Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Gromb »

Podeszli proszę, bo jestem zaintrygowany. I jak to wygląda koło siebie na stole. Z góry many many thanks.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Rozegrałem w Carcassonne setki partii i z kaflami nic się nie dzieje a w zasadzie od początku używałem worka. Toteż jestem mega zaskoczony pomysłem koszulkowania kafli ale też chętnie zobaczę jak to wygląda z góry, najlepiej po wyłożeniu wszystkich. :)
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Beskid »

noowy pisze: 19 lut 2022, 18:12 Tak mam zakoszulkowaną całą kolekcję Carcassonne (zestaw Kakao również) i według mnie ma to jak najbardziej sens.
O, nie wiedziałem, że Zamek od NK też wchodzi w te koszulki. Możesz podlinkować zdjęcia w tym wątku? dla potomnych :wink:
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: litk »

Obrazek
:D
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Gromb »

No nie, szanuję decyzję o zakoszulkowaniu, ale poprzestanę na kaflach bez protektorów.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: noowy »

Spoiler:
Zmierzyłem linijką i przerwy są jednak ~1-2mm
Beskid pisze: 19 lut 2022, 20:04 O, nie wiedziałem, że Zamek od NK też wchodzi w te koszulki. Możesz podlinkować zdjęcia w tym wątku? dla potomnych :wink:
Nie wiem jak Zamek od NK, ja mam starą niemiecką wersję Die Burg i jako jedyna wersja nie jest zakoszulkowana, bo wtedy kafle nie mieszczą się w ramce zamku.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

Wygląda super, nasycenie kolorów (o to najbardziej się obawiałem) wydaje się w porządku. Co do tego 1 milimetra - ludzki wzrok nie od wczoraj jest przystosowany do łatania takich luk na etapie przetwarzania i nie sądzę, żeby grało się tragicznie, zwłaszcza że przed i po tym milimetrze jest po 45 kolejnych, już z grafiką. Jak dla mnie nie widać różnicy między takim rozwiązaniem i np. koszulkowaniem kart. Jak ktoś lubi swoją grę (lub chce w przyszłości odsprzedać za rozsądną kwotę), to jest to fajna opcja :)
Rykez06
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2022, 19:08
Has thanked: 3 times

Carcassonne big box

Post autor: Rykez06 »

Siema, chcę kupić carcassonne big box, ale nie wiem czym różnią się od siebie te wydania, ktoś pomoże?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Mr_Fisq »

Tu masz porównanie samych podstawek tych dwóch wersji:
https://www.youtube.com/watch?v=CICu9LNnMNE
filmik powinien dać pogląd różnic między edycjami.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: litk »

Siema, chcę kupić carcassonne big box, ale nie wiem czym różnią się od siebie te wydania, ktoś pomoże?
Nie ma co się zastanawiać tylko brać to co jest dostępne w najnowszej wersji.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne big box

Post autor: Hrosskar »

Spoiler:
2 i 3 zdjęcie - tylko pudełkiem, w środku to samo.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: krzyss »

Kolorystyka płytek także inna.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Kwestia gustu. Mnie osobiście najbardziej podoba się pudełko nr 3 i gdybym miał wybierać a cenowo byłoby podobnie to wziąłbym to ostatnie pudło.
Póki co zajeżdżam swoje stare wydanie choć nie ukrywam, że aplikacja i granie online dość mocno wyparła planszowe granie.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Izaa1 »

Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

W niektórych miejscach wersja z 1 linku jest nazywana jako 3.0, a ta druga 2.0. Generalnie wersja 3.0 ma lekko zaokrąglane rogi i chyba tyle. Jest kompatybilna z wydanymi dodatkami.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Izaa1 »

A nie będzie to przeszkadzało te zaokrąglone rogi w graniu z dodatkami? :D
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

Izaa1 pisze: 20 wrz 2022, 15:09 A nie będzie to przeszkadzało te zaokrąglone rogi w graniu z dodatkami? :D
To jest naprawdę bardzo subtelne zaokrąglenie, mnie w ogóle nie przeszkadza (mam wersję jubileuszową) :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Carcassonne kooperacja. :shock:

https://bigbaddice.pl/mgla-nad-carcasso ... h-szatach/

Grał ktoś?

Ja jako wielki miłośnik tej gry (choć nie ograłem wszystkich dodatków) jestem mocno zainteresowany i ciekawy jak chodzi coop.
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: sabat24 »

Wersja samodzielna to dla mnie typowa gra rodzinna. Zasady są jeszcze bardziej uproszczone niż w klasycznej grze, więc do grania z dziećmi nada się świetnie. Sprawdza się też w parach, gdzie gracze nie lubią "chamskich" zagrań. Natomiast przy grze nazwijmy to "na poważnie" regrywalność jest dość słaba, bo właściwie gra się schematem. Istnienie kolejnych osób nie ma znaczenia, bo równie dobrze można to zagrać solo. Poszczególne ruchy są dość oczywiste i jedynie jak ktoś zrobi błąd, to inna osoba może mieć zagwozdkę, jak go naprawić. Jak dla mnie nie ma tam zbyt wielu decyzji do podjęcia i w tym trybie znudziła mi się po kilku razach.

Inna kwestia to traktowanie tego tytułu jako dodatek do standardowej, rywalizacyjnej rozgrywki. Tutaj jest ciekawiej i daje pewne nowe strategie. Co prawda ja nie przepadam za graniem z dodatkami, więc nie ograłem go jakoś mocno, ale myślę, że tak użyty tytuł sprawi więcej frajdy graczom niż wersja samodzielna.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: warlock »

bdm pisze: 08 sty 2023, 11:18 Carcassonne kooperacja. :shock:

https://bigbaddice.pl/mgla-nad-carcasso ... h-szatach/

Grał ktoś?

Ja jako wielki miłośnik tej gry (choć nie ograłem wszystkich dodatków) jestem mocno zainteresowany i ciekawy jak chodzi coop.
To jest inna gra, więc piszmy o niej w innym temacie.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

warlock pisze: 08 sty 2023, 15:25 To jest inna gra, więc piszmy o niej w innym temacie.
Nie bądźmy tacy pedantyczni; gra funkcjonuje także jako dodatek do Carcassonne, więc tutaj także warto o niej pogadać :wink:
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: litk »

Inna kwestia to traktowanie tego tytułu jako dodatek do standardowej, rywalizacyjnej rozgrywki. Tutaj jest ciekawiej i daje pewne nowe strategie. Co prawda ja nie przepadam za graniem z dodatkami, więc nie ograłem go jakoś mocno, ale myślę, że tak użyty tytuł sprawi więcej frajdy graczom niż wersja samodzielna.
Ja właśnie tylko z tego powodu zastanawiam się, czy to w ogóle kupić. Jest gdzieś instrukcja która mówi jak ten dodatek dodaje się do podstawki?
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: sabat24 »

Ja grałem w wersję niemiecką, natomiast Bardy mają u siebie spolszczoną instrukcję (nie wiem jak z tłumaczeniem): https://wydawnictwo.bard.pl/wp-content/ ... hp?id=2297
litk pisze: 08 sty 2023, 15:47 Ja właśnie tylko z tego powodu zastanawiam się, czy to w ogóle kupić.
Moim zdaniem to jeden z ciekawszych dodatków zmieniających rozgrywkę, który dodaje sporo jak na tę grę, nazwijmy to negatywnej interakcji. Mimo zachowania dość prostych zasad i utrzymania konwencji podstawowej wersji. Można używać duchy w celu usunięcia mepla gracza z planszy lub dorzucać mu ujemne punkty. Można też zwiększać pulę własnych mepli przez cmentarz (działa jak klasztor).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Mr_Fisq »

Hrosskar pisze: 24 maja 2023, 11:55
Spoiler:
Podstawka jest normalnie w sklepach, podobnie jak większość dodatków. Big box chyba skończył się nakład po prostu.
https://www.ceneo.pl/31260410
Dopytam jeszcze - kafelki z nowego bigboxa nie różnią się od tych ze starego? Nie było liftingu grafik?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

Mr_Fisq pisze: 24 maja 2023, 12:05
Hrosskar pisze: 24 maja 2023, 11:55
Spoiler:
Podstawka jest normalnie w sklepach, podobnie jak większość dodatków. Big box chyba skończył się nakład po prostu.
https://www.ceneo.pl/31260410
Dopytam jeszcze - kafelki z nowego bigboxa nie różnią się od tych ze starego? Nie było liftingu grafik?
Teoretycznie to wydanie z linku już jest w wersji 3.0, ale z tego, co się orientuję, nie zmieniali grafik w porównaniu do wersji 2.0. Same kafelki mają lekko zaokrąglone narożniki w 3.0 w porównaniu do 2.0. Jak kupowałem jakieś najnowsze mini dodatki z Cundco.de już w wersji 3.0, to nie zauważyłem, żeby moja wersja 2.0 odstawała jakoś od tych 3.0. Zresztą na wiki Carcassonne wersja 2.0 i 3.0 jest traktowana jako jedna.
ODPOWIEDZ