Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Tak
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: maciej.kr »

Wrotek pisze: 12 lis 2022, 19:58Tak
dzięki , jeszcze jedno. Czy z tego czarnego rynku można kupić jeden kafel na całą 5 rundową turę ( wyłozenie 5 towarów w turze)?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Witchma »

maciej.kr pisze: 12 lis 2022, 21:09 Czy z tego czarnego rynku można kupić jeden kafel na całą 5 rundową turę ( wyłozenie 5 towarów w turze)?
Nie, na jedną rundę.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: MichalStajszczak »

Faza składa się z 5 tur i w każdej turze możesz zrobić jeden zakup na czarnym rynku. Fragment instrukcji:
Oprócz wykonania 2 akcji za pomocą kości, w każdej turze gracz może zakupić 1 żeton z czarnego magazynu pośrodku planszy. Może to zrobić w dowolnym momencie swojej tury – przed obiema akcjami, między nimi albo po obu akcjach. W tym celu musi zwrócić do zasobów ogólnych 2 grudki srebra, a zakupiony żeton umieścić w magazynie podręcznym w lewym dolnym rogu swojej planszy.
Czyli teoretycznie przez całą grę można kupić na czarnym rynku 25 żetonów. Teoretycznie - bo tyle srebra, żeby na to wystarczyło, nie da się mieć.
sferoida
Posty: 77
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 29 times
Been thanked: 50 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: sferoida »

Dot. tarcz
W ostatniej rozgrywce załapałem się na 2 tarcze. Jedna to dowolne ustawienie wartości kostki, a druga to sklonowanie klasztorów przeciwnika. Strasznie silne rozwiązania i mocno podbiło ilość punktów. Oceniliśmy, że "nastepną razą" gramy bez tarcz, aby wyrównać szanse.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 19 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Zawaterniok »

Czy można mieszać planszetki tak, że każdy gracz układa inną? Zmienia to rozgrywkę i odczucia z niej?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Zawaterniok pisze: 25 lut 2023, 13:46 Czy można mieszać planszetki tak, że każdy gracz układa inną? Zmienia to rozgrywkę i odczucia z niej?
Oczywiście, że tak. Nawet wydaje mi się, że nie ma ich po 4 sztuki każdej z opcji. Gra staje się troszkę asymetryczna przez co troszkę mniej będziecie sobie wchodzić w drogę.
Leliw
Posty: 81
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Leliw »

Zawaterniok pisze: 25 lut 2023, 13:46 Czy można mieszać planszetki tak, że każdy gracz układa inną? Zmienia to rozgrywkę i odczucia z niej?
Jak najbardziej, autor zaleca losowanie plansz dla osób dobrze znających grę, ale po prawdzie po kilku rozgrywkach już można to stosować :)
W I wydaniu jest to napisane na ostatniej stronie instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: MichalStajszczak »

W uzupełnieniu tego, co napisał Leliw: w 1 wydaniu tylko planszetka 1 występuje w 4 egzemplarzach i autor zaleca, żeby w kilku pierwszych partiach wszyscy grali na takiej samej planszetce. W Big Box są po 4 egzemplarze planszetek 1 oraz 2 i też gracze powinni zaczynać od którejś z nich (wszyscy grają na takiej samej). Po rozegraniu kilku partii i poznaniu rządzących grą mechanizmów autor sugeruje losowy przydział planszetek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że różny układ pól na planszetkach w znacznym stopniu determinuje strategię. A w dodatku są planszetki statystycznie lepsze i gorsze.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

Przy porównywalnych umiejętnościach graczy "lepsza" planszetka to spory handicap.
Ja jak gram aplikacją to zawsze robię random planszy bo jeden układ pól raczej szybko by się znudził ale wolę jednak żeby każdy miał ten sam układ i w teorii te same szanse na zwycięstwo.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Trolliszcze »

Pytanko do modułu Winnic z edycji specjalnej: czegoś nie rozumiem, czy jest błąd w zasadach? Dostaję żeton punktujący dane winogrono dopiero po zapełnieniu całego poziomu Winnicy - to skąd w przykładzie punktowania gracz ma 3 takie żetony?
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Gatzky »

Trolliszcze pisze: 13 wrz 2023, 17:57 Pytanko do modułu Winnic z edycji specjalnej: czegoś nie rozumiem, czy jest błąd w zasadach? Dostaję żeton punktujący dane winogrono dopiero po zapełnieniu całego poziomu Winnicy - to skąd w przykładzie punktowania gracz ma 3 takie żetony?
1 na start, 1 za ukończenie pierwszego poziomu, 1 za ukończenie czwartego poziomu.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Trolliszcze »

Gatzky pisze: 13 wrz 2023, 18:15
Trolliszcze pisze: 13 wrz 2023, 17:57 Pytanko do modułu Winnic z edycji specjalnej: czegoś nie rozumiem, czy jest błąd w zasadach? Dostaję żeton punktujący dane winogrono dopiero po zapełnieniu całego poziomu Winnicy - to skąd w przykładzie punktowania gracz ma 3 takie żetony?
1 na start, 1 za ukończenie pierwszego poziomu, 1 za ukończenie czwartego poziomu.
Przegapiłem ten na start. Wszystko jasne, dzięki!
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Golfang »

Pierwszy raz zagrałem w tę grę - tryb solo. Mam kilka pytań:
1. W trybie solo jest powiedziane, że po rzuceniu kostkami kładzie się jeden towar w magazynie, oznaczony cyfrą z białej kostki (w sumie tak jak w normalnej grze 2/3/4 osobowej). Jednak w trybie solo trzeba jeszcze zdjąć jeden towar z tego magazynu... no jak? Przecież na początku nie ma tam nic - dokładam jeden towar i co? od razu mam go ściągnąć?
2. Czy poza statkami jest jakiś sposób na zdobywanie towarów? (to pytanie dotyczy każdego trybu gry)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1565
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 696 times
Been thanked: 1034 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

2. nie ma, ale też nie pamiętam wszystkich żółtych hexow, więc możliwe że tam jest jakiś pozwalający dobrać towary.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Moonz
Posty: 281
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Moonz »

Hasłowo nie odnalazłem, a wiec:
1 Hexy Karczmy -czy jest ograniczenie odnosnie ich ilości w obszarze?
1a czy jesli to joker, to czy w jakiś sposób wchodzi on w reakcję ze zwierzętami?
2 Na kaflach szlaku handlowego jest symbol czerwonej kości z 6 od góry- oznacza to dodatkowa akcję kością o wartości naszego wyboru (jak zamek)?
3 Białe zamki mają beżowe tło, kladziemy je na beżowych polach mimo, że to zamki true?
3a Wykonując akcję białej kości z zamku muszę być w jej posiadaniu?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1565
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 696 times
Been thanked: 1034 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Moonz pisze: 19 wrz 2023, 13:31 Hasłowo nie odnalazłem, a wiec:
1 Hexy Karczmy -czy jest ograniczenie odnosnie ich ilości w obszarze?
1a czy jesli to joker, to czy w jakiś sposób wchodzi on w reakcję ze zwierzętami?
2 Na kaflach szlaku handlowego jest symbol czerwonej kości z 6 od góry- oznacza to dodatkowa akcję kością o wartości naszego wyboru (jak zamek)?
3 Białe zamki mają beżowe tło, kladziemy je na beżowych polach mimo, że to zamki true?
3a Wykonując akcję białej kości z zamku muszę być w jej posiadaniu?
1.
Obrazek
2. tak
3. tak
3a. nie
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Moonz
Posty: 281
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Moonz »

ave.crux pisze: 19 wrz 2023, 13:38 1.
Obrazek
2. tak
3. tak
3a. nie
Dzięki za odpowiedź, oczywiście po tym jak wkleiłeś mi kawałek instrukcji, wróciłem do swojej i okazało się, że tam też to jest... Musiałem przeoczyć czytając wszystkie dodatki, a później wątpliwości pojawiły się w trakcie szykowania rozgrywki na wieczór.
Dzięki, piona.
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: anion »

Porównywałem wczoraj zasady między najstarszą edycją, edycją 2019 oraz edycją specjalną od AR, ponieważ kwestia tie break ma potężny rozdźwięk.

Wydanie najstarsze oraz z 2019 roku jest jednoznaczne w tej kwestii:
- przy remisie w punktach decyduje najpierw kto z remisujących ma więcej pustych pól w swoim księstwie;
- następnie decyduje to, kto został bardziej w tyle na torze kolejności (kto robił swoją ostatnią turę później).

Wydanie od Awaken Realms w instrukcjach podaje to różnie, w zależności od języka. I tak:
- niemiecka instrukcja (wydaje mi się, że najpewniejsza) jest zgodna ze starszymi wydaniami;
- francuska, jak również angielska instrukcja piszą o mniejszej liczbie pustych pól, jednak jest zgodna co do toru kolejności (pisząc o graczu najbardziej z tyłu);
- polska instrukcja również pisze o mniejszej liczbie pustych pól w księstwie, a w kwestii pozycji na torze kolejności pisze "najdalej" pomijając frazę "z tyłu", co pozostawia pewne niedopowiedzenie, bo można to rozumieć różnie.

Drodzy Forumowicze, co o tym sądzicie?
KajmanxD
Posty: 44
Rejestracja: 21 mar 2021, 19:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: KajmanxD »

Mamy pytanie odnośnie rozszerzenia map 11-18 z dodatkowa zasada, ze można stawiać heksy tylko od zamków. A jeżeli zamiast zamku postawie karczme (wielkorosyjskim heks) to czy mogę od karczmy dalej budować czy nie mogę uznać, że skoro wyłożyłem na czerwonym polu to mogę dalej budować jakby był tam zamek ?
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 105
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 76 times
Been thanked: 59 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: spongePepp »

anion pisze: 25 wrz 2023, 08:12 Porównywałem wczoraj zasady między najstarszą edycją, edycją 2019 oraz edycją specjalną od AR, ponieważ kwestia tie break ma potężny rozdźwięk.

Wydanie najstarsze oraz z 2019 roku jest jednoznaczne w tej kwestii:
- przy remisie w punktach decyduje najpierw kto z remisujących ma więcej pustych pól w swoim księstwie;
- następnie decyduje to, kto został bardziej w tyle na torze kolejności (kto robił swoją ostatnią turę później).

Wydanie od Awaken Realms w instrukcjach podaje to różnie, w zależności od języka. I tak:
- niemiecka instrukcja (wydaje mi się, że najpewniejsza) jest zgodna ze starszymi wydaniami;
- francuska, jak również angielska instrukcja piszą o mniejszej liczbie pustych pól, jednak jest zgodna co do toru kolejności (pisząc o graczu najbardziej z tyłu);
- polska instrukcja również pisze o mniejszej liczbie pustych pól w księstwie, a w kwestii pozycji na torze kolejności pisze "najdalej" pomijając frazę "z tyłu", co pozostawia pewne niedopowiedzenie, bo można to rozumieć różnie.

Drodzy Forumowicze, co o tym sądzicie?
Awaken Realms lubią takie niedopowiedzenia w instrukcjach :) przypomina się chociażby horror zwiazany z pierwsza edycja instrukcji The Great Wall :D - "najdalej"

Wracając do sedna trzeba przyznać, że znalazłeś ciekawy case. Aż ciężko uwierzyć, że jest taka rozbieżność pomiędzy wersjami przy tak istotnej sytuacji jak rozstrzygnięcie zwycięstwa. Skoro niemiecka wersja trzyma się oryginału w kwestii zasad, to właśnie przy niej bym został. Jedyne co, to pola z winogronami mogą wpływać na balans w związku z zasadą liczby pustych pól w księstwie jako tie braker - siłą rzeczy idąc w winogrona, wypełnisz mniej na głównej planszy
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Gatzky »

anion pisze: 25 wrz 2023, 08:12 Porównywałem wczoraj zasady między najstarszą edycją, edycją 2019 oraz edycją specjalną od AR, ponieważ kwestia tie break ma potężny rozdźwięk.

Wydanie najstarsze oraz z 2019 roku jest jednoznaczne w tej kwestii:
- przy remisie w punktach decyduje najpierw kto z remisujących ma więcej pustych pól w swoim księstwie;
- następnie decyduje to, kto został bardziej w tyle na torze kolejności (kto robił swoją ostatnią turę później).

Wydanie od Awaken Realms w instrukcjach podaje to różnie, w zależności od języka. I tak:
- niemiecka instrukcja (wydaje mi się, że najpewniejsza) jest zgodna ze starszymi wydaniami;
- francuska, jak również angielska instrukcja piszą o mniejszej liczbie pustych pól, jednak jest zgodna co do toru kolejności (pisząc o graczu najbardziej z tyłu);
- polska instrukcja również pisze o mniejszej liczbie pustych pól w księstwie, a w kwestii pozycji na torze kolejności pisze "najdalej" pomijając frazę "z tyłu", co pozostawia pewne niedopowiedzenie, bo można to rozumieć różnie.

Drodzy Forumowicze, co o tym sądzicie?
Wersja angielska. Kwestia ilości zajętych pól na mapie była podobno zmiana pochodzącą od S. Felda wnioskując po komentarzu na GF.

Obrazek
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: anion »

Zadałem podobne pytanie na grupie na FB.

Do dyskusji włączył się Wojciech Chuchla (Rebel), który potwierdził jednoznacznie, że prawidłowym pierwszym tie break'erem jest większa liczba pustych pól.
Potwierdził to tłumacz z niemieckiego na angielski, który przyznał się do popełnionego błędu w angielskojęzycznej instrukcji.

Zatem Zamki Burgundii wydane przez Rebel (oba wydania) mają poprawne tłumaczenie (bazujące na niemieckim oryginale), a instrukcja od Awaken Realms bazowała na błędnym, angielskim tłumaczeniu.

Reasumując:
1. Największa liczba punktów.
2. Największa liczba pustych pól na planszetce księstwa.
3. Najpóźniej w kolejności rozgrywania ostatniej tury = najmniejszy postęp na torze kolejności.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2023, 13:40 przez anion, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 971
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

anion pisze: 10 paź 2023, 13:38 Zadałem podobne pytanie na grupie na FB.

Do dyskusji włączył się Wojciech Chuchla (Rebel), który potwierdził jednoznacznie, że prawidłowym pierwszym tie break'erem jest większa liczba pustych pól.
Potwierdził to tłumacz z niemieckiego na angielski, który przyznał się do popełnionego błędu w angielskojęzycznej instrukcji.

Zatem Zamki Burgundii wydane przez Rebel (oba wydania) mają poprawne tłumaczenie (bazujące na niemieckim oryginale), a instrukcja od Awaken Realms bazowała na błędnym, angielskim tłumaczeniu.
Ale rozumiem, że ta zasada obowiązuje od pierwszego wydania Zamków, a nie jest zmianą wprowadzoną przez Felda jak sugeruje AR?
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: anion »

Trudno mi się odnieść do tego co twierdzi AR oraz co im rzekomo powiedział sam Stefan Feld.
Gdyby jednak tak było, to dlaczego w niemieckojęzycznym wydaniu instrukcji Zamków Deluxe od AR jest jasno napisane że największa liczba pustych pól rozstrzyga remis? Czy p. Feld zmieniłby zasady tylko dla innych języków niż niemiecki? :D


Zadałem pytanie na BGG do p. Felda i nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi.
ODPOWIEDZ