Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1225
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 445 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Shodan »

Nie czuję w Viti potrzeby kooperacji. Również dla mnie ten dodatek to meh.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2792
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

„Krowa muczy, krowa buczy, krowie bardzo w brzuchu burczy…”. Kooperacje to generalnie marność nad marnościami jest, a już dodatek kooperacyjny… :roll: A może to i dobrze, bo i kaska i czas zaoszczędzony 8)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 537 times
Been thanked: 423 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: miker »

Bruno pisze: 13 kwie 2022, 17:58 https://stonemaiergames.com/games/vitic ... ure-world/

Ok, nowy, szumnie zapowiadany dodatek do Viti, pt. Viticulture World (po polsku: Winobranie), to po prostu możliwość rozgrywki kooperacyjnej.

Uff, kasa zaoszczędzona, można się rozejść... :wink:
Dokładnie to samo napisałem pod postem Jamiego na grupie FB Viticulture. Tragedia i masakra. Do tego plansza przypominająca tę z podstawki :(
Smutek…
Andarist
Posty: 445
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Andarist »

A ja za to jestem ciekaw - ostatnio wlasnie myslalem, zeby poszukac sobie wiecej euro z opcja kooperacji.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8748
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2658 times
Been thanked: 2339 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Curiosity »

Przemyślenia dotyczące wypraw Cortesa i Pizarro do Ameryki oraz ich wpływu na współczesne winiarstwo, wrzuciłem tutaj:
viewtopic.php?f=64&t=75462
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1599
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

Będzie zbiórka na dodatki z pierwszej edycji, które wydawnictwo udostępniło w formie PnP, może ktoś nie zauważył więc podrzucam link :wink:
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:47 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1152
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 506 times
Been thanked: 333 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

PanFantomas pisze: 12 maja 2022, 10:22 Pograłem w "Viticulture World". Jako wielki fan tej gry jestem bardziej niż zadowolony z nowej zawartości - planszy, kafelków innowacji, talii kontynentów i kapeluszy dla pracowników 😁 Cieszy mnie też nowy wariant solo, gdzie naszym współgraczem zostaje Burattino 🙂

Zapraszam na film o dodatku: https://youtu.be/WCNG43psH7M
Czy World dodaje coś co można wykorzystać w Toskanii czy podstawce, omijając wariant coop?
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:47 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2792
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

PanFantomas pisze: 12 maja 2022, 10:22 Pograłem w "Viticulture World". Jako wielki fan tej gry jestem bardziej niż zadowolony z nowej zawartości - planszy, kafelków innowacji, talii kontynentów i kapeluszy dla pracowników 😁 Cieszy mnie też nowy wariant solo, gdzie naszym współgraczem zostaje Burattino 🙂

Zapraszam na film o dodatku: https://youtu.be/WCNG43psH7M
Dzięki za omówienie i utwierdzenie mnie w przekonaniu żeby trzymać się od tego z daleka. Gracias.
Sajmonella
Posty: 112
Rejestracja: 03 mar 2022, 15:02
Has thanked: 30 times
Been thanked: 11 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Sajmonella »

Cześć, czy kupując edycję essential, można sobie odpuścić dodatek Toskania ?
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1152
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 506 times
Been thanked: 333 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

Niestety, ale nie.

Toskania to osobny byt, z elementami, które wedle obiegowej opinii - z która się zgadzam - z dobrej gry czynią grę wybitną.

Toskania to full Viticulture experience - można grać bez niej, ale tutaj gra rozwija skrzydła :-)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1225
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 445 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Shodan »

Dodam, że do wersji essential jest dedykowana wersja dodatku Toskania.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1966
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 851 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Neoptolemos »

Po raz kolejny się nie zgodzą z tą dość powszechną opinią - jak najbardziej możesz i powinieneś sobie odpuścić Toskanię, zagrać w podstawowe Viticulture kilka razy (a jest to znakomita gra sama z siebie) i jak się spodoba, WTEDY kupić Toskanię.

Jest bardzo mało gier (pomijam kickstartery, bo to osobny gatunek), do których TRZEBA od razu kupić dodatek. Jak podstawka nie siądzie, to dodatek nie uratuje.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: emka »

Trochę minęło już od premiery dodatku, a tu cisza... Jakieś opinie na temat rozszerzenia Winobranie? :)
Andarist
Posty: 445
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Andarist »

Gramy z zona i dodatek nam siadl, fajnie zobaczyc kolejna euro-kooperacje. Jest, dla nas, dosc wymagajaco przy grze na 2 osoby. Wczoraj wygralismy scenariusz na styk - i to w sumie dzieki temu, ze doszlo nam wczesniej odpowiednie wydarzenie.

Gralismy kilka partii z taliami visitorow z malego dodatku i te partie srogo przegrywalismy, narazie wrocilismy do talii podstawowej :D
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: TheAdam93 »

Witam chciałbym poznać opinie jak gra działa w dwie osoby? Głównie w takim gronie gram a zastanawiam się nad zakupem gry i pytanie czy warto czy lepiej taką kwotę wydać na grę która lepiej działa w dwie osoby.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1152
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 506 times
Been thanked: 333 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

Moje wrażenie jest takie, że gra dobrze się skaluje, choć naturalnie zyskuje na ekscytacji i emocjach wraz ze wzrostem liczby graczy. Zresztą jest tu taki "schodkowy" system skalowania, gdzie co dwóch nowych graczy dochodzi dodatkowe pole akcji (jedno pole przy 1-2 graczach, dwa pola przy 3-4 graczach i trzy pola przy 5-6 graczach). Jest więc efekt, że lepiej się gra w 3 lub 5, niż w 4 lub 6 - ale to kwestia preferencji ;)

Mechanicznie gra działa i przestrzeń możliwości - w postaci pól akcji - jest ograniczona, więc przy 2 graczach nie ma wrażenia, że "wszystkie dzieci nasze są" i że "ooo, mogę wszystko". Grałem w dwójkę kilkakrotnie i jest to nadal przyjemne, choć podkreślę raz jeszcze: warto mieć przy stole choćby trzeciego gracza, dzięki któremu pomiędzy naszymi ruchami sytuacja na planszy będzie jeszcze bardziej zmienna. Zyskują na tym też karty Gości, które bardzo często umożliwiają zyskanie/utratę zasobów i możliwości właśnie w przeliczeniu na liczbę przeciwników: każdy może nam zapłacić za coś, każdy może coś zrobić itd.
Niedzwiedz
Posty: 50
Rejestracja: 29 mar 2016, 15:57
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Niedzwiedz »

Nie pamiętam jak bez Toskanii, ale z dodatkiem na pewno jest ok. W tej grze nie ma jakiegoś właściwie żadnej interakcji, podbierania czegokolwiek, po za worker placement spotami, których ilość jest skalowana w zależności od liczby graczy, więc jak dla mnie nic nie traci na 2 osoby. Bez dodatku pewnie też ok, chociaż mam wrażenie że tam bonusy były tylko na ostatnich polach, więc może mnie ciekawie - ale to nic nie psuje.
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: TheAdam93 »

Jak bardzo dużo zmienia dodatek Toskania? Można pograć kilka partii bez dodatku czy trzeba koniecznie od razu nabyć dodatek żeby gra nabrała mocy?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1599
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

TheAdam93 pisze: 11 sty 2023, 12:05 Jak bardzo dużo zmienia dodatek Toskania? Można pograć kilka partii bez dodatku czy trzeba koniecznie od razu nabyć dodatek żeby gra nabrała mocy?
Jak najbardziej można grać bez dodatku. Jak gra Ci siądzie i będziesz chciał więcej to wtedy dokupisz.
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Koklusz »

Zagraj sobie 2-3 gry na 2 osoby na BGA w trybie turowym to wyrobisz sobie opinię.
Grałem tylko na BGA i rozgrywka 2 osobowa była bardzo przyjemna.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 537 times
Been thanked: 423 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: miker »

TheAdam93 pisze: 11 sty 2023, 12:05 Jak bardzo dużo zmienia dodatek Toskania? Można pograć kilka partii bez dodatku czy trzeba koniecznie od razu nabyć dodatek żeby gra nabrała mocy?
Jedna z moich ulubionych gier i wbrew pozorom wzbudza dużo emocji. A gram tylko we 2 i tylko z żoną.
Jak dla nas Toskania to must have. Ale my mamy wszystkie dodatki z wyjątkiem tej kooperacji, gdzie Stegmayer zaczyna być poprawnym politycznie…
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1152
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 506 times
Been thanked: 333 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

TheAdam93 pisze: 11 sty 2023, 12:05 Jak bardzo dużo zmienia dodatek Toskania? Można pograć kilka partii bez dodatku czy trzeba koniecznie od razu nabyć dodatek żeby gra nabrała mocy?
Zmienia na tyle dużo, że gra zyskuje drugie życie, drugą młodość i dodatkowy poziom do kminienia. Jest to po prostu pełnia jej mocy - żadne inne dodatki Toskanii nie dorównują pod względem odświeżenia całej gry i nadania jej pełniejszej, intensywniejszej formy.

Gra zyskuje ciut na złożoności, są nowe źródła punktów i parę drobnych mechanik, które usprawniają i uciekawiają całość. No i uporządkowana zostaje plansza, co nie jest może niezbędne, ale na pewno bardzo przydatne :) Zakupu Toskanii chyba nikt jeszcze nie żałował.
Awatar użytkownika
emoprzemoc
Posty: 85
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:53
Lokalizacja: Katowice LGT
Has thanked: 733 times
Been thanked: 208 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: emoprzemoc »

TheAdam93 pisze: 11 sty 2023, 12:05 Jak bardzo dużo zmienia dodatek Toskania? Można pograć kilka partii bez dodatku czy trzeba koniecznie od razu nabyć dodatek żeby gra nabrała mocy?
Raz włączysz planszę z Toskanii do gry i już nigdy nie będziesz chciał grać bez niej. Podstawowa wersja gry była czymś, w co mogłem zagrać najwyżej na BGA i choć była bardzo przyjemnie średnia, jeśli chodzi o złożoność, to totalnie nie przekonywała mnie do zakupu - i to ani do potencjalnego grania w 3 osoby, ani w 2. Długo zajęło, aż kupiłem - i kupiłem jako zestaw. Na odświeżenie pyknęliśmy trochę z żoną w czystą podstawkę na fizycznym egzemplarzu i wrażenia z BGA były podtrzymane i szybko przeszliśmy do grania z dodatkiem. Gra staje się o wiele mniej mechaniczna, żmudne elementy przestają doskwierać, bo po prostu masz więcej opcji, nawrzucanych bonusideł przy akcjach, i możesz grać elastyczniej. Tak że jeśli nie zamierzasz obecnie inwestować za jednym szlagiem większej kwoty, żeby mieć podstawkę i dodatek, to sam bym radził odpuścić albo faktycznie przetestować najpierw wirtualnie podstawkę i zobaczyć, czy siądzie. Ale jeśli pieniądz nie gra roli, to bierz Viti+Toskanię, zdecydowanie bierz. ;)
ODPOWIEDZ