Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

Cześć może ktoś już grał i bardziej ogarnia angielski

1) Gdy budujemy dom z 3 namiotów,namioty trafiają do generalnych zasobów ?
2)W rundzie można zrobić max 2 akcje ? 1 gracz 2 gracz 1 gracz 2 gracz i koniec tak ?
3)Napisze mi ktoś kiedy gra się kończy,bo nie mogę znaleźć tego w instrukcji ?
4)Gdy rzucamy kośćmi i wypadnie nam surowiec lub czapka to możemy
a) Wydać surowiec aby dodać 2 nowe kości do gry lub zmienić ściankę na jaka stronę chce ?
b) Wydać czapkę aby przerzucić 3 kości albo zmienić ściankę na jaka stronę chce ?
5) Darmową akcję Factory można zrobić w mojej turze dodatkowo ? czy te akcję darmowe robi się na koniec rundy ?


To chyba wszystko dziękuje z góry za pomoc
Hala Madrid
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Dice Settlers

Post autor: KubaP »

1) Gdy budujemy dom z 3 namiotów,namioty trafiają do generalnych zasobów ?

Tak - to jedyny przypadek w grze, w którym namioty z planszy trafiają do generalnych zasobów, a nie do Ciebie.

2)W rundzie można zrobić max 2 akcje ? 1 gracz 2 gracz 1 gracz 2 gracz i koniec tak ?

Tak (chyba, że wyskoczy kafelek z takimi trybikami - to dodatkowa akcja).

3)Napisze mi ktoś kiedy gra się kończy,bo nie mogę znaleźć tego w instrukcji ?

Kiedy nastąpi jeden z czterech warunków końca gry:
- skończą się dwa kolory kości
- skończy się stos kafli terenu
- skończy się pula punktów zwycięstwa
- komuś skończą się domy

4)Gdy rzucamy kośćmi i wypadnie nam surowiec lub czapka to możemy

a) Wydać surowiec aby dodać 2 nowe kości do gry lub zmienić ściankę na jaka stronę chce ?
TAK

b) Wydać czapkę aby przerzucić 3 kości albo zmienić ściankę na jaka stronę chce ?
TAK

5) Darmową akcję Factory można zrobić w mojej turze dodatkowo ? czy te akcję darmowe robi się na koniec rundy ?
TAK, dodatkowo - w dowolnym momencie swojej rundy.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dice Settlers

Post autor: Casiliasplp »

KubaP pisze: 06 lis 2018, 21:57 Dziękuję bardzo ! :)
3)Napisze mi ktoś kiedy gra się kończy,bo nie mogę znaleźć tego w instrukcji ?

Kiedy nastąpi jeden z czterech warunków końca gry:
- skończą się dwa kolory kości
- skończy się stos kafli terenu
- skończy się pula punktów zwycięstwa
- komuś skończą się domy
mam jeszcze jedno pytanie to tego punktu
Gdy bierzemy 2 kafelki mapy 1 dodajemy 1 odrzucamy,to gdy skończą nam się kafelki w stosie tasujemy te odrzucone czy już jest koniec?
A i gdy zaczynamy grę wybieramy 1 z 2 kafelków kolejna osoba dobiera jeden i też wybiera 1 z 2 ? Czy dobieramy od razu 3 kafelki w grze na 2 osoby ?
Hala Madrid
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dice Settlers

Post autor: Casiliasplp »

Wrzuciłem na BoardGameGeek mała pomoc gracza do druku.
Może komuś się przyda.
Link : https://megawrzuta.pl/download/f9abc54f ... d116c.html
jak by ktoś wyłapał błąd proszę napisać albo że przydało by się coś dopisać :)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Dice Settlers

Post autor: mat_eyo »

Wszystko o co pytasz i pytałeś jest w instrukcji, dosyć podstawowe rzeczy. Bez złośliwości proponuję przeczytać ją jeszcze raz, na spokojnie, bo nie wiadomo co mogło Ci umknąć.

Casiliasplp pisze: 06 lis 2018, 22:19 [Gdy bierzemy 2 kafelki mapy 1 dodajemy 1 odrzucamy,to gdy skończą nam się kafelki w stosie tasujemy te odrzucone czy już jest koniec?
Po pierwsze kiedy eksplorujesz (bo jak rozumiem tego dotyczy pytanie), to dobierasz tyle kafelków, ile ikon eksploracji użyłeś do akcji i jeden z nich dokładasz na stół. Pozostałe usuwasz z gry. Kiedy skończy się stos kafelków, to gra również się kończy (a dokładniej kończy się dana runda, rozgrywana jest jeszcze następna i wtedy kończy się cała gra). Częsta eksploracja wieloma ikonami przyśpiesza więc grę.
Casiliasplp pisze: 06 lis 2018, 22:19 A i gdy zaczynamy grę wybieramy 1 z 2 kafelków kolejna osoba dobiera jeden i też wybiera 1 z 2 ? Czy dobieramy od razu 3 kafelki w grze na 2 osoby ?
Zaczynając grę każdy z graczy wybiera zawsze jeden z trzech kafelków. Dwa podaje w lewo, kolejna osoba dobiera jeden (z puli startowych!), wybiera jeden i dwa podaje dalej. Pozostałe kafelki startowe usuwa się z gry. Wybrany kafelek należy dołożyć na stół tak, żeby stykał się z jak największą liczbą kafelków. Każdy gracz ustawia jeden swój namiot z zasobów prywatnych na wybranym przez siebie kafelku.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Dice Settlers

Post autor: Casiliasplp »

Kolejne pytanie mam co jak jest remis na kafelki z kontrolą ? Kto kto kontroluje ?
Oraz gdy skończy się pula punktów zwycięstwa na daną liczbę osób to nie dobieramy dalej ? Pula się kończy i już więcej nie można ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Dice Settlers

Post autor: mat_eyo »

Wszyscy remisujący kontrolują. Jeśli skończy się pula punktów, to pobieramy z tych odłożonych do pudełka na początku gry. Pula punktów odmierza czas do końca rozgrywki.
IzabelaM
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2019, 16:49
Has thanked: 1 time

Dice Settlers - akcja dodatkowa

Post autor: IzabelaM »

Witam
Mam pytanie o zasady dodatkowej akcji
Jest dostępna na niektórych kaflach lub kartach (koła zębate). Nie znalazłam w instrukcji.

Jesli mam 2 akcje z kości. Np eksploracja i osadnictwo. Znajduje ten kafel eksplorujac to co robię? :
1. Mogę zrobić dowolną 3cia akcje z dowolnego koloru kości jaki posiadam np rekrutacje.
2. Mogę ponowic jedną z tych swoich dwóch akcji w sile 1 lub tyle samo ile bylo symboli.
3. Nie moge nic zrobic chyba ze mam jakies kosci odłożone na następną rundę.
Pomoże ktoś?
Pozdrawiam
sasquach
Posty: 1821
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Dice Settlers - akcja dodatkowa

Post autor: sasquach »

Zgodnie z zasadami każda akcja w fazie akcji musi być inna. W takim razie na dodatkową akcję zostają Ci tylko te symbole których jeszcze nie wykorzystałeś.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dice Settlers

Post autor: Tomzaq »

Jeżeli jedna karta technologii pozwala traktować mi czapki jak ogień, a druga ogień jak rękę, to czy mając obie technologie mogę potraktować z automatu czapkę jak rękę? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Dice Settlers

Post autor: KurikDeVolay »

Tak, można.
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Post autor: Rykas »

Czy po rzucie wydanie kości z surowcami i kapeluszem na obrócenie innej kości dzieje się zgodnie z kolejnością graczy? Czy wszyscy w tym samym czasie? I czy wiedza jakie kości wyrzucił przeciwnik i na jakie zmienił jest jawna i można bazować na tym swoje zmiany, czy nie?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Post autor: kastration »

Rykas pisze: 24 cze 2022, 09:53 Czy po rzucie wydanie kości z surowcami i kapeluszem na obrócenie innej kości dzieje się zgodnie z kolejnością graczy? Czy wszyscy w tym samym czasie? I czy wiedza jakie kości wyrzucił przeciwnik i na jakie zmienił jest jawna i można bazować na tym swoje zmiany, czy nie?
Co do pierwszego i drugiego pytania (jako że są powiązane):

"This phase can be performed simultaneously by all players, unless any player specifically requires that it is performed in turn order" - czyli wszystko dzieje się symultanicznie, chyba że gracz zażąda gry zgodnie z kolejnością, choć ciężko mi sobie to wyobrazić przy tylu rzutach, takiej dynamice gry i grze na pełny skład na przykład. Szkoda czasu, ale co kto lubi.

Trzecie pytanie częściowo i niejako na logikę, jeśli zażądasz gry zgodnie z kolejnością w tej fazie, to uzyskasz systematycznie wiedzę na co obrócili Twoi przeciwnicy i co mogą chcieć wykonać.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Chcę dołożyć nowy kafelek do mapy ale nie mam namiotu.
- czy mogę dołożyć kafelek bez namiotu?

Jeśli tak, to czy pozostali mogą dołożyć swój namiot na pusty kafel?
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Jeszcze jedno. Instrukcja, strona 15 końcowe podliczanie punktów. Przykład. Żółty kafel z numerem 01. Czarny zdobywa 5 pkt, niebieski 2 pkt. Ale kafel nr 1 nie ma punktów zwycięstwa. Czy to błąd w druku?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Dice Settlers - zasady, wątpliwości

Post autor: Relo »

seszena2 pisze: 04 gru 2022, 09:34 Chcę dołożyć nowy kafelek do mapy ale nie mam namiotu.
- czy mogę dołożyć kafelek bez namiotu?

Jeśli tak, to czy pozostali mogą dołożyć swój namiot na pusty kafel?
Przy dokładaniu kafelka dokładasz namiot z puli ogólnej. Kolejni gracze mogą dołożyć ze swoich zasobów, następnie Ty możesz dołożyć ze swoich zasobów.
Tak więc przy dokładaniu kafelka nie musisz mieć w swoich zasobach namiotu.
ODPOWIEDZ