Co tam nowego w świecie Legacy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: ponika »

Widzę, że zrobiła się krwawa dyskusja o tym kto co uważa za legacy i czyja definicja jest bardziej a czyja mniej.
Ja np uważam, że gry wpisujące się w legacy to po prostu gra w której poprzednia rozgrywka wpływa na kolejne, a zasady i elementy w jakiś sposób ewoluują. Czy nakłada się to na "normalne gry z kampanią"? No nakłada się, i co? To nie zmienia faktu, że odczucia są z obu typów dość podobne, a fakt, że gra każe odłożyć karty do pudełka zamiast je podrzeć tylko polepsza rozgrywkę (bo może kiedyś pójdę inną drogą).
Ten temat jest raczej do zbierania informacji o grach, które w jakiś sposób wpisują się w ideę legacy, niż do przepychanek (!) z powodu tego, że komuś definicja nie pasuje.
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: tomg »

feniks_ciapek pisze: 16 mar 2021, 00:53
donmakaron pisze: 16 mar 2021, 00:12 A mi się wydaje, że nie ustaliliśmy jeszcze jednoznacznie definicji gry legacy.
Powiedzmy, że ufam w tej kwestii definicji z Board Game Geek, ponieważ pochodzi z książki Geoffa Engelsteina i Issaca Shaaleva "Building Blocks of Tabletop Game Design: An Encyclopedia of Mechanisms", a to na ten moment najbardziej aktualne zestawienie wykorzystywanych mechanik, dopóki nie wyjdzie jej druga edycja.

Jak pisałem, pierwsza część definicji obejmuje zmiany pomiędzy rozgrywkami, natomiast druga mówi o tym, że zmiany komponentów są permanentne i da się takie gry rozegrać tylko raz. Podejrzewam, że te dwa elementy zostaną za jakiś czas rozdzielone właśnie przez te eksperymenty z przenoszeniem stanu gry między rozgrywkami bez permanentnej zmiany komponentów.
Mi odpowiada taka definicja i tak rozumiem legacy. Od siebie dodam że mam jeszcze jedno kryterium na swój użytek mianowicie że nie da się dowiedzieć o przyszłych regułach gry (ewolucji zasad w następnych rundach) bez naruszania zabezpieczeń (zamkniętych pudełek, ukrytych elementów gry, ścieralnych zdrapek, naruszania zakazów zabraniających odczytywania kart itd.) i ten aspekt stanowi kluczowy element gry. Nie łamiąc zasad nie możemy dowiedzieć się w jakim kierunku będą rozwijały się zasadnicze reguły zabawy.
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: tomg »

Odkopuje temat. Czy ktoś słyszał o jakiś ciekawych grach typu Legacy na horyzoncie (wydanie angielskie albo polskie, nie ma znaczenia) ?
Na mój radar wpadły (ale niektóre od razu wyleciały, patrz pozycja nr 3):

My Island (prawdopodobnie Galakta wyda w u nas pod koniec roku)
Risk Shadow Forces (następca Risk Legacy),
Jurrasic World: The Legacy of Isla Nublar (słabe oceny, drogi)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: Seraphic_Seal »

A to może i ja się podepnę, nie śledzę rynku jakoś niesamowicie więc może coś przegapiłem.

Szukam jakiegoś niezbyt dużego/drogiego legacy, w które zagram z 8-letnim dzieckiem, które sporo w planszówki śmiga. Może ostatnio wyszło coś nowego, ale niekoniecznie nowe być musi. Mile widziana kooperacja/tematy fantasy ale to już tylko preferencje. Tylko proszę nie sugerować Zombie Kidz/Teens - w Kidz graliśmy wieki temu: koperty, naklejki i rozszerzające się reguły weszły bardzo dobrze, ale sama gra zdecydowanie za prosta.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: yrq »

Seraphic_Seal pisze: 10 sty 2023, 10:21 A to może i ja się podepnę, nie śledzę rynku jakoś niesamowicie więc może coś przegapiłem.

Szukam jakiegoś niezbyt dużego/drogiego legacy, w które zagram z 8-letnim dzieckiem, które sporo w planszówki śmiga. Może ostatnio wyszło coś nowego, ale niekoniecznie nowe być musi. Mile widziana kooperacja/tematy fantasy ale to już tylko preferencje. Tylko proszę nie sugerować Zombie Kidz/Teens - w Kidz graliśmy wieki temu: koperty, naklejki i rozszerzające się reguły weszły bardzo dobrze, ale sama gra zdecydowanie za prosta.
Moje Miasto, a pewnie niebawem Moja Wyspa Knizi

Może ogarniecie: Brzdęk Legacy i klasycznie już Pandemię
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: tomg »

yrq pisze: 10 sty 2023, 10:29
Seraphic_Seal pisze: 10 sty 2023, 10:21 A to może i ja się podepnę, nie śledzę rynku jakoś niesamowicie więc może coś przegapiłem.

Szukam jakiegoś niezbyt dużego/drogiego legacy, w które zagram z 8-letnim dzieckiem, które sporo w planszówki śmiga. Może ostatnio wyszło coś nowego, ale niekoniecznie nowe być musi. Mile widziana kooperacja/tematy fantasy ale to już tylko preferencje. Tylko proszę nie sugerować Zombie Kidz/Teens - w Kidz graliśmy wieki temu: koperty, naklejki i rozszerzające się reguły weszły bardzo dobrze, ale sama gra zdecydowanie za prosta.
Moje Miasto, a pewnie niebawem Moja Wyspa Knizi

Może ogarniecie: Brzdęk Legacy i klasycznie już Pandemię
Dorzucam Charterstone. W zaawansowanym gronie rodzinnym z dziećmi może się świetnie sprawdzić (szczególnie jeśli lubią worker placement). Znajdziesz dużo względnie tanich ofert tej gry na rynku wtórnym.
Brzdęk Legacy to moim zdaniem krok dalej głównie z uwagi na długi czas rozgrywki (rozbudowana warstwa narracyjna której w zasadzie nie ma w Charterstone). Dla moich dzieci w tym wieku scenariusze byłyby zbyt długie (nawet 3h).
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: MaciekK5454 »

Potwierdzam opinie odnośnie Brzdęka. To jest w połowie Brzdęk a w połowie gra paragrafowa. Kłopot z Brzdekiem jest taki, że jest on napisany językiem stylizowanym na biznesowy język korpo. Jest on dość skomplikowany i dziecko może nie do konca się dobrze we wszystkim orientować. No chyba że nie obce są mu takie pojęcia jak franczyza, marketing, biznesplan czy aplikacja (w sensie podanie) i tym podobne.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: Seraphic_Seal »

tomg pisze: 10 sty 2023, 10:44
Spoiler:
Dorzucam Charterstone. W zaawansowanym gronie rodzinnym z dziećmi może się świetnie sprawdzić (szczególnie jeśli lubią worker placement). Znajdziesz dużo względnie tanich ofert tej gry na rynku wtórnym.
Brzdęk Legacy to moim zdaniem krok dalej głównie z uwagi na długi czas rozgrywki (rozbudowana warstwa narracyjna której w zasadzie nie ma w Charterstone). Dla moich dzieci w tym wieku scenariusze byłyby zbyt długie (nawet 3h).
No właśnie nie wiem, czy Charterstone nie będzie trochę zbyt trudny - skoro to gra legacy to przydałoby się, żeby młoda była w stanie w pełni samodzielnie grać tak, żeby nie odstawać od innych. Bo jak przegra ileś rozgrywek z rzędu, to może ją trochę zniechęcić, a nie wiem czy element legacy np. nie faworyzuje zwycięzców poprzednich scenariuszy.

W tej chwili waham się między Moje Miasto i Charterstone. A w zasadzie Moje Miasto już zamówiłem za ok. 125 zł, Charterstone nówki na OLXie kuszą za 100zł. Raczej nie planuję kupić obu teraz.
Jak w obu grach wygląda następująca rzecz: czy jeśli zaczniemy grać w 4 graczy możemy potem bez problemu kontynuować w 3? To samo z przejściem z 3 na 2.

Moje Miasto wydaje się mocno proste, ale w tej sytuacji to nawet plus. Też dość krótkie - jakieś 8-10 godzin? Może akurat uda się rozegrać całość z siostrą, która przylatuje na 2 tygodnie a ogólnie w gry raczej nie gra. Charterstone zarówno bardziej złożone jak i chyba wyraźnie dłuższe. A wg bgg najlepsze grając w 6?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: Tringa »

ponika pisze: 20 maja 2020, 13:17 Coś nowego na co warto zwrócić uwagę? Jakieś nowe pomysły i rozwiązania? Wciągające gry z ciekawą kampanią?
My ostatnio rozgrywamy Betrayal Legacy. Jakie to dobre! Widzę, że na liście znalezionych, ale jeśli język angielski nie jest problemem to gorąco polecam. :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: yrq »

Seraphic_Seal pisze: 11 sty 2023, 08:37
tomg pisze: 10 sty 2023, 10:44
Spoiler:
Dorzucam Charterstone. W zaawansowanym gronie rodzinnym z dziećmi może się świetnie sprawdzić (szczególnie jeśli lubią worker placement). Znajdziesz dużo względnie tanich ofert tej gry na rynku wtórnym.
Brzdęk Legacy to moim zdaniem krok dalej głównie z uwagi na długi czas rozgrywki (rozbudowana warstwa narracyjna której w zasadzie nie ma w Charterstone). Dla moich dzieci w tym wieku scenariusze byłyby zbyt długie (nawet 3h).
No właśnie nie wiem, czy Charterstone nie będzie trochę zbyt trudny - skoro to gra legacy to przydałoby się, żeby młoda była w stanie w pełni samodzielnie grać tak, żeby nie odstawać od innych. Bo jak przegra ileś rozgrywek z rzędu, to może ją trochę zniechęcić, a nie wiem czy element legacy np. nie faworyzuje zwycięzców poprzednich scenariuszy.

W tej chwili waham się między Moje Miasto i Charterstone. A w zasadzie Moje Miasto już zamówiłem za ok. 125 zł, Charterstone nówki na OLXie kuszą za 100zł. Raczej nie planuję kupić obu teraz.
Jak w obu grach wygląda następująca rzecz: czy jeśli zaczniemy grać w 4 graczy możemy potem bez problemu kontynuować w 3? To samo z przejściem z 3 na 2.

Moje Miasto wydaje się mocno proste, ale w tej sytuacji to nawet plus. Też dość krótkie - jakieś 8-10 godzin? Może akurat uda się rozegrać całość z siostrą, która przylatuje na 2 tygodnie a ogólnie w gry raczej nie gra. Charterstone zarówno bardziej złożone jak i chyba wyraźnie dłuższe. A wg bgg najlepsze grając w 6?
Ja nie polecałem Charterstone, bo przeszliśmy dwa razy: raz we dwoje, raz we trójkę i niby wszystko ładnie pięknie ale można odczuć brak reszty graczy. Mam zresetowany egzemplarz i czekam na możliwość regularnego grania z większą ekipą.

Co do zmiany liczby graczy: nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się, że obydwie gry miały jakieś mechanizmy wspierające sytuacje kiedy któryś z graczy ominie grę, a potem wróci.
A na pewno nie było problemu kiedy ktoś na stałe rezygnuje.
W moim mieście - po prostu plansza tego gracza nie bierze udziału w dalszej grze, co nie ma wpływu na resztę, bo i tak żadne komponenty nie są wspólne. Zmienia się chyba tylko tabelka przyznawania nagród i bonusów na początek i koniec rozgrywki.
W Charterstone zawsze gra cała plansza ale są zasady dla nieaktywnych dzielnic i po rozgrywce robi się im automatyczny rozwój.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: Tringa »

tomg pisze: 04 sty 2023, 19:14 Odkopuje temat. Czy ktoś słyszał o jakiś ciekawych grach typu Legacy na horyzoncie (wydanie angielskie albo polskie, nie ma znaczenia) ?
Na mój radar wpadły (ale niektóre od razu wyleciały, patrz pozycja nr 3):

My Island (prawdopodobnie Galakta wyda w u nas pod koniec roku)
Risk Shadow Forces (następca Risk Legacy),
Jurrasic World: The Legacy of Isla Nublar (słabe oceny, drogi)

Jeszcze raz, bo zły post zacytowałam ;)

My ostatnio rozgrywamy Betrayal Legacy. Jakie to dobre! Jeśli język angielski nie jest problemem to gorąco polecam. :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: tomg »

Tringa pisze: 11 sty 2023, 09:21
tomg pisze: 04 sty 2023, 19:14 Odkopuje temat. Czy ktoś słyszał o jakiś ciekawych grach typu Legacy na horyzoncie (wydanie angielskie albo polskie, nie ma znaczenia) ?
Na mój radar wpadły (ale niektóre od razu wyleciały, patrz pozycja nr 3):

My Island (prawdopodobnie Galakta wyda w u nas pod koniec roku)
Risk Shadow Forces (następca Risk Legacy),
Jurrasic World: The Legacy of Isla Nublar (słabe oceny, drogi)

Jeszcze raz, bo zły post zacytowałam ;)

My ostatnio rozgrywamy Betrayal Legacy. Jakie to dobre! Jeśli język angielski nie jest problemem to gorąco polecam. :)
Tak, od dawna na radarze bo to nie jest nowość. Może będzie jednak polskie wydanie ? Tak trochę czekam ...
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: tomg »

yrq pisze: 11 sty 2023, 09:19
Seraphic_Seal pisze: 11 sty 2023, 08:37
tomg pisze: 10 sty 2023, 10:44
Spoiler:
Dorzucam Charterstone. W zaawansowanym gronie rodzinnym z dziećmi może się świetnie sprawdzić (szczególnie jeśli lubią worker placement). Znajdziesz dużo względnie tanich ofert tej gry na rynku wtórnym.
Brzdęk Legacy to moim zdaniem krok dalej głównie z uwagi na długi czas rozgrywki (rozbudowana warstwa narracyjna której w zasadzie nie ma w Charterstone). Dla moich dzieci w tym wieku scenariusze byłyby zbyt długie (nawet 3h).
No właśnie nie wiem, czy Charterstone nie będzie trochę zbyt trudny - skoro to gra legacy to przydałoby się, żeby młoda była w stanie w pełni samodzielnie grać tak, żeby nie odstawać od innych. Bo jak przegra ileś rozgrywek z rzędu, to może ją trochę zniechęcić, a nie wiem czy element legacy np. nie faworyzuje zwycięzców poprzednich scenariuszy.

W tej chwili waham się między Moje Miasto i Charterstone. A w zasadzie Moje Miasto już zamówiłem za ok. 125 zł, Charterstone nówki na OLXie kuszą za 100zł. Raczej nie planuję kupić obu teraz.
Jak w obu grach wygląda następująca rzecz: czy jeśli zaczniemy grać w 4 graczy możemy potem bez problemu kontynuować w 3? To samo z przejściem z 3 na 2.

Moje Miasto wydaje się mocno proste, ale w tej sytuacji to nawet plus. Też dość krótkie - jakieś 8-10 godzin? Może akurat uda się rozegrać całość z siostrą, która przylatuje na 2 tygodnie a ogólnie w gry raczej nie gra. Charterstone zarówno bardziej złożone jak i chyba wyraźnie dłuższe. A wg bgg najlepsze grając w 6?
Ja nie polecałem Charterstone, bo przeszliśmy dwa razy: raz we dwoje, raz we trójkę i niby wszystko ładnie pięknie ale można odczuć brak reszty graczy. Mam zresetowany egzemplarz i czekam na możliwość regularnego grania z większą ekipą.

Co do zmiany liczby graczy: nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się, że obydwie gry miały jakieś mechanizmy wspierające sytuacje kiedy któryś z graczy ominie grę, a potem wróci.
A na pewno nie było problemu kiedy ktoś na stałe rezygnuje.
W moim mieście - po prostu plansza tego gracza nie bierze udziału w dalszej grze, co nie ma wpływu na resztę, bo i tak żadne komponenty nie są wspólne. Zmienia się chyba tylko tabelka przyznawania nagród i bonusów na początek i koniec rozgrywki.
W Charterstone zawsze gra cała plansza ale są zasady dla nieaktywnych dzielnic i po rozgrywce robi się im automatyczny rozwój.
Absolutnie potwierdzam że Charterstone lepiej się sprawuje dla większej liczby osób.
Co do dzieci, problem w tym że ja zauważyłem pewny brak balansu nawet dla Mojego Miasta (chyba pisałem o tym w wątku gry). Faktycznie Charterstone ma bardziej skomplikowane zasady. Trudno mi wyrokować czy 8 latek(ka) da radę, to sprawa bardzo indywidualna (zakładam że zasady ogarnie ale nie będzie "kompetetywny"). Mój młodszy syn (chyba miał 9 lat jak w to grał) uwielbiał Ch. bo dla niego ważny był rozwój osady (nalepki) a nie wynik.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: Tringa »

tomg pisze: 11 sty 2023, 12:01
Tringa pisze: 11 sty 2023, 09:21
tomg pisze: 04 sty 2023, 19:14 Odkopuje temat. Czy ktoś słyszał o jakiś ciekawych grach typu Legacy na horyzoncie (wydanie angielskie albo polskie, nie ma znaczenia) ?
Na mój radar wpadły (ale niektóre od razu wyleciały, patrz pozycja nr 3):

My Island (prawdopodobnie Galakta wyda w u nas pod koniec roku)
Risk Shadow Forces (następca Risk Legacy),
Jurrasic World: The Legacy of Isla Nublar (słabe oceny, drogi)

Jeszcze raz, bo zły post zacytowałam ;)

My ostatnio rozgrywamy Betrayal Legacy. Jakie to dobre! Jeśli język angielski nie jest problemem to gorąco polecam. :)
Tak, od dawna na radarze bo to nie jest nowość. Może będzie jednak polskie wydanie ? Tak trochę czekam ...
Nie wiem, czy będzie, ale tam angielski nie jest trudny. Gramy w 4 osoby, 2 znają angielski i daje radę. A emocje mega! Serio, polecam :) Zwłaszcza, że jak patrzę to cena nie jest wygórowana w porównaniu do innych gier Legacy.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: tomg »

Tringa pisze: 11 sty 2023, 12:18
tomg pisze: 11 sty 2023, 12:01
Tringa pisze: 11 sty 2023, 09:21


Jeszcze raz, bo zły post zacytowałam ;)

My ostatnio rozgrywamy Betrayal Legacy. Jakie to dobre! Jeśli język angielski nie jest problemem to gorąco polecam. :)
Tak, od dawna na radarze bo to nie jest nowość. Może będzie jednak polskie wydanie ? Tak trochę czekam ...
Nie wiem, czy będzie, ale tam angielski nie jest trudny. Gramy w 4 osoby, 2 znają angielski i daje radę. A emocje mega! Serio, polecam :) Zwłaszcza, że jak patrzę to cena nie jest wygórowana w porównaniu do innych gier Legacy.
Kusisz ... :-)
Ale wiem że masz rację. Ze starych nieogranych gier legacy to numer 1. na liście życzeń
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Co tam nowego w świecie Legacy?

Post autor: Tringa »

Polecam, serio. Każdy kolejny scenariusz zostawia nas z większymi emocjami i syndromem "chcę następny". A tak się napaliliśmy na tą grę wcześniej, że nam się zdublowały w ekipie - mogę Ci oddać po kosztach :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
ODPOWIEDZ