Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 14:56 Hej mam pytanie o fazę akcji. Co jest liczone jako jedna akcja?
w instrukcji jest to podzielone na podpunkty A-G
w którym przypadku wykonałam dwie akcje?:
a) wykorzystanie projektu standardowego 2x
b)wykorzystanie projektu standardowego 2x (dowolna ilość) i zagranie 3x kart (dowolna ilość)
czy mój podpunkt a) w tym przypadku to 2 akcje, czy 1 akcja? Podpunkt b) to 5 akcji, czy jedna akcja?
a 2 akcje, b 5

Dowolna ilość jest tylko wtedy jak wszyscy inni spasują ;p
Awatar użytkownika
Requiem123
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:51
Has thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Requiem123 »

grzeslaw90 pisze: 29 gru 2022, 15:01
Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 14:56 Hej mam pytanie o fazę akcji. Co jest liczone jako jedna akcja?
w instrukcji jest to podzielone na podpunkty A-G
w którym przypadku wykonałam dwie akcje?:
a) wykorzystanie projektu standardowego 2x
b)wykorzystanie projektu standardowego 2x (dowolna ilość) i zagranie 3x kart (dowolna ilość)
czy mój podpunkt a) w tym przypadku to 2 akcje, czy 1 akcja? Podpunkt b) to 5 akcji, czy jedna akcja?
a 2 akcje, b 5

Dowolna ilość jest tylko wtedy jak wszyscy inni spasują ;p

a wykonanie jednego tego samego projektu standardowego dwukrotnie to 1 akcja czy 2?
Awatar użytkownika
Requiem123
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:51
Has thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Requiem123 »

grzeslaw90 pisze: 29 gru 2022, 15:01
Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 14:56 Hej mam pytanie o fazę akcji. Co jest liczone jako jedna akcja?
w instrukcji jest to podzielone na podpunkty A-G
w którym przypadku wykonałam dwie akcje?:
a) wykorzystanie projektu standardowego 2x
b)wykorzystanie projektu standardowego 2x (dowolna ilość) i zagranie 3x kart (dowolna ilość)
czy mój podpunkt a) w tym przypadku to 2 akcje, czy 1 akcja? Podpunkt b) to 5 akcji, czy jedna akcja?
a 2 akcje, b 5

Dowolna ilość jest tylko wtedy jak wszyscy inni spasują ;p
+ nie rozumiem tej opcji spasowania. Że jak wszyscy spasują i jest moja tura to mogę zrobić dowolną ilość akcji?
Awatar użytkownika
Requiem123
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:51
Has thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Requiem123 »

Wytłumaczylibyście mi w jaki sposób wygląda pokolenie? Faza akcji następuje w pokoleniu w taki sposób, że każdy może wykonać w swojej turze maks 2 akcje, ale gdy nie spasował, to otrzyma kolejną turę z kolejnymi 2 akcjami W TYM SAMYM POKOLENIU? tzn, że w jednym pokoleniu gracz może wykonać więcej niż 2 akcje?
+ czy to oznacza, że mam nieograniczoną liczbę akcji w pokoleniu jak gram solo?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 15:06 a wykonanie jednego tego samego projektu standardowego dwukrotnie to 1 akcja czy 2?
Skoro projekt standardowy (słownie i dosłownie: jeden) jest akcją (jedną), to wykonanie go dwa razy daje dwie akcje. ;)
Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 15:09 + nie rozumiem tej opcji spasowania. Że jak wszyscy spasują i jest moja tura to mogę zrobić dowolną ilość akcji?
W praktyce tak to wygląda, bo w swojej turze masz do dyspozycji jedną lub dwie akcje, a skoro wszyscy inni już spasowali, to po Twojej turze jest.. znowu Twoja tura. Aż spasujesz. ;)
Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 15:17 Faza akcji następuje w pokoleniu w taki sposób, że każdy może wykonać w swojej turze maks 2 akcje, ale gdy nie spasował, to otrzyma kolejną turę z kolejnymi 2 akcjami W TYM SAMYM POKOLENIU? tzn, że w jednym pokoleniu gracz może wykonać więcej niż 2 akcje?
Dokładnie tak, gdy pozostali gracze też wykonają swoje akcje, kolejka wraca do Ciebie i możesz wykonać jedną lub dwie akcje albo spasować.
Requiem123 pisze: 29 gru 2022, 15:17 + czy to oznacza, że mam nieograniczoną liczbę akcji w pokoleniu jak gram solo?
Analogicznie do sytuacji, gdy wszyscy współgracze spasowali - po Twojej turze następuje Twoja tura. Co Cię ogranicza, to zasoby potrzebne do wykonywania akcji. ;)
kobe_x
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2023, 11:27

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: kobe_x »

Witam.
Wczoraj grałem pierwszy raz i mam jedną wątpliwość:

Czy można jakoś wykorzystać ciepło po osiągnięciu temperatury do 8 stopni Celsjusza? np. podnosić ją dalej i otrzymywać WT - przeglądając na szybko instrukcję nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jest tylko tak:
G) Zamienienie ciepła w Temperaturę
Gracz może wydać 8 jednostek ciepła, aby podnieść Temperaturę
o 2˚C (jednocześnie podnosząc swój WT o 1).
,
a potem tak:
Gdy wszystkie 3 Wskaźniki Globalne (Liczba Oceanów, Temperatura i Poziom Tlenu) osiągną wymagane pułapy, gra skończy się
wraz z końcem obecnego pokolenia.

Nie jest napisane, że po osiągnięciu pułapu nie można dalej podnosić temperatury, przy terenach zielonych jest to szczegółowo wyjaśnione, że po osiągnięciu pułapu 14%tlenu, można dalej kupować tereny zielone ale już nie podnosimy wskaźnika WT, co jest logiczne bo tereny zielone na koniec gry punktują.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

kobe_x pisze: 11 sty 2023, 12:53 np. podnosić ją dalej
Jak chciałbyś to wykonać, skoro maksymalny poziom został osiągnięty? Gdzie widzisz możliwość podniesienia temperatury wyżej? :)
kobe_x pisze: 11 sty 2023, 12:53 Nie jest napisane, że po osiągnięciu pułapu nie można dalej podnosić temperatury
Coś słabo z szukaniem. :)
Instrukcja, strona 3, pierwsze zdanie wyróżnione pogrubieniem:
Gdy dany Wskaźnik Globalny osiągnie wymagany pułap, gracze nie będą mogli go już zwiększyć, a co za tym następuje, nie będą mogli z tego tytułu podnieść swojego WT. Mimo to gracz nadal może zagrywać karty i wykonywać akcje podnoszące dany Wskaźnik – po prostu będzie ignorował tę część efektu karty
;)
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

Jednostki ciepła mogą posłużyć do uzyskania nagrody "Magnat cieplny".
Są również karty, które pozwalają zamienić jednostki ciepła na np. megakredyty.
Pozdrawiam.
Endi3
Posty: 5
Rejestracja: 14 sie 2018, 08:41
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - Ekspedycja Ares - pytania i wątpliwości

Post autor: Endi3 »

Dzień dobry, mam pytanie : Jeśli karta mówi że mam podnieść temperaturę o 6 stopni, czy dostaję 6 WT czy jeden za wykonanie tej czynności ?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - Ekspedycja Ares - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Endi3 pisze: 15 sty 2023, 13:40 Dzień dobry, mam pytanie : Jeśli karta mówi że mam podnieść temperaturę o 6 stopni, czy dostaję 6 WT czy jeden za wykonanie tej czynności ?
3 pkt - punkt za każde 2 stopnie
dago120
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2022, 11:50

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: dago120 »

11. Pola zarezerwowane na oceany. Niebieskie pola z kroplą. Można na nich umieścić tylko obszary oceanu i odwrotnie – obszary
oceanu można umieścić tylko na tych polach.

Jestem przed pierwszą rozgrywką i się zastanawiam czy jest jakiś uzasadniony powód dlaczego ten punkt jest tak skonstruowany ? Jak rozumiem sens jest li tylko taki, że oceany umieszczamy co do zasady na niebieskich polach (przeglądając wstępnie karty widziałem, że jest przynajmniej 1 wyjątek z kartą jeziora).
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

dago120 pisze: 06 lut 2023, 12:09 11. Pola zarezerwowane na oceany. Niebieskie pola z kroplą. Można na nich umieścić tylko obszary oceanu i odwrotnie – obszary
oceanu można umieścić tylko na tych polach.

Jestem przed pierwszą rozgrywką i się zastanawiam czy jest jakiś uzasadniony powód dlaczego ten punkt jest tak skonstruowany ? Jak rozumiem sens jest li tylko taki, że oceany umieszczamy co do zasady na niebieskich polach (przeglądając wstępnie karty widziałem, że jest przynajmniej 1 wyjątek z kartą jeziora).
Jest tak, żeby uniknąć sytuacji, gdzie nie mamy miejsca na ostatni ocean i koniec gry nie może zostać zatriggerowany przez co byście musieli grać wiecznie i w końcu byście umarli z głodu. Żadna firma nie chce mieć tego typu pozwów.

Jest również jedna uniwersalna zasada wśród planszówek karcianych - tekst na karcie ma wyższy priorytet niż podstawowe zasady w instrukcji (w przypadku nieopisanych wyjątków).
dago120
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2022, 11:50

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: dago120 »

to wszystko jest jasne natomiast zastanawiam się jaka byłaby różnica między punktem w pierwotej wersji

11. Pola zarezerwowane na oceany. Niebieskie pola z kroplą. Można na nich umieścić tylko obszary oceanu i odwrotnie – obszary
oceanu można umieścić tylko na tych polach.

a np. takim

11. Pola zarezerwowane na oceany. Niebieskie pola z kroplą. Można na nich umieścić tylko obszary oceanu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

dago120 pisze: 06 lut 2023, 12:21 to wszystko jest jasne natomiast zastanawiam się jaka byłaby różnica między punktem w pierwotej wersji

11. Pola zarezerwowane na oceany. Niebieskie pola z kroplą. Można na nich umieścić tylko obszary oceanu i odwrotnie – obszary
oceanu można umieścić tylko na tych polach.

a np. takim

11. Pola zarezerwowane na oceany. Niebieskie pola z kroplą. Można na nich umieścić tylko obszary oceanu.
W drugim przypadku można pomyśleć, że oceany można stawiać poza tymi polami również.
dago120
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2022, 11:50

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: dago120 »

ok, dzięki. Jakoś mi nie przyszło do głowy, że co do zasady mógłbym stawiać oceany poza tymi polami, ale faktycznie bez tego dopisku można by tak pomyśleć. Można byłoby to zawrzeć w jednym prostym zdaniu typu "oceany można umieszczać tylko na niebieskich polach z kroplą".
Mahalalel
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2021, 09:56

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Mahalalel »

To ja się podepnę pod aktualny wątek i dopytam o te pola oceanów. Co w przypadku gdy: mamy już koniec gry, 9 oceanów położonych na planszy, robimy ostatnią produkcję i możemy jeszcze zamienić posiadaną roślinność w obszary zieleni? Czy te obszary zieleni można położyć na niezabudowanych obszarach oceanów?
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

Mahalalel pisze: 06 lut 2023, 15:02 To ja się podepnę pod aktualny wątek i dopytam o te pola oceanów. Co w przypadku gdy: mamy już koniec gry, 9 oceanów położonych na planszy, robimy ostatnią produkcję i możemy jeszcze zamienić posiadaną roślinność w obszary zieleni? Czy te obszary zieleni można położyć na niezabudowanych obszarach oceanów?
Nie można.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

dago120 pisze: 06 lut 2023, 13:23 ok, dzięki. Jakoś mi nie przyszło do głowy, że co do zasady mógłbym stawiać oceany poza tymi polami, ale faktycznie bez tego dopisku można by tak pomyśleć. Można byłoby to zawrzeć w jednym prostym zdaniu typu "oceany można umieszczać tylko na niebieskich polach z kroplą".
To co dla nas logiczne to jest okazją dla upierdliwych overthinkingowców do złośliwego wykolejania gier albo szukania jakby tu na swoją korzyść coś ugrać. Dopóki nie zacząłem grać z nieznajomymi to nie wiedziałem, że tacy ludzie na serio istnieją. Właśnie z tego powodu istnieją nazbyt uszczelnione zapiski reguł gier oraz nalepki na mikrofalówkach żeby nie wsadzać żywych organizmów.
LukGau24
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2023, 00:14
Has thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: LukGau24 »

Bonus na wskaźniku tlenu podnosi temperaturę czy poziom produkcji?
Czy za kartę z symbolem stali albo tytanu można płacić w połowie tym surowcem a resztę w mega kredytach. Czy albo surowiec albo megakredyt?
akurczak
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 145 times
Been thanked: 30 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: akurczak »

LukGau24 pisze: 07 lut 2023, 00:21 Bonus na wskaźniku tlenu podnosi temperaturę czy poziom produkcji?
Podnosi temperaturę, a co za tym idzie również współczynnik terraformacji.
LukGau24 pisze: 07 lut 2023, 00:21 Czy za kartę z symbolem stali albo tytanu można płacić w połowie tym surowcem a resztę w mega kredytach. Czy albo surowiec albo megakredyt?
Można mieszać, przy czym nie można wydać reszty w innych jednostkach, np. kartę z symbolem przestrzeni kosmicznej kosztującą 5 megakredytów można opłacić na trzy sposoby:
  • 5 megakredytów
  • 1 jednostka tytanu + 2 megakredyty
  • 2 jednostki tytanu (nadmiarowy 1 megakredyt przepada)
LukGau24
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2023, 00:14
Has thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: LukGau24 »

Czy można zagrać kartę która obniża np. energię o ileś tam stopni a zwiększa np. poziom roślinności. A stan naszej energię jest zerowy.
Zagrywamy i podnosimy roślinność a energię dalej zostaje na zero czy musi być x energii aby ją obniżyć?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 252
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 71 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

LukGau24 pisze: 12 lut 2023, 21:34 Czy można zagrać kartę która obniża np. energię o ileś tam stopni a zwiększa np. poziom roślinności. A stan naszej energię jest zerowy.
Zagrywamy i podnosimy roślinność a energię dalej zostaje na zero czy musi być x energii aby ją obniżyć?
Nie można. Musisz spełniać wymagania karty przed zagraniem.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Montesque pisze: 12 lut 2023, 21:42
LukGau24 pisze: 12 lut 2023, 21:34 Czy można zagrać kartę która obniża np. energię o ileś tam stopni a zwiększa np. poziom roślinności. A stan naszej energię jest zerowy.
Zagrywamy i podnosimy roślinność a energię dalej zostaje na zero czy musi być x energii aby ją obniżyć?
Nie można. Musisz spełniać wymagania karty przed zagraniem.
Nie musi, bo obniżenie energii to nie koszt a efekt karty. Efekty karty można rozpatrywać w dowolnej kolejności i jeśli w wyniku części efektu tej samej karty jakimś cudem by mógł uzyskać tę produkcję energii to taką kartę może zagrać. Jednakże w opisanym przypadku niestety tak nie można ale chciałem tylko doprecyzować.
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: gogovsky »

grzeslaw90 pisze: 12 lut 2023, 23:09
Montesque pisze: 12 lut 2023, 21:42
LukGau24 pisze: 12 lut 2023, 21:34 Czy można zagrać kartę która obniża np. energię o ileś tam stopni a zwiększa np. poziom roślinności. A stan naszej energię jest zerowy.
Zagrywamy i podnosimy roślinność a energię dalej zostaje na zero czy musi być x energii aby ją obniżyć?
Nie można. Musisz spełniać wymagania karty przed zagraniem.
Nie musi, bo obniżenie energii to nie koszt a efekt karty. Efekty karty można rozpatrywać w dowolnej kolejności i jeśli w wyniku części efektu tej samej karty jakimś cudem by mógł uzyskać tę produkcję energii to taką kartę może zagrać. Jednakże w opisanym przypadku niestety tak nie można ale chciałem tylko doprecyzować.
mógłby np ją dostać z jakieś innej karty dającej efekt pasywny, np. zagraj zieloną kartę by podnieść swój poziom energii o 1 :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
noespa
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2022, 21:01
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: noespa »

Za niektóre karty można płacić stalą lub tytanem. Czy stal i tytan możemy wykorzystać tylko w momencie zagrania karty czy również w momencie zakupu tej karty na rękę?

W instrukcji w jednym miejscu pisze:
- strona 6
W trakcie gry gracze będą kupować i zagrywać różne karty projektów, aby uzyskać zapewniane przez nie różnorodne korzyści.
- strona 7
Każdemu z doświadczonych graczy należy rozdać po 10 kart projektów. Gracz będzie mógł zakupić każdą z tych kart za 3 M€
- strona 6
. Stal. Stal jest warta 2 M€ za kostkę, ale można nią płacić jedynie za karty z symbolem budowli. Kupując takie karty, gracz może płacić zarówno w M€, jak i stalą (jeśli zdecyduje się na zapłatę tylko za pomocą stali, nie otrzyma ewentualnej „reszty” w megakredytach).
Tytan. Tytan jest wart 3 M€ za kostkę, ale można nim płacić jedynie za karty z symbolem przestrzeni kosmicznej. Działa na tej samej zasadzie co stal.
ODPOWIEDZ