Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

PapaSzlumpf pisze: 03 wrz 2022, 23:03 Dziękuję za odpowiedź. Oto kolejne pytanie. Na rynku jest karta "Sprawdzenie dominacji", ale Wahan nie kupi jej (bo nie zdobędzie najwięcej punktów itd.). Kupuje najtańszego patriotę (dominującego sojuszu) czyli wykorzystał jedną akcję podstawową. A co może zrobić jako drugą akcję podstawową w tej turze?
kolejną akcję według rozpiski na karcie wakhan, chyba że wchodzą ambicje wakhan/inne opisane w instrukcji.
brucewayne0
Posty: 49
Rejestracja: 01 mar 2021, 19:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: brucewayne0 »

Dominacja Wachanu w regionie. Sumuję liczbę jego plemion z liczbą jednostek kontroli najliczniejszego sojuszu i tu pytanie czy w ramach sprawdzenia tych jednostek kontroli Wachan uwzględnia mój sojusz gdy ma on najliczniejszą armię, czy go pomija (na takiej zasadzie jak przy pragmatycznej lojalności) ?
brucewayne0
Posty: 49
Rejestracja: 01 mar 2021, 19:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: brucewayne0 »

I jeszcze jedno pytanko w grze solo. Dominujący jest sojusz rosyjski (+4). Ja gram afgańskim. Na rynek wchodzi karta sprawdzenia dominacji, więc wachan powinien ją kupić ponieważ dałaby mu zwycięstwo w grze, ale nie ma kasy. Kupuje więc najtańszego patriotę z dominującego sojuszu i przewaga rośnie do +5. W drugiej akcji nie ma już patrioty więc kupuje kartę, która da mu najwięcej armii o dróg. Trafia na kartę z 2 drogami, ale po jej zagraniu kładzie drogi kierując się pragmatycznej lojalnością z karty SI, a nie dominującym sojuszem. Karta SI pokazuje na sojusz brytyjski wobec czego przewaga sojuszu rosyjskiego spada do +3 i traci on dominującą przewagę. Wachan gra zatem na swoją niekorzyść. Dobrze rozumuję?
gadzetONE
Posty: 13
Rejestracja: 30 sty 2022, 08:50
Has thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: gadzetONE »

Otorek pisze: 25 sie 2022, 00:55 Tak możesz, a jeśli uda Ci się w trakcie zmienić kolor (np. akcją podstawową) to możesz zagrać kolejne akcje bonusowe z nowego koloru.
Kurcze to zawsze lepiej akcje bonusowe preferowanego aspektu zrobić na początku a później przy zagraniu karty z możliwością zmiany aspektu znowu zagrać akcje bonusowe nowego aspektu. Wątpliwość mam ponieważ na planszetce gracza po lewej stronie jest napisane, że "najpierw zrób dwie główne akcje".
Według mnie za dużo akcji by było do wykonania w turze. Mylę się?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Mylisz. Zasady gry nie definiują kolejności akcji, gdzie najpierw miałyby być wykonane podstawowe, a dopiero bonusowe (darmowe). Jedyny limit to, że z danej karty można wykonać tylko jedną akcję na turę. Cole (autor gry) potwierdzał chyba to nawet na streamie Heavy Cardboard. Teoretycznie możesz wykorzystać akcje bonusowe obecnego koloru, kartą zmienić kolor (akcja 1) , wykonać akcje bonusowe nowego koloru, ponownie zagrać kartę zmieniając kolor (akcja 2) i wykonać kolejne akcje bonusowe. Ogranicza cię tylko wcześniej wymieniona zasada - jedna karta - jedna akcja.
gadzetONE
Posty: 13
Rejestracja: 30 sty 2022, 08:50
Has thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: gadzetONE »

Grałem już może z ósmy raz i automa kopie mnie po jajach. Potrafi w dwóch trzech turach wyłożyć 6-7 dysków w grze. Nie mogę go dogonić wystawiając dyski. Wydaje mi się że mocno jest nastawiony tylko na punktacje z dysków.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: tomp »

gadzetONE pisze: 04 gru 2022, 12:49 Grałem już może z ósmy raz i automa kopie mnie po jajach. Potrafi w dwóch trzech turach wyłożyć 6-7 dysków w grze. Nie mogę go dogonić wystawiając dyski. Wydaje mi się że mocno jest nastawiony tylko na punktacje z dysków.
Spróbuj iść w szpiegów i kasować fioletowe karty automie. Staraj się wyprzedzić automę z kupnem karty dominacji - taka inwestycja to często mieć lub nie mieć punktów.
Jak masz panowanie i w miarę dobrą sytuację z monetami, buduj jednostki/drogi.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
gadzetONE
Posty: 13
Rejestracja: 30 sty 2022, 08:50
Has thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: gadzetONE »

Dzisiaj udało mi się w końcu raz wygrać. Ograniczałem zakupy na kartach idąc w akcje z kart. Nie miałem ani jednego szpiega. Poprzednio robiłem błąd, że stawiając armie w regionach i obalaniu plemion nie usuwałem kart politycznych. Rozgrywka zakończyła się po ostatnim zakupie karty sprawdzenie dominacji.
Automa ma jeszcze trochę dla mnie nie wyjaśnionych sytuacji jak karty wydarzeń się "aktywują". Nie które dotyczą tylko prawdziwych graczy.
brucewayne0
Posty: 49
Rejestracja: 01 mar 2021, 19:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: brucewayne0 »

Sytuacja z dzisiaj. Nie tyle niejasna, co skłaniająca do wprowadzenia HR. Końcowa faza gry, ostatnia dominacja na stole. Weszło wydarzenie "zmęczenie konfliktem" pozwalające na przyjęcie dominacji sojuszu przy przewadze 2 pionów. Dominują afgańczycy, którzy nie mają już wolnych pionów, drudzy są moi Brytyjczycy z różnicą pionów "-3". Tura Wachana. Na kartę dominacji go nie stać (wygrałby grę), afgańskiego patrioty na rynku brak. Według zasad Wachan powinien radykalizować kartę z największą liczbą armii/dróg, ALE w omawianej sytuacji na stole ta karta nic nie daje (jej rzucenie spowoduje wyłącznie przesunięcie pionów z jednego regionu na drugi). Jednocześnie Wachan mógłby kupić kartę z 2 szpiegami która dałaby mu przewagę 7 do 3 w pionach szpiegów/plemion. Oczywiście na ten moment to bez znaczenia skoro jest dominujący sojusz, ale przyszłościowo (przykładowo gdy ja w swojej turze dołożę 2 armie/drogi i tym samym zmniejszę różnicę w dominacji z -3 do -1 przez co dominującego sojuszu nie będzie) może dać mu zwycięstwo przy nieudanym sprawdzeniu dominacji. Zastanawiam się nad wprowadzeniem HR i kupnem karty ze szpiegami (ja sam bym tak zagrał w tym przypadku). Dla omawianego przykładu widoczny jest jeszcze jeden brak logiki w zachowaniu wachana, zwłaszcza w sytuacji, którą miałem na stole. Sprawdzenie dominacji jest na ostatniej pozycji (koszt 5 rupii), dominujący aspekt militarny (więc koszt wzrasta x 2), wachan ma radykalizować zgodnie z zasadami i najwięcej armii/dróg daje mu karta za 8 rupii (4 x 2) i tyle posiada. Wachan ją kupuje, dróg/armii i tak nie buduje (podmienia piony), a traci kasę, która pozwala na kupno karty sprawdzenia dominacji w przyszłości.

EDIT:
Ewentualnie do zastosowania per analogiam reguła z FAQ: If there is a Dominance Check in the market and no coalition is dominant but Wakhan cannot purchase a card with any Spies/Tribes, what does she do? She will purchase the card in the 0 spot with the highest card number.

Tu widziałbym to w ten sposób, że ponieważ brak karty pozwalającej na umieszczenie nowych dróg/armii (możliwa tylko podmiana), to bierzemy kartę za 0 rupii.
Xanphia
Posty: 13
Rejestracja: 07 sty 2017, 09:42

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Xanphia »

Hej, mam dwa pytania, które pojawiły sie po pierwszych dwóch grach:

1. Czy moge zagrac akcję bonusową z zagranej właśnie karty, jeśli jest zgodna z aktywnym aspektem? Czy dopiero w kolejnej turze?

2. Czy szpieg na własnej karcie chroni tę kartę przed zdradą? A jeśli nie to po co wystawiac szpiegów na własne karty? Tylko po to by akcja ruchu przejsc so przeciwnika?
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: feniks_ciapek »

1. Możesz

2. Nie z automatu, ale możesz użyć akcji walki, żeby zabić innego szpiega na karcie oraz chroni przed przejęciem kontroli przez przeciwnika, żeby nie było konieczności płacenia za używanie akcji specjalnych. Jeśli przeciwnik ma na twojej karcie więcej szpiegów, niż ty, to za użycie musisz mu zapłacić tyle kasy, ile wynosi różnica.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 485
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 923 times
Been thanked: 202 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: ZygfrydDeLowe »

feniks_ciapek pisze: 27 gru 2022, 09:45 1. Możesz

2. Nie z automatu, ale możesz użyć akcji walki, żeby zabić innego szpiega na karcie oraz chroni przed przejęciem kontroli przez przeciwnika, żeby nie było konieczności płacenia za używanie akcji specjalnych. Jeśli przeciwnik ma na twojej karcie więcej szpiegów, niż ty, to za użycie musisz mu zapłacić tyle kasy, ile wynosi różnica.
Ad 2. Drobna różnica, ale za użycie karty będącej zakładnikiem płaci się tyle rupii ilu gracz trzymający kartę za zakładnika posiada na niej szpiegów. Podobnie w przypadku rządzenia regionem - trzeba zapłacić tyle, ile gracz rządzący ma plemion. Oczywiście w obu przypadkach gracz, któremu mamy zapłacić, może zrzec się części lub całości kwoty łapówki.
gadzetONE
Posty: 13
Rejestracja: 30 sty 2022, 08:50
Has thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: gadzetONE »

Jedna rzecz mnie zastanawia w trybie solo. Mianowicie na jednej z kart Wachanu jest akcja "...zradykalizuj kartę, która sprawi poruszenie najwięcej ilości szpiegów i/lub plemion...". Można przemieszczać plemiona? Bo jakoś tego nie widzę a opis jest dla mnie mylący.
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: misiencjusz »

gadzetONE pisze: 27 gru 2022, 18:17 Jedna rzecz mnie zastanawia w trybie solo. Mianowicie na jednej z kart Wachanu jest akcja "...zradykalizuj kartę, która sprawi poruszenie najwięcej ilości szpiegów i/lub plemion...". Można przemieszczać plemiona? Bo jakoś tego nie widzę a opis jest dla mnie mylący.
Jedna z pasywek na kartach pozwala poruszać plemiona jak jednostki wojskowe. Aczkolwiek nie wiem jak w trybie solo ta pasywka działa i czy to ona ma zastosowanie przy tym opisie.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: pawwda »

Jak to jest dokładnie: mamy 2 akcje podstawowe z: zakup, wyłożenie karty oraz akcje z karty już wyłożonych. Czy kolejność jest taka że najpierw zakup lub wyłożenie a dopiero można odpalać akcje z karty czy można zacząć rundę od akcji z karty np zdrada a później kupić coś ? Decydowało to o zwycięstwie akurat i pojawiły się wątpliwości ( akcja z karty , która nie była dominującego aspektu)
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Gosterq »

Kolejność wykonywania akcji jest dowolna. W swojej turze gracz ma dwa punkty akcji, które możne dowolnie rozdysponować + akcje bonusowe wynikające z preferowanego aspektu, tudzież zdolności kart.

Edit: Można np. zacząć turę od wykonania bonusowych, darmowych akcji wynikających z preferowanego aspektu, zagrać kartę zmieniającą aspekt, wykonać darmowe akcje wynikające z nowego preferowanego aspektu, za drugi punkt akcji zagrać kolejną kartę zmieniającą aspekt i znowu wykonać bonusowe akcje z nowego aspektu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: rastula »

rozumiem, że możemy zagrać karte (1 akcja) a potem , w tej samej turze, aktywować akcję (2) z tej karty (darmową bądź nie - to akurat bez znaczenia)?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Nie, że jestem złośliwy, ale odpowiadałem już na to pytanie kilka postów wyżej, na tej samej stronie :P
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: misiencjusz »

rastula pisze: 19 sty 2023, 10:10 rozumiem, że możemy zagrać karte (1 akcja) a potem , w tej samej turze, aktywować akcję (2) z tej karty (darmową bądź nie - to akurat bez znaczenia)?
Nie. Z jednej karty jedna akcja. Bonusowa, standardowa, nie ma różnicy i nie ma wyjątków.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: rastula »

misiencjusz pisze: 19 sty 2023, 13:35
rastula pisze: 19 sty 2023, 10:10 rozumiem, że możemy zagrać karte (1 akcja) a potem , w tej samej turze, aktywować akcję (2) z tej karty (darmową bądź nie - to akurat bez znaczenia)?
Nie. Z jednej karty jedna akcja. Bonusowa, standardowa, nie ma różnicy i nie ma wyjątków.

to ja wiem

chodzi o to czy mogę użyć akcji z wlasnie zagranej na stół karty ...
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Gosterq »

Jak na tak ograną osobę, nie wiem skąd wziął się zamysł, że może nie być takiej możliwości 🙂 oczywiście, że można zagrać akcję z właśnie ulokowanej na dworze karty.
Jak napisał Otorek, jedynym ograniczeniem jest to, że nie można wykonać więcej niż jednej akcji z danej karty.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: rastula »

ot tak sobie wymyśliłem (jeśli musisz się dziwić)... :roll:

niemniej dziękuję za potwierdzenie
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: cichywiatr »

Podczas pierwszej gry wyszły nam poniższe pytania i po czytaniu zasad PL/ENG zgłupiałem trochę.

1. Czy po kupieniu karty dominacji z rynku tracę drugi ruch oraz akcje bonusowe (nawet gdy dominacja nie kończy gry)?
2. Bitwa:
2a. Czy wybrany pojedynczy region na mapie do bitwy (z siła dwa z karty) mogę łączyć z kartą dworu, na którym mam szpiega (np. region na mapie to Persja i karta dworu Persja = usuniecie jednego pionu z mapy i jednego szpiega z karty dworu);
2b. Jakie są minimalne wymagania do usuwania wrogich armii/dróg/plemion z planszy z danego regionu ? (minimum jedno plemienie, może jedna sojusznicza armia czy nie ma żadnych wymagań i moge dowlnie usuwać z mapy).
3. Kładziemy szpiegów tylko na zagranej karcie lub na innych kartach dworu, które zgadzają się z nazwą regionu?
4. Władanie regionem daje mi:
- gdy inna osoba zagrywa karte z tego regionu to musi mi zapłaczić tyle kasy ile mam plemion (opcjonalne oczywiście);
- wykonywać akcje podatek na graczach, którzy mają przynajmniej jedną kartę z tego regionu (który władam);
- wykonywać akcje budowa na dowolnym regionie?
5. Zagrywanie kart - na swoim dworze mam osiągniety limit kart. Czy mogę zagrać nową kartę i zastąpić starą ?
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: misiencjusz »

Odpowiadam z pamięci bez instrukcji w ręce, ale raczej nie powinienem nic pomylić:
1) tak - dominacja kończy Twoja turę
2a) nie - wybrać możesz tylko jedno pole walki: dwór lub mapę
2b) musza się tam znajdować sojusznicze armie w ilości minimum takiej ile plemion/armii/dróg chcesz usunąć (i na ile pozwala siła karty). Czyli jeśli chcesz usunąć drogę i plemię musi w rejonie znajdować się przynajmniej dwie sprzymierzone armie.
3) tak
4) tak, tak, nie - budować możesz tylko na rejonie, który wskazuje karta i którym władasz
5) tak, limit kart sprawdza się na koniec tury zarówno na ręce jak i wyłożonych przed siebie
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

1) Sprawdziłem instrukcję i nie znalazłem informacji aby sprawdzanie dominacji kończyło turę gracza. Jest raczej rozpatrywane jak każde inne wydarzenie.
Na BGG też znalazłem taką interpretację:
https://boardgamegeek.com/thread/262368 ... r-turn-end

4) Akcja budowy pozwala Ci budować tam gdzie władasz, o ile dobrze pamiętam to akcje z kart (te dolne) już nie są związane z jej (karty) regionem, taka uniwersalna zależność.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2023, 16:51 przez Otorek, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ