Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Druga opcja nie wyczerpuje karty, zatem możemy zdjąć doom, a potem kartę wyczerpać i ponownie go tam położyć. Ale nie odwrotnie. Nie widzę w tym nic dziwnego.

Klucz Danieli działa jak już jest odtapowany. Przecież działa na wrogów, którzy zaatakowali nas już po końcu naszej ostatniej tury: "since the end of your last turn". Wtedy w kolejnej rundzie mamy bonusa do ataku, ale wtedy karta nie jest już wyczerpana, no bo przecież to już kolejna runda. Nie możemy przecież użyć akcji ze strzałką jak już jest po naszej turze. Wydaje mi się, że oprócz bonusa do ataku chodzi w nim o to, żeby nas zaatakował a nie innego badacza, z którym jest w zwarciu. Mamy zatem jedną akcję zysku, bo nie musimy z nim wchodzić w zwarcie (ale nadal nie jest z nami w zwarciu). No i działa zdolność z karty Danieli.
Przynajmniej ja tak rozumiem zapis "od czasu zakończenia twojej ostatniej tury": nasza tura się skończyła, wyczerpujemy klucz, wróg atakuje nas a nie innego badacza, dostaje strzała od Danieli, a w następnej rundzie walimy mu kluczem z większą siłą.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

Wyczerpanie karty w HwA nie powoduje ze zdolności na niej są niedostępne. Powoduje tylko, że nie można jej ponownie wyczerpać, jeśli jakaś zdolność wymaga takiego kosztu. Wyczerpanie to tylko koszt, nic więcej. Jeśli byłoby inaczej, to jaka część pola tekstowego karty przedstawiałaby działać w przypadku wyczerpania? Wszystkie zdolności pasywne? Zdolności aktywowane? Reakcje?

Czy jeśli wróg jest wyczerpany to przestają działać zdolności zależne od ilości graczy, np. ilość życia? Słowa kluczowe? Nie ma nigdzie takich informacji w instrukcji albo coś przegapiłem.

Moim zdaniem jeśli dany fragment zdolności nie wymaga wyczerpania karty, to nawet jeśli karta jest wyczerpana, jeśli wszystko inne wymagania są spełnione, można takiej zdolności bez problemu użyć.


Obrazek

Obrazek
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Ok, faktycznie, zakręciłem się z Sierpem. Przeczytałem sobie polskie brzmienie karty i jednak jest jasne, że można dwa razy użyć, raz dodając doom, a potem zdejmując (o ile mamy wolną akcję rzecz jasna).

Ale z Kluczem? Czy dobrze napisałem, że jego wyczerpanie nie ma i tak znaczenia (tzn. ma tylko o tyle, że ponownie nie sprowokujemy wroga do ataku), bo bonusa dostaniemy w kolejnej rundzie?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Miszon pisze: 09 sty 2023, 01:02 Ok, faktycznie, zakręciłem się z Sierpem. Przeczytałem sobie polskie brzmienie karty i jednak jest jasne, że można dwa razy użyć, raz dodając doom, a potem zdejmując (o ile mamy wolną akcję rzecz jasna).

Ale z Kluczem? Czy dobrze napisałem, że jego wyczerpanie nie ma i tak znaczenia (tzn. ma tylko o tyle, że ponownie nie sprowokujemy wroga do ataku), bo bonusa dostaniemy w kolejnej rundzie?
Klucz Danieli to już z pewnością opiera się na tym, że odpalamy zdolność z piorunka po to, żeby móc zaraz w tej samej akcji skorzystać z jego działania :arrow: Fight
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Czyli kiedy go używamy (wyczerpania), w fazie mitów? Bo po co ten zapis o ostatniej turze, nie mogłoby być "w tej turze"?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Ja to rozumiem tak, że jeżeli w fazie wrogów następującej po poprzedniej turze (since the end of your last turn) wróg zaatakował to można odpalić zdolność klucza bez potrzeby korzystania z piorunka. Ale jeżeli dostaniesz wroga np z encounter decku to żaby móc użyć klucza potrzebne będzie najpierw wywołanie ataku piorunkiem. Ponadto ma też znaczenie, że abilitka Danieli nie zadziała przy AoO, stąd dodatkowa użytecznośc jej piorunka
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

OK, czyli dobrze zrozumiałem - albo w fazie wrogów, albo fazie mitów, ale nie możemy w swojej fazie badacza. Czyli nie tak "zaraz" skorzystamy ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Miszon pisze: 09 sty 2023, 17:13 OK, czyli dobrze zrozumiałem - albo w fazie wrogów, albo fazie mitów, ale nie możemy w swojej fazie badacza. Czyli nie tak "zaraz" skorzystamy ;-) .
Jasne, że w fazie badacza też. Właśnie do tego służy piorunek, żeby - o ile od zakończenia poprzedniej tury wróg nie zaatakował Danieli - mogła sama wywołać ten atak i tym samym móc używać klucza (a do tego skorzystać ze swojej zdolności). Przecież jeśli wróg wykona atak w bieżącej turze - spełniony jest wymóg "Use this ability only against an enemy that has attacked you since the end of your last turn."
Pollus89
Posty: 54
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Pollus89 »

Lewy pisze: 08 sty 2023, 14:21 Pytanie o taki oto sierp - dobrze rozumiem, że można w jednej akcji wyczerpać tę kartę, dodać na nią żeton zagłady żeby dostać +1 do skilla i zadać +1 dmg, a w kolejnej akcji wybrać drugą opcję (nie wymagającą kosztu w postaci wyczerpania) i po prostu zaatakować i w razie pokonania wroga zdjąć uprzednio dodany żeton zagłady?
Jest tak jak piszesz. Możesz w jednej akcji wyczerpać kartę, położyć żeton zagłady by zaatakować z +1dmg, a potem w następnej akcji zaatakować bez bonusa i gdy zabijesz to możesz zdjąć zagładę.
Muadib
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2020, 09:03
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Muadib »

Witam,
Mam pytanie czy jak mam latarke w reku i zaczynam badac:
Wykonuje jedna akcje badania
+
Wykonuje akcje uzycia latarki
W sumie to beda 2 akcje
Czy badanie i uzycie latarki to jedna akcja?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Używasz karty Latarki, na której jest napisane, że robisz Badanie, co kosztuje akcję (bo jest strzałka). A ponieważ to Badanie jest "z karty Latarki", to masz obniżoną zasłonę.
Gdyby to były razem dwie akcje, byłyby 2 strzałki.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Muadib
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2020, 09:03
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Muadib »

Dzieki
Kolejne pytanie na zywo...
Koncze 1 scenariusz z 4 obrazeniami traumy psychicznej
Limit 5
Efekt zakonczenia mowi zebym dodal kolejny obrazenia traumy czyli 5
Oznacza to ze przegralem..co dalej z bohaterem?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: KQuest »

Mogę się mylić, ale podczas scenariusza otrzymujesz obrażenia psychiczne (aż do limitu, po którym badacz zostaje pokonany), a zakończenie scenariusza pewnie dodaje nie obrażenie tylko traumę psychiczną (w skrócie i być może uproszczeniu: trauma jest wpisana na stałe w kartę postaci i każdy punkt traumy to obrażenie, z którym postać zaczyna kolejne scenariusze). Jeśli się mylę, to proszę, żeby ktoś mnie poprawił.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Muadib pisze: 15 sty 2023, 14:24 Dzieki
Kolejne pytanie na zywo...
Koncze 1 scenariusz z 4 obrazeniami traumy psychicznej
Limit 5
Efekt zakonczenia mowi zebym dodal kolejny obrazenia traumy czyli 5
Oznacza to ze przegralem..co dalej z bohaterem?
chyba coś pomyliłeś. Traumę dostajesz, jeśli badacz został pokonany psychicznie lub nakarze to kampania.
Tutaj pewnie miałeś 4 obrażenia psychiczne i dostałeś traumę po scenariuszu. Oznacza ona, że kolejny scenariusz zaczynasz z 1 obrażeniem psychicznym.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Muadib
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2020, 09:03
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Muadib »

Dzieki wszystko jasne
Mylnie interpretowalem traume z obrazeniem psychicznym..
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 120 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Gram sobie Prestonem i przyczepia się do mnie taki pan. Czy mając Samotnego wilka na początku tury dostaję 4 zasoby normalnie na konto po tatusiu, a zasób z Samotnego tym razem prosto do puli zasobów?
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: waadimch »

Witam

Pierwszy scenariusz za mną. Gram Rolandem. Proszę o pomoc.
1. Czy moge zagrać kartę np atutu z symbolem siły podczas testu umiejętności siły ponieważ chcę wykorzystać symbol z kary atutu do testu umiejętności?
2. Czy wykonując akcję ataku i korzystając z karty atutu broni .45 chcę wpakować odrazu w przeciwnika 4 naboje to wykorzystuje 2 akcje (1 za walkę i 2 za broń)?
3. Czy mogę zaatakować nawet trzy razy (na 3 akcje)_podczas fazy badaczy?
4. Ile akcji wykorzystuję atakując i chcąc korzystać z dwuch kart atutów które mam wyłożone( .45 i maczeta)?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

waadimch pisze: 21 sty 2023, 17:55 Witam

Pierwszy scenariusz za mną. Gram Rolandem. Proszę o pomoc.
1. Czy moge zagrać kartę np atutu z symbolem siły podczas testu umiejętności siły ponieważ chcę wykorzystać symbol z kary atutu do testu umiejętności?
2. Czy wykonując akcję ataku i korzystając z karty atutu broni .45 chcę wpakować odrazu w przeciwnika 4 naboje to wykorzystuje 2 akcje (1 za walkę i 2 za broń)?
3. Czy mogę zaatakować nawet trzy razy (na 3 akcje)_podczas fazy badaczy?
4. Ile akcji wykorzystuję atakując i chcąc korzystać z dwuch kart atutów które mam wyłożone( .45 i maczeta)?

Pozdrawiam
O panie. Ile tu jest błędów zasad:
1. O jaki symbol chodzi? Ten na boku obrazka? On oznacza że możesz poświęcić kartę z ręki do testu odrzucając ja na stos kart odrzuconych i za to dostajesz tyle plusów do testu ile jest pasujących ikonek. Kart nie możesz zagrywać w trakcie akcji o ile nie mają słowa kluczowego szybka.
2. Wykonując akcje ataku atakujesz "ręka" bez żadnych przedmiotów. Aby zaatakować bronią uzywasz akcji z broni i nie aktywujesz do tego akcji walki. Nie możesz wydać naboi bo naboj to koszt do opłacenia akcji a nie zasoby które frywolnie wydajesz. Innymi słowy aktywujesz akcje z broni(strzałka), wydajesz 1 nabój i zadajesz wskazane obrażenia jak test się udaje. Jak chcesz zaatakować drugi raz wydajesz kolejna akcje. Sam nabój też nic nie oznacza. Jest poprostu znacznikiem któremu karta nadaje sens.
3. Możesz atakować tyle ile masz akcji a nawet więcej jeśli użyjesz np jakiegoś wydarzenia z cechą szybka.
4. Nie możesz aktywować dwóch przedmiotów wymagających użycia akcji naraz. Używasz akcje ataku z broni, rozpatrujesz, akcja się kończy. W kolejnej akcji możesz znów użyć tej samej broni lub innej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: waadimch »

Spoiler:
Dzięki za odp.

2 Czy podczas jednej akcji mogę wydać dwa naboje by uzyskać wzmocniony efekt? czy tylko 1 nabój na akcję?
(karta automatyczna .45)
Ostatnio zmieniony 21 sty 2023, 19:16 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: arian »

waadimch pisze: 21 sty 2023, 18:59 2 Czy podczas jednej akcji mogę wydać dwa naboje by uzyskać wzmocniony efekt? czy tylko 1 nabój na akcję?
(karta automatyczna .45)
W przypadku tej karty, tak jak pisał brazyliawisna, wydanie naboju jest kosztem uruchomienia akcji. To nie jest żaden bonus. Są karty, które pozwalają wydać większą liczbę zasobów, ale ta karta akurat działa tak, że wykonujesz akcję ataku z karty, opłacasz jej koszt w postaci jednego naboju i zyskujesz wszystkie wiążące się z tym bonusy. Jeśli naboju nie ma już na karcie, to nie możesz uruchomić akcji.
Awatar użytkownika
Delanov
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:41
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Delanov »

Lewy pisze: 15 sty 2023, 22:40 Gram sobie Prestonem i przyczepia się do mnie taki pan. Czy mając Samotnego wilka na początku tury dostaję 4 zasoby normalnie na konto po tatusiu, a zasób z Samotnego tym razem prosto do puli zasobów?
Tak. Ja bym tak to grał. Pomocny Detective w tym przypadku pozwala ci przenieść ten resource bezpośrednio do puli gracza. :)
mazi80
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2020, 07:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: mazi80 »

Witam.
Pytanko gram i kończę podstawowe 3 scenariusze z podstawki na 4 osoby.Zakładając że skończyłem kampanie i rozbudowałem za zdobyte doświadczenie talie powiedzmy agenta federalnego o nowe karty z wyższych poziomów to czy teraz zaczynając np kampanie Dziedzictwo Dunwitch mogę używać tej rozwiniętej tali czy też muszę zacząć grać podstawową talią bez żadnych kart z wyższych poziomów zdobytych za pkt doświadczenia z kampanii początkowej?
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: mythil »

mazi80 pisze: 01 lut 2023, 16:05 Witam.
Pytanko gram i kończę podstawowe 3 scenariusze z podstawki na 4 osoby.Zakładając że skończyłem kampanie i rozbudowałem za zdobyte doświadczenie talie powiedzmy agenta federalnego o nowe karty z wyższych poziomów to czy teraz zaczynając np kampanie Dziedzictwo Dunwitch mogę używać tej rozwiniętej tali czy też muszę zacząć grać podstawową talią bez żadnych kart z wyższych poziomów zdobytych za pkt doświadczenia z kampanii początkowej?
Zasady przewidują możliwość rozpoczęcia nowej kampanii "stara" talią, ale taka postać przechodzi także z wszystkimi traumami. Osobiście nie polecam.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Można, ale nie jest to wskazane. Wręcz odradzam.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
mazi80
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2020, 07:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: mazi80 »

Ok dzięki za opowiedzi.
Czyli reasumując po skończonej kampanii zaczynając jakąkolwiek następną wybieramy badacza i tworzymy sobie nową talie początkową baczy oraz gramy.
Jeszcze raz dzięki
ODPOWIEDZ