Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: karawanken »

Wczoraj zagrałem w Wyspę Dinozaurów która leżakowała na półce od stycznia. Z tego co pamiętam bardzo byłem zajarany na ten tytuł podczas zakupu. Zupełnie nie potrafię wytłumaczyć czemu zagraliśmy dopiero teraz. Było ok. Partia zajęła jakąś godzinę aż się zastanawialiśmy czy na pewno dobrze gramy bo tak szybko poszło. Nastepnym razem trzeba zagrać w więcej niż dwie osoby. Tak więc jedyny "półkownik" gier cywilnych (gier wojennych nie liczę) został odchaczony.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Bart Henry »

Prawie 2 lata i 4 miesiące na półce wstydu przeleżało Donning the Purple. Dużo sobie obiecywałem po niej, bo to bliski mojemu sercu temat i ciekawa w założeniu mechanika opierająca się na zdradzie i przejmowaniu roli Imperatora. Rozgrywka została (niestety) zdominowana przez karty spisków i już po jednej grze widać, że potrafią one wywrócić grę do góry nogami. Nie lubię deus ex machina w grach planszowych, a tak wyglądało zagrywanie kart w naszej rozgrywce. Na mały plus fakt, że nie niektóre, ale wszystkie karty wyglądają na zbyt mocne. Mimo tego pozostała chęć do spróbowania raz jeszcze, bo emocje podczas gry były przednie. Kilka razy byliśmy o krok od porażki, ale ostatecznie przejąłem jakimś cudem rolę imperatora na ostatnią rundę i wbiłem multum punktów dystansując rywali. W trzeciej z czterech rund miałem jeszcze 1 PZ, skończyłem z 15 PZ. Rywale mieli po 8 PZ. Nie wiem jak to się stało, ale nic na to nie zapowiadało.

Następna gra z dodatkiem wprowadzającym czwartego gracza. Ma on mechaniki, które na papierze wyglądają na coś, co powinno być w podstawce. Z podstawką w ogóle jest tu śmiesznie, bo to gra do trzech osób, z naciskiem na dokładnie trzy osoby. To był spory bloker przed wyciągnięciem na stół, bo zazwyczaj gram w dwie lub cztery osoby.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: eveni »

Wczoraj ściągnęłam z regału wstydu, zapoznałam się z zasadami i zagrałam próbnie na 2 ręce pół partii w Mombasę - kupioną na koniec grudnia 2019 r. Wstępnie mi nie siadła, zagram jeszcze na dwóch graczy i wtedy zdecyduję czy sprzedać czy zostawić.
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: autopaga »

To możesz nawet nie próbować, mombasa tylko na 4. Mi udało się po dobrym pół roku wprowadzić na stół cynowy szlak, dziwny jest w niej aspekt licytacji, też dam jeszcze szansę w najlepszym składzie 4 osobowym.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Neoptolemos »

U mnie wczoraj wjechały dwie gry ściągnięte z półki po kilku miesiącach od zakupu - Królestwo Królików i Nidavellir. Jak się okazuje - obie bardzo dobre, ale z absurdalną ilością liczenia. Królestwo zgodnie z oczekiwaniami, przyjemny drafcik, sporo możliwości jak na tak prostą pozornie grę i już rozumiem, po co była do niego sprzedawana powiększona plansza. Nidavellir natomiast bardzo miłe zaskoczenie, temat co prawda przyklejony na odwal, ale mechanika przekuwania monet całkiem satysfakcjonująca. No i licytacja, ja lubię licytację, a ta powinna się spodobać nawet niefanom. Obie gry generalnie polecam, u mnie jeszcze wrócą.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 336 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: hipcio_stg »

rdbeni0 pisze: 10 sie 2022, 17:00 Rekordzistą jeżeli chodzi o "leżakowanie" jest u mnie... Puerto Rico. Leżakuje już od listopada 2019. Głownym blockerem jest fakt, że gra nie jest polecana dla 2 osób, a my jednak gramy w 70% przypadkach we dwójkę. Tzn. Puerto Rico ma wersję dla 2 graczy, ale jest kontrowersyjna (dużo uważa, że mega słaba - ale inni że całkiem przyjemna).

Dawno bym pozbył się tęj gry, ale jest bardzo wysoko w rakingu BGG - i tylko to ją ratuje.
Zagraj i śmiało sprzedawaj. Jako eurosucharzysta bardzo się na niej zawiodłem. W sumie to chyba miałem wobec niej wysokie oczekiwania jako euro perła z wysokimi notowaniami, ale za dużo dzisiaj lepszych gier i jej pozycja na bgg jest z czasów kiedy nie było na co głosować wiec musiało być wysoko.

Z tematu to długo leżakowały u mnie GWT. Kiedyś grałem i średnio podeszło. Dzisiaj uwielbiam i zawsze chętnie zagram.
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: autopaga »

Co za bzdury Puerto Rico świetnie się trzyma. Po 20 latach nadal nie powstała lepsza gra z role selection, na dwie osoby nie polecam. 70% grasz na dwie osoby, no to co 3 granie jest na więcej, więc nie dostaniesz rozgrzeszenia :D Problemy to się zaczynają z grami na 4 i 5 osób.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 873
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: konradstpn »

autopaga pisze: 17 sie 2022, 21:15 Co za bzdury Puerto Rico świetnie się trzyma. Po 20 latach nadal nie powstała lepsza gra z role selection, na dwie osoby nie polecam. 70% grasz na dwie osoby, no to co 3 granie jest na więcej, więc nie dostaniesz rozgrzeszenia :D Problemy to się zaczynają z grami na 4 i 5 osób.
Tyle razy temat maglowany... Istnieją (na tym forum również) gorący zwolennicy rozgrywek dwuosobowych, do których i ja ośmielam się zaliczać. Fakt, że taki skład nadaje grze trochę innego wymiaru, przy czym innego nie oznacza w tym wypadku gorszego.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: rastula »

książęta florencji....zakupione 23.05....



2013....

tssssssa - bum - handlujcie z tym ..


bardzo fajna gra
cena zakupu 76,95 :)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: eveni »

rastula pisze: 17 sie 2022, 22:12 książęta florencji....zakupione 23.05....

2013....

tssssssa - bum - handlujcie z tym ..
Mam Scrabble, które dostałam od znajomych jakieś 15 lat temu - wciąż nie zagrane. Czy to się liczy? :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: rastula »

eveni pisze: 17 sie 2022, 22:26
rastula pisze: 17 sie 2022, 22:12 książęta florencji....zakupione 23.05....

2013....

tssssssa - bum - handlujcie z tym ..
Mam Scrabble, które dostałam od znajomych jakieś 15 lat temu - wciąż nie zagrane. Czy to się liczy? :lol:
nie :P
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Cyel »

eveni pisze: 17 sie 2022, 22:26
rastula pisze: 17 sie 2022, 22:12 książęta florencji....zakupione 23.05....

2013....

tssssssa - bum - handlujcie z tym ..
Mam Scrabble, które dostałam od znajomych jakieś 15 lat temu - wciąż nie zagrane. Czy to się liczy? :lol:
Czemu? To świetna gra! Satysfakcja z min przeciwników gdy pierwszy raz widzą jak wjeżdżasz na potrójną premię takimi słowami jak "III" albo "ĘSI" gwarantowana.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Ardel12 »

W zeszłym tygodniu doszły 4 tytuły, nie minęło 6 dni i znów jest 0 gier na półce wstydu(musiałem ogarnąć Pętlę, Ark Nova, Uprising i Roads & Boats). A w AN nawet wpadły 3 partie. Proszę więc zacząć robić jak ja i Wasze problemy znikną :)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: eveni »

Ardel12 pisze: 31 sie 2022, 17:53 W zeszłym tygodniu doszły 4 tytuły, nie minęło 6 dni i znów jest 0 gier na półce wstydu(musiałem ogarnąć Pętlę, Ark Nova, Uprising i Roads & Boats). A w AN nawet wpadły 3 partie. Proszę więc zacząć robić jak ja i Wasze problemy znikną :)
Można też sprzedawać tytuły z półki wstydu, na przykład w kolejność od leżącego tam najdłużej :lol:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Ardel12 »

eveni pisze: 31 sie 2022, 18:57
Ardel12 pisze: 31 sie 2022, 17:53 W zeszłym tygodniu doszły 4 tytuły, nie minęło 6 dni i znów jest 0 gier na półce wstydu(musiałem ogarnąć Pętlę, Ark Nova, Uprising i Roads & Boats). A w AN nawet wpadły 3 partie. Proszę więc zacząć robić jak ja i Wasze problemy znikną :)
Można też sprzedawać tytuły z półki wstydu, na przykład w kolejność od leżącego tam najdłużej :lol:
Drastyczne :O ale ja tak robię z ogranymi tytułami. Leży, nikt nie wyciąga, mija jakiś w mojej głowie timer i leci tytuł na sprzedaż.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 483
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 868 times
Been thanked: 204 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: JollyRoger90 »

u mnie weszło w końcu spirit Island, zakupione na premierę :) spory poziom trudności, ale widzę potencjał. Na pewno zostaje na kolejne rozgrywki:)
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: rdbeni0 »

Powoli zabieram się za Puerto Rico (instrukcja przeczytana, video przejrzane), które dosyć mocno się zakurzyło przez te lata... oby się udało.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 286
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 304 times
Been thanked: 74 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: psborsuk »

W poniedziałek po raz pierwszy od zakupu zagrałem w Pośród gwiazd. Leżała w kolekcji prawie dziesięć lat. Tak, w kolekcji, nie na żadnej półce wstydu. Wstydzić, to się można zachowania, a nie tego, że nie było czasu lub okazji zagrać w grę.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: anonim »

No to wstydź się swego zachowania. Jak można kupić grę 10 lat temu i dopiero w nią teraz grać. Po prostu wstyd.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 286
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 304 times
Been thanked: 74 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: psborsuk »

Wiesz, u mnie jest tak, jak w poniższym dowcipie:

Spotyka się dwóch kolegów. Jeden pyta:
- Co u ciebie?
- Żona uciekła z kochankiem.
- Biedaku, utop żal w kieliszku.
- Nie mogę.
- Dlaczego?
- Bo nie czuję żalu...
Świt Rebelii... ]:->
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 47 times
Been thanked: 42 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: maciej.kr »

Odpaliłem zamki burgundii. Jaka dobra giera to jest... Leżała chyba z 3 lata albo lepiej.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 152
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Piskal »

U mnie ostatnio z półki wstydu wyszedł Kemet (zakupiony jakoś w 2014 roku).

Pytanie techniczne, czy jeśli mam grę, ona sobie w folii leży kilka lat, ale w tym czasie grałem w nią na innej kopii gdzieś, to jest to gra z półki wstydu czy nie?
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: xilk »

Piskal pisze: 17 lis 2022, 09:56 Pytanie techniczne, czy jeśli mam grę, ona sobie w folii leży kilka lat, ale w tym czasie grałem w nią na innej kopii gdzieś, to jest to gra z półki wstydu czy nie?
Zależy. Jeśli trzymasz grę umyślnie w folii, a po prostu w nią grasz na innej kopii/kopiach cudzych, to nie jest to gra z półki wstydu.

Ostatnio zagrałem w Smoki od NK. Dość świeży zakup, ale udało się go zabrać na wyjazd i od razu poszło w sumie z 5 pełnych partii w różnych grupach.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: fitzroy »

Wczoraj udało się zagrać w dwóch półkowników :
Praga Caput Regni- bardzo przyjemne i satysfakcjonujące euro, trochę filling Bonfire(mnogość ikonek i akcji odpalających inne akcje) aczkolwiek temat Pragi do mnie dużo bardziej przemawia. Na półce leżało od polskiej premiery czyli sierpień 2021 jeśli dobrze pamiętam. Zostaje w kolekcji i będzie grane 8/10 z tendencją wzrostową.

Odlotowy wyścig- temat/klimat fajny, draft który lubię, dice placement, jakieś tam budowanie pojazdu ala galaxy trucker, werdykt? Nie była aż tak przyjemna jak myślałem, że będzie. Może to kwestia póznej pory, na razie 7/10. Na plus to, że jest na 2-8 graczy co jest domeną gier imprezowych a to jednak te 2,7/5 ciężaru ma.Na półce leżała raptem 2-3 miesiące.Czy zostaje w kolekcji? Jeszcze nie wiem, takie fifty-fifty.
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Ostatnio zagrałem w... z mojej półki wstydu.

Post autor: Kal-El83 »

Pax Pamir 2 ed. wczoraj udało się zagrać dwa razy. W 4. I we 3 osoby. Kurczaczki fajna ta gra. Pierwsze spotkanie z paxami i chyba zażarło. Dzięki temu, że namówiłem współgraczy aby przeczytali instrukcję i zobaczyli yt gra poszła bardzo sprawnie. A wszelkie niejasności rozwiewaliśmy jeszcze przed rozgrywką. W trakcie gry parę razy się upewniałem w instrukcji co do szczegółów ale wszystko szło płynnie.
Jedno trzeba przyznać - trzeba być w grze cały czas i śledzić poczynania przeciwników 8)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
ODPOWIEDZ