Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: ElPrzemas »

stary gracz pisze: 26 wrz 2022, 14:50 Nie.
Chodzi o tę zdolność.
Czy muszę wydać skupienie przed rzutem podczas ataku, czy mogę to zrobić po rzucie, bo test nie wyszedł, a jak wydam to skupienie to wyjdzie?

Obrazek
Po rzucie, po ewentualnym odzyskaniu skupienia z niewykorzystanych kości.
Generalnie polecam poszukać (do polskiej instrukcji) erraty i FAQ + (po angielsku tylko widziałem) card appendix.
WronekGdy
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2022, 23:15

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: WronekGdy »

Siemka. Takie pytanko... W miejscu startowym pojawił się drugi goblin, pomieszczenie obok jest mój bohater, dochodzi do akcji wroga, ruszają się 2 gobliny w stronę mojego bohatera(najbliższego) i teraz czy obaj mnie atakują osobno? Czy przy kolejnej turze mogę zaatakować 2 gobliny po kolei i czy tylko jednego wybranego? Z góry dziękuję za pomoc. Jakoś nie mogłem doczytać co się w takiej sytuacji dzieje prucz tego że kilku wrogów może przebywać na tym samym polu
Pouzy
Posty: 67
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Pouzy »

WronekGdy pisze: 23 gru 2022, 17:23 Siemka. Takie pytanko... W miejscu startowym pojawił się drugi goblin, pomieszczenie obok jest mój bohater, dochodzi do akcji wroga, ruszają się 2 gobliny w stronę mojego bohatera(najbliższego) i teraz czy obaj mnie atakują osobno? Czy przy kolejnej turze mogę zaatakować 2 gobliny po kolei i czy tylko jednego wybranego? Z góry dziękuję za pomoc. Jakoś nie mogłem doczytać co się w takiej sytuacji dzieje prucz tego że kilku wrogów może przebywać na tym samym polu
Gobliny atakują Cię kolejno zgodnie z numeracją (najpierw 1, potem 2). W swojej turze możesz zaatakować tylko jednego z nich, chyba że posiadasz zdolność (czar), który zadaje obrażenia wszystkim wrogom w pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 385
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Fyei »

Jedno szybkie pytanie: czy z darmowych akcji z pomieszczeń mogę korzystać nawet jak znajduje się w nim wróg?

Wydaje mi się, że tak, bo w instrukcji jest jedynie wzmianka o niemożności przeszukiwania pomieszczenia z wrogiem, a nic o akcjach darmowych. Ale wolę się upewnić :wink:.

Sytuacja jak na zdjęciu:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 gru 2022, 22:36 przez Fyei, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: litk »

Tak, bo darmową akcją może być również zabicie goblina w tym samym pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 385
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Fyei »

To jeszcze jedno, bo też tego nie znalazłam: w polu widzenia "przez korytarz" zakładam, że dotyczy tylko linii widoku po prostej?
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: litk »

Fyei pisze: 26 gru 2022, 22:39 To jeszcze jedno, bo też tego nie znalazłam: w polu widzenia "przez korytarz" zakładam, że dotyczy tylko linii widoku po prostej?
Cel musi dać się widzieć. Warto posiłkować się stronką:
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Xoltro »

Hej mam pytanie o doliczanie skupienia z niewykorzystanych kości przy teście.

Załóżmy taką sytuację - tekstowo: Gram ZiuXiongiem i mam 5 skupienia. Wykonuje test o trudności 6 rzucając trzema kościami. Moje rzuty to 6, +2, +2. Czy mogę przed dodaniem skupienia (łącznie 6 skupienia z dwójek których nie wykorzystuje do testu) wykorzystać umiejętność bohatera Hair of The Dog i kilkukrotne za 2 skupienia podnieść licznik życia, a dopiero potem dodać skupienie z kości rzutu na test, których nie wykorzystałem, czy musiałbym to zrobić przed rzutem na test (licząc, że mi się uda fajnie rzucić).


przykład z filmu: https://youtu.be/oDNUA1_2yR4?t=714
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2047
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: tomp »

Ja gram tak, że po wykonanym/zdanym teście używam kości. Kości, które nie zostały użyte do zaliczenia testu używam do podładowania energii. Nie zakładam, że mam energię z przyszłego rzutu.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Xoltro »

tomp pisze: 15 sty 2023, 09:48 Ja gram tak, że po wykonanym/zdanym teście używam kości. Kości, które nie zostały użyte do zaliczenia testu używam do podładowania energii. Nie zakładam, że mam energię z przyszłego rzutu.
Tylko tu nie chodzi o wykorzystanie energii z przyszłego rzutu a raczej zorientowanie się, że dodatkowe kości dadzą mi 6 energii, mimo to że mogę podnieść energię wyłącznie o 2, a więc nie chcąc by przepadło mi 4 energii, wydaje ją przed dodaniem z kości na dodatkowe akcje, obniżając poziom energii i pozwalając na pełne naładowanie skupienia od poziomu 0 a nie od poziomu 4.


Dobry przykład jest na tym filmiku:

https://youtu.be/oDNUA1_2yR4?t=797

Czy gracz przed dodaniem skupienia z dwóch kości +2, +2, może wydać skupienie na darmową akcję Hair of The Dog i obniżyć najpierw swoje skupienie o 2 lub o 4, a dopiero następnie użyć kości nieużytych do testu i doładować skupienie o 6, czy musi najpierw doładować skupienie o 6 a dopiero następnie może skorzystać z darmowej akcji Hair of The Dog.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2023, 09:54 przez Xoltro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2047
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: tomp »

aha, w sensie czy można użyć darmowej akcji w trakcie trwania innej ?
my gramy, że każda akcja musi się skończyć przed kolejną. Tylko dlatego, że nie znaleźliśmy odpowiedzi na ten aspekt gry. Wg mnie gramy w trudniejszy wariant.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Xoltro »

tomp pisze: 15 sty 2023, 10:03 aha, w sensie czy można użyć darmowej akcji w trakcie trwania innej ?
my gramy, że każda akcja musi się skończyć przed kolejną. Tylko dlatego, że nie znaleźliśmy odpowiedzi na ten aspekt gry. Wg mnie gramy w trudniejszy wariant.
Tak nakazywałaby logika, ale niektóre aspekty tutaj działająinaczej co do kolejności testów, np. z pewnością możesz wydać skupienie którego jeszcze nie masz na późniejsze wzmocnienie obrony na kontratak przeciwnika (a które zyskujesz dopiero z rzutu koścmi).

Errata:

– Jeśli zdolność aktywowana (niezależnie od tego, czy kosztuje skupienie) modyfikuje
rezultat akcji ataku (np. zyskujesz obronę, przerzucasz kostkę, zadajesz dodatkowe
obrażenia), rozstrzyga się przy rozstrzygnięciu kości bohatera i zadawaniu obrażeń,
a przed rozstrzygnięciem kości wroga. Jeśli zdolność kosztuje skupienie, opłacasz je po
otrzymaniu skupienia z niewykorzystanych kości, a nie przed.


Nie mogę wyłuskać za bardzo odpowiedzi z erraty na moje pytanie więc liczę na kogoś mocno ogranego kto odpowie i da źródło tej odpowiedzi.
Darkstorm
Posty: 832
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 124 times
Been thanked: 182 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Darkstorm »

Czy ktoś mógłby powiedzieć jak działa tego typu czar:

Obrazek

Czy po udanym teście na inteligencję i opłaceniu błyskawic mogę wykonać kolejną akcję główną czyli atak dystansowy z zwiększonym modyfikatorem o 3?
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: ElPrzemas »

Dokładnie tak
Darkstorm
Posty: 832
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 124 times
Been thanked: 182 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: Darkstorm »

ElPrzemas pisze: 23 sty 2023, 09:22 Dokładnie tak
Ale to jak rozumiem muszę mieć wtedy jakąś inną broń co atakuje z dystansu tak?
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: ElPrzemas »

Tak. Generalnie wykonując akcję bohaterską rzucasz czar który pozwala wykonać akcję bohaterską - atak dystansowy z modyfikatorem +3
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: tomuch »

Jakie jest maksimum zdrowia i skupienia? Czy to jest tylko ten fragment półokręgu na planszy bohatera zaznaczony na czerwono / żółto czy też można wyjść ponad niego (na te kremowe), jeśli dostajemy np. nowe serduszka, a już wcześniej mieliśmy max na polu, na którym zaczynaliśmy grę?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: EsperanzaDMV »

tomuch pisze: 30 kwie 2023, 02:20 Jakie jest maksimum zdrowia i skupienia? Czy to jest tylko ten fragment półokręgu na planszy bohatera zaznaczony na czerwono / żółto czy też można wyjść ponad niego (na te kremowe), jeśli dostajemy np. nowe serduszka, a już wcześniej mieliśmy max na polu, na którym zaczynaliśmy grę?
Nie można mieć więcej niż zaznaczone na planszy bohatera.
P.S. Na pytania o zasady jest osobna sekcja na forum.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: tomuch »

EsperanzaDMV pisze: 30 kwie 2023, 08:18
tomuch pisze: 30 kwie 2023, 02:20 Jakie jest maksimum zdrowia i skupienia? Czy to jest tylko ten fragment półokręgu na planszy bohatera zaznaczony na czerwono / żółto czy też można wyjść ponad niego (na te kremowe), jeśli dostajemy np. nowe serduszka, a już wcześniej mieliśmy max na polu, na którym zaczynaliśmy grę?
Nie można mieć więcej niż zaznaczone na planszy bohatera.
Nie znalazłem takie klaryfikacji w instrukcji, więc pomyślałem, że skoro te kremowe pola są, to pewnie są po coś...
EsperanzaDMV pisze: 30 kwie 2023, 08:18 P.S. Na pytania o zasady jest osobna sekcja na forum.
Ale to jest dział zasad przeca.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: EsperanzaDMV »

Faktycznie w instrukcji ani FAQ nie ma :o Ale znalazłem o tym wątki na BGG, ale przede wszystkim posługiwałbym się oficjalnym appendixem do gry, gdzie już na pierwszej stronie przy każdym bohaterze widnieje "Max Health / Max Focus".
tomuch pisze: 30 kwie 2023, 09:58
EsperanzaDMV pisze: 30 kwie 2023, 08:18 P.S. Na pytania o zasady jest osobna sekcja na forum.
Ale to jest dział zasad przeca.
Wybacz, nie wiem co mi się ubzdurało, że pytanie padło w oficjalnym wątku gry! Mea culpa.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: tomuch »

W kolejnej partii stosowałem się już do maksymalnego pułapu zdrowia i skupienia. Tym razem mam pytanie dotyczące aktu drugiego i walki z bossem. Czy jeżeli boss pałęta się po podziemiach (pieczęcie i Wrota do leża były w trzech różnych rogach "planszy" w mojej ostatniej potyczce), to bohaterowie mogą go nadupcać w komnacie, w której się on znajduje (oczywiście licząc się z kontratakiem). Ale pytanie jest takie, czy jeden z bohaterów może wejść do leża podczas nieobecności tamże bossa (podczas gdy drugi bohater przywołuje bossa, żeby ten łamał pieczęcie) i z leża napierniczać w bossa? W instrukcji jest, że "na polach bohaterów, na których wszystkie ataki dowolnego rodzaju liczą się jako będące w zasięgu". Później jest, że "gdy Boss znajduje się w podziemiach, a nie na arkuszu, bohaterowie mogą zaatakować go tak, jak innych wrogów" - ale tu jest 'mogą', a nie 'muszą'. Wszystko się rozchodzi o to, co znaczy, ze ataki z leża pozostają "w zasięgu"...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: EsperanzaDMV »

Zapis "mogą", a nie "muszą", odnosi się do tego, że nie masz obowiązku atakować bossa - możesz zamiast tego nie wiem, wykonać akcję przeszukania chociażby. Jeśli boss wyszedł juz z leża, to zastosowanie mają zasady ogólne z sekcji "Atak". Czyli odpowiadając na Twoje pytanie: "czy jeden z bohaterów może wejść do leża podczas nieobecności tamże bossa (podczas gdy drugi bohater przywołuje bossa, żeby ten łamał pieczęcie) i z leża napierniczać w bossa?", odpowiedź brzmi: wejść oczywiście może, ale czy może atakować zależy od odległości bossa od leża:
- Walka wręcz - nie może, bo nie ma wroga w zasięgu (boss jest w innym pomieszczeniu).
- Atak dystansowy - jeśli boss jest w zasięgu broni dystansowej i bohater ma go w polu widzenia, to może (np. na polu wejścia do leża albo tuż obok). Jeśli doszedł dalej, to już nie.
- Atak zaklęciami - tak samo, jeśli masz zaklęcia zadające obrażenia na dystans i boss jest w zasięgu, to możesz ich użyć, pod warunkiem że boss nie odszedł za daleko.
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Małe Epickie Podziemia / Tiny Epic Dungeons - pytania

Post autor: ElPrzemas »

Co do atakowania z leża z dystansu i czarami jak boss jest w podziemiach to jest gdzieś napisane, że można?
Bo w instrukcji jest tylko odwrotna sytuacja i wtedy nie można.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Tiny Epic Dungeons / Małe Epickie Podziemia (Scott Almes)

Post autor: tencogoniema »

pytanie
czy jak mam healera i ma on pierścień feniksa co zadaje obrazenie a na polu co jest inny boh którego chce wyleczyć jest goblin albo sługus czy nawet boss to mogę równocześnie uleczyć kompana i sieknąć wroga? czy to już nadinterpretacja :mrgreen:
TKoc
Posty: 12
Rejestracja: 09 gru 2017, 23:12

Re: Tiny Epic Dungeons / Małe Epickie Podziemia (Scott Almes)

Post autor: TKoc »

Możesz zadać dodatkowo 1 obrażenie, jeśli wcześniej zadałeś już obrażenie zaklęciem.
ODPOWIEDZ