mnie to w zasadnie guzik obchodzi.
W moim rozumieniu to IUVi ponosi odpowiedzialność za swoje rekomendacje na polskim rynku więc wydawca polski powinien naprawić zaistniały problem.
Skąd jako klient moge wiedzieć że koszulki bedą pasować tylko w pierwszych 2 produktach z serii :lol: ?
Co będzie z kolejnym dodatkiem?
Będzie pasować czy dowiemy się po zakupie?
W mojej ocenie to podlega reklamacji, bo wypraska jest ważnym elementem tego produktu, a zasugerowane koszulki muszą do niej pasować w każdej odslonie, bo taka była "obietnica" już przy podstawce.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

No chyba za bardzo popłynąłeś z tą reklamacją. Wypraska jest przygotowywana przez oryginalnego wydawcę, i wydawcy wersji tłumaczonych nie mają na to wpływu. Jest jeden wzór i tyle.

Rekomendowanie koszulek przez wydawcę to nie powód, żeby na tej podstawie stwierdzać niezgodność produktu z oczekiwaniami i jeszcze oczekiwać za to jakiejś rekompensaty. Tym bardziej, że nie każdy koszulkuje karty - bo nie jest to wymogiem do grania. Gdyby IUVI było producentem tych koszulek i je rekomendowało do używania z Dominion - to wtedy mógłbyś jak najbardziej reklamować jedno lub drugie.

Wypraski do, jak to określiłeś, "pierwszych dwóch produktów z serii", są używane w większości dodatków - inne są tylko w Pieśni nocy, Dark Ages oraz, co chyba zrozumiałe, w "małych" dodatkach.

IUVI rekomendowało koszulki na podstawie wypraski do Dominion - bo w tamtej wyprasce nie było problemu. Tak samo nie ma problemu z Przystanią, nie będzie z Intrygą, Złotym wiekiem, W głąb lądu, W nieznane!, Imperium, Menażerią, Renesansem, Sojusznikami oraz Rogiem obfitości i Rzemieślnikami. Na razie nie wiadomo, co z Alchemią oraz najnowszym dodatkiem - Plunder. Wiadomo więc już dziś, że będzie problem z Mrocznymi wiekami (bo mają tę samą wypraskę co Pieśń nocy).

No chyba że Rio Grande Games posłucha głosu klientów i zmieni szablon wypraski.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

A w jakim celu w pudełku znajduje się po 6 kart każdej pamiątki jeśli do gry dla każdego gracza jest potrzebna 1 karta?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Bo jak masz pierwszą edycję Intrygi bądź zestaw "Base Cards" (zestaw kart podstawowych sprzedawany osobno), to możesz grać w 6 osób. Zatem wszelkie "dodatkowe" elementy w dodatkach to uwzględniają (np. podkładek graczy w Przystani też jest 6 każdego rodzaju).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Kupiłem Dominiona od Iuvi na premierę - od tego czasu leży na półce i czeka aż ktoś z znajomych będzie chciał w nią zagrać. Wystawiłem tego Dominiona na sprzedaż - pograłem sporo na apce, ale po 40 partii trochę się to zrobiło powtarzalne. IUVI zapowiedziało premierę Przystani... Byłem pewien, że nie kupię, bo podstawkę chciałem opchnąć... Ale coś mnie tknęło i w apce kupiłem sobie dodatek Przystań - a sprawdzę jak to działa. I po prostu szok, jak to odmienia tą grę! Ile tam się możliwości potworzyło! Jakie combosy idą! Już nie ma tak - kupuj, kupuj, wyczuj moment i zacznij skupować prowincje. Jestem grą zachwycony! Od razu zamówione wszystkie dodatki i z niecierpliwością czekam na kolejne premiery. W Apce na androidzie jest fajna opcja - "daily" - codziennie można rozegrać partię z użycie kart z wszystkich dodatków za darmo - to już jest kosmos :) Tak jak na początku Dominion dla mnie to było takie 7/10, to teraz jest 9/10 z tendencją wzrostową! Super!
ODPOWIEDZ