Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 766
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: anitroche »

Jak ktoś jest ciekawy, jak wygląda rozgrywka w fanowskie Na Skrzydłach w wersji Roll&Write i Print&Play, to zapraszam na nagranie rozgrywki solo:

Na Skrzydłach Roll&Write - zasady i pełna rozgrywka solo
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Uranopolis »

Mam Ptaki Azji. Podpowie ktoś co dokupić do rozgrywek tylko dwuosobowych? Oceania/Europa/podstawka?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

Uranopolis pisze: 18 sty 2023, 15:52 Mam Ptaki Azji. Podpowie ktoś co dokupić do rozgrywek tylko dwuosobowych? Oceania/Europa/podstawka?
Ja jeszcze nie testowałem Azji, leży na półce. W podstawce jest dużo kart o stosunkowo prostym działaniu, ale poza kartami będziesz płacił za masę bezużytecznych komponentów (z Twojej perspektywy). Ptaki Europy to właściwie same karty, w tym sporo ciekawszych efektów. Oceania wywraca grę do góry nogami wprowadzając nektar, którego jestem aktywnym hejterem, plus dostaniesz zestaw bezuzytecznych planszetek i kości.

Także ja bym zdecydowanie polecał Europę. Przypuszczam, że do grania w dwie osoby Azja + Europa to odpowiedni mix i niekoniecznie będziesz potrzebował podstawkę. Oceania to inny temat, niektórzy szanują i twierdzą, że poprawia grę, dla mnie jednoznacznie pogarsza.
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Uranopolis »

arturmarek pisze: 18 sty 2023, 16:36
Uranopolis pisze: 18 sty 2023, 15:52 Mam Ptaki Azji. Podpowie ktoś co dokupić do rozgrywek tylko dwuosobowych? Oceania/Europa/podstawka?
Ja jeszcze nie testowałem Azji, leży na półce. W podstawce jest dużo kart o stosunkowo prostym działaniu, ale poza kartami będziesz płacił za masę bezużytecznych komponentów (z Twojej perspektywy). Ptaki Europy to właściwie same karty, w tym sporo ciekawszych efektów. Oceania wywraca grę do góry nogami wprowadzając nektar, którego jestem aktywnym hejterem, plus dostaniesz zestaw bezuzytecznych planszetek i kości.

Także ja bym zdecydowanie polecał Europę. Przypuszczam, że do grania w dwie osoby Azja + Europa to odpowiedni mix i niekoniecznie będziesz potrzebował podstawkę. Oceania to inny temat, niektórzy szanują i twierdzą, że poprawia grę, dla mnie jednoznacznie pogarsza.
No to kupuję Europę. Chciałbym tylko powiększyć talię, a czy można wybrać z kart Oceanii te, gdzie nie ma nektaru by zachować zasady z Azji?
Mam taki zestaw kart np. w Terraformacji Marsa,
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: agt »

Uranopolis pisze: 18 sty 2023, 17:26 No to kupuję Europę. Chciałbym tylko powiększyć talię, a czy można wybrać z kart Oceanii te, gdzie nie ma nektaru by zachować zasady z Azji?
Mam taki zestaw kart np. w Terraformacji Marsa,
Problem z wybieraniem kart z talii z poszczególnych pudełek Na skrzydłach jest taki, że one tam mają w taliach odpowiednie proporcje, tak by poszczególne cele realizowało się ze zrównoważoną łatwością. Dlatego np. przy dodaniu talii z Europy do podstawki jest zalecane by któreśtam karty celów wycofać.
W związku z tym wycofanie z Oceanii kart z nektarem może zaburzyć proporcje. Ale trzeba by to sprawdzić, bo może akurat nie :)
Kilka postów wcześniej była informacja o tym gdzie szukać informacji o dzialajacych taliach, stworzonych z kart z różnych zestawów.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

Uranopolis pisze: 18 sty 2023, 15:52 Mam Ptaki Azji. Podpowie ktoś co dokupić do rozgrywek tylko dwuosobowych? Oceania/Europa/podstawka?
Jak grasz tylko we dwie osoby, to nie rób nic i graj Azją. Mam komplet, wszystko ograne ponad 70 razy i gramy ostatnio tylko w Azję.
Gerhard44
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:24
Been thanked: 4 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Gerhard44 »

Hej🤗. Obejrzane wczoraj. Fajne to, zarówno gameplay, jak i ta wersja gry. Polecam obejrzeć👍. Pozdrawiam Aniu🤗. Twój kanał od dawna subskrybuję👍. Dobra robota🍷🌹
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Utumo »

lacki2000 pisze: 22 gru 2022, 08:12 Przeglądając recenzje Azji zastanawiałem się nad tą planszetką, bo mi jakoś nie pasuje do całej struktury Wingspana. Na skrzydłach oferuje nam akcje w miarę* sensowne ornitologicznie - budujemy gniazda w siedliskach, zbieramy nowe ptaki, znosimy jaja, zbieramy żarcie, odpalamy właściwości zagnieżdżonych ptaków. A ta planszetka to jest jakaś totalna abstrakcja, która nie ma żadnego uzasadnienia przyrodniczego. Mechanika gry zupełnie oderwana od tematu. Zakładam, że ma to uzasadnienie w grze 2-osobowej, gdy chcemy mieć większe odczucie pojedynku, bo walczymy o te same miejsca na planszetce. Tylko że mechanicznie gra wymusza przez to na nas jeszcze większe wertowanie kart, czyli zwiększa jej losowość. Mi to akurat w ptaszorach nie przeszkadza, bo to karcianka, ale gracze profesjonalni ;) mogą być zawiedzeni, że mają kolejny element zmuszający do przekopywania kart i wyścig z przeciwnikiem o to, komu się uda szybciej znaleźć pasującą kartę.
Kolejną lekko wkurzającą rzeczą jest kształt tych znaczników ying-yang - ładnie się ze sobą układają w kółeczko, i pasuje to do kształtu pola, ale ... na polu może być tylko biały albo czarny kształt... :? To nie mogli dać innego kształtu, skoro te krzywe krople nigdy się nie spotkają? Białe i czarne walce byłyby znacznie lepsze.

Wczoraj wraz z żoną rozegraliśmy pierwszą rozgrywkę w trybie duet wraz z dodatkami Ptaki Europy i Oceanii. Z początku również zastanawiałem się jakie to ornitologiczne wyjaśnienie i sens może mieć nowa planszetka. W trakcie rozgrywki stało się jasne, że jest to trójwymiarowe odwzorowanie w terenie tego co mamy na planszetkach podstawowych. Może gdyby zamiast symboli yin-yang byłyby małe figurki ptaków byłoby to lepiej widoczne. Z drugiej strony symbole te zwracają uwagę na dążenie natury do równowagi, neutralności i jedności - kolejny element filozoficzno edukacyjny w grze. Wracając do nowej planszetki, lepiej widać dzięki niej jak ptaki obu graczy rozkładają się w środowisku i jak konkurują o zasoby i terytorium, gra nie jest już prostym pasjansem a tryb duet łączy planszetki obu graczy w jedną. Pokazuje gdzie powstają stada, a gdzie są miejsca puste albo o słabej populacji. Tryb duet powoduje także, że mniej jest widoczny nektar z Oceanii, gdyż dochodzą kolejne możliwości wysokiego punktowania i nektar race nie jest już tak konieczny.

Wg.mnie planszetka dla dwóch osób to absolutny must have i raczej nie ma już powrotu do gry bez niej.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: szymuss »

Ja chyba jednak 1 dodatek skusze sie na Europe:) ,bo gramy najczęściej w 3-4 osoby. Ciekawy jestem, czy 4 dodatek jak wyjdzie to jaka tematyka? Chcielibyście np kooperacje i jakieś scenariusze ?:P) ( oczywiście nowe plansze wtedy) A może ptaki prehistorii , i dodatek dla tych ,którzy lubią świat Dinozaurów?: pozdrawiam:P
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

szymuss pisze: 20 sty 2023, 21:49 Ja chyba jednak 1 dodatek skusze sie na Europe:) ,bo gramy najczęściej w 3-4 osoby. Ciekawy jestem, czy 4 dodatek jak wyjdzie to jaka tematyka? Chcielibyście np kooperacje i jakieś scenariusze ?:P) ( oczywiście nowe plansze wtedy) A może ptaki prehistorii , i dodatek dla tych ,którzy lubią świat Dinozaurów?: pozdrawiam:P
Jeszcze Afrykę i Amerykę Południową wydadzą. Antarktyda i ptaki wymarłe to raczej tematy na jakieś promo packi.

Ja bym nie chciał kooperacji, jest tyle porządnych koopów, że nie widze sensu przerabiania gier rywalizacyjnych w koopy. Jednak pewnie to zrobią, taki trend. Po stu latach od premiery zrobili kooperacyjny dodatek do Viticulture, a tematyka ptaszków pasuje do tego jeszcze bardziej. Nawet Lacerda zrobił podobne rozszerzenie do On Marsa.

Co do kampanii, to bym pewnie sprawdził. Pewnie zrobiliby to w formie legacy.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: szymuss »

arturmarek pisze: 21 sty 2023, 18:45
szymuss pisze: 20 sty 2023, 21:49 Ja chyba jednak 1 dodatek skusze sie na Europe:) ,bo gramy najczęściej w 3-4 osoby. Ciekawy jestem, czy 4 dodatek jak wyjdzie to jaka tematyka? Chcielibyście np kooperacje i jakieś scenariusze ?:P) ( oczywiście nowe plansze wtedy) A może ptaki prehistorii , i dodatek dla tych ,którzy lubią świat Dinozaurów?: pozdrawiam:P
Jeszcze Afrykę i Amerykę Południową wydadzą. Antarktyda i ptaki wymarłe to raczej tematy na jakieś promo packi.

Ja bym nie chciał kooperacji, jest tyle porządnych koopów, że nie widze sensu przerabiania gier rywalizacyjnych w koopy. Jednak pewnie to zrobią, taki trend. Po stu latach od premiery zrobili kooperacyjny dodatek do Viticulture, a tematyka ptaszków pasuje do tego jeszcze bardziej. Nawet Lacerda zrobił podobne rozszerzenie do On Marsa.

Co do kampanii, to bym pewnie sprawdził. Pewnie zrobiliby to w formie legacy.
Hmmm ,a ameryka poludniowa to nie jest podstawka?:) Kooperacja ,to albo osobna gra , albo po prostu scenariusze same plansze np i jakies dodatkowe bajery. Co do ptakow wymarlych why not?:) Ciekawy jestem kiedy wprowadza w dodatku cos gdzie kolor jajek bedzie mial w koncu znaczenie;) pozdrawiam
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

szymuss pisze: 21 sty 2023, 23:36
Spoiler:
Hmmm ,a ameryka poludniowa to nie jest podstawka?:) Kooperacja ,to albo osobna gra , albo po prostu scenariusze same plansze np i jakies dodatkowe bajery. Co do ptakow wymarlych why not?:) Ciekawy jestem kiedy wprowadza w dodatku cos gdzie kolor jajek bedzie mial w koncu znaczenie;) pozdrawiam
Podstawka to była Ameryka Północna. Kolor jajek nigdy nie będzie miał znaczenia, to było dość jasno komunikowane. Nawet jeśliby zmienili zdanie na ten temat (jak z dodatkiem na 6-7 osób), to jaja różnią się jedynie kolorem i osoby nie rozróżniające kolorów miałyby problem, więc na pewno tego nie zrobią.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

arturmarek pisze: 22 sty 2023, 09:27Kolor jajek nigdy nie będzie miał znaczenia, to było dość jasno komunikowane. Nawet jeśliby zmienili zdanie na ten temat (jak z dodatkiem na 6-7 osób), to jaja różnią się jedynie kolorem i osoby nie rozróżniające kolorów miałyby problem, więc na pewno tego nie zrobią.
To może chociaż dodatek, w którym zmienią kształt jajek? Stożkowe, walcowate, wielościenne :D I trzeba będzie zbierać odpowiednie zestawy dające punkty :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: szczudel »

Zagrałem i mam poczucie, że to słabo zaprojektowana gra jest, ewentualnie pasjans, którego trzeba się nauczyć aby wiedzieć w jakie efekty i karty iść od samego poczatku.
To co mnie doprowadziło do furii, to zarządzanie karmnikiem. Jak się okazuje, gra traktuje "pobierz 2", jako "pobierz jeden" rozpatrzone dwukrotnie, co sprawia, że paradoksalnie im mniej kości w karmniku tym lepiej dla gracza. Na rękę startową dobrałem karty, które "kradły" zasoby przeciwników i generalnie kłóciło się to z tym nieszczesnym karmnikiem. Dobór kart zasugerował mi, że to będzie gra z jakąkolwiek interakcją pomiędzy graczami. Okazało się, że tej nie ma. Kazdy sobie cośtam dłubie i generalnie jak na grę planszową, to każdy mógłby grać na telefonie w niepowiązane gry - poziom interakcji byłby zbliżony.

Nie każda gra musi być dla każdego i w pełni świadomy swoich praw i obowiązków, stwierdzam, że nie dam się już nigdy zagonić do tej gry.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: szymuss »

szczudel pisze: 09 lut 2023, 13:38 Zagrałem i mam poczucie, że to słabo zaprojektowana gra jest, ewentualnie pasjans, którego trzeba się nauczyć aby wiedzieć w jakie efekty i karty iść od samego poczatku.
To co mnie doprowadziło do furii, to zarządzanie karmnikiem. Jak się okazuje, gra traktuje "pobierz 2", jako "pobierz jeden" rozpatrzone dwukrotnie, co sprawia, że paradoksalnie im mniej kości w karmniku tym lepiej dla gracza. Na rękę startową dobrałem karty, które "kradły" zasoby przeciwników i generalnie kłóciło się to z tym nieszczesnym karmnikiem. Dobór kart zasugerował mi, że to będzie gra z jakąkolwiek interakcją pomiędzy graczami. Okazało się, że tej nie ma. Kazdy sobie cośtam dłubie i generalnie jak na grę planszową, to każdy mógłby grać na telefonie w niepowiązane gry - poziom interakcji byłby zbliżony.

Nie każda gra musi być dla każdego i w pełni świadomy swoich praw i obowiązków, stwierdzam, że nie dam się już nigdy zagonić do tej gry.
Jest masa gier WYBITNICH, gdzie nie masz interakcji między graczami, a jednak patrzysz kto co ma, ile pkt zdobył, gdzie go możesz prześcignąć itp. W Agricoli, czy Everdell ,też nie masz interakcji ,a są to kultowe gry:) pozdrawiam ,ale rozumiem Twoje argumenty.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

Wczoraj po raz pierwszy zagraliśmy z żoną w Ptaki Azji. Jako, że mamy już na koncie prawie 100 dwuosobowych rozgrywek w Ptaki pozwolę sobie napisać wrażenia już po pierwszej partii w tę wersję. Graliśmy oczywiście w trybie duetu. Mimo, że posiadamy podstawkę, ptaki Europy i Ptaki Oceanii zagraliśmy w samą Azję. Kilka luźnych myśli:

1. Nie wyobrażam sobie grać w dwie osoby w inny tryb niż ten z dodatku Azji. Plansza celów jest super, dodaje fajny aspekt interakcji, dodatkowy wymiar planowania.
2. Przez bonusy na planszy celów gra jest sporo łatwiejsza. W podstawce często było się w sytuacji, że brakuje jajka, czy pokarmu. Tutaj możemy dość dobrze napędzić początkową ekonomię odpowiednio wystawiając znaczniki.
3. Co do ptaków ma mieszane uczucia. Mają dość skomplikowane działania. Dla mnie to jest super, bo jestem ograny i daje mi to dodatkową przestrzeń decyzyjną. Jednak myśląc o graczach, którzy kupią sobie Azję nie mając podstawki, to może być trochę za dużo. Rozumiem, że tutaj mieli problem czy bardziej zdolnościami targetować osoby, które kupują to jako dodatek, czy jako podstawkę. Poszli pierwszą drogą, ja się cieszę, ale trzeba to mieć na uwadze. Gdybym miał kupić mało grającej parze Na Skrzydłach, to nie wiem czy nie wybrałbym jednak podstawki, gdzie ptaki mają bardzo proste działania.
4. Pisałem tutaj już kilka razy, że nie jestem fanem ptaków Oceanii. Rozumiem osoby, które satysfakcjonuje bardzo luźna rozgrywka, którą oferuje Oceania, to nie dla mnie. Raczej nie będę dawał szansy Oceanii w oryginalnych zasadach, może jeszcze potestuje jakieś homerule. Właściwie wszystkie Oceaniczne mechaniki mi nie pasują, jedynie "szkoda" mi ptaków. Najlepsze co wymyśliłem do tej pory to po prostu traktowanie nektaru jak każdy inny rodzaj pokarmu i granie na oryginalnej planszetce.
5. Po kilkukrotnym zagraniu w same ptaki Azji będę musiał podjąć decyzję, które ptaki dorzucić do gry. Nie widzę powodu nie dokładania Europy. Oceanię może spróbuję z homerulami. Problem mam z ptakami z podstawki. Nie wiem czy chcę mieć w talii tak dużo stosunkowo mało ciekawych zdolności...
6. Instrukcja jest taka sobie. Wydrukowali 3 książeczki i jeszcze dwie pomoce (czy coś w tym stylu), ale żeby dowiedzieć się jak grać w wersję duetu trzeba szukać czerwonych ramek (najpierw trzeba przeczytać instrukcję do momentu, w którym jest to mówione). Mam wrażenie, że część reguł jest lekko niedopowiedziana. Żona miała np. wątpliwość czy bonus dobrania karty z planszy duetu oznacza kartę w ciemno czy może być z tacki. Wydaje się, że z innych reguł i ikonografii wynika, że dowolnie skąd, ale można takie rzeczy doprecyzować.
7. Wykonanie jak zwykle super. Fajnie, że dodali tackę zamiast karmnika, można zamienić jak ktoś woli, tacka na wystawkę kart też jest wygodna.
8. Znaczniki ying-yang i symbol na kafelkach celów jest totalnie bez sensu. To już było wiele razy podnoszone, ale jak można zaprojektować elementy do siebie pasujące, grafiki pokazujące je połączone, w grze gdzie kluczową regułą jest to, że one nie mogą być na jednym polu?!

Dla mnie dodatek 10/10. Od czasu premiery Oceanii rzadko grałem w Na Skrzydłach, ale teraz wróciła mi ochota.
bourbon
Posty: 107
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bourbon »

hej, czy zawartosc dodatku Na skrzydłach Ptaki Azji zmiesci sie do pudla z podstawki?
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

bourbon pisze: 01 mar 2023, 09:36 hej, czy zawartosc dodatku Na skrzydłach Ptaki Azji zmiesci sie do pudla z podstawki?
To zależy czy masz już inne dodatki. Ja trzymam w pudle od podstawki Ptaki Europy i Ptaki Oceanii. Niestety, ale nawet plansze z Oceanii nie mieszczą się w pudełku od podstawki (bo jest ich również 5), więc Ptaki Azji nie wchodzą w ogóle.
Ale jeśli masz tylko podstawkę i kupisz Ptaki Azji, to zgaduję, że uda Ci się zmieścić je w pudełku od podstawki bez problemu.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

bourbon pisze: 01 mar 2023, 09:36 hej, czy zawartosc dodatku Na skrzydłach Ptaki Azji zmiesci sie do pudla z podstawki?
Zależy jakie dodatki poza Azją masz, czy trzymasz rozłożony karmnik i w ile osób gracz i na jakich planszetkach. Ja trzymam jedynie komponenty dla dwóch graczy w pudle, nawet plansze z podstawki mam w innym pudełku. Dzięki temu wszystko mieści mi się w pudełku od podstawki i jednym pojemniku na karty trzymanym osobno (drugi mieści się w pudle, nawet z rozłożonym karmnikiem). Myślę, że jakby zrezygnować z karmnika i używać azjatyckiej planszetki na kości to wszystko potrzebne do gry w 2 osoby, nawet z 3 dodatkami weszłoby do pudła od podstawki.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Lucass »

Witam,
kupiłem kilka dni temu podstawkę - wprawdzie jeszcze nie zagrałem, ale myślę nad jakimś dodatkiem, tym bardziej, że na dniach będę robił kolejne większe zakupy innych gier, więc mógłbym to wykorzystać i oszczędzić trochę na kosztach przesyłki.
Od którego dodatku wg Was najlepiej zacząć, a może któryś w ogóle sobie darować?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Grzdyll »

Lucass pisze: 19 kwie 2023, 21:57 Od którego dodatku wg Was najlepiej zacząć, a może któryś w ogóle sobie darować?
Zdecydowanie od Europy. Nie budzi raczej kontrowersji, a na dodatek mieści się w całości do pudełka od podstawki (bez nadprogramowego podajnika na karty).

Oceania budzi już mieszane uczucia, głównie dlatego że nie dodaje tylko nowych rzeczy ale każe niektóre zamieniać (plansze, kości) i wprowadza dość kontrowersyjny nektar.

Z kolei niedawno wydana Azja jest trochę dziwaczna - z jednej strony podobno świetna dla dwóch graczy, z drugiej umożliwia teoretycznie grę większej ilości niż 5 osobom ale ponieważ jest niezależnym dodatkiem dubluje sporo rzeczy i jest stosunkowo droga jak na zwykły dodatek - szczególnie jak już kupiłeś podstawkę i nie zamierzasz grać często jedynie w 2 osoby.

Ogólnie każdy dodatek wprowadza nowe rzeczy ale na pytanie czy i co warto sobie darować nikt Ci raczej nie odpowie. Ja po przemyśleniu sobie darowałem zarówno Oceanię jak i Azję bo jak dla mnie podstawka plus Europa daje i tak sporo regrywalności ale z pewnością są i tacy, co nie żałują kupienia wszystkich dodatków.

A tak w ogóle to może najlepiej pograj i zobacz czy gra Ci w ogóle podejdzie zanim kupisz dodatki - w podstawowym pudle niczego specjalnie nie brakuje by poczuć o co w grze chodzi.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 248
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: upadly_bankowiec »

Pograj w podstawkę na początek, będziesz się dobrze bawił. Tak jak kolega wyżej wspomniał, Europa dodaje głównie więcej tego samego więc warto po nią sięgnąć jako po pierwszy z dodatków. Jak będziesz chciał poczuć powiew świeżości zainwestuj w Oceanię. Dodatek wprowadza trochę mikro zasad związanych z nektarem, ale fajnie urozmaica grę. W Azję nie grałem więc się nie wypowiadam.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: karmazynowy »

Lucass pisze: 19 kwie 2023, 21:57 Witam,
kupiłem kilka dni temu podstawkę - wprawdzie jeszcze nie zagrałem, ale myślę nad jakimś dodatkiem, tym bardziej, że na dniach będę robił kolejne większe zakupy innych gier, więc mógłbym to wykorzystać i oszczędzić trochę na kosztach przesyłki.
Od którego dodatku wg Was najlepiej zacząć, a może któryś w ogóle sobie darować?
Ja bym wziął Azję. Jak grasz na dwójkę to tylko Azja, a jak na więcej osób to ptaki z Azji mieszasz z podstawką (czyli daje to, co robi Europa).
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Lucass »

Ok, dziękuję za podpowiedzi.
Pytanko tylko do tego stwierdzenia:
karmazynowy pisze: 20 kwie 2023, 07:27 [...]a jak na więcej osób to ptaki z Azji mieszasz z podstawką (czyli daje to, co robi Europa).
Gramy głównie w 3 osoby, więc rozumiem musiałbym mieszać karty - ale domyślam się, że jednak karty z Azji mają inne efekty niż karty z Europy - i tu pytanie, w którym z tych dwóch dodatków te efekty lepiej wpływają na rozgrywkę?

PS. Z ciekawości zapytam - może ktoś przerabiał - jak wygląda rozgrywka z kilkoma dodatkami jednocześnie - czy ma w ogóle sens?
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 86
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Rayos »

ja gram ze wszystkimi dodatkami naraz, nie widze sensu rozdzielac ich po zakupie :) Dla nas (gramy praktycznie tylko we dwojke) wieksza ilosc kart = wiecej slicznych grafik = wiecej mozliwosci. Nie czujemy, zeby talia byla rozwodniona. Dodatkowo nie wyobrazamy sobie gry bez Oceanii, nowa plansza, nawet jesli uzywana bez nektaru, to IMO mus.

Ciężko mi powiedzieć, które karty lepsze, czy te z Azji czy z Europy... Powiedziałbym, że ostatecznie Azja. Ze względu na to, że defultowo ten dodatek jest standalone dla 2 graczy, to zawiera w sobie sporo różnych fajnych unikalnych kart.

Ogólnie, to jeśli chodzi o zakup dodatków, to warto sobie odpowiedzieć na pytania:

- chcesz więcej 'tego samego' + dodatkowe pudełeczko na karty -> Europa
- chcesz nowe plansze graczy, które przyśpieszają początek gry + wprowadzają mechaniki nektaru, który grę ułatwia -> Oceania
- chcesz nowego trybu dwuosobowego i kart z mechanikami pierwszych dwóch dodatków -> Azja

Ja szedłem po kolei jak wychodziły, ale jakbym miał teraz wchodzić w Wingspana z dodatkami, to myślę, że Europę bym odpuścił :)
ODPOWIEDZ