Rzuć na tacę - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dziambel
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2019, 00:38

Rzuć na tacę - pytania, zasady

Post autor: dziambel »

Witajcie. Gra coraz powszechniejsza, ale mam wątpliwość dotyczącą dodatkowego wyboru kostki na koniec ruchu czyli oznakowania +1. Patrząc na różne przykładowe rozgrywki widzę, że gracie tę opcję równieć jako pasywni gracze - ale czy przy grze na 3 lub więcej osób - pierwsza osoba (rozpoczynająca grę) nie ma w tym momencie więcej możliwości wyboru?- wcześniej dostaje tę możliwość a gra do końca. pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Rzuć na tacę - dodatkowy wybór kostki kiedy?

Post autor: Losiek »

Każdy gracz wybiera z tej samej puli kostek. Jeśli jednak korzysta z większej liczby bonusów to nie może wykorzystać kości już przez siebie wybranej poprzednio.
dziambel
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2019, 00:38

Re: Rzuć na tacę - dodatkowy wybór kostki kiedy?

Post autor: dziambel »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pytanie jednak dotyczyło nie wyboru kostek w czasie jednego ruchu lecz sumy możliwych użyć owego +1. Ponieważ to zagmatwane podam przykład. Aktywny gracz w 3 rundzie zyskuje 2 dodatkowe możliwości wyboru kostki na koniec gry (ma np dwa kółka w drugim rzędzie dla +1) może wykorzystać ten ruch zarówno w swojej kolejce jak jest aktywny (oraz jak jest pasywny w czasie gry gracza B i C), Gracz C ma o 2 możliwości mniej ponieważ w 3 rundzie (jak z resztą w każdej jest trzeci) i nie miał jeszcze możliwości użyć +1 gdy grał gracz A. Ot co - problem czysto matematyczny promujący pierwszego gracza. Ja to rozwiązałem w ten sposób, że gracz A jako aktywny możliwość wykorzystania kółka z +1 zakańcza na swoim ruchu w ostatniej rundzie i nie może już tego wykorzystać w przypadku ostatniej rundy gracza B i C. Ciekaw byłem czy ktoś poza mną się jeszcze nad tym zastanawiał ;-))
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Rzuć na tacę - dodatkowy wybór kostki kiedy?

Post autor: Qrzy »

dziambel pisze: 19 mar 2020, 00:24 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pytanie jednak dotyczyło nie wyboru kostek w czasie jednego ruchu lecz sumy możliwych użyć owego +1. Ponieważ to zagmatwane podam przykład. Aktywny gracz w 3 rundzie zyskuje 2 dodatkowe możliwości wyboru kostki na koniec gry (ma np dwa kółka w drugim rzędzie dla +1) może wykorzystać ten ruch zarówno w swojej kolejce jak jest aktywny (oraz jak jest pasywny w czasie gry gracza B i C), Gracz C ma o 2 możliwości mniej ponieważ w 3 rundzie (jak z resztą w każdej jest trzeci) i nie miał jeszcze możliwości użyć +1 gdy grał gracz A. Ot co - problem czysto matematyczny promujący pierwszego gracza. Ja to rozwiązałem w ten sposób, że gracz A jako aktywny możliwość wykorzystania kółka z +1 zakańcza na swoim ruchu w ostatniej rundzie i nie może już tego wykorzystać w przypadku ostatniej rundy gracza B i C. Ciekaw byłem czy ktoś poza mną się jeszcze nad tym zastanawiał ;-))
Aż przejrzałem dla pewności zasady po polsku i angielsku dostępne na BGG i wychodzi na to, że dobrze kojarzę - źle gracie. :)
Otóż bonus dla danej rundy otrzymuje na jej początku (więc przed jakimikolwiek akcjami pierwszego gracza) każdy gracz. ;)
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Rzuć na tacę - dodatkowy wybór kostki kiedy?

Post autor: Losiek »

dziambel pisze: 19 mar 2020, 00:24 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pytanie jednak dotyczyło nie wyboru kostek w czasie jednego ruchu lecz sumy możliwych użyć owego +1. Ponieważ to zagmatwane podam przykład. Aktywny gracz w 3 rundzie zyskuje 2 dodatkowe możliwości wyboru kostki na koniec gry (ma np dwa kółka w drugim rzędzie dla +1) może wykorzystać ten ruch zarówno w swojej kolejce jak jest aktywny (oraz jak jest pasywny w czasie gry gracza B i C), Gracz C ma o 2 możliwości mniej ponieważ w 3 rundzie (jak z resztą w każdej jest trzeci) i nie miał jeszcze możliwości użyć +1 gdy grał gracz A. Ot co - problem czysto matematyczny promujący pierwszego gracza. Ja to rozwiązałem w ten sposób, że gracz A jako aktywny możliwość wykorzystania kółka z +1 zakańcza na swoim ruchu w ostatniej rundzie i nie może już tego wykorzystać w przypadku ostatniej rundy gracza B i C. Ciekaw byłem czy ktoś poza mną się jeszcze nad tym zastanawiał ;-))
Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Instrukcja mówi:
Dzięki tej akcji można wykorzystać dodatkowo jeszcze jedną kość. Akcję tę można wykonać tylko na koniec kolejki, czyli kiedy aktywny gracz dobierze już wszystkie trzy kości a pasywni gracze, kiedy wykorzystają już jedną kość ze srebrnej tacy.
....
W jednej kolejce gracz może wykonać te akcje kilkukrotnie, ogranicza go jedynie liczba odblokowanych (wziętych w kółko) akcji. Każdą kość można jednak tą akcją wykorzystać tylko raz!
Przecież jest wszystko jasno opisane. Zarówno kiedy można z bonusu skorzystać jaki i ile razy można to zrobić.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 398
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 585 times
Been thanked: 383 times

Re: Ganz schon clever / Rzuć na Tacę (Wolfgang Warsch)

Post autor: kuleczka91 »

Jakby co to na bgg zaakceptowali mój plik z zasadami do Clever 4Ever, wrzuciłam, bo może komuś się przyda i skorzysta :)

https://boardgamegeek.com/filepage/2507 ... eoficjalne
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Rzuć na tacę - pytania, zasady

Post autor: Maddas »

Na amazonie można zakupić Ganz Schon Clever w wersji Deluxe.
Ma ktoś może zasady, w naszym języku, albo może wyjaśnić działanie bonusów?
https://www.amazon.de/Schmidt-Spiele-4 ... B0C65L5ZWX
ODPOWIEDZ