Splendor - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: dannte »

bleidd pisze: 11 lis 2022, 23:00 Czy złoto (dżoker) pozyskane w wyniku rezerwacji karty może być użyte do zakupu dowolnej karty czy tylko do zakupu karty dla której ten żeton złota został pozyskany (czyli karty która została zarezerowana tym żetonem)?
Nie ma ograniczeń. Do zakupu dowolnej.
pwlus94
Posty: 1
Rejestracja: 24 gru 2022, 19:05

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: pwlus94 »

1. Czy bonusami w zarezerwowanych kartach można płacić?
2. Na czym polega blokowanie?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Relo »

pwlus94 pisze: 24 gru 2022, 19:22 1. Czy bonusami w zarezerwowanych kartach można płacić?
2. Na czym polega blokowanie?
Ad1 oczywiście że nie. Efekt wchodzi po wykupieniu karty.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Relo »

pwlus94 pisze: 24 gru 2022, 19:22 1. Czy bonusami w zarezerwowanych kartach można płacić?
Ad1 oczywiście że nie. Efekt wchodzi po wykupieniu karty. edit(chodzi oczywiście o symbole kryształów na karcie). Jeśli chodzi o złoty żeton to tak jak niżej napisane oczywiście, że można nawet do wykupu zarezerwowanej karty.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2022, 08:05 przez Relo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: ozon »

Ad. 1 Jeśli chodzi o złoty żeton to tak.
Ad. 2 Jeśli blokowanie=rezerwacja to po prostu kartę, którą zarezerwujesz możesz tylko ty wykupić.
pwlus94 pisze: 24 gru 2022, 19:22 1. Czy bonusami w zarezerwowanych kartach można płacić?
2. Na czym polega blokowanie?
mazi1982
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2022, 21:52

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: mazi1982 »

Czy pobieranie i odrzucanie przez gracza tych samych żetonów w jednej kolejce jest zgodne z zasadami gry? Takie działanie jest prawie jednoznaczne z pominięciem kolejki, jednakże nie jest uruchamiana zasada zmuszająca do zakupu karty jeśli gracz ma taką możliwość. Takie zachowanie może prowadzić to impasu w grze oraz, powoduje że pominięcie kolejki zgodnie z instrukcją jest możliwe tylko i wyłącznie gdy na stole nie ma już żadnych wolnych żetonów. Zasada pobierania do 3 żetonów mówi o wzięciu 3 lub 2 lub 1 żetonu jeśli nie ma więcej dostępnych. Wzięcie o odrzucenie 1 (tego samego) żetonu można interpretować jako wzięcie 0 żetonów czyli brak zmiany stanu. Instrukcja mówi jednak o odrzucaniu nadmiarowych żetonów gdy gracz przekroczył limit 10 dopiero na koniec kolejki, a więc z tej perspektywy wzięcie i odrzucenie tego samego żetonu wydaje się całkowicie legalne. Prosze o opinie. ;-)
sabat24
Posty: 106
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: sabat24 »

Jest wprost w instrukcji napisane, że można odrzucić wszystkie żetony, które właśnie zostały dobrane w ramach akcji w turze gracza.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Lucass »

Witam,
czy mogę tu zapytać o wersję "Pojedynek"?
Jedna wątpliwość... mam 10 żetonów kryształów, przychodzi moja kolej - rozumiem, że mogę wykonać akcję dobierania żetonów (1, 2 lub 3, zgodnie z zasadą), ale muszę na koniec swojej tury mieć maks. 10 - czy odrzucane żetony trafiają do woreczka, czy ponownie na planszę (w sposób losowy) w miejsca, z których pobrałem nowe? Instrukcja chyba tego nie precyzuje..
Awatar użytkownika
korbol
Posty: 48
Rejestracja: 29 lip 2018, 20:07
Has thanked: 30 times
Been thanked: 11 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: korbol »

Lucass pisze: 09 sie 2023, 08:31 Witam,
czy mogę tu zapytać o wersję "Pojedynek"?
Jedna wątpliwość... mam 10 żetonów kryształów, przychodzi moja kolej - rozumiem, że mogę wykonać akcję dobierania żetonów (1, 2 lub 3, zgodnie z zasadą), ale muszę na koniec swojej tury mieć maks. 10 - czy odrzucane żetony trafiają do woreczka, czy ponownie na planszę (w sposób losowy) w miejsca, z których pobrałem nowe? Instrukcja chyba tego nie precyzuje..
Do woreczka.

"Gdy gracz wykona swoją akcję obowiązkową, podlicza posiadane znaczniki (klejnoty, perły i złoto). Jeśli ma więcej niż 10 znaczników, musi odrzucić ich tyle, by łącznie mieć maksymalnie 10. Gracz wybiera, które znaczniki odrzucić, po czym odkłada je do woreczka." (strona 9)
Martita552
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2022, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Martita552 »

Czy rezerwując kartę jokerem mogę tego jokera w następnej kolejce użyć? Trafia on od razu do puli moich żetonów? czy najpierw muszę wykupić kartę i dopiero będę mogła użyć żółtego znacznika?
kulka
Posty: 148
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 31 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: kulka »

Martita552 pisze: 02 sty 2024, 22:32 Czy rezerwując kartę jokerem mogę tego jokera w następnej kolejce użyć? Trafia on od razu do puli moich żetonów? czy najpierw muszę wykupić kartę i dopiero będę mogła użyć żółtego znacznika?
Trafia od razu i w następnej kolejce możesz go użyć, nawet bez kupowania zarezerwowanej karty. Takich kart można mieć maksymalnie trzy.
Awatar użytkownika
Homer
Posty: 84
Rejestracja: 06 wrz 2017, 13:36
Been thanked: 27 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Homer »

Dokładnie + dżoker też się zlicza do limitu 10 żetonów u gracza
ODPOWIEDZ