Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Supelie
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2022, 09:48

Na skrzydłach - pytanie o zasady

Post autor: Supelie »

Witam użytkowników.

Wczoraj grałem ze znajomymi w grę planszową "na skrzydłach". Gdy realizowaliśmy jedną z misji doszło do nieporozumienia w składaniu "zestawów jajek".


Obrazek

Sytuacja u mnie na planszy wyglądała następująco:



Obrazek

Według moich znajomych w takiej sytuacji mogłem utworzyć jedynie 3 zestawy jajek ponieważ znajdowały się one w kolumnach pod sobą.

Moim zdaniem natomiast takich zestawów mogłem utworzyć 5 - ponieważ nie ma znaczenia czy jajka znajdują się w kolumnach pod sobą, a liczy się to do jakiego środowiska należą, a więc wedle mojego rozumowania:
5 jajek w środowisku leśnym
5 jajek w środowisku łąki
9 jajek w środowisku mokradeł
Mogę dowolnie utworzyć 5 zestawów.

Kto z nas miał rację?
Supelie
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2022, 09:48

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Supelie »

Witam użytkowników.

Wczoraj grałem ze znajomymi w grę planszową "na skrzydłach". Gdy realizowaliśmy jedną z misji doszło do nieporozumienia w składaniu "zestawów jajek".


Obrazek

Sytuacja u mnie na planszy wyglądała następująco:



Obrazek

Według moich znajomych w takiej sytuacji mogłem utworzyć jedynie 3 zestawy jajek ponieważ znajdowały się one w kolumnach pod sobą.

Moim zdaniem natomiast takich zestawów mogłem utworzyć 5 - ponieważ nie ma znaczenia czy jajka znajdują się w kolumnach pod sobą, a liczy się to do jakiego środowiska należą, a więc wedle mojego rozumowania:
5 jajek w środowisku leśnym
5 jajek w środowisku łąki
9 jajek w środowisku mokradeł
Mogę dowolnie utworzyć 5 zestawów.

Kto z nas miał rację?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

Oczywiście w tej sytuacji prawdziwa jest wersja z 5 zestawami jaj, przy realizacji tego celu kolumny w których się znajdują nie mają znaczenia.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Na skrzydłach - pytanie o zasady

Post autor: Kajdi »

Ty masz rację. Ilość zestawów to w zasadzie ilość jaj w siedlisku, w którym masz najmniej jaj.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: szymuss »

Hej na szybko pytanie ,bo dopiero będę grać 1 partię. Jeżeli miałbym zapełniony cały rząd ptakami np w lesie i decyduje się ,na odpalenie akcji zdobądź pożywienie, to kładę kostke po prawej stronie na samym końcu tak? Tam gdzie jest 3 pożywienia i jak odrzucę kartę to mogę wziąć 4 . I dopiero potem idę na ,,5 kartę'' tak?:P) adekwatnie jakby miał 5 ptaków to :

- łąka 4 kajka+ opcjonalnie 1 pożywienie 5 jajko
- mokradła - 3 karty i opcjonalnie za 1 jajko 4 kartę tak?:P)

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
gryzli83
Posty: 66
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:32
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 24 times
Been thanked: 49 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: gryzli83 »

szymuss pisze: 29 gru 2022, 20:05 Hej na szybko pytanie ,bo dopiero będę grać 1 partię. Jeżeli miałbym zapełniony cały rząd ptakami np w lesie i decyduje się ,na odpalenie akcji zdobądź pożywienie, to kładę kostke po prawej stronie na samym końcu tak? Tam gdzie jest 3 pożywienia i jak odrzucę kartę to mogę wziąć 4 . I dopiero potem idę na ,,5 kartę'' tak?:P) adekwatnie jakby miał 5 ptaków to :

- łąka 4 kajka+ opcjonalnie 1 pożywienie 5 jajko
- mokradła - 3 karty i opcjonalnie za 1 jajko 4 kartę tak?:P)

Pozdrawiam:)
Dokładnie tak.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: szymuss »

Pytanie o karty bonusowe. Jak np jest ,że 2 pkt za każdego ptaka ,ktory je szczura( symbol narysowany) ,ale np ptak jest wszystkożerny, to na koniec gry też się dostanie za niego 2 pkt?: )prawda? pozdrawiam
Awatar użytkownika
gryzli83
Posty: 66
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:32
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 24 times
Been thanked: 49 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: gryzli83 »

szymuss pisze: 30 gru 2022, 23:49 Pytanie o karty bonusowe. Jak np jest ,że 2 pkt za każdego ptaka ,ktory je szczura( symbol narysowany) ,ale np ptak jest wszystkożerny, to na koniec gry też się dostanie za niego 2 pkt?: )prawda? pozdrawiam
Nie, musi mieć narysowany konkretny symbol, w tym przypadku mysz.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

Dopytam dla świętego spokoju o jedną kwestię - zdolność ptaka zmieniającego siedlisko - gdy ptak znajduje się na prawo w rzędzie od innych, przenieś go... - tak to bodaj brzmi z grubsza. Rozumiem i tak gram, że jeśli jest on pierwszy w rzędzie (i rzecz jasna jako jedyny w rzędzie - nie "przykryty" od prawej innym ptakiem) również mogę go przenieść, czy tak?

I jedno sprostowanie do wątpliwości i wyjaśnień ze strony 3 tego działu - w temacie doboru kart tacka/talia.
Gdy pobiera się np 3 karty (akcja z mokradeł), gdy pierwszą pobierzemy z tacki NIE UZUPEŁNIAMY z automatu tacki przed pobraniem drugiej. Przyznam, że sam grałem źle (uzupełnianie od razu), w instrukcji zaś jest napisane jasno, że tackę uzupełnia się na końcu tury gracza.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: SosnowyPatyk »

TV3 pisze: 10 sty 2023, 13:34 zdolność ptaka zmieniającego siedlisko - gdy ptak znajduje się na prawo w rzędzie od innych, przenieś go... - tak to bodaj brzmi z grubsza. Rozumiem i tak gram, że jeśli jest on pierwszy w rzędzie (i rzecz jasna jako jedyny w rzędzie - nie "przykryty" od prawej innym ptakiem) również mogę go przenieść, czy tak?
A co w Twojej wypowiedzi oznacza słowo również bo gubię jej kontekst? ;) Zasada jest przecież prosta - gdy aktywujesz kartę i znajduje się on na prawo od wszystkich ptaków w tym siedlisku to go możesz przenieść na inne siedlisko, w którym może występować.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

To jest ta szczególna sytuacja, gdy jest on co prawda skrajnie po prawej, ale nie ma żadnego ptaka umieszczonego wcześniej (na lewo od niego).
Mówiąc inaczej - jest on pierwszym ptakiem w rzędzie. Zatem zastanawiające może być sformułowanie z karty: "i znajduje się on na prawo od wszystkich ptaków". Bo w tym wypadku te wszystkie (pozostałe, wcześniej umieszczone) ptaki to zero ptaków.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: SosnowyPatyk »

W załączniku do instrukcji jest napisane, że:

Kod: Zaznacz cały

Ptaki z tej grupy mogą żyć w różnych rodzajach siedlisk, więc ich zdolność polega na przechodzeniu z jednego siedliska do drugiego – ale tylko wtedy, gdy są ostatnie w rzędzie. (Mogą się znajdować w dowolnej kolumnie).
Wg mnie ostatnie w rzędzie oznacza niezależnie czy są piąte w siedlisku, czy pierwsze. Jeśli są pierwsze i jedyne, są również ostatnie i tak gram ;)
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

SosnowyPatyk pisze: 11 sty 2023, 09:18 W załączniku do instrukcji jest napisane, że:

Kod: Zaznacz cały

Ptaki z tej grupy mogą żyć w różnych rodzajach siedlisk, więc ich zdolność polega na przechodzeniu z jednego siedliska do drugiego – ale tylko wtedy, gdy są ostatnie w rzędzie. (Mogą się znajdować w dowolnej kolumnie).
Wg mnie ostatnie w rzędzie oznacza niezależnie czy są piąte w siedlisku, czy pierwsze. Jeśli są pierwsze i jedyne, są również ostatnie i tak gram ;)
Ja też tak gram. Co więcej - na BGA tak to właśnie działa.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

Ta, też uznałem roboczo, że pierwszy w rzędzie nie skreśla możliwości bycia ostatnim - pod warunkiem, że jest się jedynym w rzędzie. Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Pukiel76
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2021, 22:42

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Pukiel76 »

Cześć, mam pytanie - czy podczas formowania stada (wsuwanie innych kart ptaków pod kartę ptaka, który posiada taką zdolność) dodawane ptaki powinny być z tego samego rodzaju siedliska co ptak z głównej karty?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Pukiel76 pisze: 14 sty 2023, 17:55 Cześć, mam pytanie - czy podczas formowania stada (wsuwanie innych kart ptaków pod kartę ptaka, który posiada taką zdolność) dodawane ptaki powinny być z tego samego rodzaju siedliska co ptak z głównej karty?
Nie, może to być dowolny ptak.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: szymuss »

Jak jest jakiś ptak ,co ma akcje po zagraniu możesz zgrać 2 ptaka w w tym siedluski płacąc jego standardowy koszt. Rozumiem ,że jak np wydałem 1 jajko ( standardowo za 1 ptaka i oplacilem pokarm) to za 2 place pokarm + np 2 jajka jezeli jest 4 czy 5 karta w rzedzie tak?:) pozdrawiam serdeczenie
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 17 sty 2023, 22:00 Jak jest jakiś ptak ,co ma akcje po zagraniu możesz zgrać 2 ptaka w w tym siedluski płacąc jego standardowy koszt. Rozumiem ,że jak np wydałem 1 jajko ( standardowo za 1 ptaka i oplacilem pokarm) to za 2 place pokarm + np 2 jajka jezeli jest 4 czy 5 karta w rzedzie tak?:) pozdrawiam serdeczenie
Tak, wydajesz pokarm i jajka.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: SosnowyPatyk »

A nie jest czasem tak, że standardowy koszt = wyłącznie pożywienie? Jeżeli jest jego standardowy koszt, to bez jajka, bo jajko/dwa/trzy to koszt zagrania akcji - my tak zawsze graliśmy, ale może się okazać, że źle ;)
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

SosnowyPatyk pisze: 19 sty 2023, 11:55 A nie jest czasem tak, że standardowy koszt = wyłącznie pożywienie? Jeżeli jest jego standardowy koszt, to bez jajka, bo jajko/dwa/trzy to koszt zagrania akcji - my tak zawsze graliśmy, ale może się okazać, że źle ;)
Źle graliście - sprawdźcie sobie objaśnienie tej zdolności w Załączniku.
Jest tam mowa o konieczności przestrzegania wszystkich zasad związanych z wystawianiem ptaków - łącznie z kosztem w jajkach.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: SosnowyPatyk »

Setki partii i wiele z nich źle w takim razie, gdy pojawiała się ta karta, bo nie zaglądałem do Załącznika, a oczywisty wydawal mi się opis z karty :oops:
Dzięki ;)
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

SosnowyPatyk pisze: 19 sty 2023, 14:14 Setki partii i wiele z nich źle w takim razie, gdy pojawiała się ta karta, bo nie zaglądałem do Załącznika, a oczywisty wydawal mi się opis z karty :oops:
Dzięki ;)
Nic dziwnego, nas też to z początku zwiodło bo w grze w tej kwestii brak konsekwencji - przy ptakach pozwalających na zagranie dodatkowego ptaka na kartach z podstawki jest zapis "Zapłać jego standardowy koszt", a na kartach z dodatku "Ptaki Europy" jest "Zapłać jego standardowy koszt w pożywieniu i jajach". Inny tekst na kartach sugeruje wyraźnie, że te akcje się różnią, dopiero uważna lektura załącznika wskazuje, że w obu przypadkach chodzi o to samo.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

Pukiel76 pisze: 14 sty 2023, 17:55 Cześć, mam pytanie - czy podczas formowania stada (wsuwanie innych kart ptaków pod kartę ptaka, który posiada taką zdolność) dodawane ptaki powinny być z tego samego rodzaju siedliska co ptak z głównej karty?
A jesli podczas formowania stada mam położyć kartę pod ptaka i na tego samego jajko ALE mam już komplet jajek to czy mogę podłożyć ptaszysko? Nie mam karty przed sobą aby podać dokładny tekst…
Barbarzyńca
Posty: 501
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 313 times
Been thanked: 170 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Barbarzyńca »

Kartę tak, bo nie ma limitu. Jajka nie, bo osiągnąłeś limit.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

Dziękuję. Dokładny tekst brzmi: „GDY AKTYWUJESZ wsuń kartę ptaka z ręki pod tę kartę. Jeśli to zrobisz, złóż również 1 jajo na tej karcie”. Stąd moja rozterka.
ODPOWIEDZ