Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: SosnowyPatyk »

Na Skrzydłach było grą, która chodziła mi po głowie od dawna ze względu na dzieci, bo fajna tematyka, a i walor edukacyjny. Z drugiej strony ze względu na tematykę, gdy patrzyłem egoistycznie, odkładałem decyzję o zakupie. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo taki lekki tytuł i szybki w setupie można rozłożyć, gdy nie ma się zbyt wiele czasu na rodzinne granie, a proste gierki typu Carcassone, czy Wsiąść do Pociągu nam się znudziły. Starsza córka, która w styczniu skończy 9 lat, spokojnie radzi sobie samodzielnie i próbuje ogarniać swoje strategie (tu ilość punktów za zagranie karty z ptakiem, tutaj jajka, tutaj bonusy), czyli kolejny walor oprócz edukacyjnego, a mianowicie rozwijający strategiczne myślenie. No i nie męczy mnie już bym ją uczył gry w TM, która jednak jest dla niej wg mnie na razie za trudna. Sam też przy Wingspanie się na tyle dobrze bawię, jako takim przerywniku od cięższych i czasożernych gier, że jeśli dłużej pogramy, to zaczną wpadać dodatki :)
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

SosnowyPatyk pisze: 11 paź 2022, 08:55 Na Skrzydłach było grą, która chodziła mi po głowie od dawna ze względu na dzieci, bo fajna tematyka, a i walor edukacyjny. Z drugiej strony ze względu na tematykę, gdy patrzyłem egoistycznie, odkładałem decyzję o zakupie. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo taki lekki tytuł i szybki w setupie można rozłożyć, gdy nie ma się zbyt wiele czasu na rodzinne granie, a proste gierki typu Carcassone, czy Wsiąść do Pociągu nam się znudziły. Starsza córka, która w styczniu skończy 9 lat, spokojnie radzi sobie samodzielnie i próbuje ogarniać swoje strategie (tu ilość punktów za zagranie karty z ptakiem, tutaj jajka, tutaj bonusy), czyli kolejny walor oprócz edukacyjnego, a mianowicie rozwijający strategiczne myślenie. No i nie męczy mnie już bym ją uczył gry w TM, która jednak jest dla niej wg mnie na razie za trudna. Sam też przy Wingspanie się na tyle dobrze bawię, jako takim przerywniku od cięższych i czasożernych gier, że jeśli dłużej pogramy, to zaczną wpadać dodatki :)
Ptaki Europy możesz od razu wrzucać. Gra nie staje się bardziej skomplikowana, a będziecie widzieć więcej ptaków "z ogródka". O Oceanii to sobie dokładnie poczytaj - ja nie jestem fanem.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bananek »

W sklepie Stonemaier Games pojawil się Nesting Box czyli opakowanie zbiorcze "na wszystko co pojawiło się do tej pory i co pojawi się w przyszłości".
Obrazek
Niestety cena (przynajmniej mnie) skutecznie zniechęciła do zakupu - 99 funtów plus przesyłka (zawiera co prawda rozszerzenie Wingspan Asia, ale w języku angielskim).
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Khag »

W takim razie nie dziwię się, że Rebel w to nie poszedł. Przy takim koszcie zbyt byłby bardzo niski.
Poznań i okolice.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: poxi »

To jest pudełko reklamowane jako 'future-proof' względem kolejnych dodatków, co brzmi dobrze, jako hasło, że pomieści wszystkie przyszłe dodatki (w których nie wiadomo, co jeszcze będzie zawarte!).
Ale...
Dla mnie to oznacza, że pudełko jest za duże i niezoptymalizowane. Nawet bardzo.
Gra zawiera sporo mało przydatnej tektury. Z dodatkiem Azja będzie w sumie 12 plansz graczy, z czego nie mam planu użyć więcej niż 4 naraz. Już teraz większość plansz, których nie używam mam w pudełku po Ptakach Oceanii, wrzucone gdzieś z tyłu, na górę szafy, żeby nie zawadzały.
...a to pudełko ma mieć jeszcze miejsce na opcjonalne maty neoprenowe do użycia zamiast tych plansz!
Czyli, jak ktoś już zainwestuje w maty, to za każdym razem będzie przenosić 12 dodatkowych, bezużytecznych już, podwójnie składanych, plansz gracza. Aż mam ochotę je zważyć.

Jak lubię rozwiązania łączące więcej pudełek w jedno. Tak tu nie widzę sensu w takiej postaci, jak oferują.

Czekam spokojnie, aż wydadzą wszystkie dodatki. Jestem pewien, że ReDrewno, LaserOx, czy WarBox zrobią to wtedy lepiej i bardziej kompaktowo.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mineralen »

Ja już pasuję z zakupem dodatków na Oceanii.

Jedynie co mnie interesuje w Azji to alternatywna tekturka z celami dla 2 graczy.
Wszystko pozostałe to dublowanie tego co już się ma. Nic dziwnego patrząc z perspektywy, że to samodzielny dodatek. Ale z perspektywy gracza posiadającego to co do tej pory wyszło to pieniądze wyrzucone w błoto.
No chyba, że ktoś bardzo chce grać na 6-7 osób.
Jakbym nie miał Oceanii to bym się skusił.

Tak więc Nesting Box też u mnie ma pas i zamawiam insert z redrewno.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: brazylianwisnia »

poxi pisze: 04 lis 2022, 12:03 To jest pudełko reklamowane jako 'future-proof' względem kolejnych dodatków, co brzmi dobrze, jako hasło, że pomieści wszystkie przyszłe dodatki (w których nie wiadomo, co jeszcze będzie zawarte!).
Ale...
Dla mnie to oznacza, że pudełko jest za duże i niezoptymalizowane. Nawet bardzo.
Gra zawiera sporo mało przydatnej tektury. Z dodatkiem Azja będzie w sumie 12 plansz graczy, z czego nie mam planu użyć więcej niż 4 naraz. Już teraz większość plansz, których nie używam mam w pudełku po Ptakach Oceanii, wrzucone gdzieś z tyłu, na górę szafy, żeby nie zawadzały.
...a to pudełko ma mieć jeszcze miejsce na opcjonalne maty neoprenowe do użycia zamiast tych plansz!
Czyli, jak ktoś już zainwestuje w maty, to za każdym razem będzie przenosić 12 dodatkowych, bezużytecznych już, podwójnie składanych, plansz gracza. Aż mam ochotę je zważyć.

Jak lubię rozwiązania łączące więcej pudełek w jedno. Tak tu nie widzę sensu w takiej postaci, jak oferują.

Czekam spokojnie, aż wydadzą wszystkie dodatki. Jestem pewien, że ReDrewno, LaserOx, czy WarBox zrobią to wtedy lepiej i bardziej kompaktowo.
Z takich powodów ja nie przepadam za big boxami. Wolałbym przemyślane pudełka które nie mają powietrza i wtedy z pułki biorę to co chce. Niestety ciężko spotkać się z takim rozwiązaniem by pudełka od dodatków były przemyślane pod tym kątem.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: rdbeni0 »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2021, 22:56 (...) Natomiast opinie na anglojęzycznym BGG jednak się powtarzają (powstał nawet termin "egg spamming" (np. https://boardgamegeek.com/thread/214578 ... m-lay-eggs). Np. z: https://boardgamegeek.com/thread/271903 ... me-balance >" The player with less eggs laid finishes last only 20% of the time. -However, the player with more eggs laid finishes first 60% of the time."; tego wypowiedzi jest tam stosunkowo sporo. (...)
10 gier później uważam, że lekki egg spamming jednak może występować. Gdy ktoś nie ma już pomysłu jak zagrać i zostało mało ruchów, ale chce nabić punkty - no to wtedy "idzie w jaja", co może dać przyzwoitą liczbe pkt na koniec (i to bez większego wysiłku analitycznego).

Czy uwazacie, ze dodatek Ptaki Europy niweluje "egg spamming" całkowicie do zera?

Generalnie egg spamming nie jest jakoś wyczuwalny, ale rozmawiałem z zaawansowanym graczem (który od lat ogrywa ciężkie tytuły); zagrał z nami kilka swoich pierwszych gier w N.S. i stwierdził, że rzeczywiście w tej grze jest coś takiego i on się z tym intuicyjnie zgadza, ale trzeba byłoby to dokładnie obliczyć. Więc ta opinia co do tych jaj trochę zbyt często się powtarza.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: JimmyPL »

rdbeni0 pisze: 04 lis 2022, 23:02
rdbeni0 pisze: 24 paź 2021, 22:56 (...) Natomiast opinie na anglojęzycznym BGG jednak się powtarzają (powstał nawet termin "egg spamming" (np. https://boardgamegeek.com/thread/214578 ... m-lay-eggs). Np. z: https://boardgamegeek.com/thread/271903 ... me-balance >" The player with less eggs laid finishes last only 20% of the time. -However, the player with more eggs laid finishes first 60% of the time."; tego wypowiedzi jest tam stosunkowo sporo. (...)
10 gier później uważam, że lekki egg spamming jednak może występować. Gdy ktoś nie ma już pomysłu jak zagrać i zostało mało ruchów, ale chce nabić punkty - no to wtedy "idzie w jaja", co może dać przyzwoitą liczbe pkt na koniec (i to bez większego wysiłku analitycznego).

Czy uwazacie, ze dodatek Ptaki Europy niweluje "egg spamming" całkowicie do zera?

Generalnie egg spamming nie jest jakoś wyczuwalny, ale rozmawiałem z zaawansowanym graczem (który od lat ogrywa ciężkie tytuły); zagrał z nami kilka swoich pierwszych gier w N.S. i stwierdził, że rzeczywiście w tej grze jest coś takiego i on się z tym intuicyjnie zgadza, ale trzeba byłoby to dokładnie obliczyć. Więc ta opinia co do tych jaj trochę zbyt często się powtarza.
Ptaki Europy niewiele tutaj zmieniają, dopiero w Oceanii planszetki gracza dostały Nerfa
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kieszen »

Według mnie do tej gry idealnie sprawdziłyby się minidodatki - czyli pakiet np 10-15 kart do dokupienia. Ptaki/cele, wymieszane bądź tematycznie zebrane. (Coś takiego jak Terraformacja sprzedaje, jak dobrze kojarzę?) Co by fajnie ubogaciło grę bez zbędnych tektur, plansz, kostek. I wiem, że jest takie coś jak Szybki Start do dokupienia - właśnie mam na myśli wariację tego.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: tomp »

Dla mnie niezrozumiałą kwestią jest dodawania kolejnego koloru jajek z każdym dodatkiem.
Żaden dodatek nie wprowadza sytuacji, że nagle "wykorzystanie" ich zwiększa się.
Poza kwestią estetyczno-kolekcjonerską lub zwiększeniem ceny pudełka nie widzę celu tego zabiegu.
Czy ktoś też zastanawiał się nad tą sprawą ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Grellenort »

Idę o zakład, że w ostatnim dodatku coś z tym będzie. Jakieś losowanie jaj z wora czy coś :)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:38 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

tomp pisze: 05 lis 2022, 07:24 Dla mnie niezrozumiałą kwestią jest dodawania kolejnego koloru jajek z każdym dodatkiem.
Żaden dodatek nie wprowadza sytuacji, że nagle "wykorzystanie" ich zwiększa się.
Poza kwestią estetyczno-kolekcjonerską lub zwiększeniem ceny pudełka nie widzę celu tego zabiegu.
Czy ktoś też zastanawiał się nad tą sprawą ?
Nad tą sprawą zastanawiało się wielu. Na BGG jest sporo dyskusji z czasów jak wyszła podstawka Wingspana. Wypowiadał się Jamey Stegmaier, że nie ma w planach używac koloru jaj mechanicznie, że to tylko estetyka. Mówił też, że nie planują dodatkó zwiększających liczbę graczy ponad 5, no, a jest. Także niewiadamo... Pewnie jak im się pomysły skończą na nowe mechaniki to użyją koloru jaj.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kwiatosz »

tomp pisze: 05 lis 2022, 07:24 Dla mnie niezrozumiałą kwestią jest dodawania kolejnego koloru jajek z każdym dodatkiem.
Żaden dodatek nie wprowadza sytuacji, że nagle "wykorzystanie" ich zwiększa się.
Poza kwestią estetyczno-kolekcjonerską lub zwiększeniem ceny pudełka nie widzę celu tego zabiegu.
Czy ktoś też zastanawiał się nad tą sprawą ?
Mnie przekonuje wytłumaczenie że to poprawianie koloru, bo te z podstawki mijały się z planowaną korystyką mówiąc oględnie. Więc w dodatku niby jest nowy kolor, a tak naprawdę to jest taki sam kolor jak w podstawce, tylko poprawnie odzwierciedlony.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
kulka
Posty: 149
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 31 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Można już zamawiać dodatek Asia.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Rigidigi »

A czy wiadomo coś, czy w Polsce będzie sprzesawany Storage box który można zobaczyć na recenzji u Gralutki?
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: dave20_ »

Jeżeli ktoś gra w Na Skrzydłach w dwie osoby, to dodatek Azja to must have.

O stronie graficzne nie będę się rozpisywał jak zawsze najwyższy poziom. :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: karmazynowy »

Rigidigi pisze: 06 gru 2022, 21:53 A czy wiadomo coś, czy w Polsce będzie sprzesawany Storage box który można zobaczyć na recenzji u Gralutki?
Rebel pisał gdzieś, że nie będą go oficjalnie wydawać u nas. Jakiś sklep zaczynający się na Planszo* pewno sprowadzi na własną rękę.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 470
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 839 times
Been thanked: 200 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: JollyRoger90 »

dave20_ pisze: 20 gru 2022, 16:31 Jeżeli ktoś gra w Na Skrzydłach w dwie osoby, to dodatek Azja to must have.

O stronie graficzne nie będę się rozpisywał jak zawsze najwyższy poziom. :)
Azja to stand alone na dwie osoby? Mam podstawkę z ptakami Europy. Podoba nam się na dwie osoby, więc czy jest sens dokupywać/zamieniać komplet na Azję?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: karmazynowy »

JollyRoger90 pisze: 20 gru 2022, 18:50 Azja to stand alone na dwie osoby? Mam podstawkę z ptakami Europy. Podoba nam się na dwie osoby, więc czy jest sens dokupywać/zamieniać komplet na Azję?
Standalone i dodatek w jednym. Warto bo dochodzi ciekawa planszetka, na której wystawiamy swoje znaczniki po zagraniu ptaków. Poza tym dochodzą nowe ptaki i nowe cele, które możesz dołączyć do posiadanej podstawki. Jak lubisz ma skrzydłach i grasz głównie na 2 to warto.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: dave20_ »

karmazynowy pisze: 20 gru 2022, 22:17
JollyRoger90 pisze: 20 gru 2022, 18:50 Azja to stand alone na dwie osoby? Mam podstawkę z ptakami Europy. Podoba nam się na dwie osoby, więc czy jest sens dokupywać/zamieniać komplet na Azję?
Standalone i dodatek w jednym. Warto bo dochodzi ciekawa planszetka, na której wystawiamy swoje znaczniki po zagraniu ptaków. Poza tym dochodzą nowe ptaki i nowe cele, które możesz dołączyć do posiadanej podstawki. Jak lubisz ma skrzydłach i grasz głównie na 2 to warto.
Otóż to. :) zgadzam się ze wszystkim :)
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Koklusz »

Czy ktoś może coś więcej napisać o tym trybie duetu?
Jeżeli zamierzałem się do kupna "Na skrzydłach" podstawki, głównie do gry dwuosobowej to może lepiej samą Azję?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: karmazynowy »

Koklusz pisze: 21 gru 2022, 20:28 Czy ktoś może coś więcej napisać o tym trybie duetu?
Jeżeli zamierzałem się do kupna "Na skrzydłach" podstawki, głównie do gry dwuosobowej to może lepiej samą Azję?
Masz dodatkowa planszetke podzielona na 3 strefy, zgodnie z 3 strefami na planszy gracza: zielona, żółta i niebieska. Za każdego zagranego ptaka na swoją plansze kładziesz jeden znacznik na tej samej strefie, na dowolne pole, które pasuje do zagranego właśnie ptaka (np. ta sama żywność, to samo gniazdo, lub rozmiar skrzydeł). Jeśli na przykrytym polu jest bonus to go dostajesz (np. Karta, jajo). Ogólnie cel jest taki aby zbudować jak największą grupę sąsiadujących ze sobą twoich znaczników, bo za największą grupę dostaniesz punkty na koniec gry.

Ogólnie Azja lepiej działa na 2, ale podstawka ma więcej contentu: więcej kart ptaków, celów i żetonów punktujących na koniec rundy. Ciężki wybór, wziąłbym chyba Azję i jak się spodoba to kupił podstawkę (jako dodatek :D ). Stosunek ceny do zawartości lepszy w podstawce.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 274 times
Been thanked: 159 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

karmazynowy pisze: 21 gru 2022, 21:45 Masz dodatkowa planszetke podzielona na 3 strefy, zgodnie z 3 strefami na planszy gracza: zielona, żółta i niebieska. Za każdego zagranego ptaka na swoją plansze kładziesz jeden znacznik na tej samej strefie, na dowolne pole, które pasuje do zagranego właśnie ptaka (np. ta sama żywność, to samo gniazdo, lub rozmiar skrzydeł). Jeśli na przykrytym polu jest bonus to go dostajesz (np. Karta, jajo). Ogólnie cel jest taki aby zbudować jak największą grupę sąsiadujących ze sobą twoich znaczników, bo za największą grupę dostaniesz punkty na koniec gry.
Przeglądając recenzje Azji zastanawiałem się nad tą planszetką, bo mi jakoś nie pasuje do całej struktury Wingspana. Na skrzydłach oferuje nam akcje w miarę* sensowne ornitologicznie - budujemy gniazda w siedliskach, zbieramy nowe ptaki, znosimy jaja, zbieramy żarcie, odpalamy właściwości zagnieżdżonych ptaków. A ta planszetka to jest jakaś totalna abstrakcja, która nie ma żadnego uzasadnienia przyrodniczego. Mechanika gry zupełnie oderwana od tematu. Zakładam, że ma to uzasadnienie w grze 2-osobowej, gdy chcemy mieć większe odczucie pojedynku, bo walczymy o te same miejsca na planszetce. Tylko że mechanicznie gra wymusza przez to na nas jeszcze większe wertowanie kart, czyli zwiększa jej losowość. Mi to akurat w ptaszorach nie przeszkadza, bo to karcianka, ale gracze profesjonalni ;) mogą być zawiedzeni, że mają kolejny element zmuszający do przekopywania kart i wyścig z przeciwnikiem o to, komu się uda szybciej znaleźć pasującą kartę.
Kolejną lekko wkurzającą rzeczą jest kształt tych znaczników ying-yang - ładnie się ze sobą układają w kółeczko, i pasuje to do kształtu pola, ale ... na polu może być tylko biały albo czarny kształt... :? To nie mogli dać innego kształtu, skoro te krzywe krople nigdy się nie spotkają? Białe i czarne walce byłyby znacznie lepsze.

* - poszczególne akcje są sensowne, całość już niekoniecznie, co zauważył Quinn z SU&SD https://youtu.be/JQnCvlfMvXY
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ