Kawerna: Rolnicy z Jaskiń / Caverna: The Cave Farmers (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: trance-atlantic »

Sortowanie elementów to chleb powszedni.:) Zawsze używam plastikowych organizerów, w przeciwnym razie do połowy eurasów bym nie zasiadł. 8)

Co do zakupu, przy tej cenie dodatku do C aż żal nie wziąć. Agricola i tak jest niedostępna, a jeśli nawet to w absurdalnej cenie, dlatego z nią się wstrzymam do wersji jubileuszowej (o ile do tego czasu mi nie przejdzie) :)

Parę ładnych gier już mam za pasem, natomiast nie po drodze było mi do tej pory z Uwe (nie licząc Szklanego Szlaku z tych większych). Ale to pewnie przez moją wrodzoną awersję do gier z tzw. końcowym podliczaniem punktów. Postrzegam je jako pozycje do grania a nie do wygrywania. Jak się widzi punktację na bieżąco, to człowiek się uczy na swoich i cudzych błędach a tak to można tylko się domyślać co poszło nie tak. :) No i miałem często wrażenie, że wyniki w takich grach są do siebie bardzo mocno zbliżone (hey, Concordia!), przez co o zwycięstwie decydują niuanse, których nie sposób wyłapać z dwugodzinnej rozgrywki. Choć z drugiej strony... jak się załapie pewne mechanizmy w grach, w których wszystko jest przeliczane na natychmiastowe pezetki, to siłą rzeczy ma się w głowie obraz tego, co działa i w przyszłości człowiek mimowolnie powiela pewne ruchy. Echhh, wychodzi na to, że trzeba kupować wszystko a przynajmniej zdecydowaną większość gier. Tak oto właśnie sam sobie ułatwiłem zadanie. :lol:
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pompa85 »

Czy rebel przejmie prawa autorskie do wydania polskiego kawerny?
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: poxi »

Pompa85 pisze: 02 lip 2022, 14:02 Czy rebel przejmie prawa autorskie do wydania polskiego kawerny?
Nie wiadomo. Wyprzedaż podstawki i dodatku wskazuje, że raczej nie. Czekamy na oficjalne 'wydarzenie', w którym będą przedstawione dalsze plany Rebela wobec porfolio Lacerty.

Na ten rok planowany jest drugi duży dodatek do Kawerny. Biorąc pod uwagę fakt, że sprzedały się w Polsce dwa nakłady podstawki, to myślę, że wydanie go przez wspieraczkę akurat pasowałoby do nowego sposobu działania Lacerty.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pompa85 »

Dziękuję za informację. Sam teraz kupiłem podstawkę wraz z dodatkiem. Na bgg widziałem że kolejny dodatek jest w drodze. Trzymam kciuki żeby go wydała lacerta (lub rebel)
Roman(ka)
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2020, 09:31
Been thanked: 2 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Roman(ka) »

Najnowszy dodatek Caverna: Frantic Fiends już jest w przedsprzedaży! Póki co chyba tylko w planszostrefie. Jeżeli dystrybucja jest uzależniona od Lookout to będzie raczej w grudniu. Tak mi wychodzi po przeczytaniu komunikatu o problemach z magazynem Lookout.
Edit: przedsprzedaż wersji angielskiej
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: eveni »

Pompa85 pisze: 02 lip 2022, 16:39 Dziękuję za informację. Sam teraz kupiłem podstawkę wraz z dodatkiem. Na bgg widziałem że kolejny dodatek jest w drodze. Trzymam kciuki żeby go wydała lacerta (lub rebel)
Niestety wydawnictwo Rebel oficjalnie ogłosiło, że nowego dodatku do Kawerny nie wydadzą :(
Źródło: live Planszowych Newsów kilka dni temu.
mathkaczy
Posty: 2
Rejestracja: 01 sie 2021, 18:54
Has thanked: 1 time

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: mathkaczy »

Czy jest różnica poza szatą opakowania pomiędzy edycjami 2015 i 2020- ?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

mathkaczy pisze: 21 lis 2022, 12:12 Czy jest różnica poza szatą opakowania pomiędzy edycjami 2015 i 2020- ?
Z tego co pamiętam, różnią się tylko pudełkiem. Nawet można było zamówić "upgrade pack":
viewtopic.php?f=1&t=17458&start=550#p1247287
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: rdbeni0 »

Ten mój poprzedni zachwyt, z wcześniejszych postów, trochę opadł. Zastanawiam się ponownie czy tej gry się nie pozbyć.
Po pierwsze: jest duża - co ma znaczenie jak nie mam zbyt dużo miejsca na półkach (właściwie to już miejsce się skończyło).
Po drugie: w grze 2os 70% elementów leży nieużywanych - mam wrażenie, że potencjał jest niewykorzystany.
Po trzecie: mimo wszystko długo się ją rozkłada, nawet jak jest insert czy organizer.
Po czwarte: jest ciężka, np. trudno ją przenieść do kogoś w plecaku.
Po piąte: mimo wszystko podobna do Agricoli, czy naprawdę jest sens posiadać dwie gry b. podobne do siebie (szczególnie jak się ma mało miejsca)?
Po szóste: jest spora konkurencja na rynku, uważam, że jest dużo gier, które lepiej by nam spasowały (w zakresi 2-4).

Natomiast nie uważam, że jest gorsza od Agricoli - to jest praktycznie to samo, jedyne co przeważa na korzyść Agricoli to mniejsze pudełko (ale też węższy zakres graczy).

Są tu jacyś nowi gracze, którzy odkryli tę grę ostatnio i są w stanie coś dobrego i w miarę o niej powiedzieć?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

rdbeni0 pisze: 21 lis 2022, 14:54 Natomiast nie uważam, że jest gorsza od Agricoli - to jest praktycznie to samo, jedyne co przeważa na korzyść Agricoli to mniejsze pudełko (ale też węższy zakres graczy).

Są tu jacyś nowi gracze, którzy odkryli tę grę ostatnio i są w stanie coś dobrego i w miarę o niej powiedzieć?
Dla mnie jest jedna istotna różnica - w Kawernie nie mam aż tak krótkiej kołderki jak w Agricoli; za to Agricola oferuje większą różnorodność początku rozgrywki ze względu na losowych pomocników i małe usprawnienia.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Fyei »

rdbeni0 pisze: 21 lis 2022, 14:54 Po drugie: w grze 2os 70% elementów leży nieużywanych - mam wrażenie, że potencjał jest niewykorzystany.
W Kawernie, jak i innych sandboxach, piękna jest możliwość eksplorowania różnych dróg zwycięstwa. To jest dla mnie zdecydowanie wartością gry, a nie jej minusem. I nigdy nie będziesz w stanie wykorzystać wszystkich kafli w grze, nawet grając na większość liczbę osób.

Z insertem grę rozkłada się szybko. Jeżeli w dwie osoby dobrze ją znacie, to radzę nie rozkładać wszystkich pomieszczeń, tylko same te podkładki, a z insertu wyciągać tylko to co się kupuje.

Dodatek wprowadza nowe pomieszczenia, pozwalające na szukanie nowych rozwiązań. Ponadto rasy bardziej ukierunkowują grę od początku. Ale to polecam jak już dobrze poznać podstawkę :wink:.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Veridiana »

Odkurzyłam sobie Cavernę po bardzo długiej przerwie dzięki możliwości gry online na BGA. I na nowo się zakochałam. Zawsze ją lubiłam bardziej od Agricoli i ocena ta się nie zmieniła. Zapomniałam tylko jak bardzo boli niemożność skorzystania z większości dobrodziejstw gry. Zewsząd lookają na nas złoża rubinów, rudy, kopalenki, różne zwierzątka, mnóstwo budynków, wyprawy, a w trakcie gry tak naprawdę użyjemy ułamek z tego. Ale z drugiej strony generuje to nacisk na wypróbowywanie różnych specjalizacji, co ostatnimi czasy czynię. I jaram się jak jaskiniowiec :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jest promocja za ok 150 zeta i się zastanawiam czy warto brać, swoją drogą używki chodzą drożej więc... :( :) :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: karmazynowy »

Ja myślę, że warto bo Kawerna prawdopodobnie podzieli los Uczty.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: kurdzio »

Ja myślę, że warto bo Kawerna prawdopodobnie podzieli los Uczty.
Z pewnością podzieli los Uczty w sensie że się w końcu wyprzeda. Patrząc jednak po sklepach cały czas jest jej sporo, a która to już obniżka ceny? Myślę że rynek wtórny będzie obfitował w egzemplarze - to i cena nie będzie tak wywindowana. No a za parę ładnych lat będzie biały kruk :D
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 628
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: trixon »

gogovsky pisze: 28 lis 2022, 13:59
Żeby być białym krukiem gra musi być dobra, a nie być klonem innej gry z kamyczkami czerwonymi tak btw.
Właśnie to, że gra jest blisko spokrewniona z Agricolą jest dla niej plusem. Agricola była chyba najlepiej sprzedającą się cięższą grą u Lacerty, ma rzeszę fanów i ktoś kto ją polubi być może będzie miał chęć spróbować też Kawerny ("bo Kawerna to taka rozbudowana Agricola").

Rynek się rozwija, a Kawerna ma wysokie miejsca na BGG co również jest jakąś tam rekomendacją/reklamą dla ludzi szukających nowych gier na półkę. Moim zdaniem to kwestia czasu, aż jej braknie w sklepach.
Swój egzemplarz mam i nie zamierzam się rozstawać.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Haloon »

Veridiana pisze: 24 lis 2022, 14:07 Odkurzyłam sobie Cavernę po bardzo długiej przerwie dzięki możliwości gry online na BGA. I na nowo się zakochałam. Zawsze ją lubiłam bardziej od Agricoli i ocena ta się nie zmieniła. Zapomniałam tylko jak bardzo boli niemożność skorzystania z większości dobrodziejstw gry. Zewsząd lookają na nas złoża rubinów, rudy, kopalenki, różne zwierzątka, mnóstwo budynków, wyprawy, a w trakcie gry tak naprawdę użyjemy ułamek z tego. Ale z drugiej strony generuje to nacisk na wypróbowywanie różnych specjalizacji, co ostatnimi czasy czynię. I jaram się jak jaskiniowiec :mrgreen:
Ja drugą młodość dla tej gry odkryłem przy pierwszym dodatku gdzie każdą rasą gra się inaczej. No a teraz przed nami drugi dodatek :) Wolę Cavernę od Agricoli dlatego że jest bardziej elastyczna, gra "na pałę" nadal nie ma racji bytu ale to nie jest jak w Agricoli los łotewskiego chłopa gdzie każda runda to smutek i śmierć z niedożywienia. ;)

A co do białego kruka to wg. definicji to "bardzo rzadki egzemplarz książki, publikacji lub innej rzeczy" więc białym krukiem będzie zarówno pierwsze wydanie Monopoly jak i oślinione przez fanów ostatnie pudełko Brassa gdy skończy się wydawanie tej gry. :P Jakość gry nie ma nic do rzeczy.
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: antonio3333 »

Myślicie że ktoś z polskich wydawców podejmie się wznowienie druku tego tytułu?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 628
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: trixon »

antonio3333 pisze: 28 lis 2022, 18:05 Myślicie że ktoś z polskich wydawców podejmie się wznowienie druku tego tytułu?
Jeszcze się obecny druk nie skończył :p

Moim zdaniem nie będzie dodruku - przynajmniej w perspektywie 4-5 lat. Rebel nie wydaje najnowszego dodatku, więc wydaje mi się, że raczej nie planuje też dodruku podstawki.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ze względu na gabaryty tej gry wydaje mi się, że wydanie takiej kobyły w dzisiejszych realiach cenowych może być mało chętnych do zakupu.
Chyba, że wyjdzie Kawerna na 1-4 graczy, to by dość znacząco obniżyło cenę gry :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No i stało się. Kawerna u mnie zdetronizowała Agricolę, nie mam potrzeby już grać w Agricolę.
Powód właściwie jest tylko jeden na korzyść Kawerny, brak kart pomocników i usprawnień. Żetony usprawnień w Kawernie robią mega robotę, są proste w treści i wreszcie widzę sens grać pod nie.
W Agricoli karty mnie zwyczjnie męczyły, a co gorsza nie widziałem sensu ich zagrywania a jak już to i tak miałem poczucie straty kolejki, dla mnie były bez sensu. Za to żetony usprawnień W Kawernie zachęcają mnie do ich kupna i grania pod nie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: autopaga »

Wow tego się nie spodziewałem to jedyna rzecz którą właśnie wolę w agricoli, ale i tak wygrywa kawerna bo więcej się w niej robi w krótszym czasie (liczbie rund).
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: litk »

Jakby kogoś interesowało to w planszostrefie jest przedsprzedaż nowego dodatku do Kawerny - Frantic Fiends. Rebel ostatnio informował, że nie będzie wydany w PL.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: rdbeni0 »

Ja może napiszę, jako osoba interesująca się tym tytułem, że ostatnio dużo się dzieje w związku z Kawerną (co jest dziwne, bo gra stara).

Posumujmy ostatnie "kawerniane" wydarzenia.

-- na BGA rzeczywiście mamy nową implementację w wersji BETA, która (póki co) jest dostępna za darmo. Jak będzie przez dłuższy czas dobrze działać, to może ludzie bardziej przekonają się do tej gry, bo będą ją sprawdzali online. Sam nie wiem co o tym myśleć, ale fakt wydaje się pozytywny. Np. Agricola jest dostępna online w wielu miejscach i raczej to dobrze wpływa na ogólny odbiór gry.

-- jak wiemy, Lacerta wycofuje się z rynku. Jeżeli się nie mylę, to zapowiedzieli, że dodruku nie będzie (ewentualnie w dalekiej przyszłości). Było teraz trochę przecen na Kawernę, a takźe na olx jest dużo egzemplarzy używanych do kupienia. Wydaje mi się, że teraz cena była niska i rynek się na jakiś czas nasycił, a olx będzie przez jakiś czas to wspomagał. Ale co będzie za kilka lat, gdy olx w końcu się wyczerpie? Czy będzie tak jak z Ucztą do O.? Możliwe.

-- do Kawerny rzeczywiście jest kilka dodatków dostępnych, z tego ten jeden ma spory nakład w Polsce i był też często na promocji. Gra ma potencjał na rozbudowę.

-- Kawerna ma starszą siostrę, Agricolę, z którą sporo się dzieje. Może być tak, że gracze zafascynowani Agricolą będą "szukali czegoś więcej" i z czasem staną się naturalnymi klientami/graczami dla Kawerny.

Ja nadal nie wiem co z tą grą zrobić, bo przeszkadza mi jej wielkie pudło i brak miejsca na półkach. Ale mam nowy pomysł - dodatkowo zagram z 50 gier na BGA i (uczciwie przed sobą) ocenię, czy ta gra jest fajna dla nas, jaką ma regrywalność, czy dobrze się bawię, czy potrafi "uzależnić", pokazać pazur.

Tak to wygląda, że wiem, że ta gra jest dobra. Trzyma poziom. Ale uważam, że konkurencja na obecnym rynku jest ogromna i dużo ciekawych gier jeszcze mogę odkryć, a Kawerna mi zapycha półkę.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2022, 13:22 przez rdbeni0, łącznie zmieniany 1 raz.
Noidea
Posty: 77
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 107 times
Been thanked: 18 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Noidea »

rdbeni0 pisze: 01 gru 2022, 13:02 -- Kawerna ma młodszą siostrę, Agricolę, z którą sporo się dzieje. Może być tak, że gracze zafascynowani Agricolą będą "szukali czegoś więcej" i z czasem staną się naturalnymi klientami/graczami dla Kawerny.
Starszą, i to co mnie zaskoczyło dość sporo, 8 lat. Myślałem, że wydano ją krótko po Agricoli.
ODPOWIEDZ