On Mars - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars

Post autor: kuchar »

gafik pisze: 28 lut 2021, 23:16 To teraz ja się chcę upewnić :)
Ta karta misji:
Obrazek
Czy kostkę postępu misji przesuwa się i dostaje 2 kryształy dopiero jak kontrakt jest zrealizowany? W sensie, że pomimo tego, że punkty z kontraktu dostaje się na koniec gry, to posiadacze kontraktów dopiero po zrealizowaniu wymogów kontraktu (w trakcie gry) mogą przesunąć kostkę misji i pobrać 2 kryształy?
Ja uważam że tak, ale współgracze twierdzili, że za pobranie kontraktu. Pff... :)
" 2/2/3 Kontrakty Ziemskie zostały zrealizowane"
Same wartości na karcie są też bardzo niskie, więc chodzi o realizację kontraktu. Dosyć szybko cel z tej karty zostałby wypełniony, gdyby chodziło tylko o samo pobranie :)
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: aaxxee »

Również uważam że chodzi o wypełnienie kontraktu.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: gafik »

Czy jeśli mam 3 boty i wykonam nimi tę akcję z karty to kończąc każdym z tych botów ruch na żetonie odkryć mogę je zrealizować?

Obrazek
sasquach
Posty: 1822
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

A czemu byś miał nie móc? :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: gafik »

Nie dawało mi to spokoju i podłubałem troszkę na BGG... i wychodzi na to, że w jednej akcji można 1 żeton zebrać niezależnie iloma botami z tego projektu się ruszę :(

Tutaj wpis Lacerdy: https://boardgamegeek.com/thread/233385 ... -16-and-21
sasquach
Posty: 1822
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

Dziwne, bo z niczego jak dla mnie to nie wynika.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: gafik »

sasquach pisze: 17 mar 2021, 15:19 Dziwne, bo z niczego jak dla mnie to nie wynika.
No dla mnie też... na dodatek określenie, że można traktować Boty jak Łaziki na potrzebę akcji z tego projektu sugerowałoby, że można korzystać z technologii szybszego Łazika by ruszać się dalej Botami :)
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: Rafal1970 »

Czy ktoś posiada instrukcję do On Mars w języku polskim (PDF) i może się podzielić?
Awatar użytkownika
Arczi1989
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2021, 12:42

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: Arczi1989 »

Witam!
Grzebałem trochę po sieci i znalazłem darmowy tłumacz plików pdf, przetłumaczyłem dostępną angielską instrukcję na język polski. Jeśli komuś to pomoże mogę przesłać na email ;)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Abizaas »

Pytanie co do zasad 1 rozdziału dodatku. Boty strażnicze mogą przemieszczać żołnierzy obcych, na stronie siódmej widnieje informacja, że to gracz Obcych decyduje, gdzie ich przemieścić.

Na marginesie tej samej strony mamy informację, że żółty gracz ludzi popycha żołnierza obcych tak, by znalazł się bliżej pozostałych żołnierzy, by następnie ogłuszyć trzech żołnierzy jedną akcją. Sugeruje to, że gracz przemieszczający wybrał na jaki heks przemieści żołnierza.

Anglojęzyczna wersja instrukcji opisuje te aspekty w taki sam sposób. Jaka zasada jest prawdziwa? Czy przykład jest błędnie opisany?

EDIT: w mojej opinii przykład jest źle sformułowany. W każdym innym przypadku, to właściciel przemieszczanego elementu decyduje o jego nowej pozycji.

EDIT 2: Sam Vital Lacerda odpisał mi na bgg i potwierdził, że to gracz obcych jest osobą decyzyjną.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
wolando
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:18
Has thanked: 1 time

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: wolando »

Cześć
Czy do polskiej wersji gry dodawany jest też przetłumaczony na PL Reference book? W paczce dostałem tylko instrukcję PL dodaną poza pudełkiem.
ckbucu
Posty: 351
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 393 times
Been thanked: 549 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: ckbucu »

wolando pisze: 21 wrz 2022, 22:44 Cześć
Czy do polskiej wersji gry dodawany jest też przetłumaczony na PL Reference book? W paczce dostałem tylko instrukcję PL dodaną poza pudełkiem.
Ja mam obie książeczki przetłumaczone.
wolando
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:18
Has thanked: 1 time

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: wolando »

ckbucu pisze: 21 wrz 2022, 23:34
wolando pisze: 21 wrz 2022, 22:44 Cześć
Czy do polskiej wersji gry dodawany jest też przetłumaczony na PL Reference book? W paczce dostałem tylko instrukcję PL dodaną poza pudełkiem.
Ja mam obie książeczki przetłumaczone.
Dzięki za potwierdzenie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Wersja Deluxe polska to to samo co Edycja Kickstarter PL?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: Abizaas »

BOLLO pisze: 04 paź 2022, 10:48 Wersja Deluxe polska to to samo co Edycja Kickstarter PL?
Raczej tak, istotna informacja to to, czy dołączony jest upgrade pack.

EDIT: Sprawdziłem w sklepach i zdaje mi się, że pracownicy sklepu sami nie wiedzą jaką wersję mają. Dla sprostowania, każdy On Mars jest taki sam, jedyne co to musisz dopytać czy do gry dołączany jest upgrade pack.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
sasquach
Posty: 1822
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

Z jakiegoś powodu zwykłe edycje gier Lacerdy wydanych przez Eagle Games są określane jako deluxe. Miało to sens Vinhos którego były dwie edycje, ale nie przy On Mars czy Lisboa.
Tak jak napisał Abizaas, zwykłą edycję do KS różni tylko obecność rzeczy z upgrade packa.

Plus był wałek z promocyjną kartą Beacon którą dostali tylko retailerzy biorący przez KS. Wydaje mi się, że była ona dodana do polskiej wersji, ale nie pamiętam teraz na 100%. Jest za to w dodatku z tego co napisali na bgg.
l.smietanka@o2.pl
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2022, 23:33

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: l.smietanka@o2.pl »

Witam, mam sprawę,
Zakupiłem ostatnio egzemplarz On Mars w sklepie wydawcy i się pomylili i dali mi wersje bez instrukcji pl. Czekam az ja dodrukują i wyślą, a grać się chce, czy ktoś zna może link do polskiego PDF, lub moze mi takiego zrobić i przesłać ?
skimmboard
Posty: 28
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:40
Has thanked: 1 time

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: skimmboard »

Mam pytanie o akcję dodatkową wykonywaną naukowcem na kartach projektów zaawansowanych. W instrukcji PL jest dość niejasno przetłumaczone.
Otóż:

wykonuje swoją akcję dodatkową, przemieszczam naukowca na wolne miejsce na karcie projektu, wykonuję akcję, naukowiec pozostaje na karcie.
1. Czy w kolejnej rundzie jako akcję dodatkową mogę ponowić to działanie? (bo naukowiec został na tym projekcie)?
2. Co w sytuacji, gdy wykonałem akcję dodatkową przemieszczając na projekt 2 kryształy - pozostają tam do końca gry?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 929 times
Been thanked: 204 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: ZygfrydDeLowe »

skimmboard pisze: 17 lis 2022, 08:27 Mam pytanie o akcję dodatkową wykonywaną naukowcem na kartach projektów zaawansowanych. W instrukcji PL jest dość niejasno przetłumaczone.
Otóż:

wykonuje swoją akcję dodatkową, przemieszczam naukowca na wolne miejsce na karcie projektu, wykonuję akcję, naukowiec pozostaje na karcie.
1. Czy w kolejnej rundzie jako akcję dodatkową mogę ponowić to działanie? (bo naukowiec został na tym projekcie)?
2. Co w sytuacji, gdy wykonałem akcję dodatkową przemieszczając na projekt 2 kryształy - pozostają tam do końca gry?
Ad 1 - Tak. Z tym umieszczaniem naukowców chodzi o to, że jeśli umieścisz go na projekcie innego gracza, to on również może korzystać z akcji projektu za darmo. Nie możesz go zdjąć z projektu inaczej niż przemieszczając na inny projekt danego typu.
Ad 2 - Wykonując akcję dodatkową i ponosząc koszt w kryształach po prostu je wydajesz - przenosisz do puli/banku gdzie trzymasz resztę kryształów nie będących w posiadaniu graczy.
skimmboard
Posty: 28
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:40
Has thanked: 1 time

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: skimmboard »

ZygfrydDeLowe pisze: 17 lis 2022, 09:03
skimmboard pisze: 17 lis 2022, 08:27 Mam pytanie o akcję dodatkową wykonywaną naukowcem na kartach projektów zaawansowanych. W instrukcji PL jest dość niejasno przetłumaczone.
Otóż:

wykonuje swoją akcję dodatkową, przemieszczam naukowca na wolne miejsce na karcie projektu, wykonuję akcję, naukowiec pozostaje na karcie.
1. Czy w kolejnej rundzie jako akcję dodatkową mogę ponowić to działanie? (bo naukowiec został na tym projekcie)?
2. Co w sytuacji, gdy wykonałem akcję dodatkową przemieszczając na projekt 2 kryształy - pozostają tam do końca gry?
Ad 1 - Tak. Z tym umieszczaniem naukowców chodzi o to, że jeśli umieścisz go na projekcie innego gracza, to on również może korzystać z akcji projektu za darmo. Nie możesz go zdjąć z projektu inaczej niż przemieszczając na inny projekt danego typu.
Ad 2 - Wykonując akcję dodatkową i ponosząc koszt w kryształach po prostu je wydajesz - przenosisz do puli/banku gdzie trzymasz resztę kryształów nie będących w posiadaniu graczy.

ad 1. moje zapytanie dotyczyło kolejnych tur - bo w pierwszej rundzie gdy kładę naukowca czy to na swoim czy to na cudzym projekcie to jest sytuacja klarowna. Ale czy jak naukowiec pozostanie na tym projekcie do końca gry to co turę mogę nadal wykonywać tę akcję dodatkową?

ad2. czyli fizycznie nie kładziemy kryształów na tej karcie i nadal pozostaje 'wolna' do zajęcia przez naukowca?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 929 times
Been thanked: 204 times

Re: On Mars - pytania i wątpliwości

Post autor: ZygfrydDeLowe »

skimmboard pisze: 17 lis 2022, 12:29
ZygfrydDeLowe pisze: 17 lis 2022, 09:03
skimmboard pisze: 17 lis 2022, 08:27 Mam pytanie o akcję dodatkową wykonywaną naukowcem na kartach projektów zaawansowanych. W instrukcji PL jest dość niejasno przetłumaczone.
Otóż:

wykonuje swoją akcję dodatkową, przemieszczam naukowca na wolne miejsce na karcie projektu, wykonuję akcję, naukowiec pozostaje na karcie.
1. Czy w kolejnej rundzie jako akcję dodatkową mogę ponowić to działanie? (bo naukowiec został na tym projekcie)?
2. Co w sytuacji, gdy wykonałem akcję dodatkową przemieszczając na projekt 2 kryształy - pozostają tam do końca gry?
Ad 1 - Tak. Z tym umieszczaniem naukowców chodzi o to, że jeśli umieścisz go na projekcie innego gracza, to on również może korzystać z akcji projektu za darmo. Nie możesz go zdjąć z projektu inaczej niż przemieszczając na inny projekt danego typu.
Ad 2 - Wykonując akcję dodatkową i ponosząc koszt w kryształach po prostu je wydajesz - przenosisz do puli/banku gdzie trzymasz resztę kryształów nie będących w posiadaniu graczy.

ad 1. moje zapytanie dotyczyło kolejnych tur - bo w pierwszej rundzie gdy kładę naukowca czy to na swoim czy to na cudzym projekcie to jest sytuacja klarowna. Ale czy jak naukowiec pozostanie na tym projekcie do końca gry to co turę mogę nadal wykonywać tę akcję dodatkową?

ad2. czyli fizycznie nie kładziemy kryształów na tej karcie i nadal pozostaje 'wolna' do zajęcia przez naukowca?
Ad 1 - Dokładnie tak. Z tym, że musisz pamiętać o limicie jednej akcji dodatkowej na turę. Czyli jeśli np wykonujesz akcję dodatkową przy użyciu naukowca, korzystając z czyjegoś budynku, to już nie możesz wykonać kolejnej w tej samej turze z własnej planszetki, czy też własnego budynku.
Ad 2. Korzystając z akcji dodatkowych płaci się za nie kryształami. Sama instrukcja podaje, że płacenie polega na przeniesieniu zasobów z planszetki gracza do ogólnej puli zasobów. Nie wiem skąd pomysł blokowania akcji budynków zaawansowanych kryształami. Jasne, możne je tam położyć, żeby zaznaczyć jaką akcję się wykonuje, bo te potrafią być bardzo złożone jeśli uda nam się uzyskać przy tym jakieś dodatkowe bonusy (np ruch łazika na żeton odkryć i ponowna budowa, czy też rozwój technologii i budowa budynków zaawansowanych), ale trzeba wtedy pamiętać, żeby je ściągnąć po wykonaniu takiej akcji.
Reasuumując - akcja z budynku zaawansowanego nie zostanie w żaden sposób zablokowana - jeśli to Twój budynek to w następnej swojej turze możesz ponownie z niego skorzystać, ale też i inni gracze mogą wysłać tam swojego naukowca, żeby tej akcji użyć.
KaroKaroKaro
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2021, 16:42

On Mars - instrukcja polska

Post autor: KaroKaroKaro »

Cześć!
Poszukuję polskiej wersji instrukcji do on mars - wystarczą mi skany ;) osobiście mam tylko angielską, a gram czasem z osobami słabej znającymi ten język i przydałaby się też wersja dla nich :)
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: szurubur »

ma ktos instrukcje pl w pdf?
Divusinski
Posty: 18
Rejestracja: 04 kwie 2016, 09:48

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Divusinski »

Witam.

Szukam szukam i znaleźć nie mogę.
Czy jest dostępna przetłumaczona instrukcja w wersji do druku? (łatwiej myśli mi się po polsku) jeżeli ktoś z Was posiada możecie wrzucić lub podesłać na email?

pozdrawaim
apriori
Posty: 25
Rejestracja: 09 lut 2014, 21:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: apriori »

Cześć czy ktoś byłby tak miły i podesłał polską instrukcję, chciałbym odkurzyć w głowie ten zacny tytuł a z angielskim ciężko.

Z góry dziękuję za pomoc. :roll:
ODPOWIEDZ