Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

1. W pierwszym meczu mam wystawionego młodzika w linii pomocy, oznaczony jest on koszulką bez numeru defensor. Przed następnym meczem go sprzedałem. Ma zacząć się drugi mecz, czy skoro nie mam w lini pomocy juz tego młodzika to zamieniam tą jego koszulke bez numeru defensywną na koszulkę z numerem z ławki rezerwowych? Jeżeli tak to rozumiem, że ta podmieniona koszulka musi mieć numer oraz musi być defensywna? A co, jeżeli takiej nie ma na ławce bo np. są trzy z numerami ale wszystkie ofensywne to zamieniając tą pustą koszulkę defenysywna na koszulke z numerem to jaką stroną ją wstawiam?

2. Czy mogę miec w jednym meczu wystawionych dwoch młodzików defensywnych w tej samej linii np. obrony? Jak wtedy oznaczyć koszulki i karty piłkarzy?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Młody Junaku »

Nie wiem jak Wam, ale jak dla mnie to gra na początku wydawała się spoko i nie mogłem się doczekać kiedy w nią zagram. Jednak instrukcja to już inna bajka, jest chyba najgorszą instrukcją z jaką kiedykolwiek miałem doczynienia. Po przeczytaniu jej mam więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Pomyślałem sobie - trudno, próbuję grać, ale podczas rozgrywki miałem tyle wątpliwości, że gra zamiast przyjemnością stała się udręką. Mam nadzieję, że z biegiem czasu to się zmieni i na tyle poznam zasady, że gra stanie się intuicyjna. Puki co strasznie mnie zmęczyła.
bulczan
Posty: 48
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: bulczan »

https://youtu.be/SPKj24qu-2w

Tutaj jest naprawdę świetny filmik z zasadami do Eleven. Bardzo czytelnie są wyjaśnione wszystkie zasady gry. A jeszcze chyba w planach jest cały gameplay.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Młody Junaku »

No wiem, oglądałem już i czekam na tego gameplaya.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

Ja mam takie pytanka:
1, losujemy 6 różnych przeciwnikow dla siebie. Czy ja i drugi gracz musimy miec takich samych - różnych przeciwnikow czy dowolnie?
2, czy taktyka naszej drużyny jest obowiązkowa, trzeba ja zagrac, nie mozna doowlnie sobie zagrac?
3, jakiw dodatki kupic pierwsze?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

cahir pisze: 05 gru 2022, 05:50 Ja mam takie pytanka:
1, losujemy 6 różnych przeciwnikow dla siebie. Czy ja i drugi gracz musimy miec takich samych - różnych przeciwnikow czy dowolnie?
2, czy taktyka naszej drużyny jest obowiązkowa, trzeba ja zagrac, nie mozna doowlnie sobie zagrac?
3, jakiw dodatki kupic pierwsze?
Ad1. Dowolnie
Ad2. Musisz zagrać kartę taktyki jako formację, a drugą możesz dla jej efektu
Ad3. Wg mnie trzy wchodzą w grę 1. Niepowtarzalny Stadion 2. Kampania Solo można jeszcze dać Miedzynarodowe gwiazdy
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Portal Games »

NEWS!

Jest nam bardzo miło ogłosić, że partnerem medialnym gry planszowej "Eleven" został Michał Pol, popularny dziennikarz sportowy, bloger i youtuber. "Marzyłem o takiej grze, gdzie wspólnie z kumplami przed meczem czy po meczu siadamy i gramy w grę planszową. Eleven to właśnie taka gra!" - mówi dziennikarz, którego z twórcami gry połączyła piłkarska pasja.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Żałosne :D
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 952
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 652 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Bart Henry »

W czym się partnerstwo objawia? Będzie coś o grze na kanale Pola lub Kanale Sportowym? Planujecie jeszcze współpracę z jakimiś innymi patostreamerami? ;)

Marketingowo pewnie dobry ruch, bo subskrybentów Pol i KS mają sporo. Mam jednak pewne obawy, bo złożonością i progiem wejścia Eleven raczej wykracza poza poziom niedzielnego gracza. Oby te tysiące (?) złotych się zwróciły.

W żadnej mierze nie chwaliłbym się na forum pasjonatów tym, że rzucacie pieniędzmi w mało poważnego tematycznie streamera, ex-dziennikarza, aby powiedział coś dobrego o konkretnej grze. Chyba, że ogólnie w kontekście szerzenia hobby, ale wiadomo, że nie o to tu chodzi. Gdyby o to chodziło, to pewnie Planszowa Gra Roku nie byłaby Wam obojętna. ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Żeby nie było - żałosne moim zdaniem jest to, że Portal jest głuchy na wszelkie głosy z wątpliwościami odnośnie zasad gry. Żadnych odpowiedzi, FAQ, erraty, nic. Za to z oficjalnego konta wydawnictwa chwalą się reklamą w WĄTKU ODNOŚNIE PYTAŃ DO ZASAD.

Również uważam, że to taka reklama dla nikogo - casuali przyciągniętych Polem gra zabije złożonością, a gracze mają wywalone na taki marketing. Zdecydowanie więcej zysku przyniosłoby wydanie 10% jego wynagrodzenia na porządną korektę instrukcji.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2022, 10:50 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 952
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 652 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Bart Henry »

O kurcze, ja nawet nie zauważyłem, że to wątek z zasadami. Nie sądziłem, że taki gorący news trafił tak słabo. Mistrzostwo świata i okolic. :lol: Oto dowód, że Portal czyta Wasze pytania i szanuje Was*.

* - do czasu zakupu gry
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Casiliasplp »

Pytanie:

Czy trzeba pilnować się formacji?
Np.
4-4-2.
Musi być 4 obrońców 1 skrzydło lewe 2 na środku i skrzydło prawe
potem pomoc 1 skrzydłowy 2 na środku 1 skrzydłowy
potem atak 2 na środku.

Tak jest na grafice tatyki.

Czy mogę ich umieścić dowolnie np.
przy 4-4-2.
3 w środku i 1 obrońca na lewej.
3 w środku 1 pomocnik na prawej.
i 2 atakujących na skrzydłach nikogo w środku?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Nie jestem w 100% pewien, ale wydaje mi się że możesz. Tzn. Na pewno są przeciwnicy, którzy grają w takich asymetrycznych ustawieniach, więc sam system taką rzecz dopuszcza.
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Casiliasplp »

mat_eyo pisze: 06 gru 2022, 22:39 Nie jestem w 100% pewien, ale wydaje mi się że możesz. Tzn. Na pewno są przeciwnicy, którzy grają w takich asymetrycznych ustawieniach, więc sam system taką rzecz dopuszcza.
Szukałem jakieś obrazka które potwierdza moją tezę ale w instrukcji nie ma takiego :( oraz ciągle jest pokazane jakby trzeba było się sztywno trzymać taktyki, choć bot tego nie robi :D i rozkłada różnie ich.

My graliśmy że nie trzymaliśmy się taktyki w 100%.
Hala Madrid
Miszon
Posty: 2490
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Miszon »

Mam wrażenie, że jest w instrukcji że można rozstawiać zawodników różnie, byle trzymać się limitu: max. 3 w środkowych obszarach, max. 1 na bocznych.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Casiliasplp »

No to tak graliśmy.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Miszon pisze: 06 gru 2022, 22:50 Mam wrażenie, że jest w instrukcji że można rozstawiać zawodników różnie, byle trzymać się limitu: max. 3 w środkowych obszarach, max. 1 na bocznych.
To by było zbyt proste, pamiętaj, że tę instrukcję pisali w Portalu. Tam jest coś w stylu, że w bocznych strefach może być maksymalnie jeden zawodnik, a w środkowych 1-3. No dobra, to mając 4-4-2 mogę zagrać bez jednego skrzydła, ze środkowym napastnikiem i drugim skrzydłowym. Mogę też zagrać bez skrzydeł, z dwójką środkowych napastników. Pytanie, czy mogę zagrać z dwoma skrzydłowymi, bez środkowych napadziorów? Instrukcja RAW mówi, że nie (1-3 zawodników w środkowych sekcjach), ale nie ma to sensu. Wolę uznać to za jedną z wielu pomyłek Portalu i grać tak, jak nakazuje logika.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

Casiliasplp pisze: 06 gru 2022, 22:52 No to tak graliśmy.
dla mnie jest oczywiste, że taktyka narzuca liczbę graczy w formacji, ale do ciebie należy po wysłuchaniu raportu, gdzie kogo poślesz. I tak dwójka napastników może grać skrzydłami z pustym środkiem.

ja mam za to pytania o zawodników:
1) jeden niebieski, żeby zawodnik grał- wiadomo. aktywacja niektórych umiejetności ( np. dodatkowy gol) wymaga kolejnego niebieskiego lub dwóch czasem- wiadomo. Ale co z innymi umiejetnościami na kartach piłkarzy- przed meczem, po meczu itp. z intrukcji wynika, że za nie też sie płaci, ale przeciez czasem sa one niekorzytsne dla nas, to po co mielibysmy je odpalac( np. odwracanie weteranów)? wiem ze było coś o przymusowych akcjach, ale jak je rozpoznać i co jak nie mam niebieskich,zeby za nie zapałcić?
2) wymiana zawodników- na poczatku mamy 5-5 ofensywa./ defensywa. kupuejmyz awodnika, zmieniamy koszulke ze wzorem. widomo. Ale co z wymiana zawodników na rezerwowych, co jest dozwolone przed meczem, jaka strona koszulki wprowadzam zwykła" jedynkę"? i czy możliwe jest w trakcie gry ( nie meczu) obracanie takich zwykłych jedynek?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Palmer »

Kręcenie tymi koszulkami jest faktycznie mało precyzyjne. Nie wiem czy całości nie usprawniło by skreślenie tego jednego zdania o obróceniu koszulki w momencie zakupu. Jakby pozostawić tylko w momencie przydzielenia piłkarze do meczu byloby to dużo łatwiejsze. Wyjściowe 5/5 modyfikowane tylko faktycznie użytymi piłkarzami.

W obecnym zapisie reguł jak podejść do sytuacji sprzedaży? Co się dzieje wtedy z koszulkami, zostają, wracają? Można dojść do absurdu zakup-sprzedaz, akcja po akcji tylko po to by obrócić koszulkę.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Palmer pisze: 07 gru 2022, 01:36 Kręcenie tymi koszulkami jest faktycznie mało precyzyjne. Nie wiem czy całości nie usprawniło by skreślenie tego jednego zdania o obróceniu koszulki w momencie zakupu. Jakby pozostawić tylko w momencie przydzielenia piłkarze do meczu byloby to dużo łatwiejsze. Wyjściowe 5/5 modyfikowane tylko faktycznie użytymi piłkarzami.

W obecnym zapisie reguł jak podejść do sytuacji sprzedaży? Co się dzieje wtedy z koszulkami, zostają, wracają? Można dojść do absurdu zakup-sprzedaz, akcja po akcji tylko po to by obrócić koszulkę.
Po sprzedaży piłkarza, koszulka pozostaje. Nic nie zmieniamy. Znaczniki koszulek nie są zdejmowane z boiska, nawet w sytuacji, gdy chwilowo nie mamy odpowiadającego im piłkarza, nawet po sprzedaży Młodzika, jego koszulka pozostaje na boisku i nie jest podmieniana.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

cahir pisze: 06 gru 2022, 23:59 ja mam za to pytania o zawodników:
2) wymiana zawodników- na poczatku mamy 5-5 ofensywa./ defensywa. kupuejmyz awodnika, zmieniamy koszulke ze wzorem. widomo. Ale co z wymiana zawodników na rezerwowych, co jest dozwolone przed meczem, jaka strona koszulki wprowadzam zwykła" jedynkę"? i czy możliwe jest w trakcie gry ( nie meczu) obracanie takich zwykłych jedynek?
Nie możesz tak po prostu wziąć koszulkę z ławki rezerwowych i ją podmienić. Możesz tylko wtedy kiedy przypisujesz Piłkarza z kartą do meczu. Wtedy w zależności od zadania obracasz na stronę ofensywną lub defensywną.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

lesar pisze: 07 gru 2022, 07:53
cahir pisze: 06 gru 2022, 23:59 ja mam za to pytania o zawodników:
2) wymiana zawodników- na poczatku mamy 5-5 ofensywa./ defensywa. kupuejmyz awodnika, zmieniamy koszulke ze wzorem. widomo. Ale co z wymiana zawodników na rezerwowych, co jest dozwolone przed meczem, jaka strona koszulki wprowadzam zwykła" jedynkę"? i czy możliwe jest w trakcie gry ( nie meczu) obracanie takich zwykłych jedynek?
Nie możesz tak po prostu wziąć koszulkę z ławki rezerwowych i ją podmienić. Możesz tylko wtedy kiedy przypisujesz Piłkarza z kartą do meczu. Wtedy w zależności od zadania obracasz na stronę ofensywną lub defensywną.
No nie do końca. Zawodnik z kartą może być kontuzjowany lub nie grać z innych powodów( nie podobają mu się buty sponsora;) wtedy za niego musi zagrać rezerwowy. I na jaką stronę można obrócić jego koszulkę dowolną?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Nie przekręcasz. Masz powiedzmy atakującego pomocnika nr 6. Jest on kontuzjowany, więc nie możesz go przypisać do meczu, ale koszulki z boiska nie zdejmujesz. Możesz ją przestawić na boisku na dowolną pozycję, bo nie jest już przypisana do konkretnej karty, ale strony nie zmieniasz. Jedyna możliwość przekręcenia, to zakup innego gracza z tym numerem albo jakiś efekt innej karty.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

mat_eyo pisze: 07 gru 2022, 10:56 Nie przekręcasz. Masz powiedzmy atakującego pomocnika nr 6. Jest on kontuzjowany, więc nie możesz go przypisać do meczu, ale koszulki z boiska nie zdejmujesz. Możesz ją przestawić na boisku na dowolną pozycję, bo nie jest już przypisana do konkretnej karty, ale strony nie zmieniasz. Jedyna możliwość przekręcenia, to zakup innego gracza z tym numerem albo jakiś efekt innej karty.
OOo to tego nie czytałem. A powiedz mi w takim razie, kiedy się uruchamia rezerwowych i w jakim ustawieniu koszulki?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Na początek mała klauzula sumienia - większość moich odpowiedzi jest na podstawie zdrowego rozsądku, setek ogranych gier i odpowiedzi zebranych z bgg. Instrukcja jest fatalna.

Nie ma w tej grze czegoś jak rezerwowi per se. Nie masz możliwości zmian podczas meczu. Zawodników (karty) przypisujesz na boisko przed meczem. Jeśli nie ma jeszcze koszulki z tym numerem, to wyładasz ją na boisko, stroną zgodnie z kartą, zdejmując dowolną nieprzypisaną do innej karty. Jeśli koszulka z danym numerem jest, to po prostu przekręcasz ją na stronę zgodną z nową kartą. Oczywiście w obu przypadkach musisz upewnić się, że koszulka jest w sekcji zgodnej z kartą (atak/pomoc/obrona).
ODPOWIEDZ