Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

agt pisze: 07 gru 2022, 09:50 Czy ktoś wie czym się różni drugie wydanie/edycja, czy jak to nazwano, od pierwszego?
Ma to jakieś znaczenie w łączeniu z dodatkami?
Kolejna próba kontaktu z wydawnictwem okazała się bardzo owocna. Dzięki za popchnięcie mnie ku temu :)

Wydania pierwsze i drugie nie różnią się niczym poza SCD.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: bobule »

w Niemczech szykuje się (a właściwie to chyba już nawet miała premierę) druga edycja Wyprawy od Ravensburgera, okładka wygląda dziwnie znajomo :mrgreen:

Obrazek
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

Jaka piękna! :D
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

Grzdyll pisze: 12 sie 2022, 13:36
Wariant gry w Wyprawę do El Dorado dla 5 graczy
Spoiler:
Doznałam wczoraj olśnienia, że przecież nie trzeba do tego koszulkowac kart, bo można coś flamastrem napisać na tej turystce i 2 globtroterach. Np. Nazwę i symbol.

A dziś zobaczyłam, że to samo jest napisane w cytowanym wczesniejm wątku na bgg :D

Dodam jeszcze, że zamiast tego powyżej, gdy ktoś nie chce niszczyć kart z pudełka, to może użyć 3 kart promocyjnych (np wybrać te, które wydają się byc najsłabsze czy najmniej ciekawe) i to je popisać.

No a pionek - można poprostu przemalować na zielono jeden z białych :)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

U nas ostatnio wyszła kolejna "strategia" wygrywająca. "Strategia" w cudzysłowie bo jest zależna jakiego towarzysza wylosujemy na początku.

Gdzieś tu w wątku pisałem, że Polly jest najsłabszym towarzyszem (*a raczej że towarzysze z wiosłami są turbo lepsi od pozostałych). Muszę wypluć te słowa. Chociaż już tak graliśmy, że Polly->Nadajnik był się oczywisty to dopiero po ostatniej grze 2 osobowej stało się dla nas jasne jak to jest mocno przegięta strategia. Robimy Polly->Nadajnik->Globtroterka i w zasadzie tam gdzie inni gracze w najlepszym przypadku do startowego decka dostali wariant Zwiadowcy (2 maczety) lub Podróżnika (1 Joker) to my mamy Globtroterkę (3maczety/3wiosła). Jedynie jaki minus to że od drugiego przetasowania kart ale warto poczekać.

Oczywiście wybór karty zależny od mapy.

Albo z drugiej strony potwierdza się jak Globtroterka niszczy tę grę. Z jednej strony ta karta jest tak fajna, że gra się bardzo przyjemnie z nią w decku a z drugiej strony grając w El dorado z Globtroterką czuję jak wycieka mi IQ.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

itsthisguyagain pisze: 04 mar 2023, 09:40 U nas ostatnio wyszła kolejna "strategia" wygrywająca. "Strategia" w cudzysłowie bo jest zależna jakiego towarzysza wylosujemy na początku.

Gdzieś tu w wątku pisałem, że Polly jest najsłabszym towarzyszem (*a raczej że towarzysze z wiosłami są turbo lepsi od pozostałych). Muszę wypluć te słowa. Chociaż już tak graliśmy, że Polly->Nadajnik był się oczywisty to dopiero po ostatniej grze 2 osobowej stało się dla nas jasne jak to jest mocno przegięta strategia. Robimy Polly->Nadajnik->Globtroterka i w zasadzie tam gdzie inni gracze w najlepszym przypadku do startowego decka dostali wariant Zwiadowcy (2 maczety) lub Podróżnika (1 Joker) to my mamy Globtroterkę (3maczety/3wiosła). Jedynie jaki minus to że od drugiego przetasowania kart ale warto poczekać.

Oczywiście wybór karty zależny od mapy.

Albo z drugiej strony potwierdza się jak Globtroterka niszczy tę grę. Z jednej strony ta karta jest tak fajna, że gra się bardzo przyjemnie z nią w decku a z drugiej strony grając w El dorado z Globtroterką czuję jak wycieka mi IQ.
Dzięki. Też zawsze płakałem losując Polly. Ale głupi ja, nie wpadłem żeby ją wywalić i kupić nadajnik. Sprawdzę!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

miker pisze: 09 mar 2023, 09:24
miker pisze: 08 mar 2023, 15:51 No to ponawiam swoje pytanie z powyższego posta, ale już bardziej precyzyjnie ;)
Zdradźcie proszę, kiedy będzie premiera Mokradeł i Smoków :D
Nie musisz być super precyzyjnie, ale miesiąc wystarczy ;)
Odpowiem sam sobie, bazując na tym co zostało wrzucone wczoraj na stronę NK ;)
Premiera dwóch dodatków (2 i 3) w jednym pudle planowana na 17.05.2023.
Wyprawa do El Dorado: Mokradła i Smoki

Ale jak ja teraz zmieszczę wszystko w jednym pudełku od podstawki? :roll:

9 modułów do dowolnego łączenia:




Obrazek

Obrazek
Obrazek

Wygląda super. Do każdej partii można wrzucić coś świeżego i ciekawego.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: ave.crux »

Od razu trzeba się zaopatrzyć
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Moonz »

Już przebieram nóżkami. Przydał by się jakiś bigbox :D
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: poxi »

Moonz pisze: 09 mar 2023, 13:11 Już przebieram nóżkami. Przydał by się jakiś bigbox :D
Raczej insert. Powinno się to wszystko zmieścić do pudełka podstawki razem z pierwszym dodatkiem.
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Moonz »

poxi pisze: 09 mar 2023, 18:48
Moonz pisze: 09 mar 2023, 13:11 Już przebieram nóżkami. Przydał by się jakiś bigbox :D
Raczej insert. Powinno się to wszystko zmieścić do pudełka podstawki razem z pierwszym dodatkiem.
Też racja, ciekawe czy ktoś się pokusi zrobić, czy trzeba będzie we własnym zakresie dłubać w płycie.
The golden temples nie będzie narazie wydane? :/
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

Moonz pisze: 10 mar 2023, 09:41
poxi pisze: 09 mar 2023, 18:48 Raczej insert. Powinno się to wszystko zmieścić do pudełka podstawki razem z pierwszym dodatkiem.
Też racja, ciekawe czy ktoś się pokusi zrobić, czy trzeba będzie we własnym zakresie dłubać w płycie.
Może warto by było komuś zasugerować temat?
W El Dorado gra trochę luda, a dodatków coraz więcej..
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Trzeba napisać do Redrewno w sprawie Insertu - niech każdy napisze to ich zmobilizujemy 🙂
Moonz pisze: 10 mar 2023, 09:41 The golden temples nie będzie narazie wydane? :/
Golden Tamples będzie w 2024, gdzieś o tym mówili.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Jeżeli będą zapytania o Wyprawę do Eldorado i potwierdzenie że nie będzie więcej dodatków to przyjrzymy się grze.
Redrewno mi odpisało 🙂 Wszystko w waszych rękach.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 10 mar 2023, 10:11 Trzeba napisać do Redrewno w sprawie Insertu - niech każdy napisze to ich zmobilizujemy 🙂
Ja już. :)
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 10 mar 2023, 10:36
Jeżeli będą zapytania o Wyprawę do Eldorado i potwierdzenie że nie będzie więcej dodatków to przyjrzymy się grze.
Redrewno mi odpisało 🙂 Wszystko w waszych rękach.
No ale jak że nie będzie więcej dodatków? Gracze chyba chcą, żeby było coraz więcej, nie? :)
Mają powiedzieć Naszej Księgarni, żeby więcej nie wydawała? :D
Przypuszczam, że większość graczy będzie wolała nowy dodatek niż insert..
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

agt pisze: 10 mar 2023, 11:35
Spoiler:
No ale jak że nie będzie więcej dodatków? Gracze chyba chcą, żeby było coraz więcej, nie? :)
Mają powiedzieć Naszej Księgarni, żeby więcej nie wydawała? :D
Przypuszczam, że większość graczy będzie wolała nowy dodatek niż insert..
Ma być jeszcze jeden Złote Świątynie i jak dla mnie to już starczy. Nawet teraz nie zawsze używamy Demonów (płytek i kart), bo standardowe płytki dają wystarczająco dużo terenu. Jak wyjdą Mokradła i Smoki to płytek będzie już wystarczająco dużo, a miejsca w pokoju za mało. Na razie mieszczę się na naszym sporym stole, ale z nowymi płytkami i rynkiem kart, to chyba nie będzie wykonalne.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

miker pisze: 10 mar 2023, 12:05 Ma być jeszcze jeden Złote Świątynie i jak dla mnie to już starczy. Nawet teraz nie zawsze używamy Demonów (płytek i kart), bo standardowe płytki dają wystarczająco dużo terenu. Jak wyjdą Mokradła i Smoki to płytek będzie już wystarczająco dużo, a miejsca w pokoju za mało. Na razie mieszczę się na naszym sporym stole, ale z nowymi płytkami i rynkiem kart, to chyba nie będzie wykonalne.
Myślę, że nie trzeba będzie grać ze wszystkim, tylko właśnie w każdej partii wrzucać 1 (max 2) moduły dla urozmaicenia. Nie powinno to znacząco zwiększyć ani czasu gry, ani powierzchni mapy itp.
Ma być jeszcze jeden Złote Świątynie
Trudno to będzie nazwać dodatkiem. To będzie SAMODZIELNA gra o tym, co się dzieje jak już dotrzemy do Eldorado (będzie się działa wewnątrz świątyń). Natomiast będzie można ją łączyć z podstawką.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

miker pisze: 10 mar 2023, 12:05 Ma być jeszcze jeden Złote Świątynie i jak dla mnie to już starczy.
No ten to wiem. Ale skąd wiadomo czy NK nie wyda kolejnych kiedyś? A redrewno mówi o czekaniu na zamkniętą linię.
No i ważne jest to czy kolejne dodatki będą czy nie, a nie czy komuś będą potrzebne, czy nie bo już mu starczy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: tomb »

Czy, mając promki i dodatki, stosujecie jakiś system wyboru kart wprowadzanych do rozgrywki, czy umieszczacie na stole wszystkie posiadane karty?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

tomb pisze: 10 mar 2023, 13:50 Czy, mając promki i dodatki, stosujecie jakiś system wyboru kart wprowadzanych do rozgrywki, czy umieszczacie na stole wszystkie posiadane karty?
Na razie gram wszystkimi, ale myślałem już o tym i skłaniam się do wystawienia tylko części (zgodnie z pierwotnym rozkładem 6 rodzajów na ryneczku i 12 poza).

Wybór? Według mnie nawet losowy może być ciekawy 🙂
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: tomb »

Tak, też myślałem o losowym wyborze, ale do głowy przyszły mi też dwa inne pomysły:

A - karty nad rynkiem układamy w rzędach i po wyczerpaniu karty z rynku możemy i w jej miejsce przesunąć kartę tylko z dolnego rzędu, z kolei w jej miejsce przesunąć do dolnego rzędu kartę z wyższego rzędu itd.

B - karty nad rynkiem wyłożyć w ograniczonej liczbie np. 6 i ilekroć którąś z kart przesuwamy na rynek to w jej miejsce wykładamy losowo wybraną kartę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Przy wyłożeniu wszystkich jest taki lekki paraliż decyzyjny i przytłoczenie wyborem, a Eldorado ma być lekką gra. Ten tryb 6+12 jednak zmniejszał trochę napięcie w graczach i upłynniał wybory.

Plus może czasem wyjść jakiś zestaw zupełnie nie pasujący do mapy i wtedy trzeba będzie wykazać się kreatywnością. 🙂
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 10 mar 2023, 14:10 Plus może czasem wyjść jakiś zestaw zupełnie nie pasujący do mapy i wtedy trzeba będzie wykazać się kreatywnością. 🙂
I emocje jak w Dominionie z losowym Królestwem. Fajnie :)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

tomb pisze: 10 mar 2023, 13:50 Czy, mając promki i dodatki, stosujecie jakiś system wyboru kart wprowadzanych do rozgrywki, czy umieszczacie na stole wszystkie posiadane karty?
All in! Zawsze.
ODPOWIEDZ