Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
bartdziad
Posty: 132
Rejestracja: 18 sty 2018, 22:40

Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: bartdziad »

Witam, zacząłem się ostatnio zastanawiać jak rozwiązać problem ciągłego składania i rozkładania gier przy grach solo (szczególnie przy dłuższych kampanijnych tytułach), kiedy nie ma się dedykowanego stołu do gier oraz dużo miejsca w domu gdzie gra mogłaby ciągle czekać rozłożona.

Myślę nad najprostszym rozwiązaniem: coś w stylu kawałka cienkiej płyty pilśniowej na którą można włożyć wszystkie elementy gry i potem schować do szafy aby wyciągnąć przy następnej grze.

Macie może jakieś inne pomysły albo rzeczy z których wy korzystacie? Nie musi być pięknie, ważne żeby spełniało swoją funkcje, czyli tracenie jak najmniej czasu na przygotowanie gry.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: ponika »

Wygodne organizery załatwiają połowę roboty. I nie mam tu na myśli insertów jako takich, ale np organizer na śruby z dowolnego sklepu budowlanego. Pakujesz do niego wszystko czego potrzebujesz pod ręką (żetony, znaczniki ale też np karty). Nie rozwiązuje to oczywiście problemu komponentów na planszy, ale znacznie ulatwia ogarnianie wszystkich luźnych elementów.
Jako podkładka na stół mogę polecić duże formaty pleksy - są dość wygodne, sztywne, ale stosunkowo lekkie. Plus można na nich pisać markerami (np wynik punktowy do przerwy, ostatni przeczytany paragraf itp).

Jeśli masz jedną grę do której lubisz siadać to inwestycja w organizer do kart dużo ułatwia (ja np mam zrobiony z pianki insert do kart do eldrith horroru, jest w formie podajnika od razu, więc nie muszę tych kart nigdzie przekładać, cała szufladka od razu trafia na stół).

W niektórych grach pomaga wymiana żetonów na liczniki - zamiast mieć garść luźnych tekturek, masz jeden znacznik kołowy (albo prościej - piszesz markerem po np wspomnianej pleksie albo klasycznie na kartce). Jeśli jesteś fanem to możesz zrobic swój licznik.

W sumie to wszystko też zależy od gry jaką chcesz tak kompresować i tego jakie elementy jesteś gotów "podmienić" (i czy się da) - no i na ile to ułatwi grę i czy warto się tak bawić :)
tommyray
Posty: 1301
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: tommyray »

Wszystkie talie kart trzymaj w dedykowanym organizerze.
Tokeny - posegregowane w odpowiednich pudełkach.
Planszetki postaci, mapa terenu - złożone na osobnej tablicy korkowej.
30 sekund ;) i masz wyłożone kolubryny od TG po ATO.
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: Cyel »

Dokładnie tak jak piszesz - przenośny blat i na szafę.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: ponika »

Cyel pisze: 28 gru 2022, 09:18 Dokładnie tak jak piszesz - przenośny blat i na szafę.
A co jak się gibnie i żetony się przesuną? :wink:
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: Cyel »

ponika pisze: 28 gru 2022, 13:25
Cyel pisze: 28 gru 2022, 09:18 Dokładnie tak jak piszesz - przenośny blat i na szafę.
A co jak się gibnie i żetony się przesuną? :wink:
Na szafie?

Jak szafa się komuś giba to może trzeba przykryć planszę z żetonami plexi albo druga deską?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 558
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 291 times

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: andrzejstrzelba »

Tzw. płyta pilśniowa czy płyta HDF odpada, bo ona ma 3 mm grubości i jest bardzo giętka przy większym formacie. Płyta meblowa będzie sztywna, ale znowu duży rozmiar może być zbyt ciężki dla jednej osoby.
Może rzeczywiście jakaś "pleksa" tylko pewnie około 5 mm grubości musiałbyś patrzeć.
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Sposoby na pozbycie się składania i rozkładania gier?

Post autor: Atk »

andrzejstrzelba pisze: 29 gru 2022, 09:04 Tzw. płyta pilśniowa czy płyta HDF odpada, bo ona ma 3 mm grubości i jest bardzo giętka przy większym formacie. Płyta meblowa będzie sztywna, ale znowu duży rozmiar może być zbyt ciężki dla jednej osoby.
Może rzeczywiście jakaś "pleksa" tylko pewnie około 5 mm grubości musiałbyś patrzeć.
Potwierdzam jest ciężka. Mam taką z łóżka 160+cm na 100+ cm albo i większą i jak ją wyciągam za łóżka to muszą być 2 osoby, bo cholere ciężko ruszyć samemu.

Dla tych co jednak to rozwiązanie nie przeszkadza polecam wywiercić sobie miejsce na kółko (takie drewniane do składania mebli) do okoła stołu na którym lezy płyta (po 1 na każdą krawędz stołu). Przed nałożeniem płyty na stół, wkładacie kołki i już wam nie będzie jedziec po stole.
ODPOWIEDZ