Gloomhaven -zasady i pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
MiniuBDG
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2021, 23:59

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: MiniuBDG »

Witam, czy miał ktoś może przypadek, że jedynym polem, w którym potwór mógł stworzyć pułapkę było pole otwartych drzwi? Czy to pole traktuję się w takim przypadku jako zwykłe puste pole skoro drzwi zostały już otwarte?
Darkstorm
Posty: 835
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 128 times
Been thanked: 183 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Darkstorm »

MiniuBDG pisze: 08 gru 2022, 15:31 Witam, czy miał ktoś może przypadek, że jedynym polem, w którym potwór mógł stworzyć pułapkę było pole otwartych drzwi? Czy to pole traktuję się w takim przypadku jako zwykłe puste pole skoro drzwi zostały już otwarte?
Jeżeli drzwi są otwarte to moim zdaniem potwór może na tym polu stworzyć pułapkę.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Fojtu »

MiniuBDG pisze: 08 gru 2022, 15:31 Witam, czy miał ktoś może przypadek, że jedynym polem, w którym potwór mógł stworzyć pułapkę było pole otwartych drzwi? Czy to pole traktuję się w takim przypadku jako zwykłe puste pole skoro drzwi zostały już otwarte?
Otwarte drzwi to empty hex, więc można tam tworzyć pułapkę.
Can you explain the difference between an unoccupied hex and an empty hex?
An unoccupied hex has no figures (monsters, characters or character summons) present. An empty hex has no figures, tokens (money or otherwise), or overlay tiles present except corridors, open doors, pressure plates and scenario aid tokens.
https://boardgamegeek.com/thread/189776 ... ons-please
MiniuBDG
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2021, 23:59

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: MiniuBDG »

No dokładnie tak też zakładałem ale wolałem się poradzić :) Dzięki wielkie!
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

1.Ile maksymalnie potworów danego typu może być na planszy? Chodzi mi głównie o szlamy.
2.Dzisiaj grałem w pewien scenariusz gdzie potwory się 'pojawiały' co 2 tury i robiliśmy tak, że mogą się pojawiać na monetach i pułapkach. Dobrze to rozegraliśmy, czy z tym jest tak jak z przywoływaniem, że na zajętym polu nie można?
3. Są 4 pola oznaczone na planszy i po spełnieniu pewnych warunków pojawiają się na nich potwory. Czy gdy te pola są zajęte to potwory się nie pojawiają, czy robią to na najbliższym wolnym polu?
4. Co się dzieje gdy mam 2 korzyści i 1 niekorzyść?

Zostały nam 3 trudne scenariusze (2 trudne ale jeden z nich odblokuje kolejny) w jeden narazie gralismy (podobno najtrudniejszy z całej gry), a tamte tylko stwierdzamy, ze trudne i jeden łatwy się odblokował z wydarzenia. Jutro mamy w planach zagrać ten łatwy. Co polecacie potem robić gdybyśmy się mordowali i nie mogli przejść. Dokupić dodatek, podexpić, zbierać złoto i poulepszać karty? Niby i tak miałem go kupić za jakiś czas. Chcemy odblokować co się da i przejść wszystkie odblokowane scenariusze. No i gramy na 2 postacie jeśli to istotne. Tak pytam, bo w zeszłym roku całą zimę graliśmy, mieliśmy przerwę chyba od marca i znowu mamy ciśnienie na tą grę, a tak mało zostało w niej do roboty 😀
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Fojtu »

ThomasBRT pisze: 11 gru 2022, 01:08 1.Ile maksymalnie potworów danego typu może być na planszy? Chodzi mi głównie o szlamy.
2.Dzisiaj grałem w pewien scenariusz gdzie potwory się 'pojawiały' co 2 tury i robiliśmy tak, że mogą się pojawiać na monetach i pułapkach. Dobrze to rozegraliśmy, czy z tym jest tak jak z przywoływaniem, że na zajętym polu nie można?
3. Są 4 pola oznaczone na planszy i po spełnieniu pewnych warunków pojawiają się na nich potwory. Czy gdy te pola są zajęte to potwory się nie pojawiają, czy robią to na najbliższym wolnym polu?
4. Co się dzieje gdy mam 2 korzyści i 1 niekorzyść?

Zostały nam 3 trudne scenariusze (2 trudne ale jeden z nich odblokuje kolejny) w jeden narazie gralismy (podobno najtrudniejszy z całej gry), a tamte tylko stwierdzamy, ze trudne i jeden łatwy się odblokował z wydarzenia. Jutro mamy w planach zagrać ten łatwy. Co polecacie potem robić gdybyśmy się mordowali i nie mogli przejść. Dokupić dodatek, podexpić, zbierać złoto i poulepszać karty? Niby i tak miałem go kupić za jakiś czas. Chcemy odblokować co się da i przejść wszystkie odblokowane scenariusze. No i gramy na 2 postacie jeśli to istotne. Tak pytam, bo w zeszłym roku całą zimę graliśmy, mieliśmy przerwę chyba od marca i znowu mamy ciśnienie na tą grę, a tak mało zostało w niej do roboty 😀
1. Tyle ile masz 'figurek' danego typu str 19 i 31. Ogólnie zdarzyła mi się sytuacja, kiedy opłaciło nam się nawet zostawić ledwie żyjące potwory, żeby się więcej nie pojawiło w pełni zdrowych.
2. Jest różnica między przywoływanie (summon) i rozstawienie (spawn) . Ogólnie rozstawienie pojawia się na pustym polu (bez monetek, pułapek itd). Różnica jest taka, że przywołany potwór pojawia się na sąsiednim polu a jeżeli sąsiednie są zajęte to się nie pojawia a rozstawiany pojawi się zawsze, "szuka" pustego pola do skutku. str 31 vs 34.
3. Na najbliższym wolnym polu str 34.
4. Nie ma czegoś takiego jak 2 korzyści, możesz mieć korzyść i tyle, nie robimy 2-1=1. Po prostu się znoszą i ciągniesz modyfikator normalnie. str 21

Osobiście ja lubię próbować scenariusz kilka razy i wymęczyć zwycięstwo. Ale z drugiej strony nie każdy to może lubić. Można po prostu obniżyć poziom trudności, może po prostu olać jak się ledwo przegrało i uznać, że wygrywamy i idziemy dalej. Pamiętaj, że gracie dla zabawy i nie ma co się niepotrzebnie męczyć. W mojej grupie w pewnym momencie olaliśmy emerytury i zmienialiśmy postaci jak chcieliśmy, bo nam tak pasowało i tyle.
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

Wziąłem kolejny raz instrukcje do ręki i okazało się, że trudność naszej kampanii wynikała że źle dobieranego poziomu trudności. U nas poziom scenariusza był równy średniej poziomów postaci więc wychodzi na to, że zawsze mieliśmy 2 poziomy za wysoki. Mimo wszystko tylko do jednego scenariusza zmniejszyliśmy poziom o 2, bo nie mogliśmy przejść więc wyszło, że graliśmy na normalnym, a nie na bardzo łatwym jak myśleliśmy. Jednak czytanie ze zrozumieniem robi swoje, ale pierwszy raz się spotykam z tak rozbudowaną grą i ciężko ogarnąć wszystkie rzeczy 😁
Eevee_Important
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2022, 15:39

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Eevee_Important »

Hej! Dopiero zaczynamy z mężem przygody w Gloomhaven, stąd pojawiło się kilka (mogło by się wydawać głupich) pytań :D Powiedzcie nam, co daje klątwa? Tzn wiemy, że przy niektórych scenariuszach trzeba wtasować karty klątwy do talii modyfikatorów. Ale nie wiemy co taka klątwa robi? Jak wpływa na rozgrywkę? Podobnie z resztą błogosławieństwo... Co jeśli podczas ataku moją postacią wylosuję klątwę?
ThomasBRT
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2021, 21:44
Has thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: ThomasBRT »

Klątwa działa tak jak nie trafienie w cel tzn. 0 obrażeń. Po odkryciu klątwy odrazu się ją odrzucą, a nie wpasowuje spowrotem do talii. Jest po 8 kart klątw dla graczy i dla potworów nie można ich mieszać i więcej nie da się rzucić.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Fojtu »

Eevee_Important pisze: 13 gru 2022, 15:51 Hej! Dopiero zaczynamy z mężem przygody w Gloomhaven, stąd pojawiło się kilka (mogło by się wydawać głupich) pytań :D Powiedzcie nam, co daje klątwa? Tzn wiemy, że przy niektórych scenariuszach trzeba wtasować karty klątwy do talii modyfikatorów. Ale nie wiemy co taka klątwa robi? Jak wpływa na rozgrywkę? Podobnie z resztą błogosławieństwo... Co jeśli podczas ataku moją postacią wylosuję klątwę?
Klatwa to po prostu pudło, błogosławieństwo to atak x2. Działają one podobnie do modyfikatorów, które już masz w talii (pudło i x2, które przetasowują talię), tyle że są jednorazowe - jak wyciągniesz np. pudło z klątwy to nie zadajesz obrażeń i odrzucasz tę kartę poza swoją talię. Nie przetasowujesz też talii, bo nie ma na tych kartach znaczka tasowania. Oczywiście podlegają one wszystkim zasadom kart modyfikatorów, np. klątwę można ominąć jeżeli masz korzyść.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Fojtu »

ThomasBRT pisze: 13 gru 2022, 16:01 Klątwa działa tak jak nie trafienie w cel tzn. 0 obrażeń. Po odkryciu klątwy odrazu się ją odrzucą, a nie wpasowuje spowrotem do talii. Jest po 8 kart klątw dla graczy i dla potworów nie można ich mieszać i więcej nie da się rzucić.
Jeżeli dobrze pamiętam to kart jest po 10 per typ.
Eevee_Important
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2022, 15:39

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Eevee_Important »

Dziękuję za odpowiedź. Teraz jest to takie oczywiste i banalne :lol:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: eveni »

Po dłuższej przerwie wróciłam do gry i mam jedno pytanie - czy trudny teren wpływa też na wrogów, czy oni również wydają po 2 punkty ruchu aby się po nim poruszyć?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

eveni pisze: 26 gru 2022, 19:40 Po dłuższej przerwie wróciłam do gry i mam jedno pytanie - czy trudny teren wpływa też na wrogów, czy oni również wydają po 2 punkty ruchu aby się po nim poruszyć?
Tak, dotyczy to wszystkich figurek, ale trudny teren jest ignorowany podczas odepchnięcia/przyciągnięcia
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: eveni »

Pytanie odnośnie celu życiowego Ulotne miejsca
Spoiler:
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

eveni pisze: 28 gru 2022, 12:03
Spoiler:
Poniżej wklejam informację, w których scenariuszach można znaleźć skrzynie z losowymi scenariuszami pobocznymi. Niektóre cele życiowe także prowadzą do rozegrania scenariuszy o numerze wyższym niż 51. Z tego co wiem rozgrywanie losowych lochów nie liczy się do tego celu. Generalnie to na początek jest to jeden z trudniejszych celów, jeśli reszta drużyny nie ma celów życiowych obejmujących rozegranie takich pobocznych scenariuszy.
Spoiler:
Misiek1980
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2022, 14:32

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Misiek1980 »

Jak to jest z atakiem dystansowym. Jeśli np. Strażnik łucznik ma w karcie zdolności ruch +1 i atak +1 ale nie ma podanego zasięgu ataku to on atakuje wręcz czy wtedy zasięg ataku odczytujemy ze statystyk z koperty?
Ostatnio zmieniony 28 gru 2022, 15:55 przez Misiek1980, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Misiek1980 pisze: 28 gru 2022, 15:44 Jak to jest z atakiem dystansowym. Jeśli np. Strażnik łucznik ma w karcie zdolności ruch +1 i atak +1 ale nie ma podanego zasięgu ataku to on atakuje wręcz czy wtedy atak odczytujemy ze statystyk z koperty?
Jeśli na karcie zdolności potwora występuje zdolność Ataku bez wskazanego zasięgu, to potwór atakuje ze swoim domyślnym atakiem, czyli łucznik zaatakuje atakiem zasięgowym, a strażnik - atakiem wręcz.
Misiek1980
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2022, 14:32

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Misiek1980 »

Dzięki za odpowiedź. Na szczęście dopiero rozegraliśmy jeden scenariusz, więc go powtórzymy. Gorzej bo w Quizie na poruszanie potworów rzadko prawidłowo odpowiadam.
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

Cześć,
1. z wydarzeń miejskich (obecnie mam od 1 do 30) mam że: "do talii należy dodać wydarzenie podróżnicze 65" czyli dodaje wydarzenie miejskie 65 do talii? Jeśli tak to czy przetasowuje wtedy talię?

2. Czy wydarzenia miejskie i na szlaku które nie są usuwane są dawane na koniec tali czy przetasowuje się talię?
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

Cześć,
1. z wydarzeń miejskich (obecnie mam od 1 do 30) mam że: "do talii należy dodać wydarzenie podróżnicze 65" czyli dodaje wydarzenie miejskie 65 do talii? Jeśli tak to czy przetasowuje wtedy talię?

2. Czy wydarzenia miejskie i na szlaku które nie są usuwane są dawane na koniec tali czy przetasowuje się talię?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

mtw pisze: 29 gru 2022, 23:10
Spoiler:
Ad. 1. Jeśli masz dodać zdarzenie na szlaku, to dodajesz je do tali zdarzeń na szlaku, nie do miejskich. Natomiast zawsze po dodaniu karty zdarzenia do talii, talia jest tasowana.
Ad. 2. Jeśli efekt wyboru ma ikonę wskazującą umieszczenie na spodzie talii, to kartę umieszczasz na spodzie talii, a sama talia nie jest tasowana.
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

Czyli "wydarzenie podróżnicze" to jest to samo co "wydarzenie na szlaku"?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

mtw pisze: 29 gru 2022, 23:16 Czyli "wydarzenie podróżnicze" to jest to samo co "wydarzenie na szlaku"?
obstawiam, że tak, ale nie wiem na pewno, mógłbyś/mogłabyś wrzucić zdjęcie?
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

Proszę:
Obrazek
ODPOWIEDZ