Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: ponika »

Temat inspirowany oczywiście wyciekiem zmian w licencji OGL (więcej na ten temat).

Wizardsi szykują się do wydania kolejnej odsłony DnD, a przy okazji wzięli kalkulatory w dłonie i policzyli, że na rynku jest sporo pieniędzy, które chcieliby mieć. Chodzi oczywiście o tzw produkty "third party", czyli wszystkie dodatki, suplementy, settingi bazowane mniej lub bardziej na DnD 5e.
Dotychczas obowiązywała licencja OGL, bardzo liberalna i pozwalająca na tworzenie dodatków bez większych zawirowań. Niestety, szybko okazało się, że część tzw suplementów przewyższa jakością te oficjalne i zarabia zdecydowanie więcej pieniędzy.

WotC ma na to radę - zmienić licencję na dużo bardziej restrykcyjną. Problem w tym, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że licencja na być "uaktualniona" wstecznie, a co za tym idzie, wszystko wydane na OGL ma być objęte tą zmianą. Temat jest mocno kontrowersyjny, rzesze prawników zastanawiaja się czy tak w ogóle można, ale ogólnie wygląda na to, że nawet jeśli licencja będzie bardziej liberalna, to i tak będzie mieć efekt mrożący.

Z drugiej strony WotC trwa na stanowisku, że OGL było licencja otwierającą DnD dla fanów i hobbystów. Nie było pomyślane jako furtka dla innych dużych firm robiących na tym olbrzymie pieniądze (próg odcięcia dla tantiem ma być ustawiony na 750K $).

Na razie oczywiście to wszystko gdybania, ale wyciek ponoć jest potwierdzony, pytanie ile z tego projektu dotrwa do ostatecznej wersji.
Jaka jest wasza opinia? Mają rację? Przesadzają?
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: WieszKto »

Myślałem że prawo nie działa wstecz. Ale ja się nie znam.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: ponika »

WieszKto pisze: 07 sty 2023, 11:16 Myślałem że prawo nie działa wstecz. Ale ja się nie znam.
Właśnie tu leży problem. Oficjalnie ma to być aktualizacja licencji, więc produkty na niej oparte będzie trzeba albo dostosować albo wycofać z rynku. Z tego co widzę na forach i portalach orientujących się w temacie, to taka zmiana jest możliwa prawnie, pytanie jak np z tantiemami.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: xilk »

Zacznijmy od tego, że jeśli dobrze widziałem, to sam prawnik, który przygotowywał poprzednią licencję wypowiedział się, że te nowe zapisy, które WotC chce wprowadzić, są niezgodne z prawem.

Jak dla mnie oczywiście jest to skok na kasę i tyle. A jeśli WotC to wprowadzą i będą chcieli to egzekwować, to przejadą się na tym i tyle.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: Mr_Fisq »

O.o jestem ciekaw jak oni chcą zmienić wstecznie licencje dla już wydanych produktów. O ile rozumiem działanie WotC w kontekście przyszłych publikacji, o tyle próby przeniesienia tego wstecznie, kiedy ja kupowałem produkty na określonych warunkach i licencji.. jest działaniem co najmniej niepoważnym. W EU pewnie przejdzie, ale w stanach?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: kwiatosz »

W przypadku egzemplarzy fizycznych pewnie może to wejść jako obowiązujące od nowego nakładu (tak jak wycofanie licencji w planszówkach), ale sam jestem ciekaw jak to w wersjach elektronicznych wygląda.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: Curiosity »

Mr_Fisq pisze: 07 sty 2023, 11:48 O.o jestem ciekaw jak oni chcą zmienić wstecznie licencje dla już wydanych produktów.
(Ciach) - pozwoliłem sobie wyciąć wtręt polityczny - Fisq
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: kwiatosz »

Trochę jednak się wahają z tym ogłoszeniem po stracie kasy po akcji kasowania subskrypcji: https://gizmodo.com/dungeons-dragons-og ... 1849981365
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: xilk »

Jak dla mnie pozostaje czekać aż w końcu opublikują te nowe "OGL". A jeśli przecieki się potwierdzą i Open będzie tylko z nazwy, to pozostanie WotC kopnąć w tyłek.
Jest tyle różnych RPG do ogrania, a nikt mi nie powie, czego nie mogę prowadzić. A jak nawet, to najwyżej obecną kampanię D&D przepiszę na system Wyprawa za Mur i inne historie.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: Mr_Fisq »

WotC chyba wycofuje się powoli z tematu, a Paizo przechodzi do kontrofensywy z pomysłem prawdziwie otwartej licencji - wpis z Daily Kraken na FB.

Mork Borg wydaje się mieć baaardzo liberalną licencję, bo powstają tony materiałów (jak na jego niszowość) do tego systemu.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: sliff »

Złe korpo próbuje pozbyć się mniejszych, niszcząć społeczność i licząc że po tygodniu drama ucichnie.

W najlepszym wypadku społeczność rozbije się znowu na 2 obozy starych oldschoolowych rpegowców i młodego narybku który nie będzie miał nic wspólnego z całą obecną dramą i będzie chciał po prostu zagrać w to co całe DnD które widział w jakimś stanger things albo gdzieś indziej.

To już raz się stało przy pierwszym pathfinderze i czy ktoś pamięta albo choć grał dnd 4e ? Jednak po latach dnd wróciło i ma lekko 70% rynku gdzie pathifinder i CoC po 10% a pozostałe 10% jest rozbite na setki pomniejszych systemów.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: xilk »

sliff pisze: 13 sty 2023, 13:41 To już raz się stało przy pierwszym pathfinderze i czy ktoś pamięta albo choć grał dnd 4e ?
D&D 4e nie było! Wątpię. D&D 4e było robione na innej licencji, więc nie było wsparcia dodatkowymi materiałami zewnątrz, więc nie podbiła rynku. Piąta edycja właśnie się przebiła nie tylko dzięki prostocie, ale również dzięki masie materiałów, settingów, czy przygód autorstwa innego, niż WotC.

Jak dla mnie, jeśli WotC będą chciały wprowadzić to OGL i jeszcze się domagać, aby ono działało wstecz, to się tylko ośmieszą.
Ludzie będą dalej grali w D&D 5e, a te ich całe One D&D przez większość będzie wyśmiewane, bo nie będzie miało wsparcia.
Może kilka osób odpuści sobie D&D przez to całe OGL, ale jeśli ktoś lubi Dedeczki, to będzie w nie grał lub znajdzie inne alternatywy fantasy.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: ponika »

xilk pisze: 13 sty 2023, 14:20 Ludzie będą dalej grali w D&D 5e, a te ich całe One D&D przez większość będzie wyśmiewane, bo nie będzie miało wsparcia.
Tak, ale. Jeśli licencja wejdzie w formie z wycieku, to wszystkie wirtualne stoły (poza oficjalnym DnD one) zostaną bez dedeków. Pandemiczny boom na granie online bardzo pomógł DnD, a teraz bezczelnie próbują zakazać go na innych platformach.
Dodatki i homebrew będą właściwie stłamszone. Będzie tego trzeba szukać pokątnie na jakiś lipnych stronkach zamiast wejść na DTR i kupić co się podoba.
Oczywiście nikt ci nie wejdzie do piwnicy i nie przejrzy co tam trzymasz pod stołem. Problem, że za chwilę nic nowego pod ten stół nie kupisz


BTW nowa licencja nie będzie dotyczyć tylko DnD one. Jeśli WotC wygra, to wycofa OGL 1.0 na WSZYSTKO CO WYDAWALI wcześniej. Na DnD Basic. Czyli cała scena OSR nagle się wali. Wszystko homebrew na DnD 3, 3.5. Albo przestajesz to sprzedawać i dystrybuować, albo Wizard to przejmuje.
Ładnie wyjaśnia to podcast Dobrych Rzutów, dwóch prawników roawia o ewentualnych konsekwencjach nowej OGL
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: sliff »

xilk pisze: 13 sty 2023, 14:20
Ludzie będą dalej grali w D&D 5e, a te ich całe One D&D przez większość będzie wyśmiewane, bo nie będzie miało wsparcia.
Może kilka osób odpuści sobie D&D przez to całe OGL, ale jeśli ktoś lubi Dedeczki, to będzie w nie grał lub znajdzie inne alternatywy fantasy.
80% graczy którzy grają obecnie DnD 5e, zaczęło grę od DnD 5e i mało ich obchodzi cośtam pathfinder 10 lat temu, nie było ich wtedy w hobby nawet.
Ludzie którzy przyjdą w ciągu najbliższych 5 lat zaczną z OneDnD i 5e oraz to co się dzieje obecnie będzie dla nich tak jak dla nas 3.5 i pathfinder - no było kiedyś coś takiego.
A zaczną z tym rpg które będzie popularne i widoczone w mass mediach i tu hasbro ma niesamowitą przewagę - filmy, seriale, gry, współprace reklamowe na YT, tiktoku czy co tam będzie modne w kolejnej generacji.

Równie dobrze mógłbyś się pytać obecnych 15 letnich widzów Baniaka o Trzewiczka i jego monastyr.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: feniks_ciapek »

Było już kiedyś takie wydawnictwo, które też bardzo starało się ograniczyć możliwość wydawania niezależnych dodatków do opracowanych przez siebie systemów rpg. Nazywało się TSR Inc.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: Darboh »

feniks_ciapek pisze: 14 sty 2023, 01:15 Było już kiedyś takie wydawnictwo, które też bardzo starało się ograniczyć możliwość wydawania niezależnych dodatków do opracowanych przez siebie systemów rpg. Nazywało się TSR Inc.
Tylko było małe, miało co prawda w ręku kilka asów, ale nie potencjał i prawników korporacji :)
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: feniks_ciapek »

Darboh pisze: 17 sty 2023, 08:55 Tylko było małe, miało co prawda w ręku kilka asów, ale nie potencjał i prawników korporacji :)
TSR był mały i nie miał prawników? Chyba w innym świecie żyłem. Pamiętam jak ciężko było lawirować ludziom tworzącym pierwsze strony WWW z materiałami fanowskimi, o jakichkolwiek materiałach drukowanych nie było mowy.

Kiedy TSR został przejęty przez WotC w zasadzie cała społeczność odetchnęła z ulgą i zaczęła mieć nadzieję, że to oznacza lepsze jutro dla RPGów z rodziny D&D. I z tego co wiem, tak było. OGL 1.0a było ogromnym krokiem w tym kierunku.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: ponika »

Ciekawie sie rozwija cała sytuacja. WotC wydało oświadczenie, które nie tylko potwierdziło zapisy z wycieków, ale też wkurzyło wszystkich zainteresowanych - w internecie roi się od filmów i wpisów wściekłych twórców.
Paizo zapowiedziało nową otwartą licencję, Free League też. Właściwie nie ma nikogo kto zapowiada gotowość tworzenia na OGL 1.1
WotC wydaje się niewzruszone i bardzo jestem ciekawa jak to się odbije na popularności DnD One.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: ShapooBah »

WoTC jest jak Windows co druga edycja jest dobra (i w co drugiej bawią się z licencją), więc o DnD One wszyscy zapomną tak szybko jak wszyscy podjarali się 5ed.
Potem wyjdzie DnD 7.0 i wszyscy będziemy zadowoleni.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Nadchodzi rewolucja? Czyli o zmianach w OGL

Post autor: sliff »

Wygląda na to, że sporo było usuniętych kont bo Wizardzi wycofują się rakiem i dnd 5 przechodzi na licencję creative commons.

https://techcrunch.com/2023/01/27/dunge ... s-license/
ODPOWIEDZ