Sprzedaż gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Sprzedaż gier

Post autor: Melafir »

Hej.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to jest z ludźmi którzy sprzedają gry planszowe 'nówki w folii'. Ich ilość mnie naprawdę zastanawia.

Rozumiem sklepy oraz ludzi handlujących dla zysku, natomiast bardzo dużo jest ofert raczej prywatnych. Zakupoholicy? Rozczarowanie po przeczytaniu recenzji? Inne?
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1486
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Tringa »

Są różne sytuacje. Powiem na swoim przykładzie, gdy czasem sprzedaje gry w folii:

1) Nakręciłam się na grę, kupiłam, przez 1,5 roku leżała nietknięta na półce, a przestałam się mieścić
2) Kupiłam grę Legacy, zebrałam ekipę, mieliśmy grać i okazało się, że kumpel z ekipy też kupił tą grę, bo chciał nam pokazać co znalazł. Więc jedna nieotwarta poszła na sprzedaż.
3) Mam kącik kilkunastu gier w folii i idąc do znajomych zawsze którąś biorę zamiast wina, albo pakuje na prezenty urodzinowe. Czasami stwierdzam, że którejś jednak nie chce dać, bo poznałam gust planszowkowy, albo ktoś już sobie kupił/dostał, itp.
4) Tak miałam z promkami. Interesowała mnie jedna konkretna promka do jednej gry, a musiałam kupić zestaw 10, bo samodzielnie nie sprzedawali.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1426 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Cyel »

Ludzie kupują więcej niż potrzebują czy wręcz są w stanie wykorzystać - konsumpcjonizm typowy dla naszej zachodniej cywilizacji. Kupują dla kupowania, nie użytkowania i czasem dochodzą do wniosku, że jednak, skoro leży bez sensu, to może warto sprzedać a nie trzymać.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 859 times
Been thanked: 631 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: bajbaj »

Melafir pisze: 13 sty 2023, 18:07 Hej.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to jest z ludźmi którzy sprzedają gry planszowe 'nówki w folii'. Ich ilość mnie naprawdę zastanawia.

Rozumiem sklepy oraz ludzi handlujących dla zysku, natomiast bardzo dużo jest ofert raczej prywatnych. Zakupoholicy? Rozczarowanie po przeczytaniu recenzji? Inne?
Wielokrotnie sprzedawałem gry w folii. Przypadki były następujące (z tego, co pamiętam):

- sprowdzałem gry dla siebie (i znajomych) z zagranicy, dorzuciłem dwie więcej do koszyka, aby sprzedać z niewielkim zyskiem po jakimś czasie, by wyzerować koszty wysyłki do PL,

- kupiłem więcej gier lub dodatków, by mieć darmową wysyłkę z zagranicy. Nadmiar sprzedałem. Kiedyś tak wyzerowałem koszty przesyłki z USA!

- sprowdzałem grę, która miała ostatni mały dodruk, nie było czasu na zbieranie zamówień, bo schodziła ze sklepów w UK w ciągu kilku dni, wziąłem dla znajomych, nie wszyscy chcieli, więc sprzedałem,

- dostałem dubel w prezencie,

- kupiłem pod wpływem impulsu na promocji, po jakimś czasie stwierdziłem, że skoro nie weszła na stół, to już nie wejdzie, więc sprzedałem,

- kupiłem grę kampanijną do przejścia w kilka osób. Mieliśmy się zebrać i zacząć robić kampanię, nie zebraliśmy się, więc poszła na sprzedaż,

- wsparłem ks w drugiej fali, w międzyczasie udało mi się pożyczyć egzemplarz. Zagrałem i stwierdziłem, że d... nie urywa, mam lepsze gry, więc sprzedałem, gdy przyszła.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: pvdel »

Z niewymienionych powodów, to mi się zdarzało kupić pakiet gier na KSie Queen Games z czego chciałem tylko dwie gry z trzech, a nie było opcji kupić tylko tych dwóch. Albo 3 albo wcale. Wiec kupiłem pakiet, dwie zostawiłem a jedna sprzedałem.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: addekk »

Wiele gier kupiłem nowych "zahajpowany", po czym sprawdziłem na egzemplarzu znajomych i sprzedałem.
Albo drugi przykład wielki mur all in - gra wielka i droga, ma kumpel bez którego raczej nie zagram w te grę bo nie ma z kim- najzwyczajniej w świecie sprzedałem bo szkoda mi było żeby się kurzyla jak mogłem sprzedać w dobrej cenie
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Sprzedaż gier

Post autor: kwiatosz »

Jak jeszcze grywałem z chłopakami z Gradania to wiele rzeczy ogrywałem na cudzych egzemplarzach zanim ze swoich folie zdążyłem zdjąć, no i z kupsztali już nie zdejmowałem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: trixon »

Mnie zdarza się też dorzucić grę do zamówienia żeby wysyłka była darmowa, albo spełnić warunki promocji jak w REBELU. Większość z nich ląduje później na serwisach sprzedażowych.

Myślę, że można to nazwać zakupoholizmem, ale ja wolę nazywać optymalizacją kosztu zakupu.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4668
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Mr_Fisq »

Melafir pisze: 13 sty 2023, 18:07 Hej.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to jest z ludźmi którzy sprzedają gry planszowe 'nówki w folii'. Ich ilość mnie naprawdę zastanawia.

Rozumiem sklepy oraz ludzi handlujących dla zysku, natomiast bardzo dużo jest ofert raczej prywatnych. Zakupoholicy? Rozczarowanie po przeczytaniu recenzji? Inne?
U mnie ostatnio dużo takich gier się przewija; powody to:
- Zmiana warunków życiowych i lokalowych - mniej czasu na granie i mniej miejsca na rozkładanie
- Dodatki kupowane na zaś (a podstawka się ograła i nie mam już ochoty do niej wracać)
- KS'y zamówione lata temu, podczas gdy zmienił się gust/ekipa do grania, etc.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: preshiq »

U mnie się to nie zdarza. Po prostu jak kupię grę to muszę sprawdzić organoleptycznie zawartość i przeliczyć elementy.
I potem się zdarza że jednak chce sprzedać beż grania i wartość spada. Trudno....
Super
Posty: 398
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Super »

Dużo odpowiedzi, pod którymi mogę się podpisać już padło. Często jest tak, że przy końcówce nakładu albo kupujesz teraz (nie mając czasu na ogranie w innym miejscu i zastanowienie), albo potem nie masz. Może to trochę FOMO, a może jak to zostało powiedziane - optymalizacja zakupów, ale u mnie wpada sporo takich tytułów i później sporo z nich (dalej w folii) wypada z kolekcji, kiedy uda się z nimi zapoznać w innym miejscu.
Spekulacyjne ceny na rynku wtórnym też czasem pomagają się rozstać z daną grą. Niedawno wystawiłem Brassa Birmingham za 300 PLN, to poszedł w 15 minut, a to było jeszcze przed ogłoszeniem Phalanxów, że tracą licencję. Ale inne oferty były za 500...
rodan77
Posty: 757
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: rodan77 »

bajbaj pisze: 13 sty 2023, 18:24

Wielokrotnie sprzedawałem gry w folii. Przypadki były następujące (z tego, co pamiętam):

- sprowdzałem gry dla siebie (i znajomych) z zagranicy, dorzuciłem dwie więcej do koszyka, aby sprzedać z niewielkim zyskiem po jakimś czasie, by wyzerować koszty wysyłki do PL,
Wypisz, wymaluj mój przypadek :)
Czasem nawet ceny w zagranicznych sklepach są tak dobre, że udaje się nie tylko wyzerować koszty wysyłki, ale nawet koszt egzemplarza dla mnie wychodzi śmiesznie niski :)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 859 times
Been thanked: 631 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: bajbaj »

rodan77 pisze: 14 sty 2023, 17:56
bajbaj pisze: 13 sty 2023, 18:24
Spoiler:
Wypisz, wymaluj mój przypadek :)
Czasem nawet ceny w zagranicznych sklepach są tak dobre, że udaje się nie tylko wyzerować koszty wysyłki, ale nawet koszt egzemplarza dla mnie wychodzi śmiesznie niski :)
Z Tobą dobry człowieku nawet się nie porównuję😃. Niemniej, tak - w sklepach zagranicznych są bardzo często lepsze ceny, a poza tym są tytuły, których nie ma w Polsce albo są u nas w absurdalnych cenach
Ostatnio zmieniony 15 sty 2023, 00:00 przez bajbaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: PytonZCatanu »

Ja mam na sprzedaż gry w folii to zwykle:

- nietrafiony lub zdublowany prezent
- gra z promocji, trafiła przypadkiem (promocji, czyli była automatycznie dodawana do koszyka albo sprzedawana w pakiecie z czymś, a nie że miała niższa cenę)
- gra wygrana w jakimś konkursie (nie miałem wpływu co dostanę)
- zamówione 2 egzemplarze celem optymalizacji finansowej (ale to tylko dotyczy jakiś rzadkich grach zza granicy, np. kiedyś tak Ra ściągnąłem z Francji)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: eveni »

Miałam chyba tylko dwa przypadki, kiedy sprzedałam coś w folii:
1. Sezon 2 do CDMD - zrobiłam preorder na fali hype-u, nie zagrawszy nawet w podstawkę. Podstawka poszła w świat po pierwszej rozgrywce. Głupio mi było anulować zamówienie dodatku w sklepie, więc wystawiłam na Olx jak tylko przyszedł.

2. Dodatek do Pośród gwiazd - kupiony w folii razem z używaną podstawką na Olx. Nie rozpakowałam, bo w razie braków i tak nie miałam paragonu. Po jakimś czasie sprzedałam komplet, bo gra mi nie podeszła na etapie czytania instrukcji.

A poza tymi wyjątkami rozpakowywanie, wypsztykiwanie i koszulkowanie to coś co uwielbiam :lol:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10900
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: japanczyk »

kwiatosz pisze: 13 sty 2023, 19:26 Jak jeszcze grywałem z chłopakami z Gradania to wiele rzeczy ogrywałem na cudzych egzemplarzach zanim ze swoich folie zdążyłem zdjąć, no i z kupsztali już nie zdejmowałem.
To najczesciej u mnie
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Xoltro »

U mnie to zazwyczaj jest tak, że gram z kimś w jakąś grę, bardzo mi się podoba, kupuje. Potem się okazuje, że gram w tym samym towarzystwie w tę wersję znajomego, a moja leży na półce. Po kilku rozgrywkach hype na grę opada, ze znajomymi też nie gram a samemu nie było okazji wyciągnąć gry w innym towarzystwie i tak mija czas, a potem okazuje się, że może pasowałoby poluzować miejsce na szafie.

Ogólnie to FOMO, hype i nieodpowiedzialne decyzje zakupowe i pewnie 99% osób ma podobne powody, czyli bezzsensowny konsumpcjonizm, ludzie którzy grająw planszówki mają już zazwyczaj kilkadziesiąt lat, rodziny, stałą pracę i nie są w stanie wszystkiego ograć, ale są w stanie to kupić i potem efekt jest jaki jest.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sprzedaż gier

Post autor: BOLLO »

Melafir pisze: 13 sty 2023, 18:07 Hej.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to jest z ludźmi którzy sprzedają gry planszowe 'nówki w folii'. Ich ilość mnie naprawdę zastanawia.

Rozumiem sklepy oraz ludzi handlujących dla zysku, natomiast bardzo dużo jest ofert raczej prywatnych. Zakupoholicy? Rozczarowanie po przeczytaniu recenzji? Inne?
-Mam grę w kolekcji ale miałem okazję w miedzy czasie zagrać u kogoś i mi się nie spodobała.
-Kupno kilku kopii na sprzedaż
-Gra kupiona z myślą o graniu z żoną/ekipą ale po dokładnej analizie któraś z grup nie pasuje do tytułu.
-Zbyt optymistyczne podchodzenie do zakupów (Przykład po co mi Zombicide Zielona Horda jak kupiłem MassiveDarkness a mam już w kolekcji Czarną Plagę)
-Sumienne i szczere spojrzenie na przykładzie "BOLLO i tak nie zagrasz w to Sword&Sorcery"

Czyli generalnie wszystko u mnie tak samo jak u każdego.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Abizaas »

Ja ostatnio kupiłem WM, rozpakowałem, zareklamowałem bo było rąbnięte, posortowałem wszystko w pudełku i stwierdziłem że i tak nie mam teraz czasu na granie więc wystawiłem na olx. To nie pierwsza gra kupiona i sprzedana bez rozegrania - niektóre sprzedawałem w folii bo udało się kupić bardzo tanio i wystawiłem dwie dyszki drożej (nadal dużo taniej niż sklep!). Ogólnie nie lubię trzymać niepotrzebnych mi przedmiotów i łatwo mi się rozstawać z grami, a czasem jak hype po zakupie minie to wolę się pozbyć gry niż marnować na nią czas.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sprzedaż gier

Post autor: BOLLO »

Abizaas pisze: 17 sty 2023, 14:18 Ja ostatnio kupiłem WM, rozpakowałem, zareklamowałem bo było rąbnięte, posortowałem wszystko w pudełku i stwierdziłem że i tak nie mam teraz czasu na granie więc wystawiłem na olx. To nie pierwsza gra kupiona i sprzedana bez rozegrania - niektóre sprzedawałem w folii bo udało się kupić bardzo tanio i wystawiłem dwie dyszki drożej (nadal dużo taniej niż sklep!). Ogólnie nie lubię trzymać niepotrzebnych mi przedmiotów i łatwo mi się rozstawać z grami, a czasem jak hype po zakupie minie to wolę się pozbyć gry niż marnować na nią czas.
No właśnie i jak do tego podejść? Niby otwarta to nie nowa. Ale ja otwieram tak by była w folii nadal gra, przeliczam komponenty i czasem tak leży rok czasu. Kiedyś zrobiłem takiej grze opis "Gra z folią- otwarta- Nowa" to mnie na grupie chcieli zlinczować. Niby słusznie niby niesłusznie. Bo gra nowa nie jest ale żetony w wypraskach karty w folii plansza tak samo. Co wy o tym myślicie?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: autopaga »

Generalnie dla mnie kupno gry otwartej i z wypstrykaną tekturą jest na plus bo mi się już nie chce tego robić.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Abizaas »

BOLLO pisze: 17 sty 2023, 15:19
Abizaas pisze: 17 sty 2023, 14:18 Ja ostatnio kupiłem WM, rozpakowałem, zareklamowałem bo było rąbnięte, posortowałem wszystko w pudełku i stwierdziłem że i tak nie mam teraz czasu na granie więc wystawiłem na olx. To nie pierwsza gra kupiona i sprzedana bez rozegrania - niektóre sprzedawałem w folii bo udało się kupić bardzo tanio i wystawiłem dwie dyszki drożej (nadal dużo taniej niż sklep!). Ogólnie nie lubię trzymać niepotrzebnych mi przedmiotów i łatwo mi się rozstawać z grami, a czasem jak hype po zakupie minie to wolę się pozbyć gry niż marnować na nią czas.
No właśnie i jak do tego podejść? Niby otwarta to nie nowa. Ale ja otwieram tak by była w folii nadal gra, przeliczam komponenty i czasem tak leży rok czasu. Kiedyś zrobiłem takiej grze opis "Gra z folią- otwarta- Nowa" to mnie na grupie chcieli zlinczować. Niby słusznie niby niesłusznie. Bo gra nowa nie jest ale żetony w wypraskach karty w folii plansza tak samo. Co wy o tym myślicie?
Ja pisze całkowicie szczerze - rozpakowana, nie grana ale oznaczam na olx jako produkt używany.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Sprzedaż gier

Post autor: mat_eyo »

BOLLO pisze: 17 sty 2023, 15:19 Kiedyś zrobiłem takiej grze opis "Gra z folią- otwarta- Nowa" to mnie na grupie chcieli zlinczować. Niby słusznie niby niesłusznie. Bo gra nowa nie jest ale żetony w wypraskach karty w folii plansza tak samo. Co wy o tym myślicie?
Bardzo słusznie. Jak kupisz samochód z salonu i postawisz na rok w garażu, to ten samochód po roku jest nowy czy nie jest nowy? :roll:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4668
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: Mr_Fisq »

mat_eyo pisze: 17 sty 2023, 16:05 Bardzo słusznie. Jak kupisz samochód z salonu i postawisz na rok w garażu, to ten samochód po roku jest nowy czy nie jest nowy? :roll:
A jak kupię samochód który stał u dilera na placu i jest z początku zeszłego roku, to jest nowy czy nie jest nowy? :wink:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Sprzedaż gier

Post autor: fitzroy »

Nie jest nowy. Jakby był to nie byłoby różnicy w cenie miedzy samochodem ze stycznia 2022 a stycznia 2023 nawet gdyby oba nie miały przebiegu.
ODPOWIEDZ