Pan Am (Prospero Hall)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Largo »

Obrazek

In Pan Am, players compete with Pan American Airways and others to build an air-travel empire. Outbid rivals for lucrative landing rights, buy planes with longer range to reach the far corners of the world, and use insider connections to advance your interests. As you bump up against the ever-growing Pan Am, you can sell your routes to the company to earn a tidy profit, with you then using that money to invest in other growth or to purchase Pan Am stock for what's sure to be a big payout down the road.

Pan Am is a game of global strategy that spans four decades of industry-changing historic events.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/303057/pan-am


Gra chyba jeszcze nie ma swojego tematu :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: tomp »

Pojawiła się też recenzja gry u Pauliny i Łukasza link
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ponoć lepsze od Yukon Airways.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: kwiatosz »

Ja się zainteresowałem bo z gameplayu wyglądało na duchowo podobne do Lords of Waterdeep z dodanymi rzeczami. I faktycznie pracował nad tym jeden z autorów Low, przynajmniej patrząc po odpowiedziach na bgg. Oczywiście od kupienia do zagrania pewnie z rok albo dwa miną, ale mnie to przed kupnem nie powstrzymało, zwłaszcza że Amazon w bardzo dobrej cenie mi to sprzedał.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Largo »

Po kilku partiach mogę napisać, że gra zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi niż jest jej poświęcane :D jest naprawdę bardzo dobra. We dwie osoby jest trochę luźno na planszy i wtedy jest to taka relaksacyjna gra, ale w większym składzie robi się naprawdę emocjonująco :D wydarzenia świetnie uzupełniają całość, kostka i lekka losowość ekspansji Pan Am również nie przeszkadza, a karty dyrektyw, choć czasami lekko przegięte, to i tak świetnie współgrają z całością :D
Możliwości punktowania jest bardzo wiele i można obrać różne taktyki na wygraną przy czym wyniki niemal zawsze były mocno zbliżone u nas. Bardzo polecam szczególnie jeżeli ktoś lubi gry z lotnictwem w tle :D !
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: karmazynowy »

Jestem dopiero po 1 partii na 3 os. i trochę mnie irytuje, że niby gra polega na ekspansji a tak naprawdę trasy, które wybudowaliśmy za chwilę sprzedajemy za kasę, samoloty nam wracają do hangaru i w kolejnej rundzie to samo. Nie macie wrażenia monotonności na dłuższą metę?

Faktycznie podobieństw do LoW jest trochę: zagrywanie akcji (z dodaną szybką licytacją), karty dyrektyw to karty intryg ale chyba bez negatywnej interakcji.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Largo »

karmazynowy pisze: 24 mar 2021, 10:22 Jestem dopiero po 1 partii na 3 os. i trochę mnie irytuje, że niby gra polega na ekspansji a tak naprawdę trasy, które wybudowaliśmy za chwilę sprzedajemy za kasę, samoloty nam wracają do hangaru i w kolejnej rundzie to samo. Nie macie wrażenia monotonności na dłuższą metę?

Faktycznie podobieństw do LoW jest trochę: zagrywanie akcji (z dodaną szybką licytacją), karty dyrektyw to karty intryg ale chyba bez negatywnej interakcji.
W jednej z partii prowadziłem ekspansję dość daleko od Miami i summa summarum sprzedałem może ze dwie albo trzy trasy. Przegrałem wtedy chyba jednym punktem na koniec. Taktyka na rozbudowę wokół Miami i szybka odsprzedaż tras nie jest jedyną wygrywającą :wink:
Wydarzenia fajnie odmieniają każda partię.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: konradstpn »

Largo pisze: 24 mar 2021, 11:29
karmazynowy pisze: 24 mar 2021, 10:22 Jestem dopiero po 1 partii na 3 os. i trochę mnie irytuje, że niby gra polega na ekspansji a tak naprawdę trasy, które wybudowaliśmy za chwilę sprzedajemy za kasę, samoloty nam wracają do hangaru i w kolejnej rundzie to samo. Nie macie wrażenia monotonności na dłuższą metę?

Faktycznie podobieństw do LoW jest trochę: zagrywanie akcji (z dodaną szybką licytacją), karty dyrektyw to karty intryg ale chyba bez negatywnej interakcji.
W jednej z partii prowadziłem ekspansję dość daleko od Miami i summa summarum sprzedałem może ze dwie albo trzy trasy. Przegrałem wtedy chyba jednym punktem na koniec. Taktyka na rozbudowę wokół Miami i szybka odsprzedaż tras nie jest jedyną wygrywającą :wink:
Wydarzenia fajnie odmieniają każda partię.
Potwierdzam. Karty eventów potrafią sporo namieszać. Możliwość wcześniejszego podejrzenia karty wydarzeń wydawała mi się mało atrakcyjna, aż do momentu, kiedy przegrałem praktycznie wygraną partię. Ostatnie wydarzenie dawało sporą ilość akcji Pan Am za trasy pozostałe na koniec rozgrywki, co wywindowało jednego z współgraczy na I miejsce. Zmienność ceny akcji sprawia, że niezwykle ważny jest timing kupna/sprzedaży.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: tomp »

Oglądałem materiał od "Pauliny i Łukasza", ale w sumie mam mieszane uczucia.
Gra wygląda bardzo sterylnie, co mi się bardzo podoba. Z drugiej strony mam wrażenie, że to jest promil gry 18XX, wolałbym więcej.

Czy macie skojarzenia z inną grą ? Czy jest zasadne porównywanie jej do innej gry ?
Jakby ktoś mógł coś napisać od tej strony byłbym wdzięczny.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: kwiatosz »

Nie ma co patrzeć na to jak na grę giełdową, tu akcje to po prostu punkty zwyciestwa o zmiennej cenie (zmiennej nominalnie, pewnie relatywnie do wartości pieniądza jest nieco bliżej stałej).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: kruker »

Czy plansza w tej grze powinna być taka pognieciona w miejscach zgięcia? W sumie dawno nie widziałem takiej podbitej materiałem planszy, ale wygląda to po rozłożeniu fatalnie :(
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: karmazynowy »

kruker pisze: 15 lip 2021, 19:56 Czy plansza w tej grze powinna być taka pognieciona w miejscach zgięcia? W sumie dawno nie widziałem takiej podbitej materiałem planszy, ale wygląda to po rozłożeniu fatalnie :(
Tak ona taka jest. Plus jest taki, że zawsze leży płasko.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Flank3r »

Informacja dla zainteresowanych nabyciem swojej kopii. Już nigdzie nie mogłem znaleźć dostępnej w polskim sklepie ani używki. W sklepie wydawcy z wysyłką do Polski można kupić za 179 zł.
Pytanie do grających. Sprawdzaliście jakieś house rule dla dwóch osób, by było ciekawiej?
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Beskid »

kwiatosz pisze: 09 mar 2021, 16:27 zwłaszcza że Amazon w bardzo dobrej cenie mi to sprzedał
Mogę zapytać w jak dobrej? Aktualnie polski amazon chce 148 PLN, a niemiecki 26 EUR ale dochodzi koszt wysyłki z DE więc summa summarum podobnie.

Abstrahując od ceny, kupiłbyś ponownie?
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: vektor »

Osobiście udało mi się ją dorwać za 60ziko ( kupiłem z ciekawości przy okazji innej gry na olx) I był to strzał w 10.

Szybka gra, szybki setup, nieskomplikowana, bardzo klimatyczna, dobrze się skaluje, aczkolwiek lepiej mi się grało na 2os niż na 4os.
Przy 2 osobach mamy do dyspozycji 5 inżynierów przez co w turze jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej, niż przy grze w 4, gdzie inżynierów do wykorzystania mamy tylko 3. A jak na ilość akcji gdzie możemy ich przydzielić jest duży zgrzyt, bo chciałoby się zrobić dużo, a po prostu nie jesteśmy w stanie.
Co nie znaczy że na 4 gra się źle. Po prostu we 2 osoby "zagramy w grę" więcej i bardziej niż przy rozgrywce 4os.

Wydarzenia w grze są genialne. Nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, kostka ekspansji Pan Am też daje czasem popalić. Znajoma obstawiła mocno trasę południowo-amerykańską, a super sztuczna inteligencja K6 dokonywała ekspansji tylko w kierunku przeciwnym. My się obławialiśmy kasą z natychmiastowo sprzedanych połączeń, a ona zgrzytała zębami mając i tak fajny dochód co turę.

Kończąc ten mało składny wywód. Bardzo polecam Pan Am na 2 jak i na 4osoby. Myślę że 150zł to jest dobra cena jak za gierkę i tyle byłbym w stanie za nią zapłacić. Dodatkowo dla klimatu film " Catch me if you can". Playlista do grania https://tinyurl.com/4a8s5zt4 I można grać.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: kwiatosz »

Beskid pisze: 22 gru 2022, 23:15
kwiatosz pisze: 09 mar 2021, 16:27 zwłaszcza że Amazon w bardzo dobrej cenie mi to sprzedał
Mogę zapytać w jak dobrej? Aktualnie polski amazon chce 148 PLN, a niemiecki 26 EUR ale dochodzi koszt wysyłki z DE więc summa summarum podobnie.

Abstrahując od ceny, kupiłbyś ponownie?
£12.50 zapłaciłem ostatecznie. Nie kupiłbym, po pierwszej partii się wahałem, ale po drugiej oddałem do klubu lokalnego. Niby prosty worker placement, ale jakoś żmudny mi się wydał okropnie, nie płynął dla mnie jak powinien i nie sprawiał przyjemności.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: TheAdam93 »

Wiadomo coś czy gra będzie wydana w PL?
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Largo »

TheAdam93 pisze: 23 gru 2022, 11:20 Wiadomo coś czy gra będzie wydana w PL?
Napisałbym, że nie ma szans, ale po tym jak jakiś szaleniec zdecydował się wydać Beyond the sun po polsku to wszystko jest możliwe :wink:
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: SetkiofRaptors »

Largo pisze: 25 gru 2022, 08:48
TheAdam93 pisze: 23 gru 2022, 11:20 Wiadomo coś czy gra będzie wydana w PL?
Napisałbym, że nie ma szans, ale po tym jak jakiś szaleniec zdecydował się wydać Beyond the sun po polsku to wszystko jest możliwe :wink:
Miejsca w rankingu bgg: BTS 91, PanAm 543. Gdzie Rzym, gdzie Krym.

Oczywiście nie wszyscy się sugerują rankingiem bgg, ale wydawcy owszem, uwierz mi.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: TheAdam93 »

Czyli nie mam się nastawiać na PL wydanie a szkoda bo liczyłem na zakup w 2023.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Beskid »

gdzieś czytałem, że angielski nie jest barierą
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: vektor »

Angielskiego jest tam bardzo mało. (7 kart wydarzeń przez grę) I dyrektywy z którymi poradzi sobie każdy z podstawową znajomością angielskiego. Naprawdę podstawową.

Instrukcja też nie jest problemem. Bardzo dobre tłumaczenie mamy na YT na kanale BOARDERLAND wraz z rozgrywką. Po tym materiale oglądałem instrukcję tylko z ciekawości, żeby pooglądać grafiki i ciekawostki tam zawarte.

Instrukcja - https://youtu.be/daoHy4fw7PQ
Rozgrywka - https://youtu.be/_XbNQVlQGHo
Spolszczone dyrektywy - https://boardgamegeek.com/file/download ... y_3xA4.pdf (Autor BGG - anionx Dziękóweczka jeśli tu jesteś )
Ostatnio zmieniony 30 gru 2022, 10:31 przez vektor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: Beskid »

a Ty polecasz? kwiatosz ostudził ostatnim komentarzem
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: vektor »

Beskid pisze: 26 gru 2022, 16:25 a Ty polecasz? kwiatosz ostudził ostatnim komentarzem
Bardzo polecam(kilka postów wyżej napisałem trochę więcej), jako szyba gierka na rozruszanie, albo na zakończenie po jakimś cięższym tytule.
Jak ktoś ograł grube setki gier to może mu tyłka nie urwie, bo wszystko to gdzieś już widział, ale dla osób jak ja, czyli ograne w chwili obecnej 72 tytuły gierka jest bardzo spoko. Zostaje w kolekcji.
Jak masz ją do kupienia gdzieś w okolicy 150zł to bierz śmiało. Bez problemu ją odsprzedaż w tej cenie na olx jak nie podejdzie.
Poza tym zobacz rozgrywkę którą podlinkowałem. Będziesz wiedział czy to gra dla Ciebie. Osobiście mnie ten film przekonał.
TurboBonkers
Posty: 4
Rejestracja: 09 lis 2022, 15:45
Been thanked: 1 time

Re: Pan Am (Prospero Hall)

Post autor: TurboBonkers »

vektor pisze: 26 gru 2022, 15:31 Instrukcja - https://youtu.be/daoHy4fw7PQ
Rozgrywka - https://youtu.be/_XbNQVlQGHo
Spolszczone dyrektywy - https://tinyurl.com/yfddcbzp (Autor BGG - anionx Dziękóweczka jeśli tu jesteś )
Ten link do dyrektyw nie działa, chyba będzie trzeba samemu klepnąć w translator ;)

Myślałem o tym żeby przetłumaczyć i wydrukować, karty wsadzić w koszulki wraz z tłumaczeniem w razie gry np. z rodzicami, żeby nie było żadnej bariery.
ODPOWIEDZ