Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 985
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Irr3versible »

Nie wiem ile sensacji było w jego odejściu, ale raczej przebiegało spokojnie. Napisał bloga podsumowując swoje 14 lat w ffg, a jego kolejnym wyzwaniem było stworzenie nowego studia Unexpected Games (nadal tworzy tam gry) - które również jest w rodzinie asmodee.

O unexpected games:
Spoiler:
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: WieszKto »

Czy da się zmieścić zakoszulkowane karty podstawki i dodatku w 1 pudełku? Czy w ogóle jest sens koszulkować talie?
khuba
Posty: 980
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: khuba »

WieszKto pisze: 05 gru 2022, 23:10 Czy da się zmieścić zakoszulkowane karty podstawki i dodatku w 1 pudełku? Czy w ogóle jest sens koszulkować talie?
Tak, ale najprawdopodobniej trzeba wywalić oryginalną wkładkę (nie mam jej więc podejrzewam że to było powodem jej wyrzucenia)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: arian »

Da się zmieścić wszystko. Zakoszulkowane w premium zajmują idealnie jeden bok pudełka. Zostaje odrobinę miejsca na jakieś przegródki. A koszulki mają sens głównie na taliach "handlu", bo jednak one dość często są przekładane. Statki się tasuje czasem w czasie gry. Talie AI do trybu solo już tasuje się często, więc jak masz zamiar grać w ten sposób to tutaj koszulki warto mieć.

Koszulki konieczne nie są. Karty leżą na stole i (poza tasowaniem przed grą) dodatkowe tasowanie którejś z talii to już raczej rzadkość.

-------

Dodałem do gry dodatek, pograłem jeszcze kilka razy i jestem zachwycony. Na razie solo, czasem z jednym, czasem z dwoma przeciwnikami AI, ale to jest tak fajne solo, tak pełne doświadczenie przygody w pojedynczej rozgrywce, tak idealnie dobrany poziom losowości, że za każdym razem bawię się świetnie. Bardzo podoba mi się, że cała przygoda w grze wynika z mechaniki, a nie z tego, że na jakiejś karcie nagle jest przygoda. Bo te przygody z kart to jest głównie uzupełnienie, ale miałem rozgrywki, gdzie nie pociągnąłem ani jednej, a i tak klimat wylewał się z gry. Bardzo mi pasuje to, że nie ma tu żadnej fazy przygody, kiedy obowiązkowo ciągniemy kartę. Przejadł już mi się ten system i to jest miła odmiana.

Ambicje są super. Żałuję tylko, że jest ich tak mało. Chciałbym więcej, o wiele więcej tych celów, bo o ile bez nich rozgrywka też jest przyjemna, to jednak w ciekawy sposób dają jakiś dodatkowy cel, którym nie są punkty. I cel ten świetnie spina się z mechaniką gry.

Mam nadzieję że to nie jest koniec dodatków do tej gry. Choćby wiecej kart handlu, więcej kart ambicji, kolejne statki, kolejni bohaterowie.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: EsperanzaDMV »

WieszKto pisze: 05 gru 2022, 23:10 Czy da się zmieścić zakoszulkowane karty podstawki i dodatku w 1 pudełku? Czy w ogóle jest sens koszulkować talie?
Polecam insert od Robin Wood, ogłasza się tutaj na forum. Cenowo na tle konkurencji wychodzi rewelacyjnie, kontakt jest świetny - widać, że to jego pasja i sprawia mu radość :) Sam kupiłem i jestem naprawdę zadowolony. Mieści się wszystko idealnie, podstawka + dodatek, także w koszulkach. Bardzo polecam!

A propos koszulek - dość często w tej grze jednak tasujemy te talie, zwłaszcza rynku, rzadziej talie danych lokacji. Ja mam zakoszulkowane wszystko zgodnie z zasadą że tam gdzie się tasuje karty i się będą one niszczyć, tam warto koszulkować ;)
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Vallarr »

Podbijam, ten sam insert, jestem mega zadowolony, oraz koszulkowane wszystkie karty, wiadomo. Mieści się pięknie, wieko nie odstaje.
Trochę intrygują mnie maty, bo z każdą grą zastanawiam się kiedy mi się rozkleją/zniszczą kafle mapy... mata z nadrukowaną, standardową mapą, razem z krańcami z dodatku by była świetnym pomysłem, a kafli bym używał tylko do ewentualnego losowego układu. Macie pomysł kto coś takiego może wykonać? :)
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: szczudel »

Mi się nie mieszczą ponumerowane karty w pudełku. W sumie to może by się mieścily ale że muszą być w kolejności to mam na nie osobne pudełko z zakładkami, dzięki czemu jak wyciągam kartę to zaznaczam miejsce gdzie ją zaraz włożę. Te fotki z inserta robią wrażenie ale nie wyobrażam sobie szukać kart w ścisku.
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Vallarr »

Znalezienie karty i wzięcie odpowiedniego numeru zajmuje dokładnie tyle samo - najwyżej odkładanie przy sprzątaniu gry parę sekund więcej, jak masz zakładkę, a ja nie.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: ScorpZero »

Eh, oczywiście mam pecha i w wyprasce brakuje mi żetonu. Ktoś jest w stanie że zdjęcia poratować i podpowiedzieć czyjego żetonu kontaktów mi brakuje? Ew. Czy jest gdzieś lista?
Spoiler:
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: arian »

ScorpZero pisze: 07 sty 2023, 17:03 Ktoś jest w stanie że zdjęcia poratować i podpowiedzieć czyjego żetonu kontaktów mi brakuje? Ew. Czy jest gdzieś lista?
Sprawdź jakiego numeru żetonu brakuje. Są numerowane po kolei. A jak już to ustawisz, to wystarczy sprawdzić kartę z tym numerem.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: ScorpZero »

Spoiler:
Dzięki! Czyli brakuje mi Chewbaccy, nr 7. :⁠-⁠)
To teraz zobaczymy, czy Rebel stanie na wysokości zadania.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: japanczyk »

ScorpZero pisze: 07 sty 2023, 17:03 Eh, oczywiście mam pecha i w wyprasce brakuje mi żetonu. Ktoś jest w stanie że zdjęcia poratować i podpowiedzieć czyjego żetonu kontaktów mi brakuje? Ew. Czy jest gdzieś lista?
Spoiler:
Wyślij zdjecie do rebela i powinno pomóc
Lolek454
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:47
Has thanked: 2 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Lolek454 »

Jak dùżego stołu gra potrzebuje do komfortowego grania?Głównie solo.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Neoptolemos »

Wbrew pozorom nie aż tak wielkiego. Ja się z rozgrywką solo (trochę puzzlowo, ale bez dramatu) mieszczę na blacie ok. 70x120 mm.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Lolek454
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:47
Has thanked: 2 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Lolek454 »

Z dodatkiem czy bez?🙂
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: arian »

Dodatek daje możliwość grania przeciwko dwóm przeciwnikom i głównie to wymaga dodatkowego miejsca, bo pulpit gracza wirtualnego zajmuje całkiem sporo miejsca. Plansza powiększa się minimalnie, a dodatkową talię można upchnąć wewnątrz łuku.

Do solo dodatek jest obowiązkowy. :wink:
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: szczudel »

Lolek454 pisze: 09 lut 2023, 08:47 Jak dùżego stołu gra potrzebuje do komfortowego grania?Głównie solo.
Wbrew pozorom dużego. Mam stół 160x90 i jak gramy w 3 osoby ( w 4 byłoby to samo) to rozkładam go o dodatkowe 40cm. Sama plansza i karty w miare się mieści i na mniejszej przestrzeni ale pulpity gracza potrafią zająć dużo miejsca. Statek plus panel zajmują sporo miejsca, ale trzeba pod nie wsuwać karty co sprawia, że ta przestrzeń gracza jest nie tylko szeroka ale i "wysoka". Tak jak gramy, to odsunięte mamy pulpity od planszy.

Generalnie dochodzę do wniosku, że stół do gier planszowych musi mieć minimum 100cm szerokości. Mój nastepny stół pewnie będę celował nawet w jakieś 110-120cm.
Ewewntualnie nakładka na stół na samą planszę i karty a gracze mają swoje pulpity na stole, tyle, że taka nakładkę uważam za fanaberię.
Lolek454
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:47
Has thanked: 2 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Lolek454 »

Czyli granie na stole 153x75 raczej odpada..
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Sarna »

Myślę, że się zmieścisz, ja gram w dwie osoby na 75x75, mam mały stoliczek obok na odrzucone elementy i żetony obrażeń, celów, kredytów. Nie jest to szczyt komfortu, ale da się. Na 153 x 75, powinno być komfortowo.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: szczudel »

Lolek454 pisze: 09 lut 2023, 17:57 Czyli granie na stole 153x75 raczej odpada..
Powinieneś zmieścić. Gracze będą na prawo i lewo od planszy a ta będzie na środku i zajmie pewnie większość szerokości stołu. Rozkładam na macie 92x92 i zostaje mi miejsca u góry i z dołu. Akurat tyle, że panele się mieszczą ( ale karty wsuwane pod niego już nie). Najwyżej będziesz się gnieść ze swoim panelem gdzies na skos.
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Wozik »

Co wiadomo o drugim dodatku, poza tym, że bank danych przewiduje na niego miejsce?
mckeon111
Posty: 18
Rejestracja: 16 gru 2013, 08:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: mckeon111 »

Wozik pisze: 07 mar 2023, 13:00 Co wiadomo o drugim dodatku, poza tym, że bank danych przewiduje na niego miejsce?
W ogóle są jakieś informacje o drugim dodatku?
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Wozik »

mckeon111 pisze: 07 mar 2023, 16:13
Wozik pisze: 07 mar 2023, 13:00 Co wiadomo o drugim dodatku, poza tym, że bank danych przewiduje na niego miejsce?
W ogóle są jakieś informacje o drugim dodatku?
Nie, dlatego pytam :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: kozz84 »

Nie sądziłem, że doczekam czasów, kiedy ludzie narzekają na brak dodatków do gier ffg. Kiedyś było wręcz przeciwnie :)
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Manietu »

Zwłaszcza, że w Zewnętrznych rubieżach nie ma raczej potrzeby dalszej rozbudowy mechaniki - wystarczy jeszcze nieco wzbogacić talie do gry
ODPOWIEDZ