Fief 1429 France - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Fief 1429 France - pytania i wątpliwości

Post autor: Semen »

Witam.

Mam pytanie odnośnie sposobu liczenia trafień (strat).

Na przykład, atakujący rzucając trzema kośćmi i wyrzucił 2f, 2f i 2f.

Broniący posiada armię składającą się z 4 rycerzy (konnicy).

Pytanie: ile broniący powinien stracić jednostek? Po rozegraniu partii stwierdziliśmy, że gramy tak, iż dopóki na jednej kości nie wypadną 3f to broniący się rycerz - jako silna jednostka - pozostaje w boju - jest to zgodne z zasadami czy utrudnialiśmy sobie grę (w mojej ocenie grało się ciekawie)? Oznacza to, że w powyższym wypadku skoro na żadnej z kości nie wypadło 3f to broniący się nie ponosi strat.

Jeżeli bowiem liczyć łącznie trafienia, to w przypadku opisanym powyżej broniący się - sumując trafienia - powinien usunąć 2 rycerzy?
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: yanoo »

Powinien usunąć 2 rycerzy - trafienia sumuje się.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Fief 1429 France

Post autor: Semen »

Ok. Kolejne pytanie dotyczy kawalkady: rozumiem że polega ona na tym, iż w trakcie przejścia przez wioskę bądź miasto obie armie wykonują jeden atak - jeden wspólny rzut kośćmi i rozpatrzenie wyników - po czym jeżeli armii atakującej zostaną oddziały, może poruszyć się dalej?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

Po przeczytaniu instrukcji mam pewne niejasności co do oblężeń.
1. Czy żetony machin oblężniczych (dwa) są jednorazowe i po wykonaniu dwóch oblężeń nie są już dostępne, czy też po prostu mogę robić dwa oblężenia na raz?
2. Rozpoczynam oblężenie - normalnie walczę od razi tak jak podczas bitwy, ale czy oblężenie trwa 3 rundy czy też po jednej "wymianie ciosów" czekam do kolejnej tury gry? Ile może trwać oblężenie?
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: yanoo »

Indar pisze:Czy żetony machin oblężniczych (dwa) są jednorazowe i po wykonaniu dwóch oblężeń nie są już dostępne, czy też po prostu mogę robić dwa oblężenia na raz?
Po prostu dwa na raz.
Indar pisze:Rozpoczynam oblężenie - normalnie walczę od razi tak jak podczas bitwy, ale czy oblężenie trwa 3 rundy czy też po jednej "wymianie ciosów" czekam do kolejnej tury gry? Ile może trwać oblężenie?
Wymiana ciosów jak w normalnej bitwie - jedynie z karą do kości dla atakującego przy każdym rzucie. Poza tym oblężenie może trwać do skutku albo aż padną oblegający.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

Rozumiem, ale w takim razie kiedy następuje odwrócenie zetonu machiny na tą z 2 kostkami?

Może mylnie to interpretuje, ale w/g mnie oblężenie może trwac kilka tur. Tur, nie rund walki - inaczej nikt by nie ryzykował zwykłej bitwy .
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

Dobra, nie ma pytania - oblężenie deklaruje po fazie bitwy, ale fizycznie bije się w następnej turze . Przynajmniej tak to zinterpretowalem.
I dwa - ile młynów mogę kupić w fazie zakupów? Ile mi wystarczy kasy z założeniem max 2/wies?
15 to bardzo mało.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: yanoo »

Indar pisze:I dwa - ile młynów mogę kupić w fazie zakupów? Ile mi wystarczy kasy z założeniem max 2/wies?
Tak.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fief 1429 France

Post autor: zaba »

Witam ,
nabyłem niedawno budynki, i chciałem zapytać jak działa klasztor ??
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: mauserem »

zaba pisze: 13 kwie 2018, 14:14 Witam ,
nabyłem niedawno budynki, i chciałem zapytać jak działa klasztor ??
tak działa jak na pdf w linku - Teutonic expansion

chyba że pytasz o komandorie Templariuszy z Templar Expansion
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

Na początku gry zaczynamy z 5 Denarami. W pierwszej rundzie gry w fazie dochodów dostaje dodatkowy denar za posiadana już wioskę czy też w pierwszej rundzie pomija się dochody? W sumie nic nie ma w instrukcji na ten temat ale może jest jakaś erratka?
I dwa - czy zbieranie dziesięciny jako Papież nie jest za mocne? Zdzieram kase z każdego mlyna na pmanszy? To może dać teoretycznie aż 30 denarow!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: mauserem »

Indar pisze: 01 cze 2018, 11:59 Na początku gry zaczynamy z 5 Denarami. W pierwszej rundzie gry w fazie dochodów dostaje dodatkowy denar za posiadana już wioskę czy też w pierwszej rundzie pomija się dochody? W sumie nic nie ma w instrukcji na ten temat ale może jest jakaś erratka?
I dwa - czy zbieranie dziesięciny jako Papież nie jest za mocne? Zdzieram kase z każdego mlyna na pmanszy? To może dać teoretycznie aż 30 denarow!
zaczynasz z 5 denarami i normalnie przeprowadzasz fazę dochodu - na początku kontrolujesz jedną wioskę, więc specjalnie się nie obłowisz :)

Dziesięcina - tak, wydaje się mocne, ale to hipotetyczna sytuacja - wszystkie młyny muszą być na mapie i wszystkie biskupstwa obsadzone. A wierz mi kiedy się taka sytuacja trafia - inni biskupi/kardynałowie zrobią wszystko, żebyś nie dożył tej chwili. Albo sami zagrają podatek kościelny - wtedy zgodnie z kolejnością "dziobania" papież dostaje kasę jako ostatni, dopiero po zaspokojeniu należności biskupów (w ich własnych biskupstwach) ---> kardynałów (w dowolnym zarządzanym biskupstwie) - dopiero na końcu jest "wziątka" papieża (w zarządzanych biskupstwach) z tego co zostało :mrgreen:
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

Dziękuję. To jeszcze jedno pytanie co do kolejności kart głód i bunt.
Bunt zagrywam na wieś w której panuje głód, ew z której pobierana jest dziesięcina/podatek . Ale nurtuje mnie kwestia buntu wynikającego z kartu głód - wiadomo że "Bunt" jest kartą którą można zagrać w każdym momencie. Może być zagrana zaraz po wyłożeniu "głodu" zanim ktoś zdąży zagrać "udane zbiory" negujące "Głód".
Jak jest z kolejnością - czy dopuszczalne jest zagranie karty "Udane Zbiory" po zagraniu po kimś buntu? Osoba będąca ostatnią w kolejności zagrywania kart nie ma możliwości zagrani karty aż będzie jej kolej.
Mam nadzieję że nie zagmatwałem pytania :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: mauserem »

Indar pisze: 09 cze 2018, 14:04 Dziękuję. To jeszcze jedno pytanie co do kolejności kart głód i bunt.
Bunt zagrywam na wieś w której panuje głód, ew z której pobierana jest dziesięcina/podatek . Ale nurtuje mnie kwestia buntu wynikającego z kartu głód - wiadomo że "Bunt" jest kartą którą można zagrać w każdym momencie. Może być zagrana zaraz po wyłożeniu "głodu" zanim ktoś zdąży zagrać "udane zbiory" negujące "Głód".
Jak jest z kolejnością - czy dopuszczalne jest zagranie karty "Udane Zbiory" po zagraniu po kimś buntu? Osoba będąca ostatnią w kolejności zagrywania kart nie ma możliwości zagrani karty aż będzie jej kolej.
Mam nadzieję że nie zagmatwałem pytania :)
W zasadzie to w Twoim pytaniu jest odpowiedź. :)

W przeciwieństwie do kart wydarzeń: głód, czy podatek, które zagrywa się wyłącznie w fazie zagrywania kart wg kolejności - bunt można zagrać, jak sam napisałeś, w dowolnym momencie.
A to oznacza, że z zagraniem buntu najlepiej poczekać do właściwego momentu, kiedy już wszyscy zagrają swoje karty. A nawet później np. w fazie walki - przed bitwą - kiedy już wiesz gdzie są jakie wojska i kto nimi dowodzi.
Bunt to taka miła "brzydka zagrywka" aby zmiękczyć przeciwnika przed bitwą - można zagrać nawet kilka buntów - ich efekt się kumuluje, więc dobry bunt może łatwo pozbawić ród jej seniora w wyniku śmierci pod cepami chłopstwa ;)
Plagi funkcjonują do końca tury, więc wiadomo gdzie bunt zadziała w przypadku głodu, a podczas pobierania podatków - oznacza się żetonem miejsce ich poboru.
Więc wszystko łatwo widać i łatwo określić. Trzeba też pamiętać, że nie można wywołać buntu na wydarzenie, które samemu się zainicjowało.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

To racja, ale zmierzam do tego że kolejność graczy robi się zbyt ważna.
Obrazowo. Wyszła plaga głodu - jestem ostatni a mam na ręku kartę niwelującą Głod. Zanim będzie moja kolej zagrywania kart (czyli zanim zniweluję karte głodu dobrą pogodą) to ktoś może wrzucić mi bunt.
Znalazłem dyskusję na ten temat.
https://boardgamegeek.com/thread/130087 ... ter-famine
Zgadzam się że jest to sytuacja frustrująca. I pomysł o houserulsie podany na końcu jest w świetle tego problemu całkiem rozsądny.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: mauserem »

Indar pisze: 10 cze 2018, 01:57 To racja, ale zmierzam do tego że kolejność graczy robi się zbyt ważna.
Obrazowo. Wyszła plaga głodu - jestem ostatni a mam na ręku kartę niwelującą Głod. Zanim będzie moja kolej zagrywania kart (czyli zanim zniweluję karte głodu dobrą pogodą) to ktoś może wrzucić mi bunt.
Znalazłem dyskusję na ten temat.
https://boardgamegeek.com/thread/130087 ... ter-famine
Zgadzam się że jest to sytuacja frustrująca. I pomysł o houserulsie podany na końcu jest w świetle tego problemu całkiem rozsądny.
Rozumiem, że może taka sytuacja podnieść ciśnienie :mrgreen:
Ale karta "Udane Zbiory" nie jest po to by zapobiegać buntom - ona niweluje przede wszystkim negatywne skutki plagi głodu.
Jak wspominałem, bunt jest ładną "brudną zagrywką" gdzie plaga głodu była jedynie pretekstem by go wywołać - idealnie w duchu tej gry. Niestety zawsze jakiś biskup/kardynał może pokusić się o tłumienie buntu, więc nie jest tak, że działa za każdym razem. No i musi być moment na zagranie udanych zbiorów. Jeśli ktoś wrzuci bunt przed udanymi zbiorami - klapa. Bunt jest zdarzeniem natychmiastowym.

Ale wracając do tematu: masz rację - jeśli przed Tobą ktoś zagra "Bunt" - "udane zbiory" jedynie zniwelują efekt plagi.
I z drugiej strony - jeśli masz kartę buntu, w przypadku głodu, zagrywaj go zanim, ktoś wrzuci "udane zbiory" i zdejmie Ci plagę, która może być jego dobrym powodem :mrgreen:
Bunt trzeba rozpatrzyć natychmiast - poza fazą bitwy - A to może kosztować młyny, a nawet życie seniora.

Nie widzę powodu, żeby regulować ten aspekt home rule'ami - ta gra ma być brutalna. W sumie bunt to najmniejszy problem jaki może się trafić :mrgreen: Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj kluczowego seniora bez opieki odpowiedniego garnizonu :D

PS inna sprawa, to kwestia kolejności w tej grze - to moim zdaniem największy jej minus - brakuje mi zmiennej kolejności, lub określania inicjatywy - np wg starszeństwa tytularnego seniorów.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief 1429 France

Post autor: Indar »

Po przemyśleniu, przyznaje Ci rację.
Swoją drogą w piątek miałem rozgrywkę gdzie w 1 i 2 rundzie te same biskupstwo pod rząd dostało "zła pogodę". Akurat ktos tam zaczynał - Peszek ;)
Pablosz
Posty: 15
Rejestracja: 12 lis 2014, 22:17
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Fief 1429 France

Post autor: Pablosz »

Hej,

Jestem jeszcze przed pierwsza rozgrywka, i jestem w trakcie zglebiania instrukcji.

Pojawila sie sporo watpliwosci m.in.

Polska instrukcja mowi ze karta Plagi Glod "pozwala na zagranie karty Bunt na dowolną wioskę w
lennie lub Biskupstwie"

Sama karta zas bunt w opisie ma :
"-może zostać zagrana na dowolną wioskę w
opodatkowanym Lennie lub Biskupstwie;
- może zostać zagrana na dowolną wioskę w Biskupstwie,
w którym wystąpiła plaga głodu;"

Czyli rozumiem ze karta Glod pozwala zagrac bunt w tych dwoch przypadka czyli w biskupstwie ktorego dotyczy glod badz tam gdzie ktos zagral podatek( biskupstwo lub lenno) czy jednak tylko i wylacznie w Biskupstwie gdzie jest glod a opis plagi Glodu jest bledny?

Pozdrawiam
Sciurus77
Posty: 34
Rejestracja: 26 lip 2019, 19:45
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Re: Fief 1429 France - pytania i wątpliwości

Post autor: Sciurus77 »

Kartę Bunt możesz zagrać w dwóch przypadkach:
1) W którymś biskupstwie jest plaga głodu: możesz zagrać Bunt na dowolną wioskę w tym biskupstwie.
2) Na któreś biskupstwo lub lenno zagrano Podatek: możesz zagrać Bunt na dowolną wioskę w tym biskupstwie/lennie
Awatar użytkownika
thufir hawat
Posty: 43
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:37
Has thanked: 112 times
Been thanked: 37 times

Re: Fief 1429 France - pytania i wątpliwości

Post autor: thufir hawat »

Czy ktoś może jest w posiadaniu angielskiej wersji Fief France Edition z 2021 roku i mógłby pomóc mi udostępniając kartę gracza w postaci skanu lub zdjęcia? Sam mam wersję francuską, a powiedzieć o kontakcie z oryginalnym wydawcą, że graniczy z cudem to mało.
Pablosz
Posty: 15
Rejestracja: 12 lis 2014, 22:17
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Fief 1429 France - pytania i wątpliwości

Post autor: Pablosz »

Pytanie czy karty zagrywamy na zmiane az ktos spasuje czy kazdy po koleji wszystkie karty ktore chce moze zagrac czli nawet do 3 kart na raz? Dzieki pozdrawiam
ODPOWIEDZ